Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Falcon and the Winter Soldier | 2021
csfd  imdb
tvůrce: Malcolm Spellman
režie: Kari Skogland
hrají: Anthony Mackie, Sebastian Stan, Daniel Brühl, Emily VanCamp, Wyatt Russell

The Falcon and the Winter Soldier: Minisérie


ikona
Redakce
Jak se nám v redakci nakonec líbilo seriálové dobrodružství kamarádů Steva Rogerse? 

Tak už nám skončila i druhá seriálová marvelovka z dílny Kevina Feigeho a Disney+. A zatímco WandaVision sklízela zejména spokojené ohlasy, s novinkou The Falcon and The Winter Soldier je to u diváků už od prvních dílů malinko složitější. Streamovací služba sice hlásí, že se jedná o jejich dosud nejsledovanější počin, internetový buzz ovšem rozhodně nebyl v posledních týdnech tak silný, jako v případě sitcomových skopičin Wandy s Visionem. A nutno říct, že i naše redakce je tentokrát mírně názorově rozdělena.

Jak to vidí Spooner:

Promarněná šance. Jako fanoušek sólovek Kapitána Ameriky jsem po upoutávkách logicky doufal, že týmovka jeho dvou největších kumpánů se ponese ve stejném duchu. Jenže snaha je jedna věc a naprosto rutinní a chvílemi i dost utahaný výsledek věc druhá. Scénář přitom rozhodně nezačíná marně, pracuje s několika zajímavými motivy včetně rasismu i politické a společenské situace po probliknutí a sympaticky si hraje s hezky načrtnutými figurkami. Jenže režie a nakonec i scénář pracují s těmito proprietami zcela fádně, bez jiskry a výrazných překvapení. Režisérka Kari Skogland sice sem tam dokáže vykouzlit silnou či výraznou scénu, do atmosféry naspeedovaných akčních thrillerů s civilním a politickým nádechem dobrodružství Kapitána Ameriky má však novinka poměrně daleko. Místo toho nastupuje hodně utahané tempo s často zbytečnou dialogovou vatou. A co akce týče, je to vlastně zcela zaměnitelná seriálová rutina, která navíc místy vypadá dost lacině.

Scénář se pak tvůrcům postupně rozpadne pod rukama a všechna zmiňovaná témata dokážou proměnit jen v totálně nezajímavou zápletku okolo bandy aktivistů s jednou z nejotravnějších a nejnudnějších záporaček v historii MCU. Potenciál řady postav je nakonec solidně promrhán a nejzajímavější vývoj má tak nakonec postava Johna Walkera, jenž mě v druhé polovině série začal až překvapivě bavit. Závěrečný, místy až úsměvný, díl plný patetických proslovů a „šokujících“ odhalení pak ztracenost scenáristů jen prohlubuje. 

Falcon a Winter Soldier není špatným seriálem, má několik skvělých momentů, parádní herce a mezi Anthony Mackiem a Sebastianem Stanem to parádně funguje. Při srovnání nejen s Kápovými filmy, ale i nedávnou WandaVision, však po scenáristické i režijní stránce seriál hodně pokulhává a potenciál projektu byl prostě někde jinde. A skutečnost, že stejný tvůrčí tým maká i na čtyřce Kapitána Ameriky, mě dost zneklidňuje. 6/10

Jak to vidí Sam.Vimes:

Mírné zklamání, v kontextu jak předchozí WandaVision, tak filmového Návratu prvního Avengera, který se seriálovou novinkou sdílí žánr i velkou část obsazení. Celá minisérie Falcon a Winter Soldier působí, jako kdyby ji nahrubo rozvrhnul někdo talentovaný (možná někdo jménem Kevin…), naplánoval o čem to má rámcově být, jaké budou hlavní zvraty a kde a jak má která postava skončit. A pak to k rozpracování do konkrétních scén a dialogů dostal někdo další. Někdo podstatně méně talentovaný.

Audiovizuálně je minisérie na velice vysoké úrovni. I vzhledem k širokoúhlému formátu by se chtělo říci „na filmové úrovni“, před vstupem do kin by ale některé scény se CGI přeci jen snesly ještě trošku cizelování. Nejde o nic, co by bilo do očí, jen nechci Falcona v technických kategoriích ledabyle stavět na roveň Avengers. Akční scény nejsou tak dobré, jako ve druhém Kapitánovi, ale jsou přinejmenším dost slušné. A rozhodně potěší, že i po několika sólovkách a týmovkách choreografové stále nacházejí nápadité využití pro ikonický štít.


U WandaVision šli tvůrci se sitcomovým žánrem až na dřeň, u Falcona a Winter Soldiera si s akčním buddy filmem spíš jen vypomáhají. Vždy je to ale divácky vděčné, ať už jde o hláškování nebo schémata typu „povinné rozhovory s policejní psycholožkou“ či „hádající se parťáci hlídají padoucha“.

Oceňuji, že Marvel rozpracovává důsledky zmizení a objevení poloviny populace, že je nezamete pod koberec mezi filmy („zmizelí se znovu objevili a pak všichni prostě šli domů a žili šťastně“), nýbrž z nich dělá přímo hybnou sílu pro konflikty dalších příběhů. Jenže kvalita onoho rozpracování je značně proměnlivá. Třeba postava Johna Walkera, nového muže v kostýmu z vlajky, má asi nejpoutavější vývoj a hned několik působivých scén. Na druhou stranu zajímavě navržená záporácká skupina, jejíž ideály by se daly dobře pochopit, vyznívá vniveč, když jsou jak jejich spratkovitá vůdkyně, tak i Falcon na opačné straně tlačení do průběžných a závěrečných pozic ani ne tak přirozeným vývojem, jako hrubou silou scénáře, který je tam potřebuje mít. A tak Falcon střídá relativizování terorismu (po němž by se snad rovnou mohl připojit na temnou stranu) s mravoučným kázáním, za které by se styděl i Steve Rogers. Nová marvelovská minisérie má skvělé momenty, ale jako celek nedrží pohromadě tak, jak by měla. 6/10

Jak to vidí krauset:

Život po životě, označení pro koncept, kdy člověk přežije svůj úděl. Marvel existuje v takovém životě po životě od chvíle, co skončila Endgame. A tuto situaci chytře promítá do svých seriálů. WandaVison i Falcon a Winter Soldier se pohybují ve světe traumatu, pochybností, výčitek. Jisté rozpaky fanoušků, co bude následovat, opisují i postavy, neboť vůdci, Tony a Steve, jsou pryč. A to momentálně dodává seriálům Marvelu smutek a pochmurnost. 

Symbolem Kapitánova odkazu je štít. Ale nejen ten hmatatelný z vibrania. Je to i pomyslný čistý štít. Nakolik lze sloužit jako voják zájmům státu bez poskvrnky. Seriál představuje nového Captaina Americu a paralela mezi ním a původním využitím Steva jako válečné PR mašiny je nasnadě. To, že se Steve utrhl a jednal mnohdy americké vládě navzdory, mu slouží ke cti, a je to jedno z nejlepších rozhodnutí komiksového i filmového Marvelu. Věta „Moc tě činí víc sám sebou“, jež v seriálu zazní, je antitezí všeho, co Steve Rogers zastával. 

Promyšlenost dramatu obohacují prvky buddy – či Bucky – komedie („Proč nepoužíváš svou kovovou ruku?“ „Občas si hned neuvědomím, že ji mám, jsem pravák“) a absurdního humoru (kafkovské „Nemůžeme vám dát půjčku, protože posledních pět let nemáte prokazatelný příjem.“ „Byl jsem v probliku.“). 

Kde finále WandaVision vyvolávalo emoce osobní obětí, Falcon na to jde přes ideje. Oboje funguje Marvelu bezvadně. Vycizelovanost scénáře naplno vystoupí na konci minisérie, kdy se všechny drobné rozpracované motivy z první poloviny vytěží a vzájemně posílí. Všechny moje obavy z toho, že seriál vyzní příliš černobíle a že politické motivy vztahující se k uprchlictví po probliku zastíní terorismus, byly rozptýleny. Seriál nabídl uspokojivé dějové oblouky a vývoj nejen obou hlavních postav, ale i kvalitní rozvinutí konceptu dějin segregovaného superhrdinství v Americe. Silných 8/10.

Jak to vidí Diego.Dorlan:

Nehledě na očekávání bylo jasné, že The Falcon and Winter Soldier budou velkou seriálovou událostí. V povedené WandaVision nám Marvel ukázal, že nás stále může překvapit originálním konceptem. V případě seriálu s Falconem a Zimním vojákem bylo ovšem již dopředu zřejmé, že se vrátíme do “starých” kolejí, jelikož toto duo, byť velmi zábavné, nemá takový potenciál vyčarovat tak originální koncept, jaký byl v případě předchozího seriálu. To samozřejmě není špatně, ale divák by na to měl pamatovat.

Po produkční stránce je seriál skutečně velkorozpočtový. Některým akčním scénám by sice prospělo, kdyby se ve střižně a následně v postprodukci trochu zdržely, ale v dnešní době nekonečného odkládání se mi opravdu nechce nutně vyčítat drobnosti. Seriál je po stránce akce i CGI stále jednou z těch nejlepších věcí, které na poli komiksové tvorby existují. Také jsem velmi ocenil, že jsme měli možnost nahlédnout do reálného světa našich hrdinů. Vidět, jaké problémy řeší a jak žijí mimo pozlátko svých kostýmů bylo velmi zábavné a oceňuji, že tvůrci dali prostor pro vykreslení normálního života. Místy to sice bylo na úkor určité zkratkovitosti, ale domnívám se, že je to lepší cesta, než zbytečně nafukovat počet dílů.

Co se týče samotného příběhu, tak se již ví, že původní zápletka byla poněkud jiná. Vzhledem k tomu, že původní verze se točila kolem tématu, které by mohlo být v dnešní pandemické době příliš citlivé, tak došlo k údajně velmi rozsáhlým předělávkám. Samotný příběh funguje v pohodě, ale rozhodně to není jedna z těch věcí, díky kterým si seriál budete pamatovat. Co ovšem funguje velmi dobře, je ústřední dvojice. Bucky a Sam mají každý svůj příběh, motivaci i důvody, proč se do příběhu zapojit, a tvůrci šikovně balancují jejich rozdílné pohledy na různé situace a názory na mnoho věcí. Ústřední rozpor mezi hlavní dvojicí byl tak hlavním tahákem a jejich interakce napříč seriálem mě bavily celou dobu.


Seriál také rozsáhle pracoval s různými sociálními problémy, které jsou v Americe mnohem živějším a citlivějším tématem. Z diváckého pohledu mě tento aspekt bavil a přišel mi uchopený vcelku dobře. V určitých bodech sice tlačil na pilu více, než by bylo nutné, ale nemyslím si, že by se měl stát hlavním diskuzním bodem seriálu. Celkově jsem rozhodně spokojený a i přes drobné výtky doufám, že se dvojice Sama a Buckyho dočkáme v nějaké podobě znovu. 7/10

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Verdikt

avatar7/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    Sub-Zero

  • avatar7/10

    slord

  • avatar8/10

    Tranda-lina

  • avatar7/10

    Novko

  • avatar6/10

    Dathomir.

The Falcon and the Winter Soldier: Pilot


ikona
Spooner
Jak se představila seriálová týmovka nejlepších kámošů Kapitána Ameriky? 

Celý filmový svět sice momentálně řeší, o kolik moc je Liga spravedlnosti Zacka Snydera lepší než kinoverze, jen o den později se však do řady nových komiksovek přidal Marvel se svým dalším MCU seriálem. S WandaVision pak slavilo studio na Disney+ možná větší úspěch, než se dalo při malinko odvážnějším přístupu očekávat, a tak zde doufají, že seriál The Falcon and The Winter Soldier na tento hit minimálně naváže. Z upoutávek se pak dalo vyčíst, že akčnější novinka bude sázet více na jistotu a spolupráce sidekicků Kapitána Ameriky bude buddy movie zkombinovanou se stylem Kápových filmů. Což je kombinace, na niž jsem se hodně těšil. Jenže i Falcon s Winterem Soldierem na to jdou v pilotu přeci jen malinko jinak. Bohužel ovšem ne úplně zábavně.

Seriál se odehrává několik měsíců po událostech Endgame a odchodu Stevea Rogerse. Pokud si však myslíte, že jeho věční parťáci Sam Wilson a Bucky Barnes stále drží pohromadě a chodí spolu na pivo, jste na omylu. Hrdinové si šli svojí cestou a Kapitánovo předání pomyslné pochodně zatím úplně nevyšlo. Falcon sice maká pro armádu, ale myslí si, že štít měl patřit pouze jeho kamarádovi, a tak ho raději věnuje muzeu. Ve volných chvílích se pak snaží sblížit se svou sestrou a zjišťuje, že vrátit se do života zpět po „probliknut“ není dvakrát snadné. Ani Bucky to nemá zrovna jednoduché. Nejen, že se po mnoha dekádách vrátil do normálního života a cítí se tak trochu ztracen, ale navíc ho trápí noční můry a pocit viny z jeho vraždící éry Winter Soldiera. Jenže svět se po návratu poloviny obyvatel ocitá v chaosu, objevuje se zde nová nebezpečná skupina Flag Smashers a hrdinové možná budou potřeba ještě víc než kdykoliv dřív.

Pokud jste pak také čekali, že tvůrci budou hned od počátku šlapat na plyn a budou nám servírovat svižný buddy akčňák, čeká vás malinké překvapení. Seriál začíná solidní a celkem velkorysou akcí, která hned od prvních minut ukazuje, že Disney na marveláckých seriálech rozhodně nehodlá šetřit. Pak se však tempo podstatně uklidní a člověk skoro jako by se díval na klasickou epizodu dramatického seriálu. Nikam se zde nespěchá, spíše se načrtává „nový“ svět a známým hrdinům se konečně podíváme více pod kůži a do jejich soukromí. Což rozhodně není špatná cesta a svým způsobem toto civilnější pojetí kvituji. A stejně tak rád vidím, že se scenáristé snaží hezky představit a trochu ukázat světovou situaci po Endgame a dostáváme i radosti a strasti běžných lidí. Celkové civilní a realistické atmosféře (samozřejmě v rámci komiksovky) to velice pomáhá a celé MCU to ještě víc dokresluje. I když je tato tvůrčí cesta hezky načrtnutá, samotné zpracování bohužel malinko pokulhává.

První díl totiž jede možná až příliš na volnoběh, a i když to hlavní dvojka táhne a Anthony Mackie se Sebastianem Stanem už jsou si ve svých rolích jisti v kramflecích, tempo je zkrátka v jistých pasážích tak pomalé, až se divák začne malinko nudit. Režie pak zatím nevystupuje nejen z marvelácké, ale až na zmíněný úvod vlastně ani ze seriálové rutiny. Chybí jí patřičný tah na branku či silný moment, po němž by diváci ihned nadšeně vyhlíželi další díl. Scénář pak mohl být také podstatně výraznější, některé dialogy jsou krkolomné a šustí papírem. Hlavní linky se tu budují velmi pozvolna a fakt, že vám polovinu pilotu šestidílného seriálu zabírá zápletka okolo prodávání rodinné lodi, mluví za vše. Je jasné, proč tu podobné linie jsou, ale vlastně ze scenáristického hlediska nefungují tolik, jak by měly, a ve výsledku zde spíše zabírají místo zábavnějším a podstatnějším věcem.

Start Falcona s Winter Soldierem je tedy daleko pomalejší, než by divák čekal. Místo špičkování titulních hrdinů a nového dobrodružství dostáváme zejména náhled do další fáze MCU a ne úplně mírumilovného světa po „probliknutí.“ Bohužel to však není podpořeno řemeslně jistou režií a scénář jako by nedokázal najít balanc mezi představováním světa i postav a větším nakopnutím hlavní zápletky. Což by nevadilo v případě, kdyby seriál měl více než šest epizod. Takhle mi přijde úvod možná až přehnaně opatrný a doufám, že druhá epizoda už znatelněji šlápne na plyn. Šance, že s Falconem a jeho parťákem Winterem Soldierem přiletí minimálně solidní akční jednohubka je i přes pomalejší rozjezd ale stále docela vysoká.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar6/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    Adasin

  • avatar6/10

    Sub-Zero

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace