Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Battle Creek | 2015
csfd  imdb
tvůrce: Vince Gilligan, David Shore
režie: Brian Singer
hrají: Dean Winters, Josh Duhamel, Aubrey Dollar, Rick Gonzalez, Damon Herriman, Liza Lapira, Janet McTeer, Kal Penn, Dustin Ybarra, Natalina Maggio, Susie Abromeit, Omar J. Dorsey, Jayne Taini, Chase Kim, Arielle Vandenberg, Andy Buckley

Battle Creek: Pilot


ikona
Davies182
Tvůrci Breaking Bad a Dr. House přicházejí s netradiční dramedy kriminálkou. Povedl se pilot?  

Vince Gilligan tento rok překvapivě nelení a vedle Better Call Saul letos stíhá uvést i svůj druhý očekávaný seriál. Tentokrát ovšem v zářné spolupráci s navrátivším se Davidem Shorem, jehož jméno si všichni fanoušci Hugha Laurieho spojují s populárním prudičem Housem. Nesníte ani nebdíte – tihle dva pánové se nedávno opravdu sešli v kancelářích CBS, aby spolu podepsali smlouvu na novou dramatickou kriminálku s prvky komedie, Battle Creek. Můžeme nyní po pilotu, režírovaném navíc Bryanem Singerem, mluvit o nečekané pecce března?

Policejní detektiv z titulního amerického zádelákova, Russ Agnew, fasuje se svými kolegy nečekanou (a hlavně nechtěnou) posilu, když se k nim na uvadající centrálu do vedlejší kanceláře z ničeho nic přistěhuje nová pobočka FBI v čele s charismatickým hezounkem Miltonem Chamberlainem (Josh Duhamel). Jako by snad měla v příštích několika hodinách v městečku začít Třetí světová, říkají si zmatení Agnewovi spolupracovníci! A nejsou daleko od pravdy, počet vražd totiž náhle skutečně mírně vzroste. Náhoda? Kdepak, hravý scénář. Vyráží se do terénu.

Russ je prací znavený drsňák, který pro ránu či monokl nechodí daleko. Naopak prudce zásadový Milton je jeho dokonalým dušínovským protipólem. Ten první je něco jako Gregory House s policejním odznakem, ten druhý pro změnu věří, že zlo plodí jen další zlo, a je tudíž pro rovnováhu vesmíru nezbytně nutné, vyřešit vše pokud možno po sluníčkovsku. Takže tedy kariérními zářezy ostřílený pragmatik vs. naivní strážce pořádku lidumil: kdo s koho? Ano, milí čtenáři, správná odpověď je za c) aneb ona zlatá cesta k zatýkání vede zcela překvapivě uprostřed.

Vtipem tvůrci nešetří a je to jedině dobřeNa klišé ale zapomeňte. Místo něj CBS rozehrává duchaplnou výměnu názorů obou zúčastněných stran, často pak nejlépe přímo během policejní akce, zátahu či honičky. Je tedy Battle Creek něčím víc než jen další mírně obměněnou seriálovou variací na zlého a dobrého poldu? Rozhodně ano. Za prvé, jakkoli se premisa může na první pohled jevit jako nevýrazná, před kamerou s ní nuda kupodivu nehrozí. A to samé platí i za druhé, tj. když budeme mluvit o ústřední kočkující se dvojce. S tímhle duem jako ze sitcomu vystřižených poldů je totiž ohromná sranda. Konečně se někomu povedlo vsadit fungující "manžele po dvaceti letech" do dramedy kriminálky.

V prezenčních materiálech se sice Battle Creek tváří spíše jako drama, ale nenechte se zmást. Díky stálé přítomnosti břitkého sarkasmu a kousavé ironie, které do beden zdatně pašují právě Gilligan a Shore, se divák mnohem častěji upřímně směje, než trne hlubokým napětím. Na přestřelky a twistová odhalení pochopitelně také dojde, prim ale jednoznačně hrají povedené fóry. Nějak takhle bych si představoval, že by asi vypadalo Brooklyn Nine-Nine, pokud by v něm bylo třikrát více dramatu. Dočkáme se časem ucelenější sezónní zápletky a vyhrocenějších situací?

Tvůrcům přeji, ať se na jejich nový projekt bez otálení mrknou všichni fandové Gregoryho House a také Waltera Whitea, aby si udělali obrázek sami. Sem tam to možná vypadá, jako by seriál nevěděl, kterým směrem se chce naplno vydat a jestli má vše hrát spíše na absolutní komedii nebo nervydrásající thriller, ale nevadí. Herci Winters (John Wick) a Duhamel z Transformerů si ze sebe navzájem dělají prču, společně shazují léty prověřené kriminální hlášky a vysmívají se nahlas všem kýčovitým klonům CSI z Bruckheimerovy stáje. Mé srdce proto Battle Creek po pilotu má, a na rozdíl od takového Backstroma mu ještě pár desítek epizod klidně věnuji.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)

Verdikt

avatar7/10

Davies182

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace