Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Mandalorian | 2019
csfd  imdb
tvůrce: Jon Favreau
hrají: Pedro Pascal, Gina Carano, Giancarlo Esposito, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte

The Mandalorian: S03E05


ikona
Spooner
disney+mandalorianpedro pascalstar wars
Vesmírní piráti vs. mandaloriani. 

Třetí série Mandaloriana není kdovíjak strhující a zatím fanouškům nepřinesla moc důvodů k nadšení. Seriál sice nabízí více akce a popcornových atrakcí, které hezky využívají štědrý rozpočet, zároveň ovšem operuje s poměrně slabým příběhem, u něhož mám s každou další epizodou pocit, že tvůrci vlastně ani moc neví, kam tohle celé směřuje a vymýšlí si zápletky tak nějak za pochodu. Extrémně prázdná čtvrtá epizoda, která by prošla leda tak před 20 lety v Hvězdné bráně, budiž toho hezkým důkazem. Pátá epizoda ale přeci jen nabízí menší zlepšení. Ne tedy, že by se děj posunul nějak razantně vpřed, ale nabízí člověku vděčné Star Wars atrakce a akční scény v tom nejlíbivějším balení.

I tentokrát je pak zápletka poměrně jednoduchá. Piráti si totiž nenechají líbit nedávné postřílení několika členů a rozhodnou se zaútočit a obsadit planetu Nevarro. A jelikož zoufalému Greef Kargovi nechce přiletět Nová republika na pomoc, musí zaskočit náš oblíbený hrdina s celým svým klanem. A velká přestřelka může začít. Nutno pak říci, že po akční stránce si opravdu není nač stěžovat a sekvence se záchranou planety Nevarro je opravdu svižná, zábavná, s výtečnou trikovou stránkou a nabízí několik opravdu vděčných momentů. Pokud vám tedy ke spokojenosti stačí jen prostá „střílečka“ a sci-fi řežba, budete spokojeni.

Díky tahu na branku a sympatickému drajvu se pak tvůrcům daří lépe zamaskovat jisté stále převládající neduhy. Když se totiž nestřílí, pořád to z dějového hlediska příliš netáhne a dialogy působí, jako by je napsala umělá inteligence po vzoru seriálu z 90. let. A po scenáristické stránce začíná seriál působit dojmem, že autoři moc nevědí, co s hlavním hrdinou dělat dál. Což se ostatně týká i jeho zeleného parťáka, který byl v epizodě na dva povinné záběry a poslední tři díly jako by v seriálu téměř neexistoval. Naštěstí se tvůrci čím dál více zaměřuje na Bo-Katan Kryze, z níž se stává v podstatě tahounka této řady a její vývoj tu zajímá nejen diváky animovaných Star Wars.

Z Mandova nového dobrodružství tak sice úplně neskáču radostí do vzduchu, jako sympatická akční jednohubka však tentokrát funguje bez menších problémů, a když se tu kosí piráti rotačákem nebo velkým kladivem, vlastně jsem měl tu správnou klukovskou radost. Pokud by podobně vypadaly i poslední tři díly této série, vzal bych letošního Mandaloriana asi ještě na milost. I když je samozřejmě velká možnost, že to tak zase nedopadne.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

The Mandalorian: S03E04


ikona
tomasmy
Na draka! 

Třetí řada Mandaloriana dospěla do své poloviny. Po "odbočce" z minulého týdne, která se mně osobně opravdu hodně líbila, se opět vracíme naplno na Mandalore. Moc dlouhý výlet to ale tentokrát není, protože tvůrci si na nás připravili klasickou (skoro) půlhodinovou jednohubku. Výplňových epizod jako je tahle, jsme sice už v Mandalorianovi viděli možná až příliš mnoho, a ani tato není svým hlavním tématem nijak zajímavá a řešit jen to, byla by úplně zbytečná. Naštěstí toho ale skrývá a nabízí mnohem víc než jenom obyčejnou hrdinnou výpravu.

 

Grogu se začíná učit mandalorianskému způsobu života a podstupuje svůj první trénink. Syn Paze Vizsly, Ragnar, o jeho schopnpstech hlasitě pochybuje, což se mu brzy vymstí. Jednak tím, že mu Grogu dá na budku, a pak proto, že přiletí drak, který tentokrát neunese princeznu, ale právě Ragnara. Zkušený drakobijec Din se společně s horolezkyní Bo-Katan postaví do čela záchranného týmu, jehož cílem je samozřejmě proniknutí do drakova doupěte a zachránění nebohého chlapce dřív, než bude sežrán hladovými dráčaty... A vám je asi jasné, jak to celé dopadne.    

Grogu mezitím navštěvuje kovárnu, kde kovářka neustále kutí brnění. A to v Groguovi probudí vzpomínky... na chvíle, kdy na Corusantu probíhalo plnění Rozkazu 66, takže znovu dojde i na temnější atmosféru (á la Pomsta Sithů) a světelné meče. Grogu je z chrámu Jediů (a následně i z Corusantu) zachráněn Jediem Kelleranem Beqem, který může vzdáleně připomínat Vy-Víte-Jakého Gungana, protože ho hraje Ahmed Best. A já jsem rád, že ve Star Wars konečně hraje někoho normálního. Dá se předpokládat, že tyhle flashbacky do minulosti Grogua i mytologie Star Wars budou i nadále pokračovat, což by bylo skvělé. 

 

Znovu v přítomnosti se neustále rozvíjí také mytolgoie národa Mandalorského a jejich Mythoasura. A zejména po působivém závěru této epizody je myslím více než jasné, že druhá polovina řady se obojímu bude věnovat ještě mnohem víc. A mohlo by to být opravdu zajímavé. Potvrzuje se, že Bo-Katan Kryze minimálně tuhle sérii potáhne a sehraje ještě nemalou roli. Což je dobře jednak kvůli skvělé Katee Sackhoff, i kvůli tomu, jak je to skvěle napsaná postava, jejíž linka mě baví mnohem víc, než ta Dinova. 

Ačkoliv jsme zase po delší době dostali díl, který by vlastně ani existovat nemusel, stejně jako v případě několika podobných zápletek v prvních dvou řadách, je i tahle blbůstka docela zábavná. Budování mytologie navíc tvůrcům opravdu jde a atmosféru Star Wars má ten seriál pořád skvělou a možná i čím dál lepší. Čtvrtá epizoda je tradičně skvěle natočená a corusantský flashback je navíc náramnou vizuální lahůdkou, která jistě potěší nejedno oko a duši a i ta akce byla zase zatraceně příjemná (porovnávat ji s minulými díly ale samozřejmě nelze). A ti z vás, kteří miule při probačním programu umírali nudou, ocení jubilejní dvacátou kapitolu tohoto příběhu ještě více, protože tentokrát to uteče jako voda.

---

Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Disney+
 

The Mandalorian: S03E03


ikona
Spooner
Nuda na Corusantu. 

Postapokalyptické Last of Us nám skončilo, takže už nám na seriálovém poli zbývá jen jeden kousek, v němž se hrdina s tváří (tedy spíš hlasem) Pedra Pascala stará o malého caparta. Jenže ve třetí série Mandaloriana se zatím o něj stará poměrně rutinně a nikterak zajímavě. Úvod nové řady sice opět sází na fan servis a snaží se více budovat hlavní zápletku, zároveň se tu ovšem jede na tvůrčí volnoběh a působí dojmem, že už se tu nikdo nesnaží zaujmout diváka tolik, jako v předchozích letech. Nová epizoda mohla tento trend přeci jen změnit. Má totiž tendenci překvapit a posunout děj zcela jiným směrem. Jenže místo toho pekelně nudí.

Díl přitom začíná poměrně sympaticky. Mando je totiž po vykoupání (a skoro i utonutí) ve vodě v dolech planety Mandalore očištěn a společně se zeleným parťákem a Bo-Katan Kryze letí pryč. Jenže je cestou čeká nemilá návštěva a divák tak dostane poměrně fajnovou vesmírnou akci, která slušně odsýpá a po trikové a akční stránce solidně šlape. Jenže místo toho, aby se pokračovalo ve svižném tempu, odbočí tvůrci zcela úplně jinam. A to k postavám, jež se dosud v seriálu pouze mihly, a vy jste na ně možná úplně zapomněli.

Vracíme se tedy do Corusantu, který vidí fanoušek Star Wars vždycky rád, kde sledujeme osud bývalých členů Impéria, Dr. Penna Pershinga, jenž dříve pracoval na klonovacím programu, a Elii Kane, jež byla věrnou vojandou Moffa Gideona. A tady zčistajasna sledujeme jejich snahu najít druhou šanci prostřednictvím probačního programu Nové republiky i doktorovu narůstající touhu vrátit se ke klonovacím výzkumům. A je to fakt strašná nuda.

Nápad o tom, že se podíváme na to, jak to vypadá za vlády Nové republiky a zároveň se tu budou začít budovat události, které nám více rozeberou dění mezi šestou a sedmou filmovou epizodou, zní na první dobrou fajn. Námět má opravdu potenciál rozehrát příběh zajímavým směrem, jenž doplní některé dějové díry. Jenže scénář i režie zpracovává zápletku naprosto neobratně, sterilně a tuctově. Celý díl pak působí dojmem, že Jon Favreau zavítal na natáčení Andora a řekl si, že ve svém seriálu zkusí něco podobného. Jenže nemá k dispozici tak dospělý a správně budovaný scénář a bohužel ani podobně šikovný tým. Tady se zkrátka snaha o budování vedlejších zápletek a většího prohloubení světa, i vzhledem k dosavadnímu stylu seriálu, míjí účinkem. Mohou za to pak i nezajímavé postavy či naprosto předvídatelný závěr.

Musím ocenit, že se autoři po minulých rutinách přeci jen pokusili o zajímavou a v rámci seriálu svěží odbočku. Bohužel k tomu přistoupili velmi nešikovně a přišli s uspávacím a nudným zářezem, u něhož to tvůrci sice mysleli hezky, ale jejich snaha se naprosto míjí účinkem. I přesto jsem však zvědavý, jak bude scénář rozdané karty rozvíjet dál. Jen to snad začnou konečně dělat o něco zábavněji.

---
Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

The Mandalorian: S03E02


ikona
Spooner
Dole v dole. 

Třetí sezóna Mandaloriana začala tak říkajíc „na pohodu“. Díky velkému rozpočtu nabídla dostatek akce a digitálních atrakcí, nenáročné fanoušky Star Wars zase jednou okouzlila, zatímco ostatní by přeci jen asi ocenili atraktivnější děj. Ve výsledku však nikdo nebyl vyloženě zklamán, diváci dostali nenáročnou jednohubku a Disney+ kýžený hit, jenž jim zase na chvíli zaručí hafo předplatitelů. Na řemeslnou jistotu pak víceméně sází i druhý díl, diváky i fanoušky univerza ale mohl zaujmout přeci jen o něco více.

Pokud jste se totiž stejně jako já báli zbytečného příběhové natahování a nudných dějových epizodek, jak bylo ve zvyku v minulých řadách, čeká vás malé překvapení. Mando totiž tentokrát necestuje po všech čertech, ale po sehnání droida u staré známé Peli Motto se vydává rovnou na Mandalore, aby našel bájné doly a v nich kýžené vykoupení. Jenže jeho výprava nebude probíhat úplně podle plánu a na zdánlivě zničenou planetu se musí vydat také Bo-Katan Kryze, která ve svém sídle nemá evidentně nic jiného na práci než jen drsně sedět a zkoušet k tomu různé smutné výrazy.

Druhá epizoda tak chce být čirým dobrodružstvím, které je díky zasazení na planetu Mandalore i o malinko temnější a v některých momentech i poměrně vizuálně zajímavé. A navíc se zdá, že bychom tuto sezónu mohli dostat víc fanoušky oblíbené Bo-Katan Kryze. Což je jedině dobře, protože ve sci-fi žánru ostřílená Katee Sackhoff sem skvěle pasuje a v kombinaci s titulním hrdinou tvoří hezky rozdílnou dvojici se zajímavou dynamikou. Potěší pak, že letos se zatím opravdu dějově nestojí na místě a Manda by přeci jenom mohl čekat zajímavý vývoj.

I tak ovšem nová epizoda úplně nestrhne. Režisérka Rachel Morrison je sice zkušenou kameramankou a nezapře cit pro vizuál, jenže tempo, budování napětí či tajuplné atmosféry zničené planety jí dělají problémy a vlastně se nevyhrabe z vod klasické seriálové rutiny. Což je škoda, když tady bylo v některých scénách poměrně našlápnuto k napínavému a říznému zážitku. Jenže místo toho mi díl zase až nečekaně rychle vyvanul z hlavy a před psaním recapu jsem musel poměrně dlouho vzpomínat, jak vlastně skončil. Takže i když se dějově pokračuje sebevědomě vpřed a je tu velký potenciál, stále se bohužel jedná spíše o nenáročnou jednohubku. Divákům Disney+ to ovšem pořád stačí, takže nač to měnit.

---
Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

The Mandalorian: S02E06


ikona
krauset
Která kultovní postava z filmů si pro sebe ukradla šestou epizodu? 

V šesté epizodě se Mando a Grogu (RIP Baby Yoda) na základě instrukcí Ahsoky Tano vydávají na jakýsi jediský svatý kopeček, na vrcholku obklopený obelisky a s kamenným podstavcem, na němž se odehrává proces, který má ukázat, nakolik jedince povází Síla, a upozornit na něj případně rytíře Jedi. Mando si už snaží zvyknout na to, že bude nejspíš opatrovnictví a východu malého muset přenechat někomu z Jedi. Věci se ale neseběhnou podle očekávání. 

 

K naší dvojici se někdo připojí, ale jsou to nezvaní hosté, žádný Jedi. Jedním z nich je postava, která se mezi fanoušky těší kultovnímu statusu, Boba Fett. Hraje ho k mé velké radosti Temuera Morrison, jenž se objevil krátce už v první epizodě druhé řady. Morrison byl představitelem Bobova otce Janga v Attack of the Clones, a protože Boba je jeho klonem, dává naprostý smysl, aby ho hrál i zde. Boba si přiletěl vyzvednout své brnění, které má Mando u sebe. Ten ho ale odmítá vydat, protože Boba Fett není Mandalorian. Situace se ještě víc zkomplikuje, když dorazí stormtroopeři. Tehdy konečně vidíme, co Boba Fett dokáže v boji. A je cítit, že Favreau a Filoni si příležitost ukázat Bobu Fetta v akci a plnit nejeden dětský sen užívají. 

 

Není zatím jasné, jak se Boba Fett dostal z trávicího ústrojí Sarlacca. Co jisté je, že Robert Rodriguez, který tuto epizodu režíroval, natočil asi nevětší akční scénu seriálu, i když já mám pořád k superlativům daleko. Potěšila mě ovšem citace vězeňské scény z Nové naděje.

Šestá epizoda nám přinesla návrat ikonického hrdiny, odkaz na slavnou westernovou hlášku („Mířil jsem na tu druhou loď“) a velkou přestřelku. Dvě zbývají a já mohu prohlásit, že se mi druhá řada líbí více než první, ale pořád z ní nelétám v oblacích s jetpackem na zádech. 

The Mandalorian: S02E05


ikona
Spooner
Hraný seriál ze světa Star Wars šlape na plyn a vítá na scéně známou postavu. 

Asi už jste v recapech na Mandaloriana postřehli, že jsem nebyl z druhé série zatím dvakrát nadšený. Tvůrci sice předváděli špičkové řemeslo a skvělý vizuál, ale výplňové jednoduché epizody a praktický žádný příběhový posun vpřed jsou faktory, které mi přeci jen lezly trochu na nervy. Už minulá svižná epizoda v režii Carla Weatherse ovšem přeci jen zodpověděla jednu důležitou otázku a nyní konečně dorazil díl, na něž se dlouho lákalo a skalní fandové vesmírného univerza se na něj těšili už od prvních castingových zmínek. Ano, na hranou scénu konečně dorazila oblíbenkyně Star Wars animáku, Ahsoka Tano.

Titulní hrdina a jeho zelený přítel tak dorazí na planetu Corvus, aby zde tajemnou rytířku Jedi vypátral. Netuší však, že se vrhají přímo doprostřed její války s vedením tamního města, z něhož chce Ahsoka vydolovat velmi cennou informaci. Mandalorian jí přislíbí pomoc s podmínkou, že se ona poté ujme Baby Yody (můžeme mu tak po této epizodě vůbec ještě říkat?). Bude to ale opravdu tak jednoduché?

A nutno říci, že tato epizoda má skoro všechno, co si fanoušci Hvězdných válek a tohoto seriálu mohou přát. Příběhová linka se nám konečně posouvá vpřed, jsou nám zodpovězeny otázky okolo Mandova malého společníka… a zejména se tu zase podává jeden velký fan-servis, tentokrát hlavně pro fanoušky animovaných seriálů. Návaznost a i menší stylistická podobá s animáky Clone Wars a Rebels je tu tentokrát značná a je cítit, že tento díl má režijně pod taktovkou jejich tvůrce Dave Filoni, jehož autorská ruka je i ve druhé řadě Mandaloriana dle mého více znatelná. Na hranou Ahsoku jsem si musel sice chvíli zvykat (přeci jen animovaná podoba sedí této postavě asi více), Rosario je ovšem v této roli další parádní castingovou trefou a doufám, že jsme ji neviděli naposledy.

Rozvláčné tempo seriálu mi ani zde úplně nesedí a příběhový mustr „pokud chceš pomoci, musíš splnit tento quest“ už se mi opravdu začíná zajídat. Jinak má však Filoni režii pevně v rukách a i přes velkou dávkou fan-servisu nezapomene ani na tentokrát skvěle fungují westernové prvky, hezky natočenou akci a několik hezkých pomrknutí v čele s roličkou pro Michaela Biehna. Tohle vytahování starých tváří z osmdesátek a devadesátek mě tady asi jen tak neomrzí. I když tedy stále neskáču stoprocentním nadšením, tentokrát hlásím více než solidní spokojenost. Snad tahle forma vydrží Mandovi až do finále.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

The Mandalorian: S02E04


ikona
Diego.Dorlan
Máme za sebou polovinu epizod druhé série. Co říkáme na čtvrtý díl? 
Na konci minulé epizody jsme se dozvěděli několik důležitých informací. Jednak o samotném řádu Mandalorianů, ale také o směru, kterým se Mando musí s dítětem vydat. Znamená to tedy, že se před druhou polovinou řady začne příběh rozvíjet a nabere správný spád? Bohužel, ne tak úplně.
 
 

Po eskapádách z předchozích dvou dílů je Mando spolu s Baby Yodou nucen k další odbočce. Razor Crest totiž stále není v dobrém stavu a cesta s dítětem za řádem Jedi by v současném stavu trvala příliš dlouho. Mando se tedy rozhodne navštívit staré známé na planetě Nevarro. A jak je tomu zvykem, tak se starým přátelům podaří přesvědčit Manda, aby jim pomohl s jejich bojem o záchranu planety před Impériem.

Čtvrtá epizoda, potažmo dvanáctá kapitola, je opět po řemeslné stránce velmi kvalitní epizodou. Zejména mě bavily kulisy imperiální základny. Ty působí velmi přesvědčivě a s tím, kolik stanic ve Star Wars již mohl divák vidět, si tak připadá jako doma. Zápletka klasicky vystačí na tuto epizodu. Podobně jako v jako v minulém díle zde jsou náznaky, že se něco začne (snad) brzy dít. 
 
 
 
Byť jsem si díl užil a bavil jsem se, tak mám stejně pocit, že nám nabídl zatím nejméně z této série. První epizoda měla úžasnou výpravu. Druhý díl měl velmi originální prostředí a třetí působil svěže a navíc nám ukázal nám více z kultury Mandalorianů. Tento díl bohužel nenabídne nic podobně originálního. Známé prostředí, známé postavy a informace o dění v pozadí, které divák v podstatě již dávno ví. A samozřejmě úctyhodnou dávku roztomilého Baby Yody, ale to bohužel nestačí.
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

The Mandalorian: S02E03


ikona
Sam.Vimes
Jak pokračuje cesta nemluvného pistolníka a jeho zeleného chráněnce? 

Osobně mě bavily i předchozí dvě epizody, zejména první díl řady s pouštním dobrodružstvím a hostujícím „Raylanem Fettem“. Aktuální jedenáctá kapitola je kratší, ale zato toho během pouhé půlhodiny stihne poměrně hodně, posune se hlavní děj, rozšiřuje se mandalorská mytologie a propojují se seriály.


Mando po krkolomném přistávání nechává svou loď v havarijním stavu v rukou přístavního mechanika a rovnou využívá novou informaci od manžela žabí ženy k hledání svých soukmenovců. To jej zavede do místní putyky, na moře a nakonec i na další vedlejší misi.

Poušť a led vystřídá moře a seriál pořád vypadá skvěle. Potěší i známé rasy Mon Calamari a Quarrenů, zvlášť v epizodě, kde Mando padne do pasti. I přes relativně krátkou stopáž je nový díl narvaný akcí a navíc i hvězdnými hosty, kteří udělají radost znalcům dalších seriálů z předaleké galaxie i fanouškům drsných detektivek. Na scénu přichází Bo-Katan Kryze, Mandalorijka dobře známá divákům kreslených Star Wars. Už tehdy jí poskytla hlas Katee Sackhoff z Battlestar Galacticy a nyní k němu přidala i tvář.


Mando už podruhé během tří epizod vidí někoho sundat mandalorskou helmu, tentokrát ale jde o právoplatné majitele. A i když to v první chvíli málomluvný hrdina nechce přijmout, neochotně zjišťuje, že existuje víc než jen jedna cesta pravého Mandaloriana. Znamená to, že bychom časem mohli vídat obličej Pedro Pascala častěji? Na konci získává Mando velice zajímavé vodítko, tak uvidíme, jestli se mu na cílovou planetu podaří dostat již brzy nebo až po několika epizodních odbočkách. Pokud ale budou stejně zábavné jako lov písečného červa, neměl bych s tím problém.

The Mandalorian: S02E02


ikona
Spooner
Jaké dobrodružství zažili lovec odměn a Baby Yoda tentokrát? 

Z minulé epizody Mandaloriana jsem měl celkem slušnou radost. Seriál si sice i v úvodu druhé řady zachoval své jisté neduhy, předvedl ale tak parádní technologické a výpravné měřítko, že se rázem konečně katapultoval mezi největší seriály současnosti. Závěrečná akce s písečným červem se totiž opravdu povedla, a zatímco první řada vypadala místy až moc komorně a lacině, zde jsou konečně vidět utracené dolary na každém záběru. To jsem pak snadno dokázal přehlédnout i fakt, že se jednalo vlastně o vyplňující epizodu a velký fan servis. V případě druhého dílu to už ale úplně prominout nedokážu.

Tentokrát se Mandalorian po dalších menších trablech na planetě Tatooine vydává pokračovat ve svém úkolu. Jenže ještě před tím musí splnit jednu misi. A to dopravit jakousi žabí potvoru s jejím velmi křehkým a důležitým nákladem na vzdálenou planetu. Jenže jak už to tak bývá, věci nejdou podle plánu a hrdinové se brzy ocitnou ve smrtelném nebezpečí. A divák sleduje další půlhodinku, bez níž by se vlastně totálně obešel.

The Passenger je totiž, a teď omluvte mé menší nabroušení, opravdu nuda jako prase. Ano, pořád musím ocenit parádní triky a vymazlené řemeslo, na němž si dávají tvůrci v této sezóně opravdu záležet. Stejně jako na faktu, aby byl každý díl dostatečně akční. Jenže i přesto se v novém kousku nestane prakticky nic, příběh se po finále minulé série nikam neposunul a mě to vlastně začíná už trochu štvát. Tenhle seriál má při svém materiálu a měřítku zkrátka na mnohem víc, než nabízet naprosto předvídatelné a klišovité zápletky jak z 90. let s „monster of the week“. Děj byl na to rozjet dostatečně zajímavě, jenže zde se zase jen přešlapuje na místě a hned v úvodu nám jsou servírovány výplňové epizody, které bych pochopil max. v polovině sezóny. 

Na druhou stranu chápu, že milionům nenáročných diváků stačí ke spokojenosti trocha akce, roztomilý Baby Yoda a pár odkazů, takže autoři nemají moc důvodů svůj styl měnit. Ani další známé režisérské jméno u kormidla (tentokrát dorazil Peyton Reed stojící za Ant-Manem) však tentokrát nepomohlo. Dílu chybí drajv, tempo je až příliš pomalé a já dokonce (neúspěšně) bojoval se spánkem. Tentokrát se zkrátka ozvaly neduhy seriálu v plné kráse a já pevně doufám, že příště už kromě skvělé akce a parádního vizuálu dostaneme i trochu toho příběhu.

The Mandalorian: S01E07


ikona
Spooner
Seriálový bratříček Star Wars míří do finiše. Co nabídla předposlední epizoda? 

Abych pravdu řekl, coby velký fanoušek Star Wars neprožívám zrovna nejlepší období. V případě čerstvé deváté epizody patřím mezi ty hodně zklamané diváky a ani seriálový Mandalorian mi nedělá poslední týdny zrovna radost. Ten se pro mě po solidním westernovém úvodu proměnil v až příliš jednoduchý sled nudných epizodních zápletek jak z devadesátých let, v nichž vás nemá absolutně co překvapit. A hlavně se tu toho kvůli nim příliš nestalo. Před pár dny ovšem Disney+ vypustilo do světa už předposlední díl série. Dalo se proto očekávat menší šlápnutí na plyn. A to jsme naštěstí také dostali.

 

Mandalorianovi se ozve starý známý Greef Karga se zajímavou nabídkou příměří. Pokud mu totiž hlavní hrdina pomůže zneškodnit velitele z Impéria s tváří Wernera Herzoga, jenž po Mandalorianovu útěku terorizuje okolí, může si nechat nejen malého zeleného přítele, ale také bude s cechem lovců odměn opět zadobře. Mandalorian však Greefovi úplně nevěří. Navštíví proto své staré známé z předchozích dílů, aby měl při případném podrazu parťáky. Vše ovšem samozřejmě nedopadne tak úplně podle plánu.

A nutno říct, že to po několika dílech přešlapování na místě zase začíná malinko odsýpat. Tempo je solidní, příběh konečně dává dohromady všechny malinko zásadnější postavy a ke konci se dostaví i nějaké to menší překvápko a napětí směrem k poslední části. Dialogy mezi charaktery sice pořád trochu drhnou, jinak se ale divák naštěstí moc nenudí. Není pak jistě náhodou, že má tuto epizodu na kontě Deborah Chow, jež točila i podobně akční a povedený třetí díl. Aspoň malé ujištění toho, že seriálová sólovka Obi-Wana Kenobiho by mohla být v její režii v těch správných rukou.

 

Jenže i přes poměrnou spokojenost jsem se po celou stopáž nemohl zbavit dojmu, že už tohle příběhové nakopnutí přišlo příliš pozdě. Scenáristé se prostě na poslední chvíli snaží nakopnout už tak dost jednoduchou a předvídatelnou zápletku či ještě představit hlavního záporáka. Pachuti z minulých částí nás však tato svižná jednohubka prostě nezbaví. Teď už můžeme jenom doufat, že se Mandalorian příští týden rozloučí co nejstylověji a nejakčněji.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

The Mandalorian: S01E06


ikona
Diego.Dorlan
Co si pro nás tento týden nachystal Mandalorian? 
Mandalorian se blíží do finále, a tak je rozumné očekávat, že nám krátký seriál alespoň ke konci ukáže, kam se vlastně jeho příběh ubírá. V tomto ohledu ovšem bohužel ani tento týden nebude o nic plodnější než minule. Seriál si pro nás připravil „pouze“ další jednohubku. Tentokrát na nás ovšem čeká přinejmenším originální vizuál a poměrně svižně odbíhající děj tentokrát nešetřící kvalitní akcí. Stále ještě můžeme doufat, že nás seriál v posledních dvou dílech oslní pořádným vyvrcholením příběhu, ale podobně jako většina diváků o tom začínám už mírně pochybovat.


Mando se opět snaží získat peníze na své putování s Baby Yodou a tak ho cesta zavádí na vesmírnou stanici, kde se setkáme s několika jeho bývalými kumpány. Ti vytvoří tým, který má za úkol extrahovat vězně z transportní lodě Nové Republiky. V klasickém duchu podobných akcí je nám tak prvně předsaven tým různorodých existencí, naznačeny vztahy ve skupině a nebezpečná mise může začít.

K příběhu už více psát nechci, protože v duchu minulých epizod není nikterak přehnaně komplikovaný a zkušený divák bude pravděpodobně tušit co ho čeká již během prvních několika minut. Nicméně epizoda byla i tak velmi zábavná. Jak zápletka na vězeňské lodi tak letmý náhled do minulosti našeho protagonisty mě tento týden opravdu bavily. Zároveň jsme se alespoň trochu vymanili z rutiny planet, kde jsme se v rámci seriálu pohybovali a mohli jsme si užít nové prostředí, které působilo tím správným Star Warsovským pocitem.


Byť jsem od Mandaloriana čekal o něco více jako od celku, tak rozhodně nemůžu říct, že bych se u jeho epizod nudil. Ano, některé jsou zajímavější než jiné, ale pořád se jedná o kvalitně produkovanou zábavu, jež člověku uteče jako voda. Hlavním problémem seriálu tak je, že je to první hraný Star Wars seriál a očekávání byla poměrně vysoká. Myslím si, že kdyby se nám Mando představil až v další vlně seriálů, tak i v této podobě by byl o něco lépe přijatý, než tomu tak je nyní.

The Mandalorian: S01E05


ikona
Spooner
Začalo se v seriálu ze světa Star Wars konečně něco pořádného dít? 

V úvodních dílech očekávaného Mandaloriana jsem byl na první hraný Star Wars seriál vlastně docela hodný. Uznával jsem kritiku o jednoduchosti, zároveň jsem si ale docela užíval onu westernovou atmosféru a menší dávku drsnosti. Jako jednohubka byl tento námezdní lovec zpočátku velmi fajn. Jenže od seriálu z tohoto univerza jsme chtěli po tolika letech samozřejmě mnohem víc a sázet pouze na variaci na Divoký západ a roztomilého Baby Yodu prostě nestačí. Jenže ani pátá epizoda nedokázala umlčet naše obavy  a pozastavit zklamání. Naopak, Mandalorian působí čím dál matnějším a odfláklejším dojmem.

 

Titulní hrdina se tentokrát po vesmírném souboji s jedním lovcem odměn dostane dokonce na samotný Tatooine, kde si musí nechat opravit poškozenou loď. K tomu ovšem samozřejmě potřebuje nějaký cash. Spojí se zde proto se začínajícím lovcem odměn, aby společně splnili jednu nebezpečnou zakázku. Vše se ovšem vyvrbí jinak, než se zpočátku zdá.

No, a to je všechno. Příběh se ani po polovině řady stále nijak neposouvá vpřed a tvůrci se místo soustředí na zcela nezajímavé epizodní zápletky, které Mandaloriana jen prostě vždy zavedou na jinou planetu. Příběh je pak tentokrát snad ještě jednodušší a předvídatelnější než posledně a já měl pocit, že koukám na nějakou triviální televizní zápletku z 80. let. Westernová atmosféra se pak v naprosto rutinním režisérském hávu už okoukává a naštve i fakt, že autoři nedokážou pořádně vytěžit až na pár pomrknutí ani prostředí planety Tatooine. Sakra, kde jinde nabrat vděčnější geekovské body, než tady!

 

Zkrátka a dobře, jak jsem byl zpočátku důvěřivý, po pátém díle i u mě začíná převládat zklamání. Příběh je v podstatě nijaký, zajímavě napsané postavy byste tu hledali marně a sliby o filmovém looku také zmizely v dáli. Ano, sem tam se nějaké solidní efekty objeví. Jinak to však celé vypadá jako nástupce Hvězdné brány.  A to jsme od seriálových Star Wars asi opravdu nechtěli. Ale pořád naivně doufám, že závěrečná třetina dokáže zklamání mnoha fanoušků aspoň trochu rozptýlit.

The Mandalorian: S01E04


ikona
Sam.Vimes
Jak pokračuje první hraný seriál ze světa Hvězdných válek? 

Ve čtvrté epizodě, jak už napovídá název Sanctuary, se Mandalorian s dítětem snaží najít bezpečné útočiště na zapadlé planetě. Tak jednoduché to ale samozřejmě není, a po setkání s drsnou Carou (Gina Carano), se oba nechávají najmout místními vesničany, kteří potřebují ochranu proti nájezdům banditů.


Vypadá, že celkově jsem zatím s Mandalorianem o chlup spokojenější než kolegové v textech přede mnou. Oceňuji všechny ty známé nebo alespoň povědomé rekvizity, kostýmy a rasy, díky nimž konečně nějaké Star Wars působí, jako že skutečně jde o ten samý svět jako v původní trilogii. A dokážu si užít i ten western ve vesmírných kulisách. Tedy, do jisté míry…


Myslím si totiž, že Favreau zachází až příliš daleko se svou „inspirací“ westerny a samurajskými příběhy (třeba Vlk samotář a mládě nebo v aktuální epizodě „remakovaných“ Sedm samurajů / statečných). Stylový koncept málomluvného vesmírného pistolníka bez tváře se tak trochu překlápí mezi až přiliš okázalými poctami žánru a RPG (včetně vylepšování inventáře a vedlejších misí), kde ovšem ovladač drží někdo jiný. Byla by škoda zůstat jen u toho.

The Mandalorian: S01E03


ikona
krauset
Mandalorian letí k polovině první série. Jak se vyvíjí? 

Rukopis Jona Favreaua, režiséra Iron Mana, je v Mandalorianu zřejmý, a to tím, že se tu pořád něco vykovává. A ten otupující rytmus kování nějak ladí s mým rozpoložení, protože i já se cítím lehce otupen už po třech více méně půlhodinových epizodách.

Třetí epizoda je pro mě někde mezi první, která se mi nelíbila, a druhou, která se mi vlastně líbila docela dost i tím, že si dala záležet na záběrech horizontu planety a byla zasazená v prostředí, čímž byl protagonista nucen řešit problémy, které nevyplývají automaticky z hlavní lovecké zápletky – vskutku bilbovský návrat z výpravy za kořistí k rozkradenému interiéru potěšil.

Ve třetí epizodě Mandalorian doručí zelenou telekinetující zásilku do rukou objednatele a pořídí si nové brnění, ale trápí ho výčitky svědomí. Jak jen je ta kulička odšroubovaná z páčky roztomilá… Dozvíme se sice i něco dalšího o klanu Mandalorianů, ale ocenil bych detailnější ponory do jejich mytologie. Pořád nechápu, jak přesně funguje. Například pokud někdo zradí kodex, pomáhají si proti vnějšímu nepříteli jako rodina, nebo toho jedince zavrhnou. A proč? A že by u mě Deborah Chow, režírující třetí epizodu, vzbudila nějaká velká očekávání před svým Obi-Wanem, to říct nemůžu.   

Pro mě je zatím The Mandalorian dost průměrná podívaná. Ale očekávání, že půjde o čímkoliv převratnou věc, se mi zdála přehnaná vždycky. Ostatně, pětihvězdičkové Star Wars jsme nedostali už čtrnáct let. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (13)

The Mandalorian: S01E02


ikona
Spooner
Disney+ nám po pár dnech naservírovalo další dobrodružství námezdního lovce. Jak se nám líbilo? 

Streamovací služba Disney+ si pro fandy Star Wars připravila na pátek překvapení. Jenže ti z něj mají asi dost rozporuplné pocity. Tím prvním překvápkem je fakt, že jsme se tento týden dočkali už druhého dílu Mandaloriana (odteď již ale „jen“ každý pátek!), což mnoho diváků jistě potěšilo. Co je ale většinou tolik nepotěšilo, je nevídaně krátká stopáž pouze půlhodinové epizody. Už minulá čtyřicetiminutovka mnohé šokovala, tentokrát však u Disneyho krátili ještě mnohem více. Není to prostě stopáž, kterou bychom od prvního hraného Star Wars seriálu čekali. Dá se za tak krátkou dobu vůbec rozjet pořádné epické dobrodružství?

 

No, možná by se i dalo, kdyby tvůrci po příběhové stránce konečně šlápli na plyn. Pokud totiž doufáte, že druhá epizoda nakopne děj razantně vpřed, představí konečně pořádné vedlejší charaktery a rozšíří svůj svět, musíte čekat dál. V nové epizodě se totiž titulní postava se svým nečekaným zeleným společníkem snaží opustit planetu. Jawové bohužel rozeberou jeho loď a on se snaží dostat ze všech sil součástky zpátky. Ano, to je v podstatě všechno. Děj tu dosud prakticky neexistuje, což je věc, kterou bych u takto vyhlíženého seriálu a první výrazné vlaštovky Disney+ opravdu nečekal. Vadí mi také celková prozatímní prázdnost zdejšího SW světa, kde si tvůrci stále vystačí jen s pochodováním po poušti. A nedělá mi radost ani krátká stopáž, kvůli níž má divák pocit, že tvůrci nedávají látce tak velkou péči, jakou by si zasloužila.

Jenže i přes tyto výrazné výtky jsem se vlastně celou dobu příjemně bavil. Mandalorian si stále udržuje poctivou westernovou atmosféru, sázka na tajemného osamělého hrdinu zatím funguje a po řemeslné i vizuální stránce to mají u Mickey Mouse prostě pod kontrolou.  Také malinko drsnější a nekompromisnější styl (bodycount je opět hodně solidní) novince svědčí a ani skutečnost, že se tu v podstatě nemluví, není na škodu. Mandalorian se zkrátka snaží být jiný a malinko dospělejší než většina Star Wars produkce. A i přes řadu mušek to vlastně docela vychází.

 

I po druhé epizodě tak převládá malé rozpolcení. Na jednu stranu jsem se u svižné půlhodinovky ani na minutu nenudil a westernový drsnější styl mi sedí. Na tu druhou ovšem chápu všechny negativnější reakce. A ani mě netěší dosavadní nedějovost a fakt, že tento díl byl prostě příliš krátký.  Mandalorian zkrátka jede tak trochu na volnoběh, a i když se zatím u jeho eskapád bavím, s podobným přístupem to nemusí trvat věčně. Tak snad Disney nevytasil všechny trumfy a co nejdříve se šlápne do pedálů.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace