Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
American Crime | 2015-?
csfd  imdb
tvůrce: John Ridley
režie: John Ridley
hrají: Timothy Hutton, Felicity Huffman, Benito Martinez, Johnny Ortiz, Caitlin Gerard, Richard Cabral

American Crime: 1. sezóna


ikona
Davies182
Může drsné drama z prostředí rasových konfliktů v USA vzniknout i mimo kabelovou stanici?  

Zorientovat se v moderní rychlokvaškami přehlcené seriálové době je leckdy o nervy. Příklad? Kovanému televiznímu fanouškovi už dnes pravděpodobně po letech přijde, jako by snad každý týden vznikaly nové a nové podprůměrné kriminálky – o které ale doopravdy nikdo nestojí. Levně vypadající klony Bruckheimerovy CSI řady se na diváka neustále valí ze všech stran, nabídka dalece převyšuje poptávku. To se pak snadno přihodí, že se v takové spoušti nakrásně ztratí jedno pekelně tíživé drama. American Crime sice názvem svádí k zaškatulkování mezi tucty splachovacích krimošek, přitom je ale dramaturgicky někde úplně jinde.

Než se dostanu k tomu, že si drámo scénáristy oscarového 12 let v řetězech napravuje pošramocenou reputaci hlavně třemi posledními epizodami, dovolím si ještě ve stručnosti zrekapitulovat děj. Mladým manželům Skokieovým, Mattovi a Gwen, vtrhnou do domu v kalifornském Modestu místní "feťáci". Začnou krvavá jatka. Matt je na místě zastřelen, jeho žena skončí po brutálním útoku znásilněná v městské nemocnici. Na místo činu se bleskurychle sjíždí nejen policie, ale i šokovaní pozůstalí následováni vlezlými médii. Jak se totiž záhy ukáže, celá vražda měla dle všeho rasový podtext, kterážto skutečnost odstartuje celou řadu nešťastných příhod. A to je teprve začátek.

V každé další epizodě American Crime citelně přituhuje. Tohle vážně není seriál takového druhu, kdy se v pilotu všechno ošklivě pokazí, a potom už se jen otřepaně napravují dávné křivdy, postavy se na každém rohu poplácávají po ramenou a všude kolem je navíc spousta láskyplných slziček. Ne. Z American Crime vám jako divákům dobře rozhodně nebude, a pakliže jste právě dokoukali srdíčkového Outlandera a hledáte, na čem v bedně dále spočinou zrakem, dejte si rovnou otočku o stoosmdesát stupňů. Tady budou padat hlavy.

Šrámy na těle i na duši v depresivní pecce od ABCPokud bych měl na ponurém seriálovém zářezu stanice ABC (žádná kabelovka, opravdu??) nejvýše vyzdvihnout dvě věci, pak to bude neodmyslitelná depresivní vyprávěcí složka a herečka Felicity Huffman. Svébytná mamina, kterou mnozí známe z výborných Zoufalých manželek, si v American Crime střihla roli odevzdané rváčky za spravedlnost poté, co jí zdrogovaní afro-američané zavraždili milovaného syna. Syna, který měl nepěkná tajemství. Což ale nadmíru proaktivní Barbara přezíravě nevidí a místo toho se jen se snaží, aby si skrze vlastní skrývané deprese vylila zlost na pohnutém justičním systému a také všech, kteří nemají stejnou barvu kůže jako ona. Protože jsou to beztak všichni kriminálníci!

Prozíravý televizní casting agent odvedl perfektní práci. Postavu Huffmanové nelze nenávidět a schválně si počítejte, kolikrát se přistihnete s hříšnými myšlenkami na její nemilosrdné uškrcení. Pokaždé, kdy zhrzená Barb otevře ústa a začne se razantně a s chladnokrevným přesvědčením ublížené matky dožadovat trestu smrti pro vrahy jejího potomka, si budete rvát vlasy na hlavě. Takto epesně odehraný part jsme tu neměli měsíce. S rukou na srdci seriálového fandy tvrdím, že vám nejen za tohle těch jedenáct mrazivých částí nepochybně stojí. Abyste se s mírným předstihem osobně podívali, kdo bude za pár měsíců usilovat o čerstvé televizní ceny všeho druhu.

Štěstí přitom je, že American Crime nestojí jen na hercích. Díky nenápadnému, ale vcelku líbivému hudebnímu podkresu a osobitým režisérům zde totiž nezakrytě funguje i všechno ostatní. Jen se holt občas stane, že jakmile nesledujete vícero epizod za sebou, dochází k nemalé roztříštěnosti děje. Přesně proto jsem na začátku psal o výtečných závěrečných třech tužších částech, které jsem shodou okolností zblajznul za jediný večer. V tomto případě se tedy potenciálním nováčkům rozhodně vyplatilo počkat, a kdo si nyní více než dva měsíce od premiéry sesyslil kompletní sezónu, čeká jej vskutku nezapomenutelný dramatický maraton.

Už se ale nepiďte po dalších informacích, a koukejte. American Crime mapuje dlouhou cestu od spáchání trestného činu k finálnímu soudnímu rozsudku způsobem, který jsme v televizi doposud neviděli. V prosklených státních budovách úřadujících mocipánů nejde nic podle plánu a byrokracie tu rozežírá stejnou měrou jak mozkovny pachatelů trestných činů, tak i jejich obětí. Nevinnost, naděje a odhodlání jsou v lejstry obtěžkaném světě kriminální justice sprostými slovy, jejichž užíváním se dobrovolně pasujete do rolí krvácejících mučedníků. Dobro a zlo neexistuje. Prioritou je vyřešený soudní případ, smetený v neuspokojivém verdiktu z naleštěného ebenového stolu. Máte na něj žaludek?

Verdikt

avatar8/10

Davies182

American Crime: Pilot


ikona
Spooner
Rýsuje se nám na ABC jedno z velkých seriálových překvapení tohoto roku? 

Už při loňské várce pilotů, z nichž si jednotlivé stanice vybíraly své novinky do probíhající seriálové sezóny, se začaly v zákulisí o novém dramatu American Crime šířit hodně zajímavé zvěsti. Televize ABC si dle nich troufala na hodně nadějný projekt z pera oscarového scenáristy Johna Ridleyeho, autora oceňovaných 12 let v řetězech, které prý hodlá mrazivým a znepokojivým způsobem rýpat do rasových otázek. ABC v uplynulých týdnech tuto šeptandu čím dál více přiživovala a díky výtečnému marketingu budovala dojem, že se na obrazovky chystá velká dramatická událost. A hned první epizoda výtečným způsobem dokládá, že by to pro jednou nemusely být jen marketingové kecy.

Pilot nám z počátku předkládá příběh mnoha postav, jejichž osudy se začnou protínat až v samotném závěru. Seriál se začíná odvíjet od brutální vraždy bývalého vojáka a znásilnění jeho jen tak tak živé manželky. Na místo tragédie ihned přijíždí jeho otec Russ a maminka Barb. A jelikož se oba rozvedli před mnoha lety za dosti bouřlivých podmínek, vycházet spolu u synovy vraždy je malinko obtížné. A zatímco on se chová jako zdrcený otec smutně akceptující všechny fakta, Barb vezme aktivitu do svých rukou a příběh o vraždě svého syna, a pro ni i pravého amerického hrdiny, jehož podle prvních stop zabil nejspíše ilegální přistěhovalec, nabídne ihned novinám. No, a pak tu máme ještě spořádanou mexickou rodinku s přísným otcem, jednoho člena gangu a drogové závislou zamilovanou dvojici, kteří jsou postupem času do tragického případu zataženi.

American Crime však podle synopse či názvu rozhodně není další zaměnitelnou kriminálkou, ale hned od prvních minut řádně temným, a v některých sekvencích i mrazivým, dramatem. Kriminální linka má samozřejmě v úvodu své nezaměnitelné místo. Je ovšem jasné, že prozatím šikovně vystavěný scénář ho používá pouze jako odrazový můstek k daleko závažnějším a aktuálním tématům. Avizovaný důraz na otázku rasismu se zde zatím projevuje spíše v náznacích a tvůrcům jde v úvodu hlavně o seznámení s hlavními charaktery a jejich vtržení do v budoucnu nejspíš velmi dusného dění.

 

Už pilot nám ale dokáže servírovat temnou a emotivní podívanou, která sice z počátku díky skákáním od jedné postavy k druhé působí malinko roztříštěným dojmem. Jakmile se nám jednotlivé linky začínají sbíhat dohromady a tvůrci dají jasně najevo, jakým směrem se chtějí v budoucnosti vydat, předkládají nám zde  výtečně napsaný kousek, jež vás ve své závěrečné třetině nepřestane překvapovat. Už z náznaků a Ridleyeho tvůrčí ruky je tu pak velký potenciál na to, že otázky rasismu zde budou rozebírány mrazivým a až nebezpečně aktuálním způsobem a bude od diváka vyžadovat i trochu více, než jen tupé koukání na obrazovku. Pomalu se mi nechce věřit, že tento kousek skončil na celostátní stanici ABC a ne daleko na odvážnější kabelovce. A že i přesto se dostává kousku té nejlepší péče. To ostatně potvrzuje zatím naprosto přesné herecké obsazení, jemuž s přehledem dominuje bývalá zoufalka Felicity Huffman, jež si nezajímavé seriály vybírat zkrátka neumí, a pohlcující Timothy Hutton.

Hoši od ABC si zkrátka zaslouží velkou pochvalu za to, že měli dostatečně koule a mezi své divácky vděčné seriály naroubovali kousek, jenž má potenciál být hutným a emotivním dramatem šťouchajícím do ožehavých otázek (nejen) americké společnosti. A pokud se bude projektu dostávat i nadále tak prvotřídní scenáristické i režijní péče, tak bychom tu mohli mít opravdu nakročeno k jednomu z dramatických překvapení roku. Co na plat, že se mu zřejmě nedostane odpovídajících diváckých ratingů. I tak by nás mohla čekat nečekaně sžíravá minisérie.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace