Celý filmový svět sice momentálně řeší, o kolik moc je Liga spravedlnosti Zacka Snydera lepší než kinoverze, jen o den později se však do řady nových komiksovek přidal Marvel se svým dalším MCU seriálem. S WandaVision pak slavilo studio na Disney+ možná větší úspěch, než se dalo při malinko odvážnějším přístupu očekávat, a tak zde doufají, že seriál The Falcon and The Winter Soldier na tento hit minimálně naváže. Z upoutávek se pak dalo vyčíst, že akčnější novinka bude sázet více na jistotu a spolupráce sidekicků Kapitána Ameriky bude buddy movie zkombinovanou se stylem Kápových filmů. Což je kombinace, na niž jsem se hodně těšil. Jenže i Falcon s Winterem Soldierem na to jdou v pilotu přeci jen malinko jinak. Bohužel ovšem ne úplně zábavně.

Seriál se odehrává několik měsíců po událostech Endgame a odchodu Stevea Rogerse. Pokud si však myslíte, že jeho věční parťáci Sam Wilson a Bucky Barnes stále drží pohromadě a chodí spolu na pivo, jste na omylu. Hrdinové si šli svojí cestou a Kapitánovo předání pomyslné pochodně zatím úplně nevyšlo. Falcon sice maká pro armádu, ale myslí si, že štít měl patřit pouze jeho kamarádovi, a tak ho raději věnuje muzeu. Ve volných chvílích se pak snaží sblížit se svou sestrou a zjišťuje, že vrátit se do života zpět po „probliknut“ není dvakrát snadné. Ani Bucky to nemá zrovna jednoduché. Nejen, že se po mnoha dekádách vrátil do normálního života a cítí se tak trochu ztracen, ale navíc ho trápí noční můry a pocit viny z jeho vraždící éry Winter Soldiera. Jenže svět se po návratu poloviny obyvatel ocitá v chaosu, objevuje se zde nová nebezpečná skupina Flag Smashers a hrdinové možná budou potřeba ještě víc než kdykoliv dřív.

Pokud jste pak také čekali, že tvůrci budou hned od počátku šlapat na plyn a budou nám servírovat svižný buddy akčňák, čeká vás malinké překvapení. Seriál začíná solidní a celkem velkorysou akcí, která hned od prvních minut ukazuje, že Disney na marveláckých seriálech rozhodně nehodlá šetřit. Pak se však tempo podstatně uklidní a člověk skoro jako by se díval na klasickou epizodu dramatického seriálu. Nikam se zde nespěchá, spíše se načrtává „nový“ svět a známým hrdinům se konečně podíváme více pod kůži a do jejich soukromí. Což rozhodně není špatná cesta a svým způsobem toto civilnější pojetí kvituji. A stejně tak rád vidím, že se scenáristé snaží hezky představit a trochu ukázat světovou situaci po Endgame a dostáváme i radosti a strasti běžných lidí. Celkové civilní a realistické atmosféře (samozřejmě v rámci komiksovky) to velice pomáhá a celé MCU to ještě víc dokresluje. I když je tato tvůrčí cesta hezky načrtnutá, samotné zpracování bohužel malinko pokulhává.

První díl totiž jede možná až příliš na volnoběh, a i když to hlavní dvojka táhne a Anthony Mackie se Sebastianem Stanem už jsou si ve svých rolích jisti v kramflecích, tempo je zkrátka v jistých pasážích tak pomalé, až se divák začne malinko nudit. Režie pak zatím nevystupuje nejen z marvelácké, ale až na zmíněný úvod vlastně ani ze seriálové rutiny. Chybí jí patřičný tah na branku či silný moment, po němž by diváci ihned nadšeně vyhlíželi další díl. Scénář pak mohl být také podstatně výraznější, některé dialogy jsou krkolomné a šustí papírem. Hlavní linky se tu budují velmi pozvolna a fakt, že vám polovinu pilotu šestidílného seriálu zabírá zápletka okolo prodávání rodinné lodi, mluví za vše. Je jasné, proč tu podobné linie jsou, ale vlastně ze scenáristického hlediska nefungují tolik, jak by měly, a ve výsledku zde spíše zabírají místo zábavnějším a podstatnějším věcem.

Start Falcona s Winter Soldierem je tedy daleko pomalejší, než by divák čekal. Místo špičkování titulních hrdinů a nového dobrodružství dostáváme zejména náhled do další fáze MCU a ne úplně mírumilovného světa po „probliknutí.“ Bohužel to však není podpořeno řemeslně jistou režií a scénář jako by nedokázal najít balanc mezi představováním světa i postav a větším nakopnutím hlavní zápletky. Což by nevadilo v případě, kdyby seriál měl více než šest epizod. Takhle mi přijde úvod možná až přehnaně opatrný a doufám, že druhá epizoda už znatelněji šlápne na plyn. Šance, že s Falconem a jeho parťákem Winterem Soldierem přiletí minimálně solidní akční jednohubka je i přes pomalejší rozjezd ale stále docela vysoká.