Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Avatar: Legenda o Aangovi | Avatar: The Last Airbender | 2024
csfd  imdb
tvůrce: Albert Kim
hrají: Daniel Dae Kim, Gordon Cormier, Kiawentiio, Ken Leung, Tamlyn Tomita, Dallas Liu

Avatar: Legenda o Aangovi: 1. řada


ikona
tomasmy
avataravatar: legenda o aangovinetflixposlední vládce větruthe last airbender
Další vyprávěnka o vyvoleném. 

Na novou seriálovou událost Netflixu Avatar: Legenda o Aangovi jsem se velice těšil. Ačkoliv původní animovaný seriál jsem neviděl, o jeho existenci jsem věděl. Stejně tak jsem věděl o existenci jeho první hrané adaptace, Shyamalanova filmu Poslední vládce větru, který jsem bohužel viděl. Ovšem jenom jednou a pradávno, takže nejnovější adaptaci vlastně nemám s čím srovnávat. A jelikož na Netflixu to mohlo dopadnout jakkoliv, vlastně mi k (ne)spokojenosti stačilo jen odpovědět na otázku, zda je to dobrý nebo špatný seriál. A jakožto laik, co měl docela vysoká očekávání, jsem nakonec usoudil, že seriál je to dobrý.

A jelikož fakt netuším, k jakým změnám oproti předloze došlo a ani mě to nijak nezajímá, jsem s výsledkem spokojen velmi. Protože tvůrci na nás klidně mohli zaútočit s hloupým seriálem s otravnýma děckama pro nezletilou cílovku. Přestože mi Aang, tedy titulní postava, na nervy občas lezl víc, než by asi měl, ani jedna z mých obav naštěstí nebyla naplněna.

Ve výsledku jsem vlastně spokojen prakticky se vším a v tuto chvíli si dokonce dovedu představit, že se seriál umístí v mém osobním žebříčku toho nejlepšího za rok 2024 (ale opravdu nechci chválit letošek před koncem prvního kvartálu). I přesto se odvážím tvrdit, že osmidílná první řada obstojí alespoň za fantastický vizuál, který je skutečně úchvatný, těch osm dílů vypadá po vizuální stránce prostě naprosto, naprosto skvěle. Uchvátili mě také záporáci, tedy Ohňový národ. Hlavní arcizlosyn (se svou zlodcerou) sice nejsou nijak příliš výjimeční, ale jsou úžasně zahraní - Daniel Dae Kim jako Ozai je opravdu vynikající, snad nikdy nehrál lépe než právě teď. Neméně skvělá (a možná ještě lepší) je i Elizabeth Yu ztvárňující jeho dceru Azulu. Hlavní dětští herci jsou, jak už to tak občas bývá, trochu prkenní, ale není to nic hrozného, vše každopádně vyvažují herci dospělí - nalezneme tu například Kena Leunga, Hiro Kanagawu či Tamlyn Tomitu. Teď mě možná mnozí z vás zabijí, ale na tomto místě musím zmínit i dabing, ten se totiž tentokrát mimořádně povedl a vedle hlasů Martina Preisse, Ladislava Freje či Jiřího Pragera se zde vyskytuje třeba i Ondřej Vetchý. 

Vzhledem k tomu, kde se to odehrává a o čem to je (pro ty, kdož netuší vůbec - národy spolu válčí, přičemž se objevuje chlapec ovládající všechny čtyři živly, ale ještě ne úplně dokonale. Díky tomuto svému daru může všechny spojit a zachránit, a tak nachází mocné spojence i ještě mocnější nepřátele, kteří ho chtějí zabít. Klasika, jen se odehrává jakože v Číně), je jasné, že podstatnou roli tady sehraje i akce. A ta je taky boží. Tvůrci si na ní dali záležet, takže rozhodně není nijak odfláklá, vypadá skvěle. A skvěle vypadá i celá vizuální stránka seriálu, dlouho jsem neviděl nic, co vypadá tak dobře, jako právě Avatar.

Takže tu máme fantastický vizuál, skvělý příběh a celek, který je od začátku do konce zajímavý, akční a vlastně i docela epický, ačkoliv samozřejmě ani zdaleka ne tak, že vám z toho spadne huba až k zemi. Během osmi hodin tu navíc nejsou prakticky žádná hluchá místa, já osobně se nenudil ani chvíli a nechal se unášet příběhem. Zkušení herci jsou skvělí, scénář není vůbec blbý a nedělá z diváka idiota, díky čemuž je cílová skupina mnohem širší než jen děti a teenageři - díky tomu občas může dojít k nějaké drsnější scéně či násilnější smrti. Připravoval jsem se na první velké zklamání roku, takže jsem byl opravdu příjemně překvapen tím, jak skvělé to je. Legenda o Aangovi je fantasy lahůdka, v níž funguje prakticky vše. Zejména pak ten orientální nádech, seriál vážně působí jako z asijské produkce, díky čemuž si u mnohého diváka jistě připíše další hromadu bodů k dobru.

Pokud to tvůrci v dalších sériích (jsou totiž prakticky nevyhnutelné) nepokazí, mohli bychom dostat další mimořádnou seriálovou událost, o niž vlastně docela jde už teď. Netflix si prostě připsal další velký hit, a tentokrát zcela po právu, takže by byla vážně velká škoda, kdyby v něm nepokračoval. Originální, nápaditý, funkční svět, který by klidně mohl být ještě o dost temnější, ale třeba v budoucnu dojde i na to. Každopádně ke zlepšení jsou tu jen detaily. Tenhle seriál je poctivá a správně velkolepá divácká radost - alespoň pokud neznáte předlohu, pak už je samozřejmě na každém, jak k tomu přistoupí.

---

Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Netflix

Verdikt

avatar8/10

tomasmy

Parádní podívaná, která nijak nedrhne ani nenudí, výtečně vypadá, obsahuje skvělou akci, dýchá z ní poctivá Asie, není blbá a hrají v ní šikovní herci. Seriál pro celou rodinu a širokou veřejnost a nejlepší hraná fantasy za opravdu hodně dlouhou dobu.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace