Nebudeme si nic nalhávat. The Mandalorian byl rozhodně jedním z nejočekávanějších seriálů letošního roku. Sám o sobě by seriál ze světa Star Wars vzbudil nadměrnou pozornost, ale zároveň se také jednalo o premiérový seriál, který měl být jedním z hlavních taháků pro streamovací službu Disney+. Jak se tedy povedla první epizoda z pera Jona Favreau?

 

The Mandalorian, vybavený svými blastery, brněním a ikonickou helmou začíná sledováním jedné ze svých kořistí. Eventuelně se ale děj přesune přes několik planet až k hlavnímu cíli celé epizody. Po cestě se setkáme s nespočtem věcí, jež každého fanouška Star Wars rozhodně potěší. Také nám ukáží mnohem širší svět, než jsme mohli doufat. Okolnosti splnění zakázky ovšem donutí Mandaloriana nejen improvizovat, ale také zvážit své hodnoty a položit si otázku: „Budou kredity stačit?“

První epizoda byla pro mě osobně trošku rozporuplná. Na jedné stránce máme vysoce kvalitní zpracování s takřka filmovou produkcí, což u seriálu z předaleké galaxie samozřejmě dává pocit, že nesledujeme jen laciný pokus vymáčknout něco ze značky Star Wars. Na straně druhé jsem ovšem očekával od pilotu poněkud svéráznější rozjezd. Mohli jsme sice vidět barvitý a zajímavý svět lovců odměn a samotná akce rozhodně nebyla k zahození, ale převážně jsem měl z tohoto dílu pocit, že si seriál pouze chystá půdu pro další epizody.

 

Nejsem prozatím ani úplně přesvědčen postavou samotného Mandaloriana. Jeho velmi neosobní a odměřený přístup samozřejmě dává smysl, ale přeci jen u hlavní postavy seriálu bych čekal, že se bude stavět na zajímavějších aspektech než na cool faktoru. Tento úhel pohledu se s uplývajícím dějem sice mírně překlápí ve prospěch Pedra Pascala, ale vyhráno rozhodně není. Když už jsme u osoby Pascala, tak je také nutné podotknout, že celou epizodu je jeho výkon schován za ikonickou helmou. To sice do děje a historie světa sedí, ale rozhodně to nepomáhá diváků ve vytváření si vztahu k jeho postavě.

První epizoda určitě vzbudí pozornost fanoušků Star Wars, ale těžko říct, jestli si ji udrží. Seriál má obrovský potenciál, který bohužel v první epizodě není využíván zdaleka v takovém měřítku, v jakém bychom si ho představovali. Stále se ovšem jedná pouze o úvod. Příslib mnohem zajímavějšího a osobitějšího přístupu sice nebyl naplno vyřčen, ale byl rozhodně naznačen dostatečně na to, abychom se mohli těšit na další díl. Prozatím ovšem seriál působí mírně nedotaženým dojmem.