The Mandalorian

The Mandalorian

Plakát k seriálu The Mandalorian

The Mandalorian /2019-?

Tvůrce: Jon Favreau

Režie:

Hrají: Pedro Pascal, Gina Carano, Giancarlo Esposito, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (2)

Úvod 2. řady

Is this the way?


Sdílet:

K Mandalorianovi jsme po první řadě měli v redakci několik výtek. Nicméně nikdo nebyl tak nespokojený, abychom se netěšili na druhou sérii a nedoufali, že některé ty problémy zde tentokrát nebudou. Povedlo se tvůrčímu týmu v úvodu druhé řady zmírnit naše obavy?

 

The Mandalorian ve svém úvodu pokračuje v úkolu, který mu zůstal z minulé řady. Musí najít řád kouzelníků, jenž mu snad pomůže s jeho věrným doprovodem - Dítětem (dále Baby Yoda). Mando nyní hledá dalšího člena svého řádu Mandalorianů. Doufá totiž, že někdo bude vědět, jak se vypořádat s jeho nelehkým úkolem. Toto hledání ho zavede až na Tatooine, kde se setkáme s několika starými známými.

Na formátu prvního dílu si opravdu cením toho, že jsme dostali plnohodnotnou epizodu s dostatečně dlouhou stopáží. To pomohlo zápletce a celý díl tak působí mnohem výpravnějším způsobem, než jak tomu bylo u většiny dílů z první řady. Po technické stránce se tomu seriálu samozřejmě nedá snad nic vytknout. Kostýmy jsou skvělé a celý vizuál působí úžasně, hlavně pak v samotném finále epizody. Je vidět, že záměna zeleného plátna za kulisy vytvořené v Unreal Engine je opravdu krokem ve správném směru.

  

Nicméně již na konci prvního dílu je patrné, že se seriálu nepodařilo zbavit jednoho neduhu z první série. Tím bylo množství epizod, jež vlastně neměly vůbec žádné dočinění s dějem. Doufal jsem, že druhá řada se hlavně v tomto ohledu bude ubírat jiným směrem a dostaneme více propojený děj, který nebude pouze ukazovat střípky světa. První epizoda je ovšem přesně tento případ, kdy se hlavní děj téměř nikam neposune.

 

Rád bych to tedy shrnul následovně: pokud se vám líbila první řada nebo nemůžete odolat roztomilému Baby Yodovi, tak budete zajisté spokojeni. Osobně jsem rád, že kvalita je minimálně stejně dobrá jako v první řadě a v určitých ohledech to v úvodu bylo i lepší. Nicméně bych si přál, aby tvůrci měli o něco větší ambice a nebáli se naservírovat nám souvislejší příběh namísto individuálních, menších střípků. 

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (11)

1. řada

Is this the way?


Sdílet:

V kinech se právě završuje novodobá Star Wars trilogie, zatímco na domácích obrazovkách teď skončila první řada prvního hraného seriálu z předaleké galaxie. Jak se povedla?

Jak to vidí Spooner

Sakra, proč to celé netočil Taika Waititi? Přesně tuto otázku jsem si pokládal asi ještě den po zhlédnutí finální epizody. Poslední část Mandaloriana měla totiž vše, co jsem od prvního hraného seriálu ze Star Wars univerza chtěl. Byla našlapaná od začátku do konce, napínavá, s efektivní a vlastně i hezky nekompromisní akcí, skvěle fungujícím režisérovým humorem a s westernovou atmosférou seriálu vytěženou na dřeň. Finále byla konečně tou pravou trefou do černého, na kterou jsem bohužel musel čekat docela dlouhých sedm týdnů. Mandalorian sice ve své první sérii nabízel hezkou atmosféru prakticky jak z Divokého západu a Baby Yoda svou roztomilostí po právu rozbil všechny ty internety. Jenže pouze to mně ke spokojenosti nestačí a rozhodně to nezakryje řadu nezpochybnitelných nešvarů, jimiž novinka z předaleké galaxie trpí.

 

Westernový nádech totiž nezahladí skutečnost, že příběh je zde asi ten nejjednodušší, jaký si dokážete představit a v klasickém seriálu by byl vyřízen max. během dvou dílů. Jenže zde je prokládám naprosto rutinními epizodními zápletkami, které jakoby svou stavbou příběhu a naivitou vypadly ze seriálů z 80. a 90. let. A bohužel těchto „výplňovek“ a zbytečného přešlapování na místě bylo v prostřední části až příliš. Když už se pak v závěrečných dvou epizodách šláplo na plyn, naplno se ukázal další scenáristický nešvar. A to nulová práce s postavami. Ty zde jsou, ostatně stejně jako samotný děj, načrtnuty jen velmi jednoduše a divák nemá vůbec šanci si k nim vytvořit jakýkoliv vztah. A to neplatí jen o vedlejších charakterech, ale bohužel zčásti i o titulním hrdinovi, jemuž se dostáváme více pod kůži až v samotném závěru. Ano, u Disneyho si to po řemeslné stránce samozřejmě pohlídali, z pohledu scénáře jde však o velmi odfláklou práci. I přes všechny mé výhrady je Mandalorian díky sázce na westernový feeling a solidnímu řemeslu slušnou jednohubkou, u níž u večeře prostě hezky vypnete. Já ovšem očekával od prvního hraného Star Wars seriálu mnohem, ale opravdu mnohem, víc. A docela závidím lidem, jimž tato rychlokvaška z předaleké galaxie stačí ke štěstí. 6/10

Jak to vidí Sam.Vimes

Spíš než vesmírnou sci-fi s westernovým nádechem je Mandalorian skoro čistokrevným westernem, kde jen kovbojové mají „divné“ kostýmy a kolty. A z toho plyne valná většina výtek, jež k němu obecně směřují, jak těch „objektivnějších“, tak těch čistě subjektivních založených na očekáváních diametrálně odlišných od výsledku. Mandalorian se odehrává v zapadlých koutech galaxie, kam ruka zákona nedosáhne, je plný málomluvných, schematicky načrtnutých postav, objevují se tu vesmírní lovci odměn a analogy indiánů, psanců či vojáků poraženého Jihu a jeho hlavní hrdina místo zatvrzelého výrazu dokonce nemá tvář žádnou. A k tomu všudypřítomné odkazy, citace i takřka malé remaky klasik westernových a samurajských filmů jako Vlk samotář a dítě nebo Sedm statečných (samurajů).

Chvíli mi trvalo na tohle přistoupit, ale pak už jsem si Mandaloriana dokázal užít. Obzvláště samozřejmě ve finále, jež dokázalo nabídnout ohromně vtipnou scénu se dvěma stormtroopery, výbornou přestřelku, a dokonce i emoce, jež fungovaly lépe než cokoliv z Epizody IX. Co se týče výpravy, jsem moc rád, že po prequelové a nové trilogii je tu konečně zase něco, co díky povědomým rekvizitám, kostýmům, kulisám nebo droidům působí, jako že skutečně jde o ten stejný svět, jako v původní trilogii. I tak ale nejsem s Mandalorianem úplně spokojený, myslím si totiž že Favreau na tu westernovou a videoherní stylizaci (vedlejší mise, sbírání lepšího vybavení) tlačí tak moc, až je to kontraproduktivní. A příště bych už také chtěl vědět o postavách o něco víc a celkově trošku méně doslovnosti ve skládání poct žánrovým vzorům. 7/10

Jak to vidí krauset 

Mě udivuje pýcha Disneyho, který si myslí, že ho zachrání samotná značka Star Wars, aniž by do ní musel vkládat silné nové příběhy a zajímavé postavy. Dostala se mu do rukou nejcennější filmová značka v galaxii a on se k ní chová naprosto bezradně. K tomu najme režiséra Jona Favreaua, který se tu projevuje jako těžký rutinér, který nedokáže dát scéně šmrnc ani do ní vtáhnout. Akce není napínavá, humor v podstatě absentuje.  Obrazy před divákem jen tak kočují. Mimochodem pátou epizodu, které vyjma finále pokládám za asi nejpovedenější, Favreau nepsal ani nerežíroval.

Nad průměr Mandaloriana zvedá finále, režírované Taikou Waititim, zejména jeho úvodní scéna se dvěma dohadujícími se vojáky, jež je lepší než celý zbytek seriálu dohromady a znovu potvrzuje Waititiho jako génia humoru. Pořád ale nechápu, proč na to mám koukat, pominu-li, že se to odehrává ve Star Wars světě. Ok, má povedenou znělku. Vyjma toho tam není žádné opravdové lákadlo a v moderní seriálové éře to je strašně málo. Mandalorian je opatrný produkt, který má prostě zaplnit archiv kanálu Disney+. Nic víc. 6/10

 

Jak to vidí Diego.Dorlan 

The Mandalorian se pro mě postavil ve velmi zvláštní pozici. Na jednu stranu mě totiž seriál relativně zklamal. Na tu druhou jsem si jeho sledování ale pořád relativně užil. Hlavní problém spatřuji v tom, že seriál měl extrémně nekonzistentní epizody. Některé díly byly opravdu povedené, jiné byly pouze glorifikovanou výplní, kde přirovnání k Hvězdné bráně rozhodně není komplimentem, ale poměrně výstižným popisem. Prostřední tři epizody seriálu sice byly svým způsobem zábavné, ale tak extrémně epizodické, že kdyby je divák přeskočil, tak by se to na celý seriál vlastně ani nemělo moc velký efekt. Právě to mě mrzí nejvíce, protože úvod seriálu byl poměrně slibný a samotné finále se také povedlo.

Westernovská atmosféra byla v seriálu využívána na plno, což v některých momentech hrálo tvůrcům výborně do karet a dostali jsme z toho mnoho skvělých scén. V jiných případech to ovšem bylo skoro na přítěž a často to zpomalovalo děj, který jak jsem zmiňoval výše, nebyl ve značném počtu epizod příliš zajímavý nebo přínosný. Samotný Mandalorian jako postava v seriálu také příliš nezazářil. V tomto ohledu jsem své hlavní výtky popsal v recenzi pilotu (níže), ale mé naděje, že se po této stránce bude seriál zlepšovat, se bohužel nenaplnily.

 

Výše jsem se sice zaměřil spíše na problémy se seriálem, ale ve výsledku jsem si každý díl pustil rád. Byť to třeba nebylo s takovým nadšením, tak jsem věděl, že mě vždy bude čekat relativně rychle plynoucí a nenáročná zábava, když už nic jiného. Baby Yoda je sice nejroztomilejší stvoření v celé galaxii (pořádná recenze by se bez alespoň zmínky o něm neobešla), ale to bohužel nestačí na to, aby seriál dosáhl výše, než na 7/10

---

Pozn.: Celkové hodnocení nám vychází přesně mezi šest a sedm. Vzhledem k tomu, že všichni píšeme trošku (nebo i více) zklamaně, shodli jsme se nakonec na šestce.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (9)

Pilot

In a galaxy far, far away... job needs to be done.


Sdílet:

Nebudeme si nic nalhávat. The Mandalorian byl rozhodně jedním z nejočekávanějších seriálů letošního roku. Sám o sobě by seriál ze světa Star Wars vzbudil nadměrnou pozornost, ale zároveň se také jednalo o premiérový seriál, který měl být jedním z hlavních taháků pro streamovací službu Disney+. Jak se tedy povedla první epizoda z pera Jona Favreau?

 

The Mandalorian, vybavený svými blastery, brněním a ikonickou helmou začíná sledováním jedné ze svých kořistí. Eventuelně se ale děj přesune přes několik planet až k hlavnímu cíli celé epizody. Po cestě se setkáme s nespočtem věcí, jež každého fanouška Star Wars rozhodně potěší. Také nám ukáží mnohem širší svět, než jsme mohli doufat. Okolnosti splnění zakázky ovšem donutí Mandaloriana nejen improvizovat, ale také zvážit své hodnoty a položit si otázku: „Budou kredity stačit?“

První epizoda byla pro mě osobně trošku rozporuplná. Na jedné stránce máme vysoce kvalitní zpracování s takřka filmovou produkcí, což u seriálu z předaleké galaxie samozřejmě dává pocit, že nesledujeme jen laciný pokus vymáčknout něco ze značky Star Wars. Na straně druhé jsem ovšem očekával od pilotu poněkud svéráznější rozjezd. Mohli jsme sice vidět barvitý a zajímavý svět lovců odměn a samotná akce rozhodně nebyla k zahození, ale převážně jsem měl z tohoto dílu pocit, že si seriál pouze chystá půdu pro další epizody.

 

Nejsem prozatím ani úplně přesvědčen postavou samotného Mandaloriana. Jeho velmi neosobní a odměřený přístup samozřejmě dává smysl, ale přeci jen u hlavní postavy seriálu bych čekal, že se bude stavět na zajímavějších aspektech než na cool faktoru. Tento úhel pohledu se s uplývajícím dějem sice mírně překlápí ve prospěch Pedra Pascala, ale vyhráno rozhodně není. Když už jsme u osoby Pascala, tak je také nutné podotknout, že celou epizodu je jeho výkon schován za ikonickou helmou. To sice do děje a historie světa sedí, ale rozhodně to nepomáhá diváků ve vytváření si vztahu k jeho postavě.

První epizoda určitě vzbudí pozornost fanoušků Star Wars, ale těžko říct, jestli si ji udrží. Seriál má obrovský potenciál, který bohužel v první epizodě není využíván zdaleka v takovém měřítku, v jakém bychom si ho představovali. Stále se ovšem jedná pouze o úvod. Příslib mnohem zajímavějšího a osobitějšího přístupu sice nebyl naplno vyřčen, ale byl rozhodně naznačen dostatečně na to, abychom se mohli těšit na další díl. Prozatím ovšem seriál působí mírně nedotaženým dojmem. 

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.