Sedmilhářky

Big Little Lies

Plakát k seriálu Sedmilhářky

Sedmilhářky /2017

Tvůrce: David E. Kelley

Režie: Jean-Marc Vallée

Hrají: Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Alexander Skarsgård, Laura Dern, Adam Scott, Zoë Kravitz

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (2)

Úvod 2. řady

Bylo nás pět


Sdílet:

Sedmilhářky se prolhaly před dvěma lety k závěru, který jsem pokládal za naprosto uspokojivý, a pro mě byly možná nejlepším anglicky mluveným seriálem roku 2017 (věta, kterou člověk nepíše moc často, ale tentýž rok patřil i německému Babylonu Berlin). Nebyl jsem si jistý, že Sedmilhářky, které posbíraly osm Emmy a čtyři Zlaté glóby, potřebují druhou sérii. Ale první epizoda mě vyvádí z omylu. 

 

Na konci první řady se pět žen z Otter Bay, Madeline Mackenzie (Reese Witherspoon), Celeste Wright (Nicole Kidman), Jane Chapman (Shailene Woodley), Renata Klein (Laura Dern), and Bonnie Carlson (Zoë Kravitz), sblížilo na základě společné lži, ale taky na základě šoku z agresivity muže. Víc než jednu teď ale pronásledují výčitky svědomí, Celeste proto, že neodešla od manžela včas, Jane proto, že chtěla mít zpočátku aférku se ženatým mužem, a Bonnie proto, že to ona strčila.

K nim nyní přibyla Meryl Streep a je nebezpečná. Protože víte, co matky snáší vážně špatně? Mrtvé syny za podezřelých okolností. Pasivně agresivní tchýně je zdánlivě klišé, ale počkejte na chvíle, kdy je aktivně agresivní. Když se začne vozit po Madeline nebo naopak uklidňovat Celeste, kterou trápí noční můry, vyvádí to z míry.  

 Sedmilhářky jsou velmi silné v ukazování obyvatel relativně uzavřené komunity liberálního předměstí, kteří jsou moderní i materiální a chtějí pro své děti jen to nejlepší až do fáze, kdy to hraničí s šikanou učitelů. (Nicméně učitelé jim tu šikanu na začátku epizody vrátí, když je na uvítání nového školního roku nutí zpívat vydří hymnu Otter Bay.) V zobrazování toho, jak někdy autoritativně přepečliví liberální rodiče (Reese Witherspoon měla dostat Emmy!) přistupují ke svým dětem, patří Sedmilhářky k nejmodernějším seriálům. 

V čem zvlášť exceluje první epizoda, je dávkování energie. Stará se o něj zejména Meryl Streep, která je zde skvělá i v kontextu Meryl Streep. Když začne při večeři s Celeste a dětmi bědovat nad nespravedlností toho, že je její Perry (Alexander Skarsgard) mrtvý, zatímco „průměrní tlustí otcové“ jejich spolužáků žijí, a pak se jakoby kontrolovaně rozkřičí, jde z toho takový mráz po zádech. 

 

Sedmilhářkám se nějak daří postavy, které by měly být samy o sobě nesympatické, polidšťovat interakcí. Scénář je pořád jedinečný a režie si drží kvalitu, i když Jaena-Marca Valléeho vystřídala Andrea Arnold (American Honey). Příslib Nicole Kidman a Meryl Streep oddělených pouze stolem, když předtím v Hodinách je dělily časové linie, mě naplňuje očekáváním.  

 

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
9/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (10)

Minisérie

You get what you need


Sdílet:

HBO si umí vybírat lidi. Režisér Klubu poslední naděje Jean Marc-Vallée, Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley, Alexander Skarsgard... V minisérii o stupňujících se konfliktech mezi ženami z vyšší třídy amerického maloměsta podle stejnojmenné knižní předlohy Big Little Lies. V minisérii, která se nikoliv neprávem popisuje jako mix Zoufalých manželek a Temného případu. Jak tenhle dámský seriál vidí naše ryze pánská redakce?

 

Jak to vidí Spooner:

Jedním slovem? Psycho. Jenže ne takové to brutální či krvavé, v němž hlavní hrdina bojuje za každou cenu o život, ale takové to osobní a psychické, jež se člověku zarývá pomalu ale jistě pod kůži a zanechá v něm hluboké stopy. A nakonec v něm také možná půjde o ten život. A vám díky tomu nebude z této sondy do života zdánlivě dokonalých paniček vůbec dobře. Sedmilhářky jsou totiž svou formou a tvůrčím přístupem téměř až jedinečným projektem. Ten sice nedává divákovi vůbec nic zadarmo a mnoho lidí nejspíš odradí právě tvůrčím stylem, jenž rozhodně nesedne každému. Jakmile si ale zvyknete na nikam nespěchající tempo a místy až psychicky nepříjemnou atmosféru, už vás tyto postavy ze svých spárů jen tak nepustí.

 

Jistá podobnost s jiným HBO majstrštykem, kriminální peckou True Detective, pak rozhodně není náhodná. Také Big Little Lies těží zejména z pevné ruky režiséra, tentokrát Jean-Marca Valléeho (Divočina, Klub poslední naděje), a scenáristy, televizního veterána Davida E. Kelleyho. Právě díky tomu, že mají oba novinku plně pod kontrolou a nemusí se dělit o místo s jinými tvůrci, působí celek kompaktně a vše v něm dokonale zapadá dohromady. Pravda, režie si tak skvěle a pomaloučku pracuje s tísnivou atmosférou i bezchybnými herci (Nicole Kidman si už chystá místo pro Emmy), že přitom zapomíná přijít s ryze kulervoucí scénou, jež nás přiková do sedačky. O to ale tvůrcům evidentně ani nešlo. 

Chtěli nám zkrátka naservírovat celistvý kousek, který je po režijní stránce vypiplaný jako ty nejlepší švýcarské hodinky, a emočně vás vyždíme až na dřeň. Jen ten závěr mohl být na můj vkus po všem tom teroru ještě daleko vyhrocenější a drobné komediální vložky si mohli scenáristé taky odpustit. I tak z toho ovšem vznikla jedna z nejlepších minisérií posledních let, která se sice nestala diváckým hitem, do pár let může ale díky svým kvalitám vyrůst v pořádnou kultovku. A já bych to tvůrcům ze srdce přál. (8/10)

 

Jak to vidí do_Od:

Jízda od začátku až do konce. Je to ale především to finále, kvůli kterému jsem nakonec ještě o chlup spokojenější než mí kolegové. Je to fajn, když se skrz celou sérii buduje jeden hlavní konflikt, který se pak pro změnu na konci zároveň i rozřeší. Je to rozhodně vítaný krok, obzvláště v době, kdy spousta seriálů a především kriminálek raději sází na nečekané finále s obřím zvratem a snahou šokovat diváka něčím zcela nečekaným. Ono pověstné *klap* je tady zkrátka tak intenzivní a uspokojivé, že se to jen těžko popisuje slovy. Přidejte moje oblíbené karaoke, fantastické herecké výkony, senzační výběr hudby (ten cover na You Can´t Always Get What You What se hodně povedl) a taky výborný střih (který vám ovšem vleze pod kůži už během první epizody a pak vydrží bavit až do konce) no a máte tady jednu z nejlepších finálových epizod vůbec. Subjektivně klidně stojící vedle takových pecek jako Breaking Bad nebo Lost. Jo, napsal jsem to!

Samozřejmě velká část úspěchu je způsobena i tím, že seriál drží pohromadě nejen díky výtečně napsané zápletce, ale zároveň taky díky ucelené režii pana Valléeho. Tyhle čistě autorské minisérie prostě fungují a fungují obzvlášť v momentě, kdy vám rukopis daného autora sedne. To bude nejspíš hlavní důvod, proč některým divákům Sedmilhářky nezpůsobí takový příval emocí, jako například nám. Nicméně nenechte se zmýlit, takových bude jen pár a osobně mi jich je trochu líto. HBO totiž opět předvádí velké věci a dokazuje, jaký má na tyhle projekty čuch. Věřte, o Sedmilhářkách nepíšu naposledy. (9/10)

P. S. znělka roku vážení
P. S. S. Nicole je fucking hot!

Jak to vidí Sam.Vimes: 

Na první pohled jsou Sedmilhářky vlastně červená knihovna, která by nejspíš ani neprošla inverzním Bechdelovým testem – když už se spolu náhodou baví dva muži, stejně mluví o ženách (což je spíš jen zábavný postřeh, nikoliv výtka, koneckonců těch testosteronových seriálů tady recenzujeme až až). Pět žen řeší své konflikty s muži, dětmi a především mezi sebou navzájem, jež nakonec eskalují až k od první epizody avizované vraždě. A je z toho výborný seriál, který dokáže být pozitivně feministický i bez laciného sypání buzz words, nadneseně řečeno ne tím co říká, ale tím co dělá.

Nic z toho by samozřejmě nefungovalo bez krásně kompaktního režijního dohledu a scenáristické opory nebo výborných hereckých výkonů. Především Nicole Kidman si (doufám) jde pro televizní ceny a výhrady nemám ani k Reese a Shailene. A pochválit musím i velmi dobře trefený casting dětských rolí, což rozhodně nebývá samozřejmost. Úplně bez výhrad to není, poslední epizody by si přeci jen zasloužily větší drajv a trochu víc přitlačit na pilu, ale pořád se jedná o vysoký HBO nadstandard. Těch sedm dílů adaptuje románovou předlohu a na konci má jasný závěr. Dovedl bych si ale velmi konkrétně představit, o čem by mohlo být případné pokračování. A nebránil bych se mu. (8/10)


 A co jste na Sedmilhářky nebo-li Big Little Lies říkali vy?

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (12)

První dojmy

Lži a tajemství.


Sdílet:

Na Big Little Lies nebo-li Sedmilhářky jsme byli v redakci zvědaví už dlouho. Hvězdné obsazení, režisér Klubu poslední naděje, produkce HBO… A z pohledu na číselné hodnocení je vám asi jasné, že přinejmenším po prvních dvou epizodách nejsme zklamáni.

V kalifornském městečku Monterey dochází k vraždě na benefiční akci místní základky. Divák zatím nezná identitu oběti, vše ale nasvědčuje tomu, že zločin souvisí s konflikty mezi matkami školáků. Střih v čase zpátky, první den školy. Do první třídy své potomky přivádí rozvedená Madeline (Reese Witherspoon), její bývalý manžel se svou novou ženou, její kamarádka a manželka výrazně mladšího muže Celeste (Nicole Kidman) a nováček ve městě, mladá matka Jane (Shailene Woodley), která nechce mluvit o své minulosti a již si Madeline záhy vezme pod svá křídla. Když pak dcera úspěšné Renaty (kterou Madeline už tak nemá ráda) nařkne syna Jane z napadení, spadne první kostka domina vedoucího až k smrti některé z postav.

Vyjasněme si jednu věc: tohle není červená knihovna. Přesněji řečeno, na povrchu možná ano, přeci jen je tu nezanedbatelné množství scén, ve kterých tři ženy nad kávou nebo vínem rozebírají své problémy s muži a dětmi… Ale hned pod povrchem se skrývá kvalitní drama, podpořené především dobře napsanými dialogy a šťavnatými, trojrozměrnými postavami. Každý tu má nějaké tajemství, nějakou malou velkou lež a nejsou to jen marketingové slogany. Minisérie se v oficiálních materiálech popisuje jako temně komediální drama, humoru je tady ale nakonec jen poskrovnu. Sedmilhářky vychází z knižní předlohy od spisovatelky Liane Moriarty a je to na nich vidět. Jak na promyšlených postavách, tak na samotném vyprávění, jež zjevně dobře ví kam a jak potřebuje dojít.

Žádné selhání nečeká ani před kamerou. Reese Witherspoon definitivně dokazuje, že je víc než jen pravou blondýnkou, o Nicol Kidman si nikdo nic podobného ani nemyslel. Muži tu přeci jen hrají spíš druhé housle, ani od nich se ale neozývají falešné tóny, ať už jde o Alexandra Skarsgårda z Pravé krve nebo Adama Scotta z Parks and Recreations nebo Waltera Mittyho.

Sedmilhářky ukazují zdánlivě perfektní komunitu šťastných lidí, jen aby zatáhly za volnou nitku a postupně ji celou rozpáraly. A aby toho nebylo málo, eskalující konflikty jsou dokreslovány budoucími záběry vedlejších z výslechové místnosti. Sám musím říct, že minimálně rozjezd této minisérie předčil má očekávání a jsem hodně zvědavý kam to bude směřovat dál.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.