Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dexter | 2006-2021
csfd  imdb
hrají: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, Julie Benz, Erik King

Dexter: Recap třetí epizody


ikona
Spooner
dextermichael c. hallnew bloodshowtime
Aneb jak je složité zbavit se v zapadákově mrtvoly. 

Už i v našich končinách napadl tento víkend první pořádný sníh, a tak je správný čas připomenout si i s menším zpožděním seriál, v němž se sněhovou nadílkou a mrazem také nešetří. A naštěstí se nešetří ani na kvalitách. Návrat Dextera a jeho původního tvůrce Clydea Phillipse totiž zatím nechává zapomenout na nepěkné dojmy z poslední řady a servíruje nám poctivě budovanou kriminálku, v níž se sice nikam závratně nespěchá, ale věrní diváci sériového vraha musí být i přesto značně spokojeni. Jestli se totiž v nastavené formě bude pokračovat i nadále, očekávám za pár týdnů vskutku mrazivé a dechberoucí finále, za které rozhodně nebudeme vděčit jen tamnímu počasí.

Na první pohled se toho ve třetí epizodě moc nestalo, prostoru pro budování napětí a vztahů mezi postavami tu však měli tvůrci víc než dost. Dexter se stále vypořádává s následky vraždy Matta a uznává, že za léta ve vraždícím důchodu přeci jen trochu zrezivěl a dopustil se hrubých chyb. A jelikož jsou na místo přivoláni psi, musí rychle vymyslet způsob, jak se zbavit mrtvoly, jež se momentálně nachází u jeho domu. Harrison mezitím nastupuje do nové školy, získává si nové přátele i nepřátelé a sbližuje se s Audrey.

Phillips si tedy udržuje velmi pozvolné tempo, to ale neznamená, že by Dexter začal nudit, spíše naopak. Mix chladné kriminálky z maloměsta s klasickými Dexterovými prvky se mi totiž zamlouvá čím dál víc a zdá se mi, jako by si i tvůrci byli s každou další epizodou se svým stylem jistější v kramflecích. V černohumornějších momentech pak seriál stále více připomíná filmové i seriálové Fargo, což ostatně oblíbený antihrdina tentokrát sám vtipně okomentuje. I přesto mě však New Blood nejvíce baví právě v momentech, kdy dojde na závan starých dobrých časů, ať už se jedná o Dexterovy cynické hlášky či příjezd specialisty z kriminálky. Navíc nám začíná vystrkovat růžky veterán Clancy Brown, z něhož by se mohl ještě vyklubat ďábelský záporák.

Dexův návrat mi zkrátka dělá radost. Ano, středoškolská linka není nijak objevná a divák spíše čeká, až se to zde pořádně vyostří. A stejně tak konfrontace našeho zabijáka s Debrou mi občas přijdou v seriálu spíše namontované na sílu. Po minulých sériích jde ovšem pořád o návrat do skvělé formy a v novém stylu, jenž zatím Dexterovi i Phillipsovi dost sedí. Snad to tak zůstane až do konce.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Dexter: Recap druhé epizody


ikona
Spooner
Jak se vyvíjí Dexterovo sbližování se synem? 

Oblíbený zabiják a Řezník ze zálivu se minulý týden vrátil na obrazovky, aby společně se svým původním tvůrcem Clydem Phillipsem složili reparát a naservírovali nám (doufejme) důstojný konec, jaký si slavný seriál zaslouží. A nakročeno k tomu v úvodu bylo poměrně slibně. Přestěhování ze slunné Floridy do chladného městečka Iron Lake přineslo nejen nové postavy, ale i odlišnou atmosféru. Úvod pak jako seznámení s charaktery, novým prostředím a návrat Dextera ke svému starému já zkrátka fungoval dostatečně. I díky správě dexterovskému vyvrcholení jsme dostali rozehrání zápletek i nové série jak se patří.  A druhá epizoda v tom stále solidně pokračuje.

Dexterova pohodička pod novým jménem Jim Lindsay tak pomalu končí a populární antihrdina musí řešit řadu problémů. Zaprvé je tu syn Harrison, k němuž se snaží Dex najít cestu, ale zároveň mu přitom neprozradit úplnou pravdu o tom, proč ho před lety opustil. Pak je tu jeho přítelkyně a šéfka místní policie Angela, která díky setkání s Harrisonem zjišťuje, že jí její milý hodně věcí tají. A navíc si před jeho domovem postaví společně se zbytkem policie pátrací základnu. Celé město totiž začíná hledat Matta, který minulou noc skončil na Dexterově stole. Titulní zabiják proto musí zamést všechny stopy a zároveň se snaží sebe i nového pasažéra v podobě Debry přesvědčit, že naplno se ke svému starému já rozhodně nevrátí.

Nová série pak pokračuje v hezky pomalém úvodu, v němž se začnou jednotlivé zápletky slibně rozehrávat a více poznáváme jednotlivé postavy. Hlavním pilířem epizody je však samozřejmě vztah mezi Dexterem s Harrisonem a jeho postupný návrat do starých kolejí, včetně maskování svých činů a neschopnost mluvení o svých citech. A po této stránce šlape vše skoro jak za starých časů a to zejména, když dojde na správně trefné a suché Dexterovy voice-overy. Vztah se synem se pak zatím vyvíjí přesně tak, jak se očekává, základ pro budoucí problémy a silné scény tu ovšem máme poměrně jasný. Návrat starých prvků a mírné nostalgie se pak navíc autorům daří stále šikovně kombinovat s poněkud odlišnější a v seriálu poměrně svěží atmosférou, v níž se tvůrci samozřejmě nechali inspirovat moderními trendy a temnějšími kriminálkami.

Dexterův start je tak pořád spíše pozvolný, ale i přesto hezky sebejistý. I když ke konci se mohlo více přidat na plyn a osobně doufám, že linka s puberťáky nebude v budoucnu zabírat mnoho prostoru, zatím vládne s očekávaným návratem spokojenost. Ano, pořád to může dopadnout všelijak a šance, že se to Phillipsovi a spol. rozpadne pod rukama, je vzhledem k uplynulým zkušenostem ještě vysoká. Pokud si však budou scenáristé udržovat zavedený styl a naopak začnou ještě více kvalitativně stoupat, možná na tu zpackanou osmou řadu vážně aspoň částečně zapomeneme. 

Dexter: Epizoda 11


ikona
mcb
Jak se povedla předposlední epizoda seriálu? 

Ještě jedna epizoda a Dextera se zbavíme nadobro. A to je možná dobře - čím víc se totiž blíží samotné finále, tím častěji tvůrci hází zakončení pod nohy čím dál více nelogičností, náhod a zoufalých scenáristických berliček, které mají jakž takž vytvořit nějakou gradaci a napětí pramenící z konce osmi sezón seriálu. Jenže to působí naprosto sterilně a konstruovaně stejně jako zničehonic se objevující urputné vyšetřování Elwaye a maršála Claytona, kteří se snaží zabránit líbánky naší oblibené vražednické dvojice.

Zapomeňte na trapnou náhodu, v níž se v minulém díle Harrison čistě náhodou zranil na běžeckém trenažeru, a Hannah ho musela odvézt do nemocnice, kde ji automaticky poznala zdravotní sestra. Závěr předposledního dílu totiž tuhle blamáž ještě znásobuje, až si divák musí začít ťukat na čelo. Kromě matných vedlejších linií (Quinn, Masuka) je však nutné uzavřít tu hlavní - ta se celá točí okolo Dexterova odjezdu a váhání, zda zabít Saxona nebo se na to vykašlat a odletět s Hannah a Harrisonem do Argenity začít nový život. Budování chladně přesného a logicky uvažujícího jedince je však fuč a tvůrci z Dextera těsně před koncem seriálu dělají iracionálně jednajícího člověka, který začne dělat nesmyslné chyby. A co víc - když se po úpěnlivé několikadílné snaze rozhodne zčistajasna Saxona nezabít, připraví si na nás tvůrci jeden z nejuměleji a nejnahodileji zkonstruovaných cliffhangerů, jenž značí, že si tvůrci neví rady podobně jako jejich titulní hrdina.

Zbývá jen doufat, že nějaké "úplné" finále mají autoři alespoň trochu více promyšlené než pár posledních dílů, které z hlediska výstavby a konání některých postav popřely to, co Dexter od roku 2006 budoval. Čekáte pohodový happy-end nebo Dexterovu smrt na elektrickém křesle? Stát se může cokoliv!

Dexter: Epizoda 10


ikona
Krasa
Pouhé dva týdny do konce fenoménu Dexter a my začínáme sčítat ztráty. Bude nám vrah chybět? 

A znovu to musíme říct. Nebýt tohle poslední série, ohrnovali bychom nos mnohem razantněji, než tomu tak ve skutečnosti činíme. Desátá epizoda „Goodbye Miami“ je totiž ztělesněním všeho, co se nám na osmé řadě Dextera doposud nelíbilo. Mísí se v nich totiž celý balík náhod s řadou vyčpělých dialogů o milostných vztazích. Vzhledem k tomu, že už nebude prostor pro změny názoru, můžeme jmenovat Quinna coby největšího zoufalce celého seriálu. Jeho nezodpovědnost, nelogické činy, zoufalá policejní práce a vztahové kotrmelce nás štvaly několik sezón. V desáté epizodě poslední série tak jen hledíme na jeho náhlý rozchod s Jamie a polibek s Deborah a je nám to vlastně úplně šumafuk. Je to prostě umělé. Seriál končí a tak je zkrátka zapotřebí narychlo utnout osudy těch důležitějších postav. Divákovi však začíná docházet, že výraznější postavy Dexter převážně na svých toulkách zabil a zůstaly tak jen nemastné a neslané charaktery.

 

Mezi ně navíc rozhodně patří hlavní záporák Saxon i maršál Clayton, který jde Dexterovi zničehonic po krku. Takhle si gradaci totiž rozhodně nepředstavujeme. Dexter namísto přípravy útěku s nejhledanější osobou na Floridě chystá zabití Saxona a jeho syn Harrison se přitom čirou náhodou zraní na běžeckém trenažéru. Do nemocnice jej musí odvézt Hannah, která je okamžitě poznána zdravotními sestrami. Dexterovi a Hannah se tak celý útěkový plán pomalu hroutí, ale divák necítí žádný tlak ani strach o svoji oblíbenou ústřední postavu. Z jedné strany za to můžou právě nevýrazní Saxon a Clayton. Z druhé strany také samotný Dexter, který se chová již vyloženě nelogicky. Michael C. Hall bohužel také není tak dobrým hercem, aby dokázal činy své postavy trochu více zlidštit.

 

Ergo kladívko? Ať, už je konec. A ať mají závěrečné scény autoři promyšlené alespoň částečně smysluplně. Ještě nikdy v historii seriálu jsme totiž smrt významné sezónní postavy nepřešli s takovou lhostejností, jako v případě té osmé. A to byla Vogel opravdickou HauptVogel.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (2)

Dexter: Epizoda 9


ikona
mcb
Konečně povedená epizoda? 

To jsou nám ale zvraty. Pouhé tři epizody zbývají do konce a tvůrci Dextera nám rozehrávají naprosto novou „rodinnou“ hru, které bychom sice přáli šťastný konec, ale postavy (alespoň některé z nich) se ho jistě nedočkají. Každopádně je osvěžující se po několika utahaných a mátoživých epizodách ujistit, že Dexter má ještě stále co nabídnout.

Samozřejmě je pořád neskonalým pozitivem, že seriál končí – další série už by byly naprosto nesnesitelným vařením z vody, ostatně jako poslední dvě série. Je rozhodně potěšení sledovat, jak osmileté putování Dextera míří do nějakého konce. Aktuální epizoda by se vlastně mohla jmenovat „Rodinná pouta“ – doktorka Vogel se zde naprosto nečekaně setkává se svým dávno zmizelým synem, z něhož se nakonec vyklube jedna ze známých postav osmé sezóny. Po stopách nově nalezeného „mozkového chirurga“ se vydává Dexter, který tento akt bere jako svou poslední vraždu. Proč? Chce s sebou samozřejmě sbalit Hannah, Harrison a nechat Miami a policejní práci daleko za sebou. Že by nás čekal happy end? Moc nedoufejte...

Překážek bude ještě hodně. Ať už Debra, která se znovu vrací na pozici detektiva, ať už federální maršál nebo Elway, kteří jdou po krku Hannah, ať už Vogel a její zvrácený synek – nejoblíbenější masový vrah to ještě v těch třech epizodách bude mít zatraceně těžké a my si můžeme jen tipovat, zda nakonec sám neskončí na stole omotaný fólií. Jaký konec byste uvítali vy?

Dexter: Epizoda 8


ikona
mcb
Blížíme se do finále. Pomalu. 

Ono je strašně těžké si užít pozvolnou poslední sezónu Dextera hned poté, co dokoukáte nářezový díl Breaking Bad plný zvratů, napětí, dobře napsaných postav a vnitřní provázanosti. Žel, tohle všechno Dexterovi bohužel chybí – osmá série jako by se jen mátoživě kodrcala do svého vytouženého cíle, přičemž ani neví, o čem chce vyprávět. Na to, že zbývají pouhé čtyři epizody do epického finále, to však vypadá, jako bychom byli někde uprostřed výplňové páté sezóny.

Osmička se zaměřuje hlavně na vztah Dextera a Hanny, kteří k sobě stále i přes nepřízeň osudu chovají velké city. Společně se vydají vystopovat mladého zapáleného učence Zacha, jenž prý zabil Dexterovou milou sousedku. Opak se ale ukáže být pravdou – zbohatlický synek s vraždou opravdu neměl nic společného a tak vyvstává na povrch otázka, kdo nový jde Dexterovi po krku. Aby toho nebylo málo, jsme také svědky snažení afektované Debry, neustále strkající nos do cizích věcí, která se snaží překazit vztah zamilovaných vrahů, jež si klidně uprostřed dílu (se svým „adoptovaným“ synem Zachem) zajdou na večeři k doktorce Vogelové jako jedna velká rodina. Idylka.

Jenže jak závěr epizody naznačí, vrátí se i jedna postava, o níž jsme si dosud mysleli, že je mrtvá. Hannino odcestování do ciziny také nebude tak jednoduché potom, co jí Dexter požádá, aby s ním zůstala a riskovala zatčení. Uff. Jak naznačuje preview na další díl, tak by se mohlo konečně stát něco zajímavého, tohle čekání „ze setrvačnosti“ na konec totiž pomalu přestává bavit.

Dexter: Epizoda 7


ikona
Spooner
Co znamená příchod staré známé pro Dextera a jeho nejbližší? 

No, to se nám v Miami hezky šláplo na plyn. Poslední série Dexterových trablů sice trpí malinkou rozkouskovaností příběhu a chybí zde vyloženě hlavní dějová linie, jinak nám ale v okolí sériového vraha začíná pěkně přituhovat. Na konci minulé epizody se totiž stylem ji vlastním vrátila na scénu Dexova bývalá láska, Hannah, a očekávání tak byla velká.

Tvůrci je naštěstí zatím výborně naplňují a vypadá to, že s Hannah si ještě v budoucnu rozhodně užijeme. Dexter s Deb se tak ráno probudí s příšernou bolestí hlavy, jenže místo u jiných lidí běžné kocoviny může za tento bolehlav řezníkova bejvalka. Našemu oblíbenému vrahounovi tak nezbývá nic jiného, než zjistit, co má Hannah vlastně za lubem a v nejlepším případě jí i zlikvidovat. To by si aspoň přála Debra, jenže Dexík začíná zjišťovat, že jeho city k blonďaté vražedkyni ještě zcela nezmizely. Problémy mu navíc přidělává také jeho nový žák Zach, jehož učení vražedným schopnostem rozhodně nebude tak jednoduché, jak si Dexter myslel.

Máme zde tak najednou rovnou dvě silné linky, již rozhodně nabízejí hodně potenciálu do budoucna a zvláště v případě mladého psychopata se máme nejspíš ještě nač těšit. Tempo je slušné, celý díl hodně příjemně odsýpá a atmosféra nám díky zmiňovanému návratu oblíbeného charakteru logicky dosti zhoustla. Většímu spádu samozřejmě napomohl také fakt, že vedlejším postavám a tradiční omáčce bylo tentokrát věnováno o dost méně prostoru. Quinn s Batistou se objeví jen ve dvou scénách, aby se neřeklo a Masuka v dalším vtipném sbližování uvidí ze své dcery více, než chtěl. Divákovi to však rozhodně nevadí.

Poslední Dexterova štace mě tak stále velmi baví. Podle příběhu to sice zatím na definitivní a osudový konec řezníka ze zálivu moc nevypadá. Hlavní postavy ovšem mají stále co nabídnout, emoce fungují na jedničku a také scénáristé umí v úctyhodném osmém ročníku čas od času překvapit a cit pro zajímavé a napínavé konce jim evidentně stále nezmizel. Jen tak dál.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Dexter: Epizoda 6


ikona
mcb
Poslední sezóna je v půli, co zatím přinesla? 

Šestý díl poslední sezóny Dextera je takovým symbolickým doťuknutím zápletky předchozích pěti dílů, přičemž se nám pomalu začíná rýsovat nová hlavní linie. Tu si sami můžete odtušit jednak od zápletky s mladým Zachem, a také od nečekaného cliffhangeru na konci dílu, který dává tušit úplně jiné směřování, než jaké jsme očekávali.

Stále to ale nevypadá, že se něco chýlí ke konci. A pokud ano, můžeme si jen domyslet, že půjde o vcelku konvenční zakončení. Pojďme si to říct bez obalu, stejně pochybuji, že recap osmé řady čte někdo, kdo neviděl ani jeden díl - tak jak mě minulé díly naplňovaly představou, že seriál skončí buď smrtí Dextera nebo Debry, se nyní až skepticky bojím, že náš oblíbený masový vrah jen elegantně předá své učení a kodex svému nástupci a odjede na lodi vstříc západu slunce. S nově nabytými informace o připravovaném spin-offu by to vlastně nebyla úplná hloupost.

Odhlédnutím od spekulací však šlo o jeden z těch lepších dílů osmé řady. Nejvíce se samozřejmě soustředil na linii se Zachem, později přikládal i vedlejší linie v podobě vztahu Debry a jejího šéfa Elwaye, kteří se vydají na jednu osobní sledovačku, Batistova rozhodování ohledně nového seržanta, předvídatelné minizápletky s Masukovou dcerou nebo Dexterova nového románku se sousedkou. Pouhých šest dílů do konce však značí, že budou tvůrci muset přitvrdit – vzhledem k tomu, že se završuje osmiletá pouť televizí, je tempo až příliš pomalé až rozvláčné.

Dexter: Epizoda 5


ikona
mcb
Do jakých peripetií se dostal Dexter s Debrou tentokrát? 

Už se pomalu blížíme do poloviny finále a stále jsme tak nějak na rozjezdu. Což víceméně nevadí, ale zamrzí, že se v poslední řadě Dextera zas až tolik zásadních věcí nestalo. Po skoku s autem z minulého dílu pokračuje „terapeutická“ linie se sourozenci a doktorkou Vogel, která považuje Debřin pokus o dvojitou sebevraždu za první krok k lepšímu vztahu s bratrem. OK no, v osmé sezóně seriálu se už takovýmto bizarnostem a posunům v ději ani nemůžeme divit a je lepší nad nimi mávnout rukou. O to víc zamrzí některé nelogičnosti tvůrců, jako že například nikdo z policajtů neřeší takové maličkosti auto pod vodou. Dexter se až příliš soustředí na své vztahové peripetie, které jsou mnohdy dlážděny naprosto nadbytečnými oslími můstky.

V tomto díle navíc trochu více poodhalíme vztah doktorky Vogel se svým bývalým pacientem Yatesem, který jí na začátku dílu unese a je jen na Dexterovi a Debře, aby jí z toho dostali. Podivný klimax jak z béčkového akčňáku opět neřešme, jde jen o další posun v ústřední zápletce. Co je ve finále tak trochu navíc, jsou neustávající linie s Quinnem nebo Masukovou dcerou, které mnohdy zbytečně natahují nyní již o dobrých deset minut zkrácenou stopáž (vždycky jsme měli cca hodinové díly, nyní se tak tak dostaneme na pětačtyřicet minut čistého času), jakoby si byli tvůrci vědomi, že vlastně nemají o čem vyprávět. Na řešení vztahu mezi Dexterem a Debrou je zkrátka i ta třičtvrtěhodinka dost, vezmeme-li v potaz, že tahle sezóna zatím nikam viditelně nesměřuje (a ani nemá žádného viditelného záporáka).

Dle preview na další díl by ale zase měla být sranda, tak doufám, že pátý díl byl opravdu jen výplňovka ohledně ustálení vztahu ústředního tria (viz rodinný závěr) a konečně se budeme moct posunout k dalším „dexterovským“ žním. Už by bylo načase.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)

Dexter: Epizoda 4


ikona
Krasa
Konec Dextera je zase o epizodu kratší. Kdo přišel o hlavu a kdo se vykoupal ve floridském rybníčku? 

Dexterovi v jeho osmé sezóně silně pomáhá divácké vědomí, že se za pár týdnů dočkáme konečné tečky a nikoliv jen konce dalšího odstavce. Většina dlouhodobých postav se totiž motá kolem témat, o kterých už posloucháme delší dobu, a prostě již nejsou příliš zajímavé. Zatímco v sedmé řadě byla Debřina snaha sžít se s bratrovým chováním přijatelná, po čtyřech epizodách osmé sezóny nás její psychopatie dvakrát nebere. Jenomže už to za pár týdnů skončí! A ačkoliv seriál Dexter adorujeme, jistota závěru je prostě sexy!

 

Dexter i nadále pomáhá doktorce Vogelové nalézt padoucha, který jí vyhrožuje a je tak řečeným „mozkovým chirurgem“. V epizodě s názvem „Scar Tissue“ nalézá Yatese, pracovníka společnosti s kabelovými televizemi, který si ve svém domě skladuje boty jakýchsi pohřešovaných dívek. Předtím, než však dojde k očekávané popravě hlavním hrdinou, Yates uslyší jeho rozhovor s Vogelovou a vezme roha. Podle nalezených důkazů se zřejmě jedná o našeho vraha, avšak v epizodě je tato linie přeci jen poněkud potlačena. Potlačena je totiž Debrou a její snahou se smířit s nastalou situací, což se až do posledních minut epizody jeví vcelku úspěšně. Tedy do té doby, než se pokusí utopit samu sebe i svého bratra v jezeře, což nám konečně vysvětluje i záhadu, jaké auto v sezónovém traileru tak efektně skáče do vody. Osmá sezóna by tak v podstatě mohla disponovat jen třemi postavami – Dexterem, Debrou a doktorkou Vogelovou – a sdělná hodnota by byla obdobná. V dalších mnohem méně podstatných liniích se dozvíme následující: Masuka má sexy dceru, o které nevěděl a Quinn zvládnul zkoušky na seržanta, ale možná mu místo vyfoukne poněkud z prstu vycucaná afroamerická policistka. No big deal.

 

Ale co. Za pár týdnů budeme vědět definitivně, jak skončí nejslavnější seriálové monstrum a tak autorům odpustíme i tu poněkud nepadnoucí potápěcí epizodku. V poslední sérii už prostě tolik nejde o vedlejší příběhy a proto je asi tak těžké je brát vážně. Chceme znát konec celé patálie. Někdo si jej přeje světlý, druhý temný. Ať bude ale jakýkoliv, prostě bude. A tak je to správné.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)

Dexter: Epizoda 3


ikona
mcb
Jak se daří oblíbenému masovému vrahovi? 

Když to srovnáme s dvěmi předchozími sezónami, jde stále o velmi slušný nadstandard. Dexterovi se povedlo vyhrabat ze zabředlosti a s příchodem nové postavy doktorky Vogel (která se jistě počítá mezi nejzajímavější postavy seriálu vůbec) rozehrává velmi pozoruhodnou a nebezpečnou hru, jenž slibuje libové zakončení celého osmiletého plahočení. Nejnovější epizoda toho je jen důkazem.

Potenciál mají tvůrci zkrátka obrovský – jako by se zdálo, že vše směřuje jen do jednoho nevyhnutelného konce. Třetí díl opět zahušťuje zápletku a připravuje půdu pro pozdější šachovou partii. Zdaleka nejzajímavěji se jeví linie s „mozkových chirurgem“, který sužuje Dexterovu náhradní matku. Ani tentokrát se bývalý narušený pacient neštítí a posílá známé doktorce kousky mozku. Dexterovi se však více hlavou honí jeho sestra Deb, která je čím dál více utržená ze řetězu. Usíná opilá za volantem, je agresivní a chce se přiznat k tomu, že zabila LaGuertu. Když ji však po celonočním chlastání vyslechne Quinn, myslí si, že jen blábolí – proto zavolá bratra, který tentokrát nečekaně využije své nové doktorské kamarádky a odklidí neurvalou a vynervovanou Deb z dohledu. Že bychom se opravdu dočkali nějakého kontroverzního závěru série? Vždyť už i Vogel často v rozhovorech zmiňuje, že zabití Deb by vyřešilo všechny Dexterovy problémy...

Zkrátka jde nadále o sice pomalu gradovanou, ale napínavou jízdu, u níž si nemůžeme být přesně jisti, jak dopadne. Jistě, i tady se bohužel vyskytují docela nezáživné vedlejší linie (Quinn/Batista) nebo podivně jednoduché likvidování obětí, ale i tak Dexter po dvou letech konečně znovu šlape na úrovni těch lepších sérií. Což je docela potěšující.

Dexter: Epizoda 2


ikona
Spooner
Do Dexterova života zavítala důležitá osoba z jeho dětství.  

Rozjezd finální štace oblíbeného sériového vraha se povedl více než dobře. Tempo bylo sice možná pomalejší, ale jako pohled do života našich oblíbených postav po smrti LaGuerty fungoval na jedničku. Tvůrci navíc ukázali, že tato řada bude ještě o něco více emotivnější a o jednotlivých charakterech. Scénáristé pak hlavně dokázali v posledních minutách i malinko překvapit a díky nově příchozí postavě tak ještě více nahlédneme do Dexterových počátků.

Z tajemné doktorky Vogel se totiž vyklubala osoba stojící za Harryho kodexem, a která tak z Dextera udělala to, čím je. Nyní se však vrátila pro pomoc, jelikož v Miami běsnící “mozkový chirurg“ je pravděpodobně jeden z jejích bývalých pacientů a brzy si nejspíš přijde i pro její mozeček. Dočkáme se proto mnoha dalších zajímavých dialogů mezi Dexterem a odbornicí přes sériové vrahy a nahlédneme tak ještě více minulosti našeho krevního analytika. Dialogy mezi Dexíkem a jeho “matkou“ pak patří mezi nejpůsobivější a nejsilnější scény celé epizody, stejně jako videozáznamy s Harrym.

Řezník ze zálivu má ovšem neustále starosti i se svojí sestrou a také zde nabrala situace spád. Debřino pátrání po ztracených špercích totiž skončí značně nečekaně a samotný Dexter již definitivně chápe, že stará dobrá sprostá Deb je už nenávratně pryč. Její nebývalé proměny si navíc začíná čím dál více všímat také Quinn, jenž navíc musí odolávat kibicování ze strany Angela.

Dexter zkrátka nadále pokračuje ve svém hodně slušném rozjezdu a mně se prozatímní směřování poslední série hodně zamlouvá. Vyhrocený vztah mezi titulní postavou a čím dál vynervovanější ségrou je uvěřitelný a nabízí obrovský potenciál do budoucna. Náhled do Dexterovy minulosti v podobě doktorky Vogel pak považuji za opravdu povedený tah, který může přidat finální sezóně ještě více na osudovosti. Uvidíme, jak moc nakonec tvůrci využijí sériového vraha, nebo zda bude tato zápletka vyřešena již brzy. Potenciál na zakončení ve velkém stylu je zde ale obrovský.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Dexter: Epizoda 11


ikona
Krasa
Závratná gradace, strach i zrada. Takový je předposlední díl sedmé řady Dextera! 

Sedmé řadě Dextera můžeme vyčítat mnoho věcí. Ostatně, které sedmé řadě oblíbeného seriálu se nevyhnou problémy dané délkou a okoukaností postav. Jenomže je to právě tato sezóna, která se výrazně odlišuje od těch čtyř předchozích a přitom nadále zůstává napínavá a svá. Jedenáctá epizoda s podnázvem Do You See What I See je totiž předposledním kouskem letošní skládačky a buduje napětí způsobem, jaký si za poslední dva roky nepamatujeme. Hannah a Dexter spolu plánují strávit své první Vánoce. Tyto vskutku komplikované osobnosti v sobě totiž našly pochopení a lásku, a i divácky je jejich vztah mnohem přitažlivější, než ten s Lumen. Autoři nám nastiňují slunečné svátky v Miami (které můžeme tamějším obyvatelům veřejně závidět) a tuhou atmosféru mezi Hannah a Debrou. Ta totiž dostala typ na někdejší svědkyni zločinu Hannah a plánuje tak Dexovu milou za každou cenu dostat za mříže.

Situace však nabere nemilých obrátek, když Debra při jízdě za svědkyní nabourá ve svém voze a téměř se zabije. Její myšlenky okamžitě směřují k Hannah a snaží se Dextera přesvědčit, že byla otrávena. Ten nechá v laboratoři prověřit Debřinu vodu v plastové lahvi a poté, co se v ní prokáže přítomnost amoniaku, udává Hannah pro vraždu Sala Price. A to vše jednu epizodu před koncem série! Otázkou zůstává, a my v redakci o tom dost pochybujeme, zda jindy neomylná travička Hannah by takto „zklamala“. Vrátka pro katarzi jsou otevřená dokořán a nepřítomnost zjevného závěru je pro Dextera rozhodně netradiční a osvěžující.

Ale zatímco se strachujeme o Hannah, špatně to může dopadnout především se samotným Dexterem. Výtečná past, kterou na něj připravila LaGuerta, se neujala jen naprostou náhodou a čistě teoreticky by si mohla pustit ústa na špacír i zrazená Hannah. Sestřih příštího týdne je naschvál nic neříkající a „ten“ kompromitující závěr by přeci jen mohl být výplodem Dexterovy fantazie. Nemůžeme se dočkat!

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Dexter: Epizoda 10


ikona
Krasa
Seriál Dexter opouští mustry i linearitu a sází na překvapivé momenty. Jde mu to? 

Po hlavě… do prdele. Titul zlomového filmu českého Tarantina dobře vyjadřuje trend, kterým se nyní řídí populární kriminálka Dexter. A nemáme tím na mysli její kvalitu. Relativně poklidné vody minulých řad, v nichž hlavní hrdina řešil kromě daného policejního případu svůj krvavý vedlejšák, se nyní slily do jediného oceánu. Subjektivně se nám velmi zamlouvá, jak ze samého strachu o Hannah přestává Dexter myslet sám na sebe. A Laguerta ve spolupráci se svým někdejším nadřízeným ukončují své pátrání po někdejším Vrahovi ze zálivu pouze s jedním podezřelým – Dexterem Morganem osobně. Zbývající dvě epizody tedy překvapivě nemají onu postradatelnou osobu, předurčenou k zabití, a nabízejí divákovi rovnou několik rovin řešení. A my na podobnou nelineárnost nejsme u Dextera zvyklí a nemůžeme se dočkat předvánočního rozuzlení.

Situaci kolem Hannah zamotal příjezd jejího otce. Jeho objevení se v seriálu osvětlilo řadu drobných střípků (například zdroje spisovatele Sala Price) a závěrečná Debřina větička nás znejistila, zda s blondýnkou počítat i do závěrečné série. Naše obavy o Quinna jsou po situaci v klubu ještě povýšeny a zdráháme se uvěřit, že jeho dějová linie dopadne dobře. Příslib pouze jedné další série, mnoho motivů i osudů visících na vlásku – to je Dexter, který nás baví. Snad ani nedoporučujeme klikat na přiložené video s ukázkami z posledních dvou epizod a zkazit si tím některá překvapení. Vyloženě překvapivý totiž tento populární seriál Showtime nebyl nikdy a jeho fanoušci si tak závěr sedmé řady musí jednoznačně užívat.

Jak se líbila desátá epizoda vám a jaký osud byste přáli hlavnímu hrdinovi?

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Dexter: Epizoda 9


ikona
Krasa
Nejznámější seriálový vrah pomalu míří do finále sedmé řady. Jak se nám líbil devátý díl? 
Podzimní sezóna utíká jako voda a se sedmou řadou Dextera se rozloučíme cobydup. Vrcholnou kriminálku stanice Showtime totiž nečeká žádná zimní pauza, nýbrž se již šestnáctého prosince dozvíme odpovědi na řadu předložených otázek. Navzdory hlavním ústředním liniím se však největší otazník ukrývá v soukromém vyšetřováním LaGuerty, které se až příliš nebezpečně přibližuje k Dexterovi. Když si navíc připočteme sliby tvůrců, že příští osmá sezóna bude rovněž sezónou poslední, kdo ví, co se během zbývajících třech dílů může stát. V deváté epizodě Helter Skelter se působivě propojily linky s Isaakem a Hannah. Isaakovi jsou v patách dva nájemní vrazi a tak pod výhrůžkou ublížení Hannah vybídne Dextera k jejich zlikvidování. Hlavní hrdina tak v podstatě poprvé vraždí na objednávku, ačkoliv jeho zabití cíle na veřejném prostranství nám k jeho charakteru příliš nesedělo. Isaak tedy dostává zřejmě největší množství prostoru a jeho smrt v posledních minutách může být pro leckoho překvapivým skonem tak očividného padoucha sedmé série.
 

Přes mé počáteční výhrady Dexterova vztahu s Hannah, se nám jejich zvláštní láska začala relativně zamlouvat. Možná za to může i kontrast s Debrou, jejíž postava je nyní vyloženě otravná a její poloincestní vyznání jí v sympatiích rozhodně nepomohlo. Nepříliš zajímavě se v poslední době jeví taktéž Quinn. Jeho láska k ukrajinské striptérce, necharakter a dvojakost – něco nám říká, že je jeho postava zralá na kulku a kdybychom vypisovali kurzy na smrt, Quinnův odchod by byl tím nejpravděpodobnějším. Otázkou je taktéž, kterým směrem bude sedmá řada Dextera gradovat? Půjde po Dexovi zbytek ukrajinské mafie anebo bude muset čelit možnému odhalení od LaGuerty? Autorům se v posledních dílech daří udržovat konstantně vysokou míru napětí a my už nemůžeme dospat další neděle.
A jaký máte názor na Dextera vy? Spadne hrdina do spárů LaGuerty? Vydrží jeho vztah s Hannah pomyslnou hranici jedné série? 
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace