Legion

Legion

Plakát k seriálu Legion

Legion /2017-2019

Tvůrce: Noah Hawley

Režie:

Hrají: Dan Stevens, Katie Aselton, Rachel Keller, Amber Midthunder, Aubrey Plaza, Jean Smart

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (2)

S02E01

LSD trip pokračuje


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Loňská první řada experimentální komiksovky Legion byla polarizující, mírně řečeno. Část diváků to s ní po pár dílech vzdala, jiní byli nadšeni. Já osobně na ten promyšlený (rozhodně ne samoúčelný!) halucinogenní trip skrz mysl schizofrenního mutanta nedám dopustit. Daří se ale nastavená laťka držet i v rozjezdu druhé řady?


Loni jsme končili únikem hlavního padoucha Amahl Farouka a překvapivým únosem Davida záhadnou stříbrnou koulí. Na začátku druhé sérii se rychloposuvem dostáváme rovnou k Davidově vysvobození. Jenže zatímco on si od únosu nic nepamatuje a je to pro něj jako včera, ve skutečnosti mezitím uběhl celý rok a hodně se změnilo. Skupina dříve se skrývajících mutantů nyní spolupracuje s Divizí III a společně jdou po Faroukovi.

Na začátku druhé série často není přesně jasné, co se děje, co jsou zač nové postavy (Japonec s proutěným košem na hlavě) a i Davidův „ztracený“ rok se zřejmě bude odkrývat teprve postupně. To se ovšem nijak zvlášť neliší od rozjezdu první řady, takže bych si zatím nedělal starosti. Když už, tak mě spíš nepotěšilo až příliš pomalé tempo (zvýrazněné hodinovou stopáží), ale to je zkrátka daň za převážně expoziční epizodu.


Jinak se Legion stále chlubí působivým audiovizuálem a nabízí fascinující pohled očima hlavní postavy, která to nemá v hlavě úplně v pořádku, takže nechybí útržky vzpomínek přelévajícími se s představami, a dokonce i jedna taneční scéna. Novinkou jsou letos (nejen) výtvarně nápadité segmenty přibližující, co všechno se může stát (rozuměj: pokazit) v mysli. A navíc je nevypráví nikdo z postav, ale sametový hlas Jona Hamma (Don Draper z Mad Men). Druhá řada komiksovky Legion začala rozhodně slibně.

Diskuze (0)

S01E03

X-Menovská psychedelie


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Z pilotu komiksovky Legion jsem byl nadšený. Tvůrci nelhali, tohle bylo opravdu něco jiného. Ten drogový trip v podobě epizody mě bavil svojí neokoukanou formou, nápaditou režií i kamerovými hrátkami. To, že rozpočet na triky se vyčerpal asi 5 minut před koncem a finále nedosahovalo standardu blockbusterových filmů (sic), mě opravdu netrápilo. Druhá epizoda už ale šla mnohem klasičtější cestou a ta třetí ji v tom následuje.


Děj? David v Summerlandu dál pracuje na svých vzpomínkách s vidinou dát se nějak dohromady a získat kontrolu nad svými schopnostmi. Nebo alespoň představu, co všechno vlastně dokáže. Zatím to ale vypadá, že šťouráním se v Davidově hlavě se všechno jedině zhoršuje.

Ano, v zásadě je to tedy další příběh okolnostmi urychleného tréninku superhrdiny. Je to příliš zjevná scenáristická volba? Možná. Je to špatně? Nemyslím si. Jako rámec pro Davidovu mutantí psychoterapii to funguje ideálně. A během ní pořád ještě dojde na dostatek obsahové i formální psychedelie, takže k tomu, aby byl „normální“, má Legion pořád daleko. Druhý i třetí díl jsou zkrátka konvenčnější než první, což ale seriálu nezazlívám. Ostatně, kdyby každý další díl vypadal stejně jako pilot, stalo by se to pravděpodobně velmi rychle neúnosným.


Dan Stevens hraje hlavní roli poměrně úsporně, převážně různými intenzitami mračení a zamyšlenými / znepokojenými pohledy… A je v tom výborný. Výhrady nemám ani k jeho herecké partnerce, Rachel Keller. Zato ale začínám mít trochu problém s Aubrey Plazou, přesněji asi spíše s její postavou. Aubrey pravděpodobně hraje přesně to, co se po ní chce, mně ale její scény vadí víc a víc. Podtrženo sečteno, Legion šel po pilotu trošku dolů, ale pořád má ode mě palec nahoru a jsem zvědavý, kam se posune dál.

Diskuze (4)

S01E02

Pecka nebo nuda?


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Tak se mi zdá, že budu po delší době zase jednou v opozici. Zatímco většina diváků a kritiků u pilotu x-menovského Legionu slintala nadšením, já jsem se se stylem tvůrce Noah Hawleyho zase jednou totálně minul. Stejně, jako svého času u první epizody televizního Farga. Zatímco všichni žasnou nad comicsovým drogovým tripem, mně už začal postupem stopáže všechen ten mindfuck připadat až příliš nucený. A tvůrcům se nakonec ke konci i malinko začal rozpadat pod rukama. Všechen ten bizár měl totiž dle mého potlačit fakt, že z příběhového hlediska se zatím jede po té nejpředvídatelnější comicsové šabloně a v jistých složkách nemá seriál příliš co nabídnout. A druhá epizoda tyto mé pocity bohužel čím dál více umocňuje.

 

Nejdřív si ale krátce shrňme, o čem, že to tentokrát je. David se svými novými kumpány prchá do Summerlandu, jemuž šéfuje tajemná Melanie. Právě ta se za pomoci svých spolupracovníků snaží najít původ hrdinových schopností a my se tak podíváme v jeho vzpomínkách a minulosti zase o něco dál. Jenže zatímco se sbližuje se svou láskou Syd, nepřátelé jsou mu stále na stopě a udeří tam, kde by to nejméně čekal.

I když mám s novinkou řadu problémů, po řemeslné stránce seriálu snad nejde vytknout prakticky nic. Noah Hawley má v hlavě jeden originální nápad za druhým, některé scény mají opravdu mrazivou atmosféru a práce s kamerou či zvukem patří dle mého mezi to nejlepší v současné televizi. Také Dan Stevens i napodruhé předvádí šílenou hereckou jízdu. Jenže k čemu to je, když zbytek v mých očích příliš nefunguje. Fakt, že se děj prakticky nijak neposunul, by mi vzhledem k počátku seriálu vůbec nevadil. Tvůrci však stále jedou na stejné zfetované vlně, jako posledně. Jenže tentokrát už jim to přestává fungovat. Upřímně, utahanější a nudnější epizodu jsem už dlouho neviděl. K čemu je pak tvůrcům jejich jedinečný styl, když je celý seriál skrz naskrz chladný, charaktery diváka příliš nezajímají a vypráví se tu zatím dosti jednoduchý příběh, jenž nepřináší nic nového.

 

Na druhou stranu, mě podobné lynchoviny kvůli své přílišné sebezahleděnosti nikdy moc nebraly. Zároveň ovšem dokážu seriálu uznat jisté kvality a chápu, proč ho dosud někteří tak žerou. Tohle zkrátka není můj mutantí šálek kávy. Následujících pár dílů navíc jasně ukáže, zda má projekt s touto bláznivou formou vůbec i nadále šanci uspět. Já osobně jsem ale z novinky už teď maličko unavený.

© Copyright 2000 – 2021 Všechna práva vyhrazena.