Star Trek: Discovery

Star Trek: Discovery

Plakát k seriálu Star Trek: Discovery

Star Trek: Discovery /2017-?

Tvůrce: Bryan Fuller, Alex Kurtzman

Režie: David Semel

Hrají: Sonequa Martin-Green, Michelle Yeoh, Jason Isaacs, Doug Jones, Shazad Latif, James Frain

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)

S01E05

Zvol si svou bolest!


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Co si budeme nalhávat, jednou to zpomalení asi přijít muselo. Nový televizní Star Trek byl ve svých úvodních dílech sympatickou a zatraceně svižnou jednohubkou, jež probádává zase nová místa seriálového vesmíru, v hlavní dějové lince kvapí překvapivě vpřed a baví celkově více, než jsem původně čekal. Ani nejnovější pátý zářez pak rozhodně nenabízí žádný sci-fi podprůměr. I přesto se však nemůžu zbavit pocitu, že se z tohoto dílu dalo vydolovat mnohem víc.
 
Naše loď Discovery se po plném využití revolučního cestování konečně dočkává velkých úspěchů a má za sebou několik úspěšných misí. Lodi si tak začíná všímat nejen vedení Federace, ale také Klingoni, kteří by samozřejmě chtěli jejich technologii pro své účely. Unesou proto kapitána Lorcu, z něhož chtějí vypáčit potřebné informace. Zbytek posádky v čele se zástupcem kapitána, Saru, se ho proto snaží co nejrychleji najít. A hodlá k tomu využit právě jejich rychlocestování navigované neznámým tvorem. Jenže právě na oné “želvušce“ začíná mít neustále cestování velké následky a Michael se Stametsem se obávají o její zdraví. Podaří se jim včas přijít na alternativní způsob navigace, aby mohli včas zachránit svého kapitána?
 
Zápletka je zkrátka správně nabušená a my jsme se mohli velmi snadno dočkat proklatě svižné a akcí natřískané epizody. Jenže tvůrci si zrovna tady vybrali malinko slabší chvilku a téměř ve všech ohledech jako by jeli jen na půl plynu. Napětí se dalo vyšponovat mnohem více, narůstající konflikt mezi Michael a Saru příliš nefunguje a místo akce se tu až příliš kecá. I z té atmosféry v Lorcově zajetí, kdy příliš neví, komu všemu může věřit, se dalo vytřískat mnohem víc. A ani další důležitá postava v podání spíše komediálního Rainna Wilsona se prozatím nepředstavila zrovna přesvědčivě.
 
Ne, pátý díl Star Treku naštěstí není vyloženou katastrofou a v rámci žánrové jednohubkové zábavy pořád baví solidně. Členové zdejší posádky se mi navíc dostávají čím dál víc pod kůži, a kromě charismatického Isaacse mě začínají bavit zejména Stametseovi hlášky. Jen ta hlavní postava (proč se proboha musí jmenovat Michael?!) je pořád nemastná neslaná a příliš diváků si na svou stranu nezískala. Způsob, jakým scenáristé pracují s legendárním světem, je ale pořád zatraceně zajímavý. I přes menší zaváhání proto doufám, že příště se ve Star Treku zase více šlápne na plyn.

Diskuze (3)

S01E04

Predátor nebo mazlíček?


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Novinka Star Trek: Discovery má za sebou už čtyři epizody a mezi diváky sbírá stále poněkud rozporuplné reakce. Někteří skalní Trekkies si stěžují na to, že tohle není ten starý dobrý seriálový Star Trek a tvůrci se snaží hlavně zavděčit modernímu publiku. No a já jim vzkazuju, ať si trhnou nohou. I já totiž v redakci patřím do té druhé skupinky, která si toto nečekaně odsýpající dobrodružství zatím dosti pochvaluje a jsem rád, že tvůrci popostrčili tuto značku zase o něco jiným směrem a inspirovali se tím nejlepším z moderních “trekovských“ filmů. A i čtvrtá epizoda mě v tom naštěstí poctivě ujišťuje. 

 

Naše hlavní hrdinka Michael Burnham se tak dále zabydluje na nové lodi Discovery a dostává od kapitána Gabriela Lorcy úkol. Má zjistit, jak využít příšeru, kterou ulovili na zdecimované lodi hvězdné flotily, v boji proti Klingonům. A Michael začíná zjišťovat, že ona potvora možná nebude tak nepřátelská, jak se na první pohled zdálo. Zoufalý Lorca se mezitím ve snaze zachránit lidskou kolonii rozhodne naplno vyzkoušet hranice jejich nového vesmírného cestování. A také u Klingonů začíná být pořádně horko.

Discovery tentokrát najelo na možná trošku ukecanější epizodu, nuda ovšem ani nadále nehrozí. Ani této epizodě totiž nechybí ten správný spád, postavy začínají bavit čím dál více, pořád se tu něco děje a divák se vlastně nemá ani moc kde nudit. Strašně mi pak sedí přeřazení z klasických epizodních linek do hlavní dějové linky, jež dávají Star Treku také malinko svěží vítr do plachet. Ano, některé momenty a scenáristické berličky jsou možná až příliš cheesy, klingonská linka má ještě silné rezervy a neuškodilo by, kdyby režie i přes své řemeslné kvality přidala do svého rejstříku i nějaké ty emoce. Takhle mi to v jistých momentech (smrt jedné z postav) přijde až příliš chladné a myslím si, že po této stránce by šlo z Discovery vymačkat ještě daleko víc.

 

I přesto je pro mě seriálový Star Trek stále slušným podzimním překvápkem. Ne, žádná sci-fi revoluce se nekoná a suma sumárum se nám tu zatím rýsuje hlavně poctivá sci-fi jednohubka. Jenže to v dnešní prakticky nulové televizní konkurenci opravdu není málo a já mám radost, že se scenáristům podařilo klasický seriálový a Abramsům Star Trek zkombinovat tím možná nejzábavnějším způsobem. A já doufám, že si to zarytí Trekkies, jež se nejspíš zasekli v dobách kapitána Picarda, přeci jen také začnou brzy užívat.

Diskuze (0)

S01E03

Kontext je pro krále


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Začnu tím, že se mi to pořád líbí. Vlastně se mi to líbí hrozně moc. Trochu jsem se bál, že po předchozím cliffhangeru a veškeré akci z prvních dvou částí přijde najednou ukecaná nuda, zkratkovité posuny v lince hlavní postavy a tak nějak to celé půjde do kopru. Ale ono ne. Scenáristé jsou si dobře vědomi, co tím úvodem natropili, a díkybohu před tou odpovědností neutíkají.

Třetí epizoda tak začíná pár měsíců od první historické vzpoury uvnitř Federace, kterou má na triku bývalá první důstojnice Michael Burnham. V galaxii zuří ostrá válka mezi Klingony a Federací a hlavní postava (kterou z války viní) je právě převážena do dalšího vězení, když v tom se její loď dostane do problémů a je zachráněna "náhodně" kolemletícím plavidlem Discovery. Enter Kapitán Gabriel Lorca s tváří Jasona Isaacse. Discovery je zbrusu nová loď, stejně jako o jejím kapitánovi toho ale o ní zpočátku příliš nevíme. Po rychlém seznámení (a střetu s bývalími kolegy) však Michael začíná tušit, že to celé nejspíš nebyla náhoda.

Tolik zhruba k ději. Jak už jsem řekl, scénář je poměrně logicky vystavěný, hlavní postava má plno výčitek a rozhodně nehledá rychlou cestu k osvobození, nově příchozí kapitán jí však seznamuje s hned několika dobrýmu argumenty, proč by to s těmi výčitkami neměla zase tolik přehánět (větu okolo titulní fráze: "Kontext je pro krále", bych tesal do kamene). Jedna stará a zbytek nových vedlejších postav se zatím zdá jako sympatická skupinka, a dokonce už nemám ani námitky k prkennému herectví, jako mě bilo do očí v předchozích dvou epizodách. Důležité je, že efekty stále vypadají na poměry sci-fi seriálu moc dobře, děj je svižný a provázaný, a zápletka funguje i na rovině toho, že se v ní může objevit plno zajímavých twistů (jako třeba pravý účel Discovery).

Asi to bude znít divně, ale vidím v tom kombinaci hned několika věcí, které mám rád. Je v tom ten filosofický aspekt vlastní starým Star Trekům, ale bez papundeklu a statických konverzací (rozuměj, kdy postavy stojí jak přišité a celé to působí hrozně divadelně). Zároveň to má vizuál nových filmů a, neukamenujte mě, taky trochu Mass Effectu. No a konečně, narozdíl třeba od Expanze je tu fakt vesměs svěží přímočará zápletka, u které se těším na každý nový díl. Dal bych si to raději formou binge? Jasně! Ale to týdenní objevování čeho všeho je novej Star Trek schopnej má taky svý kouzlo. Někomu asi nesedne, já jsem nicméně spokojenej. 

© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.