Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Beckham | 2023
csfd  imdb
režie: Fisher Stevens
hrají: David Beckham, Victoria Beckham, Alex Ferguson, Gary Neville, Eric Cantona, Rio Ferdinand

Beckham: Minisérie


ikona
Spooner
beckhamDavid Beckhamnetflix
Povinný dokument pro všechny fotbalové fanoušky? 

Netflix už si ze sportovních dokumentů vybudoval poměrně solidní značku, na niž je navíc docela kvalitativní spoleh. Podle moderních trendů se věnuje všemožným sportům od formulí po cyklistiku, dávají prostor kauzám a samozřejmě i sportovním ikonám. Většinou pak jejich počiny slaví úspěch a díky svému svižnému a modernímu pojetí často umí oslovit i sportovní analfabety. Že bude Beckham patřit mezi jejich nejostřeji sledované a nejúspěšnější sportovní zářezy, se dalo vytušit už z názvu. Když totiž natočíte čtyřdílnou sondu do života fotbalové ikony, která byla pro jedny idolem zelených trávníků, pro jiné hvězdičkou z bulváru, říkáte si automaticky o velkou pozornost. Není proto divu, že na Netflixu jsou s čísly za uplynulý týden nejspíš hodně spokojení. Uspokojení pak mohou být i fanoušci. Beckham totiž rozhodně patří ty nejchytlavější počiny, jež ze sportovně/dokumentární sekce Netflixu za poslední roky vylezly.

Kostra projektu je poměrně jednoduchá. Společně s Beckhamem si zkrátka projedeme celou jeho kariéru od jeho počátků, přes zlaté časy v Manchesteru United, jeho přestupy, reprezentační kariéru a samozřejmě dojde i na soukromý život a vztah s Victorií Bekcham. To vše je nám naservírováno přesně podle netflixovské příručky, tedy v dravém a svižném hávu, v němž se efektně stříhá mezi „mluvícími hlavami“ a archivními záběry, kdy tempo navíc ani na okamžik nezpomalí a ty nejdůležitější kapitoly dostaneme v opravdu hutném podání. A to vše v řemeslně precizní režii Fishera Stevense (aneb kamarád Johnyho Pětky z Číslo 5 žije), který dokáže mnohé linky prodat na emocionální maximum.

Platí to zejména pro první polovinu minisérie, která se věnuje hlavně zlaté éře Manchesteru United a mistrovství světa v roce 1998. Právě události okolo MS patří mezi to nejsilnější, co seriál nabídne a dokáže výtečně vytěžit i motiv britského bulváru či fotbalového fanatismu. A příznivci rudých ďáblů zase se slzou v oku zavzpomínají na jednu z nejslavnějších etap historie klubu. Stevens ovšem myslí i na „obyčejné“ diváky a všechny důležité souvislosti patřičně vysvětlí, aby si důležité konflikty a momenty dokázal užít i člověk, jemuž kopání do kulatého nesmyslu zase příliš neříká. Skvěle navíc pracuje s archivními záběry, kdy dokáže dát záznamům jednotlivých utkání patřičnou gradaci i napětí. Fanoušci fotbalu naopak ocení, že tentokrát se producenti a tvůrci zatraceně snažili získat před kameru co nejvíce zasvěcených osob, a tak se nám tu nerozmluví pouze David s manželkou, ale dojde i na poměrně dost sportovních legend v čele s Alexe Fergusonem, Ericem Cantonou, Figem či Ronaldem. Což asi nejednoho fandu zahřeje u srdíčka. 

Stevens se tak snaží o co nejkomplexnější a nejvíce vtahující vhled do Beckahmovy kariéry a daří se mu to až s nečekanou lehkostí. Největší hvězdou dokumentu je však nepřekvapivě samotný Beckham. Ten si zde sice logicky dělá reklamu, zároveň ale člověka velmi snadno strhne svým charismatem, upřímností i láskyplným pošťuchováním do bývalé Spice Girls. Právě jeho otevřená a sympatická povaha může za to, že Beckham nyní nad většinou netflixovských tematických dokumentů malinko vyčnívá.

Je proto škoda, že tvůrci nedokáží tento trumf dotáhnout do dokonalosti a v závěrečném díle jim malinko dochází dech. V epizodě, kdy měli perfektní příležitost dostat se sportovci více pod kůži a otevřeně se věnovat kontroverznějším tématům, se až příliš pluje po povrchu a mnohé věci se v podstatě jen v rychlosti prolétnou. Chápu, že má být dokument stále spíše ódou a propagací britského fenoménu, kvůli tomu ovšem chybí počinu větší emocionální tečka a silný závěr, jenž by mohl dát projektu i trochu jiný rozměr. Škoda, že tvůrčí tým ani Beckham této příležitosti nevyužili.

I přesto Beckham zůstává jedním z nejzábavnějších a divácky nejchytlavějších dokumentů letoška, jenž je dárečkem nejen pro fandy slavného fotbalisty či Manchesteru United. Je hlavně precizně vybroušeným netflixovským produktem, který na jedničku splňuje všechny atributy binge watching podívané. A je celkem jedno, jestli koukáte každý týden na Premiere League či znáte Davida Beckhama převážně díky novinovým titulkům. Jeho osobnost a kariéra vás díky svižnému a intenzivnímu pojetí chytne a už nepustí.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Netflix 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Beckham je výbornou ukázkou poctivého dokumentárního řemesla, které skvěle pracuje s archivními materiály a parádně prodává fotbalistovo charisma. To vše v nezastavitelném moderním hávu, při němž vás čeká nejedno překvapení. Jen je škoda, že tvůrci nedokázali jít v závěru ještě víc na dřeň a nedali minisérii patřičně silnou tečku. Pro příznivce fotbalu a Manchesteru United povinnost, pro ostatní hodně příjemná podívaná.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace