Euphoria patřila letos mezi novinky od HBO, u níž jsem dlouho nevěděl, zda se na ni těšit, nebo bát. Spojení teenagerského dramatu s kabelovou jedničkou zní malinko podivně a také hlavní hvězda seriálu Zendaya pro mě nikdy nepatřila mezi zajímavé herecké tváře. Upoutávky však slibovaly celkem temný a svěží náhled do života dnešních náctiletých a první ohlasy se pohybovaly od nadšení, až po totální znechucení. Což většinou naznačuje osobitou a neotřelou podívanou, která evidentně nesedne každému. Na jakou stranu tábora jsem se po pilotu zařadil já? No, svým způsobem jsem zatím někde uprostřed.

 

V Euforii sledujeme příběh středoškolačky Rue, která již od dětství trpí psychickými problémy a je závislá na drogách. Po děsivém předávkování a času stráveném na odvykačce se dívka konečně vrací domů, s drogami se jí ovšem dvakrát skoncovat nechce. Rue tak stále znuděně proplouvá životem od jedné drogy ke druhé, dokud nepotká nováčka ve městě, tajemnou Jules. Společně se svými spolužáky pak zažívají nejen problémy se závislostí, ale také láskou, sexem, vztahy či vlastními rodiči.

Prožívají je však v daleko temnějším pojetí, než jsme od teenagerovských dramat zvyklí. Tady nás nečekají žádné klišé či feel-good atmosféra, tvůrci jdou totiž v pohledu na totálně povrchní mladou generaci totálně na dřeň. Sex, drogy a spol. jsou zde povinností a to vše dostáváme v klipovitém podání s několika odvážnými scénami i se zatraceně zajímavou prací s kamerou. Už první minuty ostatně dost vyzkouší, zda tuhle tripovou jízdu budete chtít absolvovat. Ano, pilot Euforie je zatraceně neotřelý a originální a chvíli vám bude asi dost nepříjemné na něj koukat. A to nejen kvůli mnoha ne zrovna pěkným scénám, ale také kvůli tomu, že moc sympatických postav zde vlastně nenajdete. Spíš si budete říkat, že vlastní dítě radši necháte přes střední školu zamčené ve sklepě.

 

Jenže i když není zrovna příjemné se na tuhle povrchní sebranku koukat, stále má divák pocit, že jako náhled do současné mladé generace se trefuje úvod až nečekaně do černého. A i přes svou nesympatičnost vás bude zajímat, jak se charaktery vybarví do budoucna či jaká emociální pekla je čekají. A že je zde už v pilotu nakročeno mnoha zajímavými směry. Teenagerská hvězdička Zendaya ze Spider-Mana zde pak svým znuděným výrazem zatím skvěle zapadá. Uvidíme, jestli v dalších dílech dokáže naplno vystoupit ze svého stínu a přesvědčí o svých hereckých kvalitách.

 

Ano, Euphoria rozhodně není pro každého a vůbec se vlastně nedivím tomu, že tento divoký tvůrčí styl někdo prostě nedá. Postavám máte chuť dát (minimálně) pár facek, neustálé vyprávění o sexu už někdy vyznívá spíše samoúčelně a přechody mezi jednotlivými charaktery místy působí děsně chaoticky. Do totálního nadšení mám tedy i já daleko. Jenže i přesto se jedná o jeden z nejoriginálnějších a nejzajímavěji nasnímaných pilotů za poslední rok, jenž ve mně navíc i po pár dnech od zhlédnutí docela rezonuje. Což se nestává u prvních epizod moc často. Až další díly ovšem ukážou, jestli se z Euforie vyklube mrazivá zpověď současné mladé generace, nebo jen pozérská klipovitá nuda. Zatím sázím na tu první možnost.