Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Around the World in 80 Days | 2021 - ?
csfd  imdb
tvůrce: Caleb Ranson, Ashley Pharoah
režie: Steve Barron
hrají: David Tennant, Leonie Benesch, Ibrahim Koma, Jason Watkins, Richard Wilson

Around the World in 80 Days: 1. řada


ikona
tomasmy
Around the world in 80 daysBBCDavid TennnantJules Verne
Jak dopadla nová ambiciózní adaptace slavného románu?  

Román Julese Vernea Cesta kolem světa za 80 dní se už dočkal řady adaptací. Aby taky ne, když jde nejen o jednu z nejlepších knih velkého francouzského vizionáře, ale o jeden z nejlepších příběhů svého žánru vůbec. Nyní se k výpravnému velkofilmu s Davidem Nivenem (nejlepší film roku 1956), ujeté šílenosti s Jackiem Chanem a Arnoldem, minisérii s Piercem Brosnanem a animovanému seriálu s Willym Foggem, na kterém většina z nás vyrostla, přidává zpracování další, které vzhledem k obří koprodukci rozhodně nemá malé ambice. Jak si s předlohou poradili tvůrci seriálu, jenž už má dokonce potvrzenou druhou sérii?

Inu, prvních patnáct minut skvěle. Pak se ale rozjíždějí zcela nové zápletky a z Verneova příběhu vyzobávají pouze základy. A ve výsledku je přetváří také. K tomu se ale ještě dostanu. Hned z kraje se totiž sluší říct, že nová Cesta kolem světa za 80 dní je skutečně celosvětové dílo. Vznikla totiž ve velké koprodukci Velké Británie, Francie, Německa a Itálie a v těchto zemích se také ještě před koncem loňského roku stihla celá, nebo alespoň z části (že, BBC?) odvysílat. Nabízí samozřejmě hromadu nesmírně atraktivních lokací a velkolepý hudební doprovod (znělku vytvořil sám velký Hans Zimmer!) a taktéž herecké obsazení (více či méně před premiérou kritizované) je ve výsledku fajn. David Tennant, ztvárňující hlavní roli Philease Fogga, je naprosto vynikající absolutně ve všem, v čem se objeví, ať je to jakkoliv kvalitní. A zde to platí také. Tennant se naštěstí většinou objevuje ve věcech velmi dobrých až výborných, alespoň co se televizní tvorby týče, o Cestě ale bohužel takto mluvit úplně nelze. Ať už se vám ve výsledku bude líbit jakkoliv, jména jako James Watkins, Lindsay Duncan či Richard Wilson objevující se ve vedlejších úlohách jistě potěší. 

A teď pojďme na chvíli k tomu slibovanému ději. Co vše se pro účely nové osmidílné adaptace změnilo? V zásadě naprosto všechno mezi Foggovým odjezdem a návratem, slovem adaptace bych se tady oháněl ještě méně, než v případě Nadace či druhého Zaklínače, případně bych ho vynechal úplně. Změny začínají už u Foggových cestovatelských parťáků. Jeho sluha Passepartout je zde samozřejmě černé pleti, v této verzi navíc dříve pracoval ve Foggově Reformním klubu a do jeho služeb se dostane podvodem. No a inspektor Fix zde není inspektorem Fixem, a dokonce není ani mužem. Místo něj dostáváme reportérku Abigail Fix, dceru dalšího člena klubu a zároveň vydavatele Daily Telegraphu. Abigail se k oběma pánům přidává nejen proto, aby celou dobrodružnou cestu zmapovala, ale také proto, že je velmi ambiciózní. Vzhledem k této změně nám tak odpadá linka, v níž Fix po světě pronásleduje Fogga a snaží se mu překazit plány, aby ho jakožto hlavního podezřelého z bankovní loupeže (ne zcela nesmyslně) mohl zatknout. Místo toho se zde řeší mnoho jiných věcí, například že tenhle typ dobrodružství je pro ženu nevhodný a dobrá reportérka z ní může být i v Londýně. Lidé, kteří jsou ochotni vydat nemalé částky, aby Fogg cestu nedokončil, se zde ovšem také vyskytují, takže o zábavu je postaráno.    

 

Bohužel samotný scénář celého seriálu té zábavy moc nenabízí. Sledovat, s jakými dalšími inovacemi tvůrci přišli, je zajímavé, kromě mnoha novot, jako je například Passepartoutova rodinná linka či politické nepokoje ve Francii. je tím nejzásadnějším asi setkání s indickou princeznou Audou, jenž proběhne zcela jinak, a také romantická linka, jejímiž aktéry nejsou postavy, které očekáváte, ale vzhledem k těm všem novým nápadům jimi asi nakonec překvapeni nebudete. A protože o úžasných lokacích, skvostné výpravě a povedeném hudebním doprovodu jsem již hovořil, je otázka, co z toho je vlastně špatně, zcela na místě. 

 

Musím konstatovat, že všechny tyhle změny, kterých v případě zrovna této knihy opravdu není třeba, by mi nevadily a s tím, že z Verna zde zbylo pramálo, bych se vlastně docela smířil a překvapivě by mi to ani nedělalo mnoho problémů. Nové nápady jsou vlastně pěkné, ale jejich zpracování prostě zatraceně drhne. Tempo všech osmi dílů je nesmírně pomalé a já se při sledování opravdu moc nebavil, jelikož ve výsledku se dostaví spíše nuda a jen málokdy se objeví něco, co vaši pozornost plně udrží. Je to příšerná škoda, protože z Cesty kolem světa za 80 dní mohl být nejlepší dobrodružný seriál za bůhví jak dlouho, ale místo toho se jedná o průměrnou podívanou s krásným zpracováním, ale veleprůměrným scénářem. Co se týče Tennantových rolí, je sice Fogg docela vysoko, ale tentokrát to sám úplně neudrží. A přesto, kdyby se někdo ptal, bych ji doporučil, protože názory na tento seriál budou dle mého rozdílnější, než bývá zvykem.   

Konec napovídá, že ve druhé sérii se bude (stejně jako v případě Willyho Fogga) adaptovat 20 000 mil pod mořem, a já se na to docela těším. Tak snad to příště bude lepší.  

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

tomasmy

David Tennant to všechno jako vždy skvěle táhne, ale tentokrát na to sám nestačí. Tato zcela nová a netušená dobrodružství Philease Fogga bohužel nejsou tak atraktivní, jako ta původní. Nádherná výprava a sympatický cast jsou tady málo, protože seriál se šíleně táhne a ve výsledku bohužel zůstává v průměru.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace