Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Awake | 2011
csfd  imdb
režie: David Slade
hrají: Jason Isaacs, Laura Allen, Steve Harris, B.D. Wong, Alyssa Milano

Awake: První dojmy: Awake


ikona
Anarvin
Lucius Malfoy jako šílený detektiv žijící ve dvou realitách zároveň 

Kyle Killen loni oslnil kritiky seriálem Lone Star, ten byl ale pro naprostý nezájem diváků po dvou epizodách zrušen. Teď dostal talentovaný nováček druhou šanci, když spojil síly s Howardem Gordonem (pracoval na seriálech Homeland nebo 24 hodin) a společně pro NBC připravili detektivně-mysteriózní seriál Awake.
 
Jason Isaacs (Lucius Malfoy z Harryho Pottera) v něm hraje Michaela Brittena, policejního vyšetřovatele, který při autonehodě přijde o jednoho ze svých blízkých. Protože se ale jeho mozek odmítá se ztrátou vyrovnat, předkládá mu dvě odlišné reality: V jedné zahynula jeho žena, syn Rex je naživu a Michael se pomalu sbližuje s jeho učitelkou tenisu (alespoň to tvůrci slibují pro další díly). V druhé realitě zemřel Rex a Michael se se ženou pokouší o nového potomka. Hrdina nemá nejmenší tušení, která realita je skutečná a která jenom sen. Je jasné, že když se při vyšetřování detektivních případů začnou obě dvě reality lehce prolínat, jeho duševnímu zdraví to dvakrát nepřidá.

Hrdina nemá nejmenší tušení, která realita je skutečná.Tak nějak vypadá koncept celého seriálu, který velice svižně a srozumitelně představil v první episodě režisér David Slade, jenž má za sebou třeba povedený horor 30 dní dlouhá noc. A i po jejím zhlédnutí zní celá premisa pořád stejně zajímavě jako na papíře. Michael v obou variantách skutečnosti vede se svými psychiatry velice logické argumentace o tom, proč by ta či ona realita měla být smyšlená, zkouší se „štípnout“, dělá si značky, vzpomíná, co bylo dřív a co si teprve odvodil. Divák se snaží držet krok a příjemně se baví.

Přes veškerou snahu ale pilot nedokáže utišit palčivý dojem, že se daná zápletka hodí spíš pro jednorázový thriller, než pro sáhodlouhý seriál. Co přijde dřív? Logické lapsy? Nebo zjištění, že tenhle seriál vůbec není ani o psychologii ani o záhadách, ale je to prachsprosté procedurální drama, jehož tvůrci už prostě nevěděli, jak jinak své detektivní případy odlišit od nabité konkurence? Hrdina v jednom bodě úvodní episody otevřeně přiznává, že než aby o ženu či syna definitivně přišel, to radši zůstane navždy šíleným. Takže je docela dobře možné, že se úvodní koncept nijak rozvíjet nebude

Bylo by samozřejmě nefér autorům křivdit, aniž tušíme, co pro nás mají přichystané, a tak s definitivním hodnocením budeme muset ještě pár dílů počkat. Zatím jsme ale dostali toliko zajímavý koncept, který se může rozběhnout vstříc netušeným možnostem nebo se zbaběle uchýlit k lehce nadpřirozenému řešení nikterak neobvyklých detektivních případů. Ve vyšetřovatelské sféře Awake, kromě využívání indicií z alternativní reality, vůbec nic nového nepřináší a jako detektivka tak zatím nemá co nabídnout. Vše tedy závisí čistě na tom, jak tvůrci dovedou nebo nedovedou vytěžit mysteriózní možnosti. Necháme se překvapit.

Verdikt

avatar7/10

Anarvin


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  EDDIE

 • avatar9/10

  Xardas

 • avatar9/10

  Phil cze

 • avatar7/10

  Ingwio

 • avatar8/10

  Sarger

 • avatar5/10

  Krasa

 • avatar9/10

  honza.tvrd..k

 • avatar8/10

  Davies182

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace