Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Mandalorian | 2019
csfd  imdb
tvůrce: Jon Favreau
hrají: Pedro Pascal, Gina Carano, Giancarlo Esposito, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte

The Mandalorian: 3. řada


ikona
Spooner
disney+mandalorianpedro pascalstar wars
Mají drsňáci v helmách pořád co nabídnout? 

Seriály ze světa Sta Wars jsou jedním z hlavních výstavních kousků Disney+, na něž lákají nespočet předplatitelů. S kvalitou a úspěšností to je ale v poslední době všelijaké. Obi-Wan Kenobi mnoho lidí zklamal, o Bobu Fettovi se ve slušné společnosti nemluví a Andor sice patřil k nejlepším seriálům loňského roku, narazil ovšem na nízkou sledovanost. Ratingy měl proto zachránit třetí Mandalorian, jistý hit, adept na jednu ze seriálových událostí jara a v neposlední řadě titul, jenž sice byl dosti jednoduchý, zároveň byl ale divácky chytlavý a dokázal plnit fanouškovské sny. Jenže to už u třetí štace úplně neplatí.

Din Djarin a Grogu jsou po podivné dramaturgické volbě odvyprávět jejich zásadní děj v Boba Fettovi opět spolu a příběh otáčí svou pozornost na samotné Mandaloriany i jejich domovskou planetu. Právě na Mandaloru musí titulní hrdina najít vykoupení poté, co sundal svoji helmu. V jeho snažení mu bude pomáhat zhrzená Bo-Katan Kryze, která se tak opět střetne se starým kmenem a možná bude mít i příležitost odčinit své staré hříchy. A mezitím bude divákům občas roztomile mávat Grogu.

Třetí řada Mandaloriana je na první pohled epická a opravdu působí dojmem velké seriálové události. Téměř v každé epizodě nás čeká akční sekvence, která je po digitální i řemeslné stránce na skvělé úrovni a některé scény by se jistě neztratily ani ve filmových Star Wars. Jsou to ostatně pasáže, co člověka nejčastěji zvednou ze židle a tvůrci v tomto směru moc dobře ví, co diváci chtějí. Přestřelky, bitky či vesmírné bitvy jsou správně dynamické, duní u nich stále skvělý soundtrack a v těchto okamžicích se většinou jedná o fajnovou seriálovou popcornovku. Jenže také to jsou v podstatě laciné vábničky a často zbytečné výplně prostoru, jež mají pouze za úkol zamaskovat okolní prázdnotu a fakt, že tu jinak vlastně není moc co vyprávět.

Ano, hlavní motiv této série je jasný – zaměřujeme se na samotné Mandaloriany či jejich případné sjednocení a do toho se seriál čím dál více snaží ukazovat události odehrávající se před sedmou epizodou. Jenže scenáristé to dělají tak strašně nemotorně a líně, až je v některých dílech poměrně náročné se na to koukat. Zejména v první polovině série pak jedou tvůrci na totálního autopilota, kde chybí jakýkoliv zápal, drajv či aspoň šikovné hraní si s fanoušky. Místo toho se tu jedou ještě jednodušší a pitomější zápletky než v minulosti (honba za ptákem!), nebo se tu zkouší podivné experimenty v podobě třetího dílu, jež však do stylu seriálu vůbec nesedí. O šestém zářezu, kde se autoři zaměřili už na totálně infantilní humor a hvězdné cameo roličky místo budování příběhu, se pak (po vzoru Boba Fetta) asi mezi fanoušky taky nebude nikdy moc mluvit.

 

Scénář se pak díky výtečnému a správně nabušenému finále tváří, že celou dobu věděl, kam směřuje, autoři se ale vlastně jen vrátili k tomu nejjednoduššímu a nejlogičtějšímu bodu, u něhož věděli, že prostě zabodují. A to se také stalo. Rozhodně se kvůli tomu ovšem finále či celá řada nedá popsat coby promyšlená a uspokojující. A to už jen kvůli zacházení se samotnými charaktery. Dave Filoni a spol. totiž mají evidentně talent udělat z hlavní postavy seriálu tu vedlejší a zatímco v Book of Boba Fett byl na vedlejší koleji legendární lovec odměn, zde byl několik dílů za stafáž právě Mando. Hlavním tahounem a nejzajímavější postavou se tu totiž stává Bo-Katan Kryze, u níž je v podstatě jako u jediné co vyprávět. U Din Djarina jakoby totiž autoři nevěděli, co si po několika epizodách počít a Grogu už je  jen za roztomilou postavičku, která se jednou za díl usměje do kamery, aby se prodalo více hraček. Zde je zkrátka bolestně vidět, že scenáristé s Grogovým brzkým návratem ve třetí řadě nepočítali a teď moc neví, co s postavou a ústředním vztahem dělat dál.

I když tedy poslední dvě epizody řadu dosud nespokojených diváků uspokojily a nakonec pro ně nová sezóna není tak nudná a prázdná, u mě pachuť generické podívané stále převládá. Ano, finále je po akční i emotivní stránce vážně výtečné a jedná se o jeden z nejlepších dílů celého seriálu. To ovšem bohužel není dost velká satisfakce na to, abych zapomněl na sterilní a prosťounkou sérii, která se ospale plácá na místě a sází hlavně na čím dál větší propojování s animovanými seriály než na chytlavou a svižnou jednohubku. Ta se tentokrát po většinu stopáže nedostavila a já doufám, že alespoň v blížící se Ahsoce nám Filoni spraví chuť.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (2)

Verdikt

avatar5/10

Spooner

Třetí Mandalorian sice nabízí po stránce akce a digitálních atrakcí skvělou podívanou, ani to však nedokáže zamaskovat tvůrčí a příběhovou prázdnotu s otravným přešlapováním na místě a několika extrémně zbytečnými a nudnými díly. A hlavní dva hrdinové jsou zde často dokonce jen křovím. Výtečné finále se sice snaží o jakési vykoupení, přišlo ale už příliš pozdě.


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    acheron

  • avatar6/10

    Ragnarok

  • avatar7/10

    Palo111

  • avatar7/10

    Spiker

  • avatar6/10

    pytlak15

  • avatar7/10

    Sub-Zero

  • avatar9/10

    slord

  • avatar7/10

    Elerrina

  • avatar6/10

    Attikus

  • avatar6/10

    Urukhaj98

  • avatar7/10

    ZAJDA.

The Mandalorian: Úvod 3. řady


ikona
Spooner
Cesta za vykoupením se zeleným parťákem. 

Kýžený seriálový megahit, na který Disney+ čeká od počátku roku, je konečně tady. Po trochu delším čekání se na obrazovky vrací populární lovec odměn, aby opět zvedl čísla nejen streamovací službě, ale také zachraňoval ratingy světu Star Wars. Ten sice v Andorovi získal velmi kvalitního zástupce, moc lidí si ho však nepustilo. A tak se nyní sází na jistotu, kterou si díky péči Jona Favreaua, tučné dávce fan servisu a roztomilému Baby Yodovi zamilovaly miliony lidí. Co na plat, že se v mých očích jedná často o až moc nenáročnou zábavu, která trpěla hodně slabými epizodními zápletkami. Hlavní je, že ten úspěšný Star Wars prapor dokázal někdo držet. Daří se to však tvůrcům i na počátku třetí sezóny?

Na začátku se musí divák nepolíbený seriálem o Boba Fettovi vyrovnat s velkým dramaturgickým paradoxem. Situace okolo Lukea Skywalkera a znovushledání Manda s Grogem se totiž vyřešila ve zmiňovaném streamovacím počinu, a tak se zde rozehrává úplně jiná zápletka. Titulní hrdina totiž svým sejmutím helmy porušil přísný kodex svého řádu, a tak už není Mandalorianem. Din Djarin ovšem hledá vykoupení, jež může najít jedině v dolech planety Mandalore. A zatímco mnozí mají planetu za zcela zničenou, lovec odměn a jeho prťavý kámoš se hodlají na tuto náročnou cestu vydat. Což ale v překladu prvního dílu znamená, že pouze létají galaxií z bodu A do bodu B a zjišťují, jak se aktuálně má Greef Karga a další vedlejší postavy.

Ano, děj ve startující epizodě jako by v podstatě ani neexistoval. Zkrátka se zde hodně cestuje a Mando kvůli scenáristické lenosti asi pětkrát zopakuje, co že bude během nové série dělat. To asi, aby to divák během krátké půlhodinové stopáže nezapomněl. Jenže děj je tady tentokrát opravdu na vedlejší koleji a tvůrci se evidentně zaměřují na jiné cíle – povinné efektní atrakce a atributy, které fanoušci Star Wars milují a ihned je zaháčkují zpět ke sledování. Asi u žádného jiného projektu z poslední doby jsem neměl pocit, že autoři během natáčení odškrtávali kolonky, co vše se musí v dílu objevit, jako právě tady. 

Úvodní (a vlastně úplně zbytečná) bitva s přerostlou ještěrkou? Je tady. Vesmírná bitva několika lodí? Taky máme. Grogu a pro jistotu i jiné roztomilé postavičky? Samozřejmě. Nespočet odkazů a přestřelka s westernovým nádechem? Ano a ano! A takhle bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Tvůrci zkrátka odškrtávají jednu povinnou kolonku za druhou a servírují instantní seriálovou zábavu, jež nezapře solidní tempo a špičkové digitální i řemeslné podání. Ve výsledku je ale spíše rutinní epizodkou na znovu nalákání fanoušků, která z člověka poměrně rychle vyvane a nenabízí nic extra navíc.

Tady se zkrátka jel Mandalorianův standard, jenž do puntíku splnil tvůrčí zadání a coby seriálová jednohubka bez problémů zabaví a občas fanouškům vyloudí menší úsměv na tváři. Což na začátek v podstatě stačí, zatím tu však cítím spíše čistý autorský kalkul než poctivé fanouškovské SW srdíčko. A zápletka okolo vykoupení mi vlastně přijde divácky málo lákavá a slabší než v případě minulých řad. Nechme se ovšem překvapit, jaké příběhové či fanouškovské trumfy si Favreau schovává pro diváky tentokrát. Nějaké to překvápko, jehož bude poté plný internet nás jistě v následujících týdnech čeká. A my budeme, i přes mírně rutinní start, zase u toho.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Návrat Mandaloriana sází na jistotu, servíruje efektní atrakce i vděčné vtípky, ale zatím nedokáže nijak výrazněji zvednout ze židle. Díky sebejistému podání a špičkovému řemeslnému kabátku je ovšem evidentní, že nás opět čeká jeden z největších seriálů roku.


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    acheron

  • avatar9/10

    Spiker

  • avatar7/10

    ZAJDA.

The Mandalorian: 2. řada


ikona
Redakce
Povedlo se tvůrcům napravit předchozí neduhy? 

Jak se povedla druhá řada putování mezihvězdného pistolníka bez tváře a jeho malého zeleného společníka?

Jak to vidí Spooner:

No nic, zase budu v redakci evidentně za toho zlého. Uznávám druhému Mandalorianovi výtečné řemeslné kvality a parádní vizuál, který může v některých epizodách soupeřit s filmy. Uznávám také vděčný fan-servis, jenž i mě několikrát velmi uspokojil (epizoda Roberta Rodrigueze je jednou velkou slastí), a dokážu ocenit také napojení všemožných animovaných i hraných postav. Jenže tomu v mých očích stále cosi chybí. Zatímco většina internetu jásá nad návratem k SW kořenům, já do této barikády úplně nepatřím. I přes všechnu snahu totiž u mě Mandalorian a jeho zelený parťák stále postrádají duši a to správné kouzlo z předaleké galaxie. Chybí jim hravost, postavy postrádají hloubku a celé je to na můj vkus tak velkou sázkou na fanouškovskou jistotu, až je Mandovo putování pro mě uvnitř vlastně zcela prázdné.

Ano, první hraný Star Wars seriál stále uspěje jako svižná jednohubka k večeři a sám jsem rád, že druhá řada po banálních výplňovkách ze začátku série šlápla v druhé polovině po příběhové stránce sympaticky na plyn. Jenže být pouhou půlhodinovou oddechovkou, která až příliš cílí na děti (a samozřejmě i přerostlé děti) a spokojí se s totálně banálními zápletkami z devadesátých let, v mých očích ke spokojenosti zkrátka nestačí. Tento materiál a Mandův rádoby špinavější svět měl (a stále má) daleko větší potenciál než být jen spotřební blbinou.

I když se zde pak najde několik parádních (nejen) akčních sekvencí, je tu také mnoho úsměvných momentů, jež bych nejraději oželel (aneb jak dokáže jedno odporné digi omlazení pokazit dojem z celého finále). Ano, možná jsem měl od Mandaloriana od začátku přehnaná očekávání, jichž se nemohu zbavit. Nebo jsem už jsem ke všem Star Wars projektům pod hlavičkou Disneyho po všech těch zklamáních ztratil naději. Berte tohle prostě jako malinko smutné povzdechnutí diváka, jemuž jednoduché příběhy a vděčné plnění fanouškovských fantazií k nadšení bohužel nestačí. 6/10

 

Jak to vidí Sam.Vimes:

Na to, že druhý Mandalorian sestává z pouhých osmi epizod o nezřídka jen půlhodinové stopáži, stále věnuje až příliš mnoho prostoru takřka videoherně vystavěným vedlejším misím, o berličce s opravami lodi ani nemluvě. Naštěstí i tyto odbočky umějí být velice zábavné, obzvláště hned první díl s lovem písečného červa, kde si Timothy Olyphant z Justified zahrál pro změnu vesmírného pistolníka. Celkově má seriál strašně zvláštní casting, čítající zápasnice MMA, komika, detektiva Bosche či hvězdu starého boxerského filmu, ve výsledku to ale kupodivu funguje. V druhé polovině řady pak už Mando sešlápne plyn ve své konečně funkční lodi a přejde se na kontinuálnější vyprávění.

Stylem, kamerou a nakonec i hudbou Mandalorian stále odkazuje k westernovým a samurajským příběhům, přeci jen však o něco jemněji než v první řadě (tj. už nic podobného jako remake Sedmi statečných z minula). Ač je hlavní hrdina málomluvný pistolník takřka beze jména i tváře a druhá hlavní postava je nemluvící loutka, zvládá seriál funkčně pracovat s tématy rodičovství, vlivu dědičnosti proti prostředí nebo svobodného myšlení oproti doktrínám.


Mandalorian ohromně těží ze vztahu ke starým Hvězdným válkám. Mohlo by se to zdát jako samozřejmost, ale Kathleen Kennedy a spol. v nové trilogii ukázali, jak moc se tohle dá zpackat. Oproti ní Mando působí, že se skutečně odehrává ve stejném světě jako tři klasické filmy a není jen ledabylou fanfikcí. V onom propojení s původní trilogií seriálu pomáhá až na výjimky výborné triky a výprava s parádními maskami a kostýmy klasických mimozemských ras. A ač ten digitální obličej v poslední epizodě nebyl dokonalý, rozhodně to nebylo nic na co by se nedalo dívat. Naopak z celé sekvence s jeho postavou jsem měl husí kůži a větší radost než z čehokoliv z nové trilogie. Jon Favreau a Dave Filoni zkrátka zachraňují Star Wars. 8/10

 

Jak to vidí Diego.Dorlan:

Mandalorian pro mě byl v první polovině poměrně zklamáním. Z prvních čtyř dílů mi v podstatě přišel relevantní pro příběh jen jeden a dobré byly vcelku pouze dva díly. Nicméně druhá polovina pro mě úplně otočila a u každého dílu jsem se bavil. Zároveň se také v těchto dílech více méně povedlo napravit některé ty hluché epizody, které zdánlivě nikam nevedly. Zrovna tomuto seriálu by vzhledem ke stopáži a tomu, jak začal ve svém závěru provazovat předchozí dějové linky, prospělo vydání všech epizod najednou.

 

Druhá řada mě sice bavila, ale když se u takto velkého seriálu dostáváme místy pod půl hodiny na díl, tak mi to opravdu nepřijde v pořádku. Sice to je lepší varianta, než naopak uměle natahovat díly, ale úplně ideální řešení mi to také nepřijde, jelikož prostoru pro zajímavý děj a detaily nabízí Star Wars bohatě. V úvodu jsem psal o navazování dějových linek. To se tvůrcům povedlo vlastně nejen napříč touto řadou, ale dokonce tak zachránili i díl z předchozí řady, takže do budoucna budu jistě více otevřený dílům, které zdánlivě nebudou okmažitě posouvat samotný příběh vpřed.

Postavy z animovaných Klonových válek se mi v seriálu líbily a celkově mám radost nad větší snahou o provázání seriálu se zbytkem universa Star Wars. Co se týče postavy v posledním díle, tak osobně nemám problém s jejím zapojením. Použité technologie ale bohužel stále nejsou úplně kvalitní, takže doufám, že se jednalo pouze o logické vyústění dané dějové linky. Můžu si jen potichu přát, že tvůrci nebudou mít nutnost se snažit o pravidelné využívání těchto produkčních berliček.

 

Obecně tak vnímám druhou sérii jako lepší, než tu první. Mrzí mě, že nebyla příliš vyvážená a taky mě lehce štve to, jak velký byl rozdíl mezi její první a druhou polovinou. Nicméně ta druhá půlka byla opravdu výživná a povedlo se jí z velké části napravit neduhy, jež jsem na seriálu vnímal dříve. Stále sice existuje několik věcí, které bych rád viděl v lepší formě, ale tentokrát se i na další řadu těším a snad nám budou tvůrci i nadále dělat radost. 8/10

 

Jak to vidí krauset: 

Nutno říct, že druhá série Mandaloriana je zlepšením oproti té první. Svět je otevřenější, vítám návrat starých tváří a interakci mezi nimi a Mandem, některé zápletky už dokonce nespočívají jen na videoherním: najdi a přines a pak přeleť z bodu A do bodu B. Nicméně na to, že se tu přelétává mezi planetami, mi to pořád celé přijde hrozně přízemní. Jistým způsobem Mandalorian připomíná epizodické sci-fi seriály 80. a 90. let: skutečná mise je neustále oddalována, protože nastanou logistické komplikace a je zapotřebí například opravit loď.  Když Mando opravoval už potřetí, měl jsem pocit, že sleduji speciál Kutila Tima ve vesmíru. Samozřejmě i staré Star Wars mají zápletku s opravou lodi, ale to, co v Impérium vrací úder slouží jako running joke, je zde ústředním rysem.

 

Seriálu zůstal velice dobrý soundtrack a westernová atmosféra. Příjemnou změnou je méně roztomilé stopáže pro Grogu (Baby Yoda). V první sérii často zachraňoval situaci svými schopnostmi nebo svou roztomilostí. Nyní je – překvapivě po extrémně pozitivních ohlasech – upozaděn. Co bych ale skutečně rád vyzdvihl, je vykreslení atmosféry v galaxii po velkém převratu – včetně mocenského vakua a zmatků v trestních rejstřících. Svět je budovaný o tolik přirozeněji než v nedávných filmech a jen dokazuje, jak katastrofálním rozhodnutím bylo zničit Novou republiku místo jejího budování. Místo toho jsme dostali restart původní trilogie bez organické návaznosti na celou ságu.

 

Mandalorian má ohromně usnadněnou situaci tím, jakou pohromou jsou disneyovské Star Wars filmy. Takže jakýkoliv pocit stability z kompetentního tvůrčího uchopení vyvolává u fanoušků až nadpřirozený pocit štěstí. Vše je na svém místě. Je to Star Wars verze ambientní hudby. Já nejsem ale ani trochu angažovaný v tom, co se na obrazovce děje. Je to opak Sarlaccova trávicího ústrojí – prázdné a bez tenze. S rutinně natočenou akcí s přílišným množstvím střihu. A mimochodem, seriály by neměly používat digitální lidské obličeje, nemají na to rozpočty a nevypadá to dobře. 

Navzdory zlepšení oproti první řadě létá Mandalorian stále na autopilota. Lepších 6/10.

Verdikt

avatar7/10

Redakce


Hodnocení redakce

  • avatar6/10

    do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Ragnarok

  • avatar7/10

    xvladax

  • avatar10/10

    Spiker

  • avatar9/10

    pytlak15

  • avatar8/10

    Sub-Zero

  • avatar9/10

    Vault_13

  • avatar9/10

    slord

  • avatar9/10

    Tranda-lina

  • avatar9/10

    Dathomir.

  • avatar8/10

    ZAJDA.

The Mandalorian: Úvod 2. řady


ikona
Diego.Dorlan
The Mandalorian a Baby Yoda se vrací. Jak se jim povedl úvod druhé řady? 

K Mandalorianovi jsme po první řadě měli v redakci několik výtek. Nicméně nikdo nebyl tak nespokojený, abychom se netěšili na druhou sérii a nedoufali, že některé ty problémy zde tentokrát nebudou. Povedlo se tvůrčímu týmu v úvodu druhé řady zmírnit naše obavy?

 

The Mandalorian ve svém úvodu pokračuje v úkolu, který mu zůstal z minulé řady. Musí najít řád kouzelníků, jenž mu snad pomůže s jeho věrným doprovodem - Dítětem (dále Baby Yoda). Mando nyní hledá dalšího člena svého řádu Mandalorianů. Doufá totiž, že někdo bude vědět, jak se vypořádat s jeho nelehkým úkolem. Toto hledání ho zavede až na Tatooine, kde se setkáme s několika starými známými.

Na formátu prvního dílu si opravdu cením toho, že jsme dostali plnohodnotnou epizodu s dostatečně dlouhou stopáží. To pomohlo zápletce a celý díl tak působí mnohem výpravnějším způsobem, než jak tomu bylo u většiny dílů z první řady. Po technické stránce se tomu seriálu samozřejmě nedá snad nic vytknout. Kostýmy jsou skvělé a celý vizuál působí úžasně, hlavně pak v samotném finále epizody. Je vidět, že záměna zeleného plátna za kulisy vytvořené v Unreal Engine je opravdu krokem ve správném směru.

  

Nicméně již na konci prvního dílu je patrné, že se seriálu nepodařilo zbavit jednoho neduhu z první série. Tím bylo množství epizod, jež vlastně neměly vůbec žádné dočinění s dějem. Doufal jsem, že druhá řada se hlavně v tomto ohledu bude ubírat jiným směrem a dostaneme více propojený děj, který nebude pouze ukazovat střípky světa. První epizoda je ovšem přesně tento případ, kdy se hlavní děj téměř nikam neposune.

 

Rád bych to tedy shrnul následovně: pokud se vám líbila první řada nebo nemůžete odolat roztomilému Baby Yodovi, tak budete zajisté spokojeni. Osobně jsem rád, že kvalita je minimálně stejně dobrá jako v první řadě a v určitých ohledech to v úvodu bylo i lepší. Nicméně bych si přál, aby tvůrci měli o něco větší ambice a nebáli se naservírovat nám souvislejší příběh namísto individuálních, menších střípků. 

Verdikt

avatar7/10

Diego.Dorlan

The Mandalorian: 1. řada


ikona
Redakce
Jak se nám nakonec líbil první hraný Star Wars seriál? 

V kinech se právě završuje novodobá Star Wars trilogie, zatímco na domácích obrazovkách teď skončila první řada prvního hraného seriálu z předaleké galaxie. Jak se povedla?

Jak to vidí Spooner

Sakra, proč to celé netočil Taika Waititi? Přesně tuto otázku jsem si pokládal asi ještě den po zhlédnutí finální epizody. Poslední část Mandaloriana měla totiž vše, co jsem od prvního hraného seriálu ze Star Wars univerza chtěl. Byla našlapaná od začátku do konce, napínavá, s efektivní a vlastně i hezky nekompromisní akcí, skvěle fungujícím režisérovým humorem a s westernovou atmosférou seriálu vytěženou na dřeň. Finále byla konečně tou pravou trefou do černého, na kterou jsem bohužel musel čekat docela dlouhých sedm týdnů. Mandalorian sice ve své první sérii nabízel hezkou atmosféru prakticky jak z Divokého západu a Baby Yoda svou roztomilostí po právu rozbil všechny ty internety. Jenže pouze to mně ke spokojenosti nestačí a rozhodně to nezakryje řadu nezpochybnitelných nešvarů, jimiž novinka z předaleké galaxie trpí.

 

Westernový nádech totiž nezahladí skutečnost, že příběh je zde asi ten nejjednodušší, jaký si dokážete představit a v klasickém seriálu by byl vyřízen max. během dvou dílů. Jenže zde je prokládám naprosto rutinními epizodními zápletkami, které jakoby svou stavbou příběhu a naivitou vypadly ze seriálů z 80. a 90. let. A bohužel těchto „výplňovek“ a zbytečného přešlapování na místě bylo v prostřední části až příliš. Když už se pak v závěrečných dvou epizodách šláplo na plyn, naplno se ukázal další scenáristický nešvar. A to nulová práce s postavami. Ty zde jsou, ostatně stejně jako samotný děj, načrtnuty jen velmi jednoduše a divák nemá vůbec šanci si k nim vytvořit jakýkoliv vztah. A to neplatí jen o vedlejších charakterech, ale bohužel zčásti i o titulním hrdinovi, jemuž se dostáváme více pod kůži až v samotném závěru. Ano, u Disneyho si to po řemeslné stránce samozřejmě pohlídali, z pohledu scénáře jde však o velmi odfláklou práci. I přes všechny mé výhrady je Mandalorian díky sázce na westernový feeling a solidnímu řemeslu slušnou jednohubkou, u níž u večeře prostě hezky vypnete. Já ovšem očekával od prvního hraného Star Wars seriálu mnohem, ale opravdu mnohem, víc. A docela závidím lidem, jimž tato rychlokvaška z předaleké galaxie stačí ke štěstí. 6/10

Jak to vidí Sam.Vimes

Spíš než vesmírnou sci-fi s westernovým nádechem je Mandalorian skoro čistokrevným westernem, kde jen kovbojové mají „divné“ kostýmy a kolty. A z toho plyne valná většina výtek, jež k němu obecně směřují, jak těch „objektivnějších“, tak těch čistě subjektivních založených na očekáváních diametrálně odlišných od výsledku. Mandalorian se odehrává v zapadlých koutech galaxie, kam ruka zákona nedosáhne, je plný málomluvných, schematicky načrtnutých postav, objevují se tu vesmírní lovci odměn a analogy indiánů, psanců či vojáků poraženého Jihu a jeho hlavní hrdina místo zatvrzelého výrazu dokonce nemá tvář žádnou. A k tomu všudypřítomné odkazy, citace i takřka malé remaky klasik westernových a samurajských filmů jako Vlk samotář a dítě nebo Sedm statečných (samurajů).

Chvíli mi trvalo na tohle přistoupit, ale pak už jsem si Mandaloriana dokázal užít. Obzvláště samozřejmě ve finále, jež dokázalo nabídnout ohromně vtipnou scénu se dvěma stormtroopery, výbornou přestřelku, a dokonce i emoce, jež fungovaly lépe než cokoliv z Epizody IX. Co se týče výpravy, jsem moc rád, že po prequelové a nové trilogii je tu konečně zase něco, co díky povědomým rekvizitám, kostýmům, kulisám nebo droidům působí, jako že skutečně jde o ten stejný svět, jako v původní trilogii. I tak ale nejsem s Mandalorianem úplně spokojený, myslím si totiž že Favreau na tu westernovou a videoherní stylizaci (vedlejší mise, sbírání lepšího vybavení) tlačí tak moc, až je to kontraproduktivní. A příště bych už také chtěl vědět o postavách o něco víc a celkově trošku méně doslovnosti ve skládání poct žánrovým vzorům. 7/10

Jak to vidí krauset 

Mě udivuje pýcha Disneyho, který si myslí, že ho zachrání samotná značka Star Wars, aniž by do ní musel vkládat silné nové příběhy a zajímavé postavy. Dostala se mu do rukou nejcennější filmová značka v galaxii a on se k ní chová naprosto bezradně. K tomu najme režiséra Jona Favreaua, který se tu projevuje jako těžký rutinér, který nedokáže dát scéně šmrnc ani do ní vtáhnout. Akce není napínavá, humor v podstatě absentuje.  Obrazy před divákem jen tak kočují. Mimochodem pátou epizodu, které vyjma finále pokládám za asi nejpovedenější, Favreau nepsal ani nerežíroval.

Nad průměr Mandaloriana zvedá finále, režírované Taikou Waititim, zejména jeho úvodní scéna se dvěma dohadujícími se vojáky, jež je lepší než celý zbytek seriálu dohromady a znovu potvrzuje Waititiho jako génia humoru. Pořád ale nechápu, proč na to mám koukat, pominu-li, že se to odehrává ve Star Wars světě. Ok, má povedenou znělku. Vyjma toho tam není žádné opravdové lákadlo a v moderní seriálové éře to je strašně málo. Mandalorian je opatrný produkt, který má prostě zaplnit archiv kanálu Disney+. Nic víc. 6/10

 

Jak to vidí Diego.Dorlan 

The Mandalorian se pro mě postavil ve velmi zvláštní pozici. Na jednu stranu mě totiž seriál relativně zklamal. Na tu druhou jsem si jeho sledování ale pořád relativně užil. Hlavní problém spatřuji v tom, že seriál měl extrémně nekonzistentní epizody. Některé díly byly opravdu povedené, jiné byly pouze glorifikovanou výplní, kde přirovnání k Hvězdné bráně rozhodně není komplimentem, ale poměrně výstižným popisem. Prostřední tři epizody seriálu sice byly svým způsobem zábavné, ale tak extrémně epizodické, že kdyby je divák přeskočil, tak by se to na celý seriál vlastně ani nemělo moc velký efekt. Právě to mě mrzí nejvíce, protože úvod seriálu byl poměrně slibný a samotné finále se také povedlo.

Westernovská atmosféra byla v seriálu využívána na plno, což v některých momentech hrálo tvůrcům výborně do karet a dostali jsme z toho mnoho skvělých scén. V jiných případech to ovšem bylo skoro na přítěž a často to zpomalovalo děj, který jak jsem zmiňoval výše, nebyl ve značném počtu epizod příliš zajímavý nebo přínosný. Samotný Mandalorian jako postava v seriálu také příliš nezazářil. V tomto ohledu jsem své hlavní výtky popsal v recenzi pilotu (níže), ale mé naděje, že se po této stránce bude seriál zlepšovat, se bohužel nenaplnily.

 

Výše jsem se sice zaměřil spíše na problémy se seriálem, ale ve výsledku jsem si každý díl pustil rád. Byť to třeba nebylo s takovým nadšením, tak jsem věděl, že mě vždy bude čekat relativně rychle plynoucí a nenáročná zábava, když už nic jiného. Baby Yoda je sice nejroztomilejší stvoření v celé galaxii (pořádná recenze by se bez alespoň zmínky o něm neobešla), ale to bohužel nestačí na to, aby seriál dosáhl výše, než na 7/10

---

Pozn.: Celkové hodnocení nám vychází přesně mezi šest a sedm. Vzhledem k tomu, že všichni píšeme trošku (nebo i více) zklamaně, shodli jsme se nakonec na šestce.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar6/10

Redakce


Hodnocení redakce

  • avatar5/10

    do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Ragnarok

  • avatar8/10

    pytlak15

  • avatar8/10

    Sub-Zero

  • avatar9/10

    Vault_13

  • avatar9/10

    slord

  • avatar8/10

    Dathomir.

  • avatar8/10

    ZAJDA.

The Mandalorian: Pilot


ikona
Diego.Dorlan
Jeden z nejočekávanějších seriálů si odbyl svou premiéru. Co říkáme na první díl? 

Nebudeme si nic nalhávat. The Mandalorian byl rozhodně jedním z nejočekávanějších seriálů letošního roku. Sám o sobě by seriál ze světa Star Wars vzbudil nadměrnou pozornost, ale zároveň se také jednalo o premiérový seriál, který měl být jedním z hlavních taháků pro streamovací službu Disney+. Jak se tedy povedla první epizoda z pera Jona Favreau?

 

The Mandalorian, vybavený svými blastery, brněním a ikonickou helmou začíná sledováním jedné ze svých kořistí. Eventuelně se ale děj přesune přes několik planet až k hlavnímu cíli celé epizody. Po cestě se setkáme s nespočtem věcí, jež každého fanouška Star Wars rozhodně potěší. Také nám ukáží mnohem širší svět, než jsme mohli doufat. Okolnosti splnění zakázky ovšem donutí Mandaloriana nejen improvizovat, ale také zvážit své hodnoty a položit si otázku: „Budou kredity stačit?“

První epizoda byla pro mě osobně trošku rozporuplná. Na jedné stránce máme vysoce kvalitní zpracování s takřka filmovou produkcí, což u seriálu z předaleké galaxie samozřejmě dává pocit, že nesledujeme jen laciný pokus vymáčknout něco ze značky Star Wars. Na straně druhé jsem ovšem očekával od pilotu poněkud svéráznější rozjezd. Mohli jsme sice vidět barvitý a zajímavý svět lovců odměn a samotná akce rozhodně nebyla k zahození, ale převážně jsem měl z tohoto dílu pocit, že si seriál pouze chystá půdu pro další epizody.

 

Nejsem prozatím ani úplně přesvědčen postavou samotného Mandaloriana. Jeho velmi neosobní a odměřený přístup samozřejmě dává smysl, ale přeci jen u hlavní postavy seriálu bych čekal, že se bude stavět na zajímavějších aspektech než na cool faktoru. Tento úhel pohledu se s uplývajícím dějem sice mírně překlápí ve prospěch Pedra Pascala, ale vyhráno rozhodně není. Když už jsme u osoby Pascala, tak je také nutné podotknout, že celou epizodu je jeho výkon schován za ikonickou helmou. To sice do děje a historie světa sedí, ale rozhodně to nepomáhá diváků ve vytváření si vztahu k jeho postavě.

První epizoda určitě vzbudí pozornost fanoušků Star Wars, ale těžko říct, jestli si ji udrží. Seriál má obrovský potenciál, který bohužel v první epizodě není využíván zdaleka v takovém měřítku, v jakém bychom si ho představovali. Stále se ovšem jedná pouze o úvod. Příslib mnohem zajímavějšího a osobitějšího přístupu sice nebyl naplno vyřčen, ale byl rozhodně naznačen dostatečně na to, abychom se mohli těšit na další díl. Prozatím ovšem seriál působí mírně nedotaženým dojmem. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (9)

Verdikt

avatar7/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Ragnarok

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace