Euforie

Euphoria

Plakát k seriálu Euforie

Euforie /2019

Tvůrce: Sam Levinson

Režie: Sam Levinson

Hrají: Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Alexa Demie, Maude Apatow, Eric Dane,

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (2)

1. řada

Nejlepší antikoncepce v historii.


Sdílet:

Natočit v dnešní době svým způsobem originální teenagerský seriál je asi stejně tak náročné jako přemluvit Jaromíra Soukupa, aby zrušil aspoň jeden ze svých padesáti pořadů. Prostě to nejde. Kabelovce HBO se to ovšem do jisté míry přeci jen povedlo. Už po pilotu novinky se Zendayou bylo jasné, že tenhle kousek svým stylem slušně rozvíří vody a rozdělí publikum na dva nesmiřitelné tábory. Jenže těch fanoušků bylo, už jen podle rostoucí sledovanosti, nakonec mnohem více, než jsem očekával. Euforie je totiž tak trochu jako… ehm, droga, jež vás svým divokým stylem pohltí. A na konci vám z ní nebude příliš dobře.

 

Euphoria je tím nejtísnivějším a svým způsobem i nejrealističtějším pohledem na mladou generaci, jaký si můžete představit. Nebo spíš možná nechcete představit. Ano, řeší se tu první pohled i věci, na které jsme zvyklí ze všech podobných kousků pro puberťáky, a tvůrci se nevyhnou několika příběhovým klišé. Zároveň se ovšem svým skalpelem v podobě klávesnice v osobních trápeních a moderních problémech šťourají tak detailně, až z toho sami dostanete depku. A až vedle toho bude velebené 13 Reasons Why najednou vypadat jako neškodná pohádka pro děti. Tady se rozebírá drogová závislost, deprese, toxické chování, sexuální problémy, vliv sociálních médií či porna a prostě moderní doba, kdy je zasílání dick picu považováno za standard. Není to příjemné, velmi často budete chtít postavy silně proplesknout a oddychnete si, že jste vyrůstali o nějakou tu generaci dříve. I přesto vás ale seriál, pokud se silně neznechutíte už po pilotu, chytne a až do konce vás nepustí.

 

Může za to zejména divoký klipovitý styl a silná audiovizuální stránka s parádními kamerovými nápady, jež bych zrovna u tohoto kousku nečekal. Právě ona tvůrčí roztěkanost, kdy se často zdánlivě chaoticky přebíhá z postavy na postavu či mezi flashbacky, nutí diváka být neustále ve střehu a nedá vám absolutně vydechnout. Silná režijní stránka pak vynikne zejména ve čtvrté epizodě v lunaparku, kde konflikty bobtnají a tajemství vychází najevo. A člověk se toho i díky skvělé práci s hudbou nedokáže nabažit. 

Scénář pak už jen díky postavě Jules přichází se zápletkami a dějovými kličkami, na něž nejsme od seriálu ze školních lavic zrovna zvyklí.  A zároveň nechá vykoupat postavy v jejich problémech a psychických stavech mnohdy tak depresivním způsobem, až vám samotných bude úzko. Jen škoda, že scenáristům nevydrží toto tempo až do samotného konce a v závěrečných dvou dílech už přichází spíše s těmi okoukanými klišé a často už spíš vynucenými prostředky jak dostat nešťastnou Rue a spol. na ještě větší dno. A tam už se i jindy strhující vizuální stránka začíná malinko okoukávat.

 

Euforie je však i přesto svěží a dosti nepříjemnou výpovědí současné mladé generace, která pro někoho bude sloužit jako ta nejlepší antikoncepce, mladší ročníky ji budou možná považovat paradoxně za cool a ti další ji zatraceně rychle zavrhnou. Do jaké skupiny budete patřit vy, už musíte vyzkoušet sami. Svým stylem a audiovizuální stránkou však Euphoria patří mezi nejvýraznější kousky roku, jenž by opravdu neměl zapadnout. A který nám navíc přestavuje slušný herecký talent Hunter Schafer a Zendayu v její doposud nejlepší roli. A ať už se vám bude tato teen novinka líbit nebo ne, určitě na ni ještě chvilku nezapomenete.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (0)

Pilot

Do you wanna get high?


Sdílet:

Euphoria patřila letos mezi novinky od HBO, u níž jsem dlouho nevěděl, zda se na ni těšit, nebo bát. Spojení teenagerského dramatu s kabelovou jedničkou zní malinko podivně a také hlavní hvězda seriálu Zendaya pro mě nikdy nepatřila mezi zajímavé herecké tváře. Upoutávky však slibovaly celkem temný a svěží náhled do života dnešních náctiletých a první ohlasy se pohybovaly od nadšení, až po totální znechucení. Což většinou naznačuje osobitou a neotřelou podívanou, která evidentně nesedne každému. Na jakou stranu tábora jsem se po pilotu zařadil já? No, svým způsobem jsem zatím někde uprostřed.

 

V Euforii sledujeme příběh středoškolačky Rue, která již od dětství trpí psychickými problémy a je závislá na drogách. Po děsivém předávkování a času stráveném na odvykačce se dívka konečně vrací domů, s drogami se jí ovšem dvakrát skoncovat nechce. Rue tak stále znuděně proplouvá životem od jedné drogy ke druhé, dokud nepotká nováčka ve městě, tajemnou Jules. Společně se svými spolužáky pak zažívají nejen problémy se závislostí, ale také láskou, sexem, vztahy či vlastními rodiči.

Prožívají je však v daleko temnějším pojetí, než jsme od teenagerovských dramat zvyklí. Tady nás nečekají žádné klišé či feel-good atmosféra, tvůrci jdou totiž v pohledu na totálně povrchní mladou generaci totálně na dřeň. Sex, drogy a spol. jsou zde povinností a to vše dostáváme v klipovitém podání s několika odvážnými scénami i se zatraceně zajímavou prací s kamerou. Už první minuty ostatně dost vyzkouší, zda tuhle tripovou jízdu budete chtít absolvovat. Ano, pilot Euforie je zatraceně neotřelý a originální a chvíli vám bude asi dost nepříjemné na něj koukat. A to nejen kvůli mnoha ne zrovna pěkným scénám, ale také kvůli tomu, že moc sympatických postav zde vlastně nenajdete. Spíš si budete říkat, že vlastní dítě radši necháte přes střední školu zamčené ve sklepě.

 

Jenže i když není zrovna příjemné se na tuhle povrchní sebranku koukat, stále má divák pocit, že jako náhled do současné mladé generace se trefuje úvod až nečekaně do černého. A i přes svou nesympatičnost vás bude zajímat, jak se charaktery vybarví do budoucna či jaká emociální pekla je čekají. A že je zde už v pilotu nakročeno mnoha zajímavými směry. Teenagerská hvězdička Zendaya ze Spider-Mana zde pak svým znuděným výrazem zatím skvěle zapadá. Uvidíme, jestli v dalších dílech dokáže naplno vystoupit ze svého stínu a přesvědčí o svých hereckých kvalitách.

 

Ano, Euphoria rozhodně není pro každého a vůbec se vlastně nedivím tomu, že tento divoký tvůrčí styl někdo prostě nedá. Postavám máte chuť dát (minimálně) pár facek, neustálé vyprávění o sexu už někdy vyznívá spíše samoúčelně a přechody mezi jednotlivými charaktery místy působí děsně chaoticky. Do totálního nadšení mám tedy i já daleko. Jenže i přesto se jedná o jeden z nejoriginálnějších a nejzajímavěji nasnímaných pilotů za poslední rok, jenž ve mně navíc i po pár dnech od zhlédnutí docela rezonuje. Což se nestává u prvních epizod moc často. Až další díly ovšem ukážou, jestli se z Euforie vyklube mrazivá zpověď současné mladé generace, nebo jen pozérská klipovitá nuda. Zatím sázím na tu první možnost.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2021 Všechna práva vyhrazena.