Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Trek: Discovery | 2017-2024
csfd  imdb
tvůrce: Bryan Fuller, Alex Kurtzman
hrají: Sonequa Martin-Green, Michelle Yeoh, Jason Isaacs, Doug Jones, Shazad Latif, James Frain

Star Trek: Discovery: S01E09


ikona
do_Od
Jak se nový Star Trek popral s podzimním finále? 

No, takhle nějak se mi to líbí. Samozřejmě stále si stojím za tím, že po prvních třech epizodách se děj rozvolnil a přišla zbytečná dějová výplň. K nějakému rozvíjení postav docházelo zřídkakdy, žánrové hříčky jako časová smyčka ze sedmé epizody byly nezvládnuté a obecně mi bylo líto, že se tvůrci nerozhodli pro mnohem semknutější dějovou konstrukci. Naštěstí je tu ale devátá epizoda, která všechny předchozí neduhy částečně napravuje a aspoň trochu ten dojem z podzimní části první série vylepšuje.

Discovery totiž čeká obrana planety Pahvo, kterou se rozhodl napadnout hlavní záporák. Problém je, že Federaci záchrana bezbranné civilizace nestojí za ztrátu své nejdůležitější lodi a tak se ji vrchní velení rozhodne stáhnout. Tenhle rozkaz pak logicky nikomu z posádky nepřijde jako dvakrát šťastná volba a tak začnou jednat po svém. Michael a Tyler vyráží na palubu klingonské lodi, kapitán Lorca drtí svůj lidský jump motor s tváří čím dál lepšího Anthonyho Rappa a ten se pod obřím tlakem okolí začíná mírně rozpadat. Je tam napětí, je tam akce a dokonce to má zase ten filosofický přesah k válce, kterým mě Discovery zaujalo už v pilotu. Hlavně to ale všechno šlape.

A to i v případě Tylerova PTSD, kdy v tak trochu bizarní shodě náhod seriál vykresluje trauma spojené se sexuálním „otroctvím“ (shoda spočívá v tom, že herec ze seriálu obvinil jiného herce ze sexuálního obtěžování, a nyní se to samé téma projevuje i uvnitř příběhu, že by právě odtud vanul vítr a ono „povzbuzení“ k tomu vyjít s pravdou ven?). Ačkoliv se pak navíc jedná o mezirasový (a dost děsivý) kontakt, vše je podáno překvapivě citlivě a i přes důraz na válečný konflikt, se právě této části scénář věnuje poměrně rozsáhle. Tahle část potěšila.

Asi nejzajímavější je ale podle mě vývoj postavy samotného kapitána. Už víme, že se nebál zmanipulovat svou nadřízenou a bývalou milenku, aby padla do zajetí. V podzimním finále ale přímo (nebo je to aspoň silně naznačeno) ohrozil život jednoho ze svých nejdůležitějších členů posádky a to už půjde jen těžko vysvětlit snahou o „vyšší dobro“. Discovery tak i nadále překvapuje snahou vydávat se do neprobádaných koutů světa, a to jak uvnitř seriálu, tak i mimo něj. O to víc mě mrzí, že takhle zkrátka nemůže fungovat pořád. Osekat to na osm epizod na řadu, bylo by to jednoznačně lepší. Nicméně dívat se budu i v lednu. O tom žádná.

Star Trek: Discovery: S01E08


ikona
Spooner
Podzimní finále nového Star Treku se blíží. Rozloučí se na vrcholu? 

Minulý recap Star Treku jsme přeskočili (uznávám, trošku mi vypadl z hlavy), a je to vlastně docela škoda. Sedmá epizoda nám totiž nabídla příjemné opakování dějové smyčky ve stylu Na hraně zítřka či Na hromnice o den více. A jednalo se o správně svižnou a napínavou jednohubku, jež dokázala slušně prodat nejen premisu, ale také samotné postavy. Tedy až na ten zmrvený závěr, jenž se opravdu příliš nepovedl. Prostě sci-fi zábava, která snad musela udělat většině fandů radost. A je proto docela smůla, že nejnovější zářez v této nastavené formě nepokračuje.

 

Klingoni rozšířili ve svých lodích maskovací technologii a válku s Federací začíná otáčet ve svůj prospěch. A zatímco kapitán Lorca musí koukat na jejich převahu a doktor Stamets začíná pociťovat vedlejší příznaky svého experimentu, trio Michael, Tyler a Saru se vypraví prozkoumat zdánlivě neobydlenou planetu, která by mohla skrývat klíč v boji proti Klingonům.

Jenže i když máme příští týden podzimní finále, příliš na plyn se tu nešlape. Naopak se trošku zařazuje zpátečka. Osmička je totiž typickou výplňovou epizodou, v níž se toho vlastně příliš zajímavého nestane a až v samotném závěru se začne nastiňovat nadějný konflikt pro podzimní závěr. Postavy mi jsou sice čím dál sympatičtější a ani ta Michael už mi tolik nevadí, dění na planetě Pahvo ovšem diváka nestrhne a celý ten následný konflikt mi přišel dosti vycucaný z prstu. Ostatně stejně jako romance mezi Michael a Tylerem, již tvůrci tlačí až příliš na sílu a celá mi přijde jaksi vynucená. A ani ta kligonská linka nefunguje tolik, jak by si asi scenáristé přáli.

 

Star Trek si stále udržuje svižné tempo a rozhodně nejde o žádnou uzívanou nudu. Trošku mě ale mrzí, že tvůrci se v posledních dílech téměř vykašlali na hlavní zápletku a na lodi Discovery se řeší jen epizodní mise. Nikoho tady příliš nestresuje, že jedna z vrchních velitelek Federace je už pár dílů v zajetí, a nebýt těch pár scén u Klingonů, vlastně bychom se ústřední dějové linky vůbec nedotkli. Snad tedy poslední letošní díl tyto dojmy zlepší a nabídne zase pořádně nabušenou a napínavou podívanou.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Star Trek: Discovery: S01E06


ikona
do_Od
Jak se vede posádce Discovery v nové epizodě Star Treku? 

"Vizuální efekty nejsou všechno. Nechutná a nevkusně přeplácaná vykrádačka Star Treku, která působí nemastně a neslaně." KeittoRoche, ČSFD.cz
"Tohle už je vážně moc. Je na zvracení, kam produkční tým nový Star Trek dotáhl." Krokov, ČSFD.cz
"Zatím to vypadá, že se SJW´s rozhodli zlikvidovat STAR TREK." zijutady, ČSFD.cz
"Zvažuji, proč tomu nedat odpad. Asi sentiment." woody.birch, ČSFD.cz
"This is Michael Bay level crap." u/logan343434

Tolik asi k názorům internetu na nový Star Trek. A co na to já? Pořád mě to baví. Po prvotních nabušených epizodách, které nabízely krom akce i poměrně chytré dialogy a minimální přesah, jsme se však přesunuli do té prostřední části první řady, a tady už dochází k těm klasickým seriálovým neduhům. Nevím proč, ale dlouho jsem měl za to, že první řada bude provázaná desetidílná série, ve které nezbyde žádné místo na výplňové epizody. Jenže CBS to vidí jinak, epizod totiž bude hned patnáct a finálních pět uvidíme až příští rok. A s tím právě souvisí i můj problém s posledními dvěma díly.

Nejen, že v nich scénář začíná působit až příliš zkratkovitě, on je ale hlavně hrozně zbytečný. Když zajetí kapitána Discovery hlavní postava přejde suchým "huh?", řeknu si ještě okay - slabší chvilka. Jenže teď admirál celé federace vyrazí na mírové vyjednávání s Klingony, aniž by se na vteřinu zastavil a zeptal se sám sebe, jestli to náhodou není past. Samozřejmě, že to je sakra past! A dalo se to čekat od první zmínky o takovém setkání. Postavy tak oproti prvním epizodám nepřemýšlí ani před kamerou, ani za ní. Což je při rozšířeném počtu epizod na sérii celkem problém, protože najednou tu máme z kompaktního startrekovského příběhu rozvláčnou omáčku, která tak tak zvládne udržet pozornost celých čtyřicet pět minut. Přidejte nepřesvědčivé uvedení nové postavy, válku, která ale vlastně vůbec neprobíhá a taky zoufale prázdný vesmír, který bohužel nikdo dál neprozkoumává, a máte rázem k té obecné skepsi blíž.

Možná to nevidím tak černě (a slabomyslně) jako pánové nahoře, z naděje, že nám tu ale roste sci-fi kandidát na novou Hru o trůny, je ale náhle obláček naivních představ, které se pravděpodobně nikdy nenaplní. A to mě celkem mrzí. Jo a protože jsem úplně zapomněl shrnout děj, tak tady máte stručnou verzi:

Sarek letí do vesmíru. Na lodi dojde k výbuchu. K sabotáži se přihlásil ISIS. Discovery letí zachránit Sareka, protože Burnham píchlo v boku a chce si udělat Inception, aby Sareka lokalizovala. Malfoy přetáhne admirálku, kterou jsem půl hodiny googloval jako herečku z Pohotovosti, než mi došlo, že hrála v Chicago Hope. Ta se následně připojuje ke kampani #MeToo a odlétá se radši nechat zajmout Klingony. The end.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)

Star Trek: Discovery: S01E05


ikona
Spooner
Začíná se ve hvězdné flotile šlapat do warpu, nebo se naopak přešlapuje na místě? 
Co si budeme nalhávat, jednou to zpomalení asi přijít muselo. Nový televizní Star Trek byl ve svých úvodních dílech sympatickou a zatraceně svižnou jednohubkou, jež probádává zase nová místa seriálového vesmíru, v hlavní dějové lince kvapí překvapivě vpřed a baví celkově více, než jsem původně čekal. Ani nejnovější pátý zářez pak rozhodně nenabízí žádný sci-fi podprůměr. I přesto se však nemůžu zbavit pocitu, že se z tohoto dílu dalo vydolovat mnohem víc.
 
Naše loď Discovery se po plném využití revolučního cestování konečně dočkává velkých úspěchů a má za sebou několik úspěšných misí. Lodi si tak začíná všímat nejen vedení Federace, ale také Klingoni, kteří by samozřejmě chtěli jejich technologii pro své účely. Unesou proto kapitána Lorcu, z něhož chtějí vypáčit potřebné informace. Zbytek posádky v čele se zástupcem kapitána, Saru, se ho proto snaží co nejrychleji najít. A hodlá k tomu využit právě jejich rychlocestování navigované neznámým tvorem. Jenže právě na oné “želvušce“ začíná mít neustále cestování velké následky a Michael se Stametsem se obávají o její zdraví. Podaří se jim včas přijít na alternativní způsob navigace, aby mohli včas zachránit svého kapitána?
 
Zápletka je zkrátka správně nabušená a my jsme se mohli velmi snadno dočkat proklatě svižné a akcí natřískané epizody. Jenže tvůrci si zrovna tady vybrali malinko slabší chvilku a téměř ve všech ohledech jako by jeli jen na půl plynu. Napětí se dalo vyšponovat mnohem více, narůstající konflikt mezi Michael a Saru příliš nefunguje a místo akce se tu až příliš kecá. I z té atmosféry v Lorcově zajetí, kdy příliš neví, komu všemu může věřit, se dalo vytřískat mnohem víc. A ani další důležitá postava v podání spíše komediálního Rainna Wilsona se prozatím nepředstavila zrovna přesvědčivě.
 
Ne, pátý díl Star Treku naštěstí není vyloženou katastrofou a v rámci žánrové jednohubkové zábavy pořád baví solidně. Členové zdejší posádky se mi navíc dostávají čím dál víc pod kůži, a kromě charismatického Isaacse mě začínají bavit zejména Stametseovi hlášky. Jen ta hlavní postava (proč se proboha musí jmenovat Michael?!) je pořád nemastná neslaná a příliš diváků si na svou stranu nezískala. Způsob, jakým scenáristé pracují s legendárním světem, je ale pořád zatraceně zajímavý. I přes menší zaváhání proto doufám, že příště se ve Star Treku zase více šlápne na plyn.

Star Trek: Discovery: S01E04


ikona
Spooner
Jak se povedlo čtvrté dobrodružství Michael Burnham a jejích parťáků? Pořád se jedná o sci-fi překvápko? 

Novinka Star Trek: Discovery má za sebou už čtyři epizody a mezi diváky sbírá stále poněkud rozporuplné reakce. Někteří skalní Trekkies si stěžují na to, že tohle není ten starý dobrý seriálový Star Trek a tvůrci se snaží hlavně zavděčit modernímu publiku. No a já jim vzkazuju, ať si trhnou nohou. I já totiž v redakci patřím do té druhé skupinky, která si toto nečekaně odsýpající dobrodružství zatím dosti pochvaluje a jsem rád, že tvůrci popostrčili tuto značku zase o něco jiným směrem a inspirovali se tím nejlepším z moderních “trekovských“ filmů. A i čtvrtá epizoda mě v tom naštěstí poctivě ujišťuje. 

 

Naše hlavní hrdinka Michael Burnham se tak dále zabydluje na nové lodi Discovery a dostává od kapitána Gabriela Lorcy úkol. Má zjistit, jak využít příšeru, kterou ulovili na zdecimované lodi hvězdné flotily, v boji proti Klingonům. A Michael začíná zjišťovat, že ona potvora možná nebude tak nepřátelská, jak se na první pohled zdálo. Zoufalý Lorca se mezitím ve snaze zachránit lidskou kolonii rozhodne naplno vyzkoušet hranice jejich nového vesmírného cestování. A také u Klingonů začíná být pořádně horko.

Discovery tentokrát najelo na možná trošku ukecanější epizodu, nuda ovšem ani nadále nehrozí. Ani této epizodě totiž nechybí ten správný spád, postavy začínají bavit čím dál více, pořád se tu něco děje a divák se vlastně nemá ani moc kde nudit. Strašně mi pak sedí přeřazení z klasických epizodních linek do hlavní dějové linky, jež dávají Star Treku také malinko svěží vítr do plachet. Ano, některé momenty a scenáristické berličky jsou možná až příliš cheesy, klingonská linka má ještě silné rezervy a neuškodilo by, kdyby režie i přes své řemeslné kvality přidala do svého rejstříku i nějaké ty emoce. Takhle mi to v jistých momentech (smrt jedné z postav) přijde až příliš chladné a myslím si, že po této stránce by šlo z Discovery vymačkat ještě daleko víc.

 

I přesto je pro mě seriálový Star Trek stále slušným podzimním překvápkem. Ne, žádná sci-fi revoluce se nekoná a suma sumárum se nám tu zatím rýsuje hlavně poctivá sci-fi jednohubka. Jenže to v dnešní prakticky nulové televizní konkurenci opravdu není málo a já mám radost, že se scenáristům podařilo klasický seriálový a Abramsům Star Trek zkombinovat tím možná nejzábavnějším způsobem. A já doufám, že si to zarytí Trekkies, jež se nejspíš zasekli v dobách kapitána Picarda, přeci jen také začnou brzy užívat.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Star Trek: Discovery: S01E03


ikona
do_Od
Drží nás nový Star Trek stále pevně přikované k sedačkám? 

Začnu tím, že se mi to pořád líbí. Vlastně se mi to líbí hrozně moc. Trochu jsem se bál, že po předchozím cliffhangeru a veškeré akci z prvních dvou částí přijde najednou ukecaná nuda, zkratkovité posuny v lince hlavní postavy a tak nějak to celé půjde do kopru. Ale ono ne. Scenáristé jsou si dobře vědomi, co tím úvodem natropili, a díkybohu před tou odpovědností neutíkají.

Třetí epizoda tak začíná pár měsíců od první historické vzpoury uvnitř Federace, kterou má na triku bývalá první důstojnice Michael Burnham. V galaxii zuří ostrá válka mezi Klingony a Federací a hlavní postava (kterou z války viní) je právě převážena do dalšího vězení, když v tom se její loď dostane do problémů a je zachráněna "náhodně" kolemletícím plavidlem Discovery. Enter Kapitán Gabriel Lorca s tváří Jasona Isaacse. Discovery je zbrusu nová loď, stejně jako o jejím kapitánovi toho ale o ní zpočátku příliš nevíme. Po rychlém seznámení (a střetu s bývalími kolegy) však Michael začíná tušit, že to celé nejspíš nebyla náhoda.

Tolik zhruba k ději. Jak už jsem řekl, scénář je poměrně logicky vystavěný, hlavní postava má plno výčitek a rozhodně nehledá rychlou cestu k osvobození, nově příchozí kapitán jí však seznamuje s hned několika dobrýmu argumenty, proč by to s těmi výčitkami neměla zase tolik přehánět (větu okolo titulní fráze: "Kontext je pro krále", bych tesal do kamene). Jedna stará a zbytek nových vedlejších postav se zatím zdá jako sympatická skupinka, a dokonce už nemám ani námitky k prkennému herectví, jako mě bilo do očí v předchozích dvou epizodách. Důležité je, že efekty stále vypadají na poměry sci-fi seriálu moc dobře, děj je svižný a provázaný, a zápletka funguje i na rovině toho, že se v ní může objevit plno zajímavých twistů (jako třeba pravý účel Discovery).

Asi to bude znít divně, ale vidím v tom kombinaci hned několika věcí, které mám rád. Je v tom ten filosofický aspekt vlastní starým Star Trekům, ale bez papundeklu a statických konverzací (rozuměj, kdy postavy stojí jak přišité a celé to působí hrozně divadelně). Zároveň to má vizuál nových filmů a, neukamenujte mě, taky trochu Mass Effectu. No a konečně, narozdíl třeba od Expanze je tu fakt vesměs svěží přímočará zápletka, u které se těším na každý nový díl. Dal bych si to raději formou binge? Jasně! Ale to týdenní objevování čeho všeho je novej Star Trek schopnej má taky svý kouzlo. Někomu asi nesedne, já jsem nicméně spokojenej. 

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace