Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Agent Carter | 2015
csfd  imdb
tvůrce: Christopher Markus, Stephen McFeely
režie: Louis D'Esposito, Joe Russo
hrají: Hayley Atwell, Chad Michael Murray, Enver Gjokaj, Dominic Cooper, James D'Arcy, Lyndsy Fonseca, Shea Whigham, Kyle Bornheimer, Meagen Fay, Bridget Regan, Stan Lee

Agent Carter: 2. sezóna


ikona
Spooner
Řadí se retro dobrodružství sličné Peggy mezi zábavnější televizní comicsovky, nebo už začíná malinko nudit? 

Co si budeme nalhávat, stanice ABC to se svojí comicsovou invazí příliš nevychytala. Povedení Agents of SHIELD i přes potvrzenou čtvrtou řadu ve sledovanosti stále klesají a ani loňský příchod agentky Carterové do bedny díru do světa neudělal. Její retro výlet do čtyřicátých let byl sice příjemnou žánrovou jednohubkou, diváky ovšem Peggy bez Kapitána Ameriky příliš nezajímala a mohla být ráda, že se vůbec dočkala druhé sezóny. Letos byl však nezájem diváků ještě znatelnější, seriál ve Spojených státech sledovali jen ti nejvěrnější a Carterovic agentka se další řady na devadesát procent nedočká. A nutno říci, že se tomu ani příliš nedivím.  Druhá série totiž za svým loňským bratříčkem celkem zaostává.

Všechny propriety tu na první pohled zůstávají stejné. Opět tak dostáváme celkem stylovou retro atmosféru, velkou porci nadhledu a neustálých hlášek a celé to navíc až nečekaně svižně uteče, aniž byste se jednou koukli na hodinky. Postavy i herecké obsazení jsou stále velmi sympatické a je zde na první pohled vidět, že tohle natáčení si všichni zatraceně užívali. Peggy je pořád jednou z mála zajímavých ženských hrdinek od Marvelu a díky skvělé, a za všech okolností půvabné, Hayley Atwell je tou správnou seriálovou tahounkou. Jarvis navíc pořád neskutečně hláškuje a slovní výměny mezi ním a Carterovou patří vždy k nejlepším scénám epizody, Daniel Sousa je stále sympaťák a i ten Howard Stark se občas jako fanouškovský dárek objeví na scéně. No jo, jenže k čemu to všechno je, když je to zabalené do příběhu, který nás jednoduše nezajímá.

Kapitánově osudové lásce se totiž po scenáristické stránce výlet do Hollywoodu vůbec nepovedl a vlastně si pořád lámu hlavu nad tím, co vedlo tvůrce k tomu zabývat se tak nezajímavou a zbytečnou zápletkou o mimozemské nulové hmotě. Proč podobné comicsové linky raději nepřenechali kolegům z Agentů SHIELD a nevěnovali se jiným nadějným zápletkám, které zasazení do comicsových čtyřicátých let nabízí? S celou ústřední linií se pak po scenáristické stránce pracuje velmi nešikovně. V první polovině sezóny se tvůrci jakoby více soustředili na neustále vtipkování, jež také mnohdy příliš nevychází, a samotný děj nikoho příliš nezajímá. A když už se pak konečně později začne něco dít, pořád to není žádná sláva.

Kromě nulového napětí a nezajímavých dějových zákrut jsem se navíc nemohl zbavit ošklivého dojmu, že si scénář pravidla nulové hmoty, ale i chování některých postav, mění nelogicky, jak se mu to zrovna hodí. Zpočátku nadějně nastíněný duel dvou silných žen tu nakonec zůstane prakticky nevyužit a zprvu zajímavá záporačka Whitney Frost se v závěru změní spíše v nechtěnou karikaturu. Po příběhové stránce je to prostě ještě větší nuda, než loni, a divák se vždy jenom modlí, aby vtipná dvojice Peggy a Jarvis s menší podporou ostatních raději odstartovala své vtipné slovní výměny. A to je zkrátka docela málo.

Tvůrci si tak tuhle seriálovou šanci prokaučovali vlastně sami. Carterová sice stále zůstává zábavnou jednohubkou, u níž si večer pěkně odpočinete, za půl hodiny si z ní ale na rozdíl od většiny televizní konkurence nepamatujete vůbec nic. A vlastně to divákovi ani příliš nevadí. Jen si člověk prostě musí postesknout nad tím, že se tu místo nesmyslné nulové hmoty mohl klidně začít zakládat SHIELD či prozkoumávat jiná dobová zákoutí oblíbeného univerza. Potenciál téhle látky byl zkrátka trochu někde jinde. I přes rozporuplné pocity ovšem musím říct, že mi Peggy a její věrná banda budou v případě zrušení celkem chybět. Už jen to koukání na půvabnou Hayley totiž stojí za to.

Verdikt

avatar6/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    hroubek

Agent Carter: Úvod 2. řady


ikona
Sam.Vimes
Jak se daří Agentce Carterové ve slunné Kalifornii? 

Agents of SHIELD mají i po Vánocích pauzu a to znamená jediné – návrat bývalé přítelkyně Captaina Americy agentky Peggy Carter. První řada Agent Carter začala mírně nepřesvědčivě, s přibývajícími díly se ale zlepšovala (trend známý i z druhé marvelovky od ABC, viz naše čím dál tím nadšenější recenze a články). Rozjezd druhé řady napovídá, že dobrodružství sličné tajné agentky stojí za to sledovat i nadále.


Kulhavý agent Sousa nyní velí los angeleské pobočce SSR (Strategic Scientific Reserve, tedy předchůdce SHIELDu, však víte), ale potýká se s nedostatkem zkušeného personálu. Když se tedy objeví podivná vražda, zažádá o posily z New Yorku. Ty záhy dorazí v podobě titulní agentky Carterové, které opět asistuje věrný komorník Howarda Starka Jarvis, tentokrát i s minule jen zmíněnou manželkou.

Změna prostředí působí svěžím dojmem, atmosféra slunné Kalifornie je o to příjemnější jaká je venku momentálně zima. Kromě okouzlující Hayley Atwell se vrací i distingovaný James D’Arcy nebo Enver Gjokaj. Jedním z hlavních kladů jsou opět nadmíru sympatické postavy i pohodový humor – hlavně cokoliv odkazujícího na Howarda Starka se spolehlivě trefuje do černého. Moc hezky fungují i kulisy konce 40. let v podobě tehdejších kostýmů, aut či hudby. Stejně jako v první řadě se lehce tematizuje dobový sexismus a rasismus, jde však spíš jen o klouzání po povrchu. Což není výtka, od comicsové oddechovky pochopitelně nikdo nečeká oscarové drama.


Od první řady jsou si zkrátka tvůrci zase trochu jistější v kramflecích a na předkládaném materiálu je to vidět. I přesto, že hlavní síla televizního Marvelu spočívá v jejich netflixových seriálech, Agent Carter nabízí příjemnou zábavu, která se ani přes absenci okostýmovaných superhrdinů mezi konkurencí neztratí.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Sam.Vimes

Agent Carter: 1. sezóna


ikona
Spooner
Jak se nakonec vydařila seriálová sólovka oblíbené Peggy? 

V pořadí již druhá seriálová marvelovka Agent Carter to měla u diváků, ostatně jako její předchůdce agent Coulson, docela těžké. Mnozí fanoušci se totiž na vlastní dobrodružství sličné Peggy těšili minimálně od jejího slibného kraťasu, a někteří dokonce už od prvního Kapitána Ameriky, kde si získala lásku nejen jich, ale hlavně samotného Stevea Rogerse. Jenže očekávání byla od mnohých možná až příliš veliká a diváci se tak ihned po premiéře rozdělili na dva odlišné tábory. Je tedy televizní mise Carterovic Peggy opravdu jen rutinní výplňovkou mezi novými díly Agents of SHIELD, nebo se z ní nakonec vyklubala solidní comicsová podívaná?

Upřímně, a z mých ne úplně nadšených recapů jste to možná pochopili, po prvních epizodách to skutečně vypadalo na tu první možnost. Tedy ne, že by scenáristé z počátku úplně nudili, to zase ne. Už od pilotu nám totiž byli schopni servírovat jednu povedenou hlášku za druhou. Kápova osudová láska navíc téměř každou epizodu vyfasovala jiného hláškujícího přihrávače, a tak její slovní výměny mezi Jarvisem, agentem Thompsonem či Howardem Starkem nejenže odsýpají v duchu filmových marvelovek, ale také se jen tak neohrají. Tvůrcům se pak daří navodit solidní dobovou atmosféru, jež sice musí bojovat s evidentně hodně omezeným rozpočtem. I přesto se ovšem seriálu daří přesně navázat na atmosféru prvního Kapitánova dobrodružství a přijít i s několika dobovými či comicsovými odkazy.

Jenže i přes tyto zjevné klady stále jakoby očekávané novince v první půli něco pořád chybělo. Tvůrci se až příliš soustředili na hláškování, vzpomínání či na odkazy na Prvního Avengera a zapomněli okolo oblíbené hrdinky vystavět zajímavý a napínavý příběh. Zápletka okolo ukradených Howardových zbraní totiž zprvu opravdu není tak zajímavá, jak asi scenáristé zamýšleli a rozhodně jí nepomáhá ani slušný počet logických lapsů. Akční scény pak jakoby si vzali to nejhorší od seriálových kolegů ze SHIELDu a celkově epizodám jakoby chyběl ten správný drajv a tah na branku.

To se však naštěstí s přibývajícími díly změní a seriál nám ve své druhé polovině a vlažném rozjezdu, který už začíná být pro seriály od Marvelu pomalu typický, konečně servíruje tu pravou comicsovou zábavu se vším všudy. Příběh sice stále nehýří originalitou a dějové zákruty a rádoby zvraty asi nikoho nepřekvapí, na to se ovšem tady naštěstí příliš nehraje. Tvůrci jakoby si začali být jisti v kramflecích a kromě hlášek začali servírovat i nebrzdící tempo, fungující konflikty a v rámci žánru i napínavou podívanou. Samotný závěr pak velmi překvapivě funguje i po emociální stránce a je svým způsobem i hodně milým epilogem prvního Kapitána Ameriky.

Za to ostatně může seriál vděčit hlavně skvěle napsaným postavám, jež vám přirostou k srdci podstatně snadněji a rychleji než Coulsonova partička. Největším kladem celého seriálu je pak samozřejmě Hayley Attwel, která nám v kůži neohrožené Peggy každou minutu dokazuje, že si svůj seriál bez debat zaslouží. Z Carterové nejenže díky ní neodtrhnete oči a budete hltat každou její hlášku, ale hlavně se mění v pořádně silný ženský charakter, jež toto comicsové univerzum už zatraceně potřebovalo. Suverénní tahounku seriálu pak stoprocentně doplňuje i zbytek osazenstva v čele s Jamesem D'Arcym coby překvapivě výtečným sluhou Jarvisem či neselhávajícím Dominicem Cooperem. Půvabná Lyndsy Fonseca zde pak má sice tu nejzbytečnější roli, co si umíte představit. Jakmile však na scénu přiskotačí v těsném úboru servírky, je všechno odpuštěno.

Já tam té Peggy tu sedmičku nakonec opravdu šoupnu. Její vymodlená sólovka sice trpí mnoha neduhy a člověk se musí připravit na trochu rozpačitější rozjezd. Jenže jakmile se tvůrci rozjedou, servírují nám více než slušnou comicsovou jednohubku, která se navíc od konkurence odlišuje svoji povedenou retro stylizací a silnou hrdinkou. Škoda, že i přes spokojené ohlasy novinka své diváky postupem času spíše ztrácela a doplatila nejspíš na zmiňovaný rozjezd. Druhá série proto zůstává velkým otazníkem. Neohrožená agentka by si přitom svou další řadu nakonec rozhodně zasloužila.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Agent Carter: Pilot


ikona
Davies182
Peggy Carter, Howard Stark a Edwin Jarvis útočí na naše obýváky. Povedla se televizní marvelovka?  

Začalo to samými dobrými zprávami. Nejprve jsme před dvěma lety vyfasovali šťavnatou krátkometrážní jednohubku ze série Marvel One-Shot. V ní si šarmantní miláček hibernujícího Captaina Ameriky zaboxoval s ostrahou jednoho důkladně hlídaného skladiště, fanoušci byli nadšení. K oznámení ambiciózního seriálu Agent Carter pak již mnoho nechybělo. Jak měsíce plynuly, začala se navíc k projektu upisovat zatraceně líbivá jména (Anthony a Joe Russo točili nadupaného Winter Soldiera), slibován byl i návrat Howarda Starka a Jarvisův origin. Co tedy nakonec z poměrně velikých očekávání vzniklo? Vítejte u první letošní televizní ledové sprchy!

Řekněme si to raději na rovinu. Peggy a Jarvis (aka Iron Manův robotický sluha s hlasem Paula Bettanyho – už víte?) nakopávají špiónským nepřátelům USA zádele. Check. Old-school týmovka celkem šlape. Diváci pilotní epizody přesto tajně doufali v něco trochu jiného než dětské retro omalovánky, machrující s akčními scénkami jako vystřiženými ze Spy Kids. Kam se situace posunula ve druhé epizodě, která je již také venku, se na TVZone dozvíte za pár dní. V samotném úvodu však tahle splachovací teenagerská minisérie budí spíše nemalé rozpaky. A to i po dějové stránce. Iron Manův fotřík je obviněn z velezrady, z průseru bude namyšleného zbohatlíka tahat právě Carterová. Starkovy tajné zbraně hromadného ničení se nesmějí za žádnou cenu dostat na černý trh, prsa se tudíž neohroženě vrhají na bojiště.

První minuty, kdy se s milovanou Peggy na obrazovce setkáváme, se nesou ve znamení úderné koláže s obětavým Captainem Amerikou. Potud fajn. Pro co nejsnazší naskočení do seriálu si tímto aktem zrekapitulujeme konec Prvního Avengera, Hayley Atwell si chvilku pobrečí doma a pak v restauraci, a jedeme dál. Koho by také nenakopla kávička od Lyndsy Fonsecy, že? Dále se u sledování Agent Carter vyplácí i znalost již zmíněného kraťasu. O chvíli později se totiž s Carterovou ocitáme v téměř striktně mužské kanceláři centrály SSR, kterážto tajná organizace agentce slouží za druhý domov. Nebo bych měl spíš napsat sekretářce?

Až přehnaně cheesy a infantilní akce láme nejedno fandovské srdceNejen feministky si budou nadšeně podupávat do hudebního rytmu, v tomhle světě totiž chlapi dostávájí těžce... do zadních partií těla. Co nezvládne trojice vycvičených agentů s bouchačkami v pařátech, to si Peggy ošéfuje klidně sama s prstem v nose. V kanclu nerespektovaná puťka co vaří kafe, v terénu naopak smrtící mašina s bondovskými udělátky a rychlokurzem v džiu džitsu. Škoda, že skoro žádným adrenalinovým pasážím v seriálu nelze úplně věřit. Snad bude stačit jeden příklad za všechny, když prozradím, že se Peggy musí po svém vypořádat s jistou těkavou kapesní výbušninou. S dotyčným předmětem se ale nesmí zbrkle manipulovat! Šup s ním tedy do kabelky, abychom jej v další scéně zkusili s milimetrovou přesností a zadrženým dechem demontovat...

Já vím. Zase to jednou vypadá, jako by zapšklý a zklamaný recenzent neoprávněně ztrhával jinak parádně šlapající akční oddychovku. Do jaké míry je však trestné, požadovat od záměrně pop-cornového výplachu i určitou dávku vážnější sebereflexe? Dokud Peggy prohazuje záporáky skleněnými tabulemi a rve se se sešívačkou v ruce o život, nemám problém. Uteče to celé jedna báseň. K čemu je ale zbytečné utápění se v infantilních absurditách, když by vše vyřešil o trochu dospělejší look? Ještě, že je Atwell taková nehorázná kočka a jako blondýně s gigantickým dekoltem jí leccos odpustíte, osobně ale tvůrcům důrazně doporučuji, sešlápnout častěji scénáristickou brzdu.

Což o to, jako výplňová pauza mid-seasonu Agents of S.H.I.E.L.D. minisérie bezesporu obstojí. Nejen Marvel, ale zejména Peggy Carter a hlavně Hayley se o své fandy bát nemusejí. V dnešní době ale dost zamrzí, když tu máme na jedné straně perfektně rozjetou Coulsonovu partu, a na té druhé potom nevýrazný start původně ambiciózní akční jednohubky. Po představovací hodině si u mě Agent Carter vykoledovala nálepku nemastná neslaná show. Do budoucna jí teď držím palce tak mocně, až mi praskot kloubů rve ušní bubínky.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar5/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Elhonzo

  • avatar6/10

    Moleman

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace