Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Legion | 2017-2019
csfd  imdb
tvůrce: Noah Hawley
hrají: Dan Stevens, Katie Aselton, Rachel Keller, Amber Midthunder, Aubrey Plaza, Jean Smart

Legion: 1. řada


ikona
Sam.Vimes
Dokázala si x-menovská komiksovka Legion udržet vysoký standard po celou sérii? 

Pilot nové komiksovky od tvůrce výtečného Farga Noaha Hawleyho většinu z nás nadchnul, zároveň ale vyvolal obavy, jestli nastavenou laťku může udržet. Zvlášť když hned od druhé epizody ukročil směrem, který spousta diváků označila jako předvídatelný. Ve skutečnosti je to složitější, o tom ale až za chvíli. Nejdříve k té laťce – žádný další samostatný díl už sice úrovně pilotu nedosahuje, série jako celek však ano. Už dlouho tady nebyl seriál, na kterém by byl tak zjevný postup pilotního systému – představení vize v koncentrované podobě v pilotním díle a následné rozvedení vize do celé řady.


Legion se od začátku tvářil jako něco jiného, než na co jsme zatím byli zvyklí, a kampaň pro jednou nelhala. Tohle opravdu není typická komiksovka s potíráním zločinu ani přímočarý origin. Na druhou stranu ale přirovnání k filmům Wese Andersona nebo Davida Lynche berte s rezervou, jde spíš o naznačení, že se nejedná o další Arrow než o výstižný popis.

To zásadní je tady jasný koncept. David Heller strávil celé roky v psychiatrické léčebně, teď ale zjišťuje že je všechno jinak a ve skutečnosti je mutant se zvláštními schopnostmi. Což ale ještě nemusí automaticky znamenat, že to má v hlavě všechno v pořádku… Seriál se snaží divákovi co možná nejblíže zprostředkovat Davidův pohled. Ze začátku tak budete zmateni, budou se vám do sebe míchat skutečné události a představy, postupně se ale děj ujasňuje, jak se David začíná rozkoukávat. A ke konci začne všechno dávat smysl, i to co předtím mohlo vypadat jako samoúčelné „psycho“. To ale neznamená, že by seriál začal být normální, skrze několik dějových zvratů (které nechci prozrazovat) se pořád najde prostor na hraní si s formou. Tím se dostávám k té „předvídatelnosti“ z konce pilotu a z druhého dílu, ve skutečnosti se jedná o nutné ukotvení, od kterého se dá odrazit k dalším experimentům.


Právě ty formalistické hrátky patří vždycky k vrcholným momentům. Kromě nápadu se opírají ještě o vynikající kameru (a to dvojnásob, vzhledem k tomu, že se bavíme o televizi) a o hudbu. Vůbec celý Legion vypadá na pohled hezky, je vidět že si tvůrci dali hodně práce s kompozicí scén i s barevným laděním (kolik seriálů tohle má?). A stejně tak s kostýmy a designem. Ten mix šedesátých let a současnosti navíc díky své nezařaditelnosti posiluje onu dezorientaci. Soundtrack v kontextu toho ostatního funguje dobře a mimo jiné zazní i jedna skladba od Pink Floyd, tak jak se na seriál zabíhající k psychedelii sluší. Mimochodem, odkud si myslíte že má Davidova blond kamarádka Sydney své jméno? Správně, od Syda Barretta, zakládajícího člena Pink Floyd. Mutantka má dokonce i jeho příjmení, byť příliš často nezazní.


K hercům nemám výhrady, většina z nich si bez problémů odehraje svoje. Větší zmínku si zaslouží jednak Dan Stevens v hlavní roli, za vyjádření všeho toho zmatení, ale i odhodlání, schizofrenního mutanta. A jednak Aubrey Plaza, jejíž výkon hlavně ze začátku není úplně divácky vděčný, ale když se naplno ukáže složitost její role, nemohu než chválit.

Rezervy bych viděl trochu v tempu, když se někde ve dvou třetinách přeci jen zpomalí o něco víc, než by bylo zdrávo. A neuškodil by i (ještě) větší rozpočet na triky, pro dotažení některých scén – třeba u konce pilotu, byť ta sekvence i tak byla velice působivá. A taky zkrátka pro větší možnosti, jak se s tímhle námětem vyřádit.


Ačkoliv tu frázi nemám rád, Legion není pro každého. Někomu tahle složitější forma a osobitější vyprávěcí postupy zkrátka nesednou. Ostatní si ale užijí, že se nám tady urodila hodně zajímavá komiksová novinka, která nabízí zase něco úplně jiného než třeba Flash nebo Daredevil. Vzhledem k finále se příští řada posune zase někam jinam a já se už teď těším.

Verdikt

avatar8/10

Sam.Vimes

Legion: Pilot


ikona
do_Od
Jak dopadla čerstvá komiksová novinka od FX a tvůrce Farga? 

Doctor... what now? Asi si teď všichni vzpomenete na ty řeči, že Doctor Strange bude tou komiksárnou, která převrátí vše naruby a po níž už komiksové filmy nebudou nikdy jako dřív. Že jste tyhle výkřiky nikdy neslyšeli? Hm, tak to bylo zase jenom v mé hlavě. Každopádně zatímco u Strange to byly jenom plané naděje, novinka Legion vykládá už od začátku všechny karty na stůl a oznamuje, že v tomhle případě nepůjde o žádný žert. Tady je ten mindfuck myšlen naprosto seriózně, ba co víc - hraje stěžejní roli. A já už nyní sebevědomě prohlašuji, že teprve zde se ta komiksová historie bude doopravdy lámat. Co to přesně znamená?

 Aubrey FTW

Pokud vás zmátl už můj úvod s pocitem, který se odehrával pouze uvnitř mé hlavy, pak nemáte na následujících řádcích nejmenší šanci. Po vzoru hlavního hrdiny jsem si totiž dovolil sdělovat věci tak trochu napřeskáčku, za cílem vyvolání chaosu, ze kterého na konci vzejde... fajn, kecám. Prostě jsem v rámci recenze schizofrenního seriálu povolil uzdu mé vlastní malé schizofrenii a tohle z toho vzešlo.

Začínáme u mladého Davida. Dospělého Davida. Ten byl v dětství diagnostikován nebezpečným schizofrenním a táhlo se to s ním až do dospělosti. Jenže pak spáchal sebevraždu. Předtím se s ním rozešla holka. To ale není podstatné. Byla celkem pěkná. Zničil taky kuchyni, má totiž - podobně jako zbytek jeho mutantích kámošů - speciální schopnosti. Mimochodem, už jsem říkal, že jde o seriál ze světa X-Menů? Ne? No nic, tak pokračujeme. V tomhle případě šlo o telekinezi, v budoucnu ale s největší pravděpodobností přibude i pár dalších. Schopností, bavíme se teď o schopnostech, zkuste držet krok. Mimochodem, Davidovi pokus o sebevraždu nevyšel, k tomu se ale ještě vrátíme později. Spíš ne. Momentálně je zavřený v psychiatrické léčebně. Výslechovém centru. Bazénu. Víte co? Popojedeme. 

David má v ústavu cáklou kámošku, kterou hraje naprosto božská Aubrey Plaza. Střih. Červená brambora se žlutýma očima. Střih. David potká blonďatou holku a zeptá se, jestli s ním bude chodit. Střih. Zdi mají uši. A ústa. Křičí o pomoc. Střih. Ehm, asi bych mohl pokračovat, ale něco mi tak říká, že v příběhu už se orientujete. Probereme si tedy konečně ten zbytek.

"Takhhle by to vypadalo, kdyby Wes Anderson někdy natočil X-Meny."

Zaprvé, obsazení. Sladce ujetou Aubrey už jsem zmínil. V hlavní roli se připomíná skvělý Dan Stevens (všichni povinně The Guest) a jeho přihlouplý úsměv. David díky němu nabírá okamžitě zajímavější rozměry, takže málokdo bude mít po pilotu problém mu tu vnitřní nejistotu a rozpolcenost sbaštit. Za zmínku pak stojí ještě Rachel Keller, jakožto Davidova blonďatá múza. I ve zbytku rolí se ale objevují více či méně známí herci, kteří stoprocentně dostanou šanci se ještě blýsknout. A když už jsme u toho blýskání, TA KAMERA!


Hrát si s kompozicí už dnes zvládne kde kdo, to však neznamená, že to přesto nehodlám ocenit. Naopak, když to k seriálu padne, a jakože to tady padne, pak jsou rafinované záběry a haluzoidní švenky naprostou filmovou slastí, kterých už se televize dávno nebojí. A je to dobře. Barvy jsou do žluta a celé to (záměrně) působí dost retro, to všechno ale zapomenete, jakmile se seriál profetuje (případně pokud se tam profetujete vy, v tomhle případě to asi vyjde na stejno) do své závěrečné pětiminutovky. Od bitky na jeden záběr ve druhé řadě Daredevila tady nebyla lepší akční scéna - nepočítáme-li davové bitvy ve Hře o trůny. Spoilerovat vám ji nebudu, každopádně holy fucking shit.

Hudba, víc drog & stavění univerz

Pokud byste chtěli atmosféru seriálu k něčemu přirovnat, pak by výše zmíněný Wes asi nebyl úplně špatná volba. Jinak samozřejmě můžete sáhnout po jakémkoli jiném mindfucku, ve kterém se hlavní postavě nedá příliš věřit, kameraman funguje výhradně pod vlivem houbiček a k tomu všemu hraje hudba, kterou byste jinak slyšeli asi pouze během tichého rozjímání ve vyprázdněné indické restauraci. (#noracist) Hádám, že byste takový asi nenašli. A pokud jo, určitě by v tom měl prsty Lynch.

Legion je nicméně originál skrz naskrz, a co se komiksových seriálů specificky týče, tam si pak pro jistotu kope snad rovnou vlastní subžánr. Bizarní výjevy, častý střih a celkové pojetí postav, prostoru a času v podání téhle vymazlené pecky rozhodně nepřipomíná nic, co byste týdně vídali u sousedů. Doopravdy, je úplně fuk, jestli vedle postavíte Jessicu Jones nebo rychlíka Flashe, Legion nebude připomínat ani jedno z toho. Když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně nepřipomíná ani žádný jiný X-Menovský film. A to je dost možná ta nejdůležitější věc, která se tvůrcům povedla. Vyplnit prostor, přinést ke stolu něco svého a - doufejme - posunout tak celý žánr zase o krůček dál.

Koneckonců, sami se stále zdráhají nějakého přiznaného propojování se všemi těmi Wolveriny, Professory X a spol., které na velkém plátně konkurence drtí rok co rok. Nemají to zapotřebí. Jasně, David aka Legion je v komiksech možná synem Charlese Xaviera, fakt bychom ale do již tak přepláceného filmového univerza chtěli cpát další časovou (a to jen jestli by nemusela být dokonce i alternativní) linii? Upřímně, v tomhle případě to asi fakt není třeba. Daredevil ať si toho Spider-Mana klidně potká, Legion ale Deadpoola fakt nepotřebuje. Za mě tak na úvod skoro maximální spokojenost, v budoucnu bych ještě přitvrdil, jako rozjezd ovšem paráda. Snad to nakonec nedopadne jako loni s tím bídákem Preacherem. Byla by to zatracená škoda.

A jak se pilotní epizoda líbila vám? 

Verdikt

avatar9/10

do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    vimanzen

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace