Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Billions | 2016-?
csfd  imdb
tvůrce: Brian Koppelman, David Levien
režie: Neil Burger
hrají: Damian Lewis, Paul Giamatti, Maggie Siff, Malin Akerman, Toby Leonard Moore, David Costabile

Billions: 1. sezóna


ikona
Davies182
Jak se vedlo Paulu Giamattimu a Damianu Lewisovi v dramatické soft verzi oscarové Sázky na nejistotu?  

Rádi byste si užili nějaké strhující konverzační drama z prostředí burzy, akciových trhů a investičních fondů, ale oscarová Sázka na nejistotu je na vás moc rychlá a hlavně složitá? A moc ostatních povedených filmů s podobným tématem už se také po obchodech neválí? Žádný problém. Stačí si naladit oceňované hity produkující stanici Showtime. Právě zde totiž skoro celý minulý rok vznikal živelný příběh plný stamilionů dolarů (a barvitých postaviček mezi nimi) o tom, jak si čachrováním s akciemi spolehlivě namastit kapsu. Anebo slepě machrovat a přijít při tom na buben. Jak dopadla první řada ambiciózních Billions?

Začnu parádními herci. Znovu totiž platí, že jakmile s vašimi oblíbenými hollywoodskými celebritami strávíte o něco více času než jen dvě standardní celovečerní hodiny, dostanou se vám jejich postavy zpravidla mnohem hlouběji pod kůži. A divák se následně buďto přesvědčí o spanilém herectví svých účinkujících idolů, anebo v polovině maratónu naštvaně vypne bednu a zamručí cosi ve smyslu, že tohle by lépe zahrál snad i Franta Popleta z Horní Plané. No. Nemusím teď už snad psát o tom, že jak Giamatti, tak Lewis (tedy dva ústřední charaktery) mají k hereckému polenu asi tak daleko jako Magnusek k mistru Spielbergovi.

Je libo srozumitelnější dvánactihodinovou Sázku na nejistotu?Žádné strachy. Na Lewisova Brodyho z Homelandu zapomenete už po pilotu. Chválený anglický herec původem z Londýna se do nové role miliardářského demagoga Bobbyho Axelroda ponořil až po konečky vlasů. Kolem střídmě playboyářského Axeho se točí tolik nejen virtuálních bankovek, že by je atypickému anti-hrdinovi snadno záviděl i strýček Skrblík. Jsou ale veškeré Axelrodovy finanční rezervy a nemovitý majetek legitimní? Má jeho právní oddělení čisté ruce? A dodržují všichni zaměstnanci Axe Capital pracovní směrnice nařízené státem? Nevydělává si některý z nich bokem? A co úplatky?

Na zatraceně ošemetné otázky budou hledat odpověď Paul Giamatti aka státní návladní Charles Rhoades a jeho tým bezúhonných kancelářských krys, agentů FBI a právníků. Protože nejde o to, jestli vůbec Axe něco špatného udělal. Udělal, nenechal se ovšem prozíravě nachytat. Nyní se jen čeká na to, kdy poruší zákon a pohrdne peněžními regulemi příště, státní daňové bance totiž konečně došla trpělivost. Na Chuckově týmu tedy je, aby kriminálníkovu (?) neopatrnost správně zmapoval a případně obhájil u soudu. A bude to napínák jako kráva.

Axelrod a Rhoades se pochopitelně hodně dobře znají. Asi jako zná žralok tygří riskujícího potapěče, který se kvůli adrenalinu jen se šnorchlem a v chatrné kleci pravidelně vydává do smrtonosných vod. Základní premisa Billions pak stojí na tom, že se tyto dvě role oběti a predátora neustále sympaticky obměňují. Jednou je žralok líný a jen tak si pluje, jindy jej do ruda rozběsní pouhá kapka krve a aby přežil, potřebuje vraždit. A stejně je to i s potapěčem. Většinu času jen zaujatě pozoruje své okolí, ale když je žralok moc drzý nebo nenažraný, neštítí se sáhnout do lodi pro harpunu a sjednat si pod vodou autoritu. Přirovnání ke hře na kočku a myš se k Billions mimochodem vážně nehodí. Tohle je mnohem nebezpečnější hra. Obě postavy totiž ve svých profesích – které je živí – plavou jako pomyslné ryby ve vodě.

Nelze tedy úplně přesně říci, kdo hraje perma-žraloka a kdo chlápka v neoprénu, páč jednou se ten první tváří jako ztracený Nemo a ten druhý si pod hladinu klidně skočí ozbrojen pancéřovými pěstmi. Kouzlo seriálu navíc tkví v tom, že divák často nemá nejmenší problém fandit oběma znepřáteleným týmům zároveň. Vítězství a porážky jsou sladké či hořké podle toho, jak jsou momentálně nastavené vaše charakterové preference a také v návaznosti na to, který z ostře sledované dvojice je aktuálně za větší (ne)profesionální svini. Aneb když se nedaří v kanclu, doma to kvůli špatné náladě o moc lepší nebude. Rhoades se sice ohání justičním systémem a spravedlností, jenže když si potom pracovní neúspěchy vylévá na svých blízkých, moc sympatií z diváka zákonitě nevytříská.

Mrkněte se, jak snadno dokáží peníze zašpinit ruce!Bude to ovšem ještě zajímavější. Billions přímo ukázkově pracují s encyklopedickým slovním spojením střetu zájmů. Chuckova manželka Maggie totiž zná Bobbyho manažerského démona taky. V Axe Capital zastává znamenitě placenou pozici psychologické poradkyně a kouče, který motivuje tamní zaměstnance. S Bobbym si navíc Maggie podle všeho tyká ještě mnohem déle (ze školy) než se svým mužem, který mu s punisherovským trikem šlape na paty. Je jen otázkou času (a nepříjemně nahlas tikající časovanou bombou) kdy Chuckovi rupne cévka. Může svou ženu donutit k tomu, aby ve zlatém dole Axeho akciového podílnictví sepsala výpověď? Anebo hůř, aby na svého přítele a šéfa v jedné osobě donášela? A dojde tu vůbec i na fyzičtější akci a napětí? Mohu opatrně potvrdit, že první sezóna počeštěných Miliard vážně není jen o neustálém tlachání o penězích.

A tak hlásám naposled a nejdůrazněji: milovníci břitkých konverzaček, zbystřete! Billions sice nejsou tak úplně bez chyb a když se budete hodně soustředit, veškeré pohnutky a činy umně vykreslených televizních postav jim tak docela nezbaštíte, plus by to celé klidně mohlo být o takové dvě hodiny kratší... ale to není podstatné. Důležité je, že se sebejisté kabelovce Showtime znovu povedlo úspěšně atakovat první signální fanoušků plnokrevných dramat. Občas je dobré si uvědomit, že pohltit a strhnout dnes nedokáží jen comicsové blockbustery a jiné akční áčkové filmy plné slovutných hollywoodských hvězd, ale že se to výjimečně povede i zprvu nenápadným konverzačním seriálům.

P.S. Jo, na tom prvním obrázku fakt je Malin Åkerman. Hraje Bobbyho ženu. Hodně souložej. Chci nafukovací recenze!!

Verdikt

avatar8/10

Davies182

Billions: Pilot


ikona
Spooner
Paul Giamatti a Damian Lewis svedou souboj v novém thrilleru ze světa financí. Čeká nás první pecka tohoto roku? 

To nám ten rok začíná pěkně zostra. Někteří z nás se ještě ani pořádně nestačili probrat ze silvestrovské kocoviny a stanice Showtime už přispěchala na internet s prvním ambiciózním projektem, který patří mezi nejvyhlíženější novinky zimní sezóny. Ostatně, ještě aby ne, když v něm dali producenti dohromady vskutku lahodné obsazení v čele s Paulem Giamattim a seriálovým veteránem Damianem Lewisem, jenž si špatné projekty prostě nevybírá. Jejich duel z prostředí finančních špiček proto sliboval už od trailerů mnohé. Nabízí však pilot nakonec i něco víc, než herecký koncert dvou osvědčených hvězd?

Chuck Rhoades je nelítostný státní návladní a právní žralok se vším všudy. U soudu má takřka stoprocentní úspěšnost a ve svých případech si umí počkat na tu pravou chvíli, kdy na viníka zaútočit a přitisknout ho ke zdi. Nyní se mu ale rýsuje na obzoru protivník, jenž svou kůži rozhodně nedá lacino. Je jím miliardář a megaúspěšný finančník Bobby Axelrod, který se navíc těší u veřejnosti skvělé pověsti. Jeho praktiky a cesty, jimiž přišel k penězům, však nejsou tak úplně legální a on se začíná objevovat v hledáčku senzacechtivých právníků i samotného Chucka. Ten se sám ocitá v nevýhodné pozici, jelikož v Axově firmě pracuje i jeho manželka. Lákadlo v podobě usvědčení jednoho z největších finančních es je ovšem příliš vysoké. Bitva dvou rivalů z opačných stran barikády proto na sebe nenechá dlouho čekat.

Námět na mrazivou hru kočky s myší okořeněnou o atraktivní finanční prostředí je to zkrátka parádní a už od úvodní, vcelku nečekané, scény slibuje seriál svižnou a nekompromisní podívanou. O to víc překvapí, že první polovina epizody rozhodně nešlape tolik, jak bychom si přáli. Režie Neila Burgera (výborný Všemocný) překvapivě postrádá drajv, dialogy plné odborných termínů či metafor postrádají šťávu a seznamování s hlavními protagonisty, při němž se malinko chaoticky skáče od jedné druhé, působí poněkud těžkopádně. Jenže s přibývající stopáží a tím, jak se pomalu ale jistě blíží začátek souboje dvou hlavních postav, začíná seriál konečně pořádně využívat svůj potenciál. Mezi charaktery to začíná jiskřit, atmosféra začíná být pořádně mrazivá a závěrečné první střetnutí Chucka a Bobbyho konečně přináší i ony šťavnaté dialogové výměny, po nichž jsme tolik toužili. Pokud tedy budou tvůrci i nadále zvyšovat tempo ze závěru pilotu, máme se sakra na co těšit.

Největší síla seriálu ovšem zatím tkví v jeho charakterech a podle očekávání i hereckém obsazením. Hlavní dvojice je dosud správně prokreslená a dozajista si s nimi v budoucnu užijeme spoustu zábavy. I když jsou totiž postavy na opačných stranách barikády, rozhodně nejsou černobílé a možná to bude právě nekompromisní miliardář, jenž si získá více diváckých sympatií. Zatímco on i přes své pochybné praktiky a užívání si moci miluje svou rodinou i své věrné, ruka zákona Chuck dokáže ve jménu spravedlnosti obětovat vše, dokonce i své nejbližší. Jeho rozhodnutí pak mají mnohdy fatální následky. Prostě dva šťavnaté charaktery, jež se navíc ocitly v těch správných hereckých rukách. Obě hlavní hvězdy tak už od počátku hrají na dvě stě procent, Giamatti řve jako o život a Damian Lewis má našlápnuto na další památnou seriálovou roli. Jeho prupovídky o penězích a moci žeru už teď. Nesmíme však zapomenout ani na jejich něžné polovičky v podání Malin Akerman a Maggie Siff ze Sons of Anarchy, které se po boku zvučných kolegů rozhodně neztratí. Zejména druhá jmenovaná pak bude hrát v tomto napínavém příběhu zjevně velmi zásadní roli.

Po malinko rozpačitém úvodu se zkrátka ukazuje, proč Billions patří mezi nejočekávanější novinky začátku roku. Dialogy by sice ještě zasloužily malinko vypilovat a doufejme, že úvodní režijní tápaní je už za námi. Jako lákadlo na mrazivou a perfektně zahranou šachovou partii ale funguje první díl velmi solidně a očekávání do další dílů jsou proto i nadále velmi vysoká. Příznivci kousků z těch nejbohatších managerských pater či právnických kanclů by tak měli novince zajisté věnovat pozornost. A příznivci kvalitních seriálových zářezů vlastně taky.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace