Jim Carrey je známý především díky svým komediálním rolím, o to působivější jsou pak ale jeho výkony, jež podává v těch vážných. Nyní spojil síly po Věčném svitu neposkvrněné mysli již podruhé s francouzským režisérem Michelem Gondrym a vydali se do seriálových vod s tragikomedií Kidding.


Jeff Piccirillo alias Mr. Pickles je oblíbeným moderátorem pořadů pro malé děti, kde je učí barvy nebo jednoduché počty. Zároveň je to muž, který před rokem přišel o dítě, zbývající syn si jej neváží, žena ho opustila a on se stejně musí postavit před kameru a tvářit se, že je v pořádku.

Kdyby byl Jeff muzikantem nebo spisovatelem, pomohl by si s vyrovnáváním se s osobní tragédií třeba natočením depresivního alba nebo napsáním knihy. Jenže on dělá pořad s maňásky a obřími loutkami, takže když se pokusí promluvit o smrti k dětem sice jemně, ale bez bezvýznamných eufemismů, dostane se do konfliktu se svým otcem, producentem pořadu. Ten má sice pochopení, ale zároveň nechce ohrozit multimilionovou značku, kterou Jeff představuje.


První epizoda je převážně expoziční, přesto toho za těch třicet minut stopáže stihne relativně hodně. Stručně vysvětlí to zásadní z minulosti a převážně už nechá postavy, aby se představily samy, spíše tím co udělají, než jen co řeknou. Kromě výše zmíněných uvede ještě Jeffovu sestru, která pro něj dělá loutky, a jejího manžela s dcerou, plus několik vedlejších figur a v cameo roli sebe sama se objeví mj. Conan O'Brian.

Zajímavý (byť rozhodně ne jedinečný) je na Kidding právě ten jeden rok časového posunu od tragédie. Díky němu vidíme Jeffa v době, kdy už by „měl“ nějak normálně fungovat – lidé kolem to ostatně zvládají – a vyrovnat se s něčím, s čím se vyrovnat doopvrady nedá. A on nemůže. Naopak pomalu začíná ztrácet příčetnost.


Kidding není one-man show, ale Carrey ve svých scénách stejně bez námahy stáhne veškerou pozornost na sebe. Tohle je přesně ta tragikomická poloha, která mu tolik sedne, zvlášť teď, když už je trochu starší a pomačkanější. Zatím byla řeč převážně o vážné rovině seriálu, první díl ji ostatně i prodává víc. Ale stejně jako dokáže bez varování udeřit emocionálně tvrdou scénou, tak suše vypálí i hlášku nebo absurdní vtip.

Tady se již pouštím na tenký led věštění po pouhém jednom dílu, ale řekl bych, že ač Kidding není pro široké publikum automaticky přístupné – přeci se tady řeší na jednu stranu mrtvé dítě a na druhou stranu sex v kostýmu koně – ti, kteří u seriálu skousnou obojí, budou bohatě odměněni.