Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Blade Runner: Black Lotus | 2021
csfd  imdb
tvůrce: Alex de Campi
hrají: Jessica Henwick, Will Yun Lee, Wes Bentley, Brian Cox, Henry Czerny, Josh Duhamel

Blade Runner: Black Lotus: První dojmy


ikona
tomasmy
adult swimalienanimeblack lotusblade runnerridley scottsci-fi
Svět Blade Runnera se vrací v animovaném seriálu zasazeném mezi oba filmy. 

Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta je jednou z největších (nejen) žánrových filmových klasik, kterou byste rozhodně neměli minout. Totéž platí také o výtečné předloze z pera Philipa K. Dicka a přímém filmovém pokračování režiséra Denise Villeneuvea z roku 2017. Nyní spatřil světlo světa nový animovaný seriál s podtitulem Black Lotus. A kupodivu ho nepřináší Netflix, jak by možná mnozí čekali, ale Adult Swim, domov Ricka a Mortyho. Momentálně jsou venku první tři díly a zásadní otázka je nasnadě – patří i tento počin k těm, který se za pár let stane kultem, jež bude chválen snad úplně za všechno?

Inu, zatím jsem těžce v rozpacích. Žádný převratný zázrak se zatím nekoná, ale potenciál tu je a po dějové stránce nový Blade Runner neurazí, ale pojďme se na to podívat postupně. Čeká nás celkem třináct dílů po dvaceti minutách a zatím vše nasvědčuje tomu, že maraton v tomhle případě rozhodně nebude na škodu, protože díly na sebe navazují prakticky bezprostředně a tak je nám vlastně po velmi malých dávkách servírován rozkouskovaný celovečerák, který dějově spadá do roku 2032. Odehrává se tedy třináct let po prvním filmu a sedmnáct let před druhým, přičemž mu předchází ještě kraťas Blade Runner: Black Out 2022. Na tuto událost seriál také krátce odkazuje.

Pod seriálem jsou jakožto režiséři podepsáni Šindži Aramaki a Kendži Kamijama. První z nich natočil například dva animované filmy ze světa Hvězdné pěchoty, od druhého jmenovaného jste možná viděli povídku The Ninth Jedi z nedávné antologie Star Wars Visions. Jistě tedy nepřekvapí, že i v tomto případě se jedná o anime, které ale bohužel není vizuálně příliš přitažlivé. Prostředí (v podstatě již současného) Los Angeles je sice přesně takové, jak ho známe a i tentokrát dovede do své deštivě a neveselé atmosféry vtáhnout, navíc tu na fanoušky originálu sem tam vykoukne nějaký ten odkaz (třeba v podobě legendárního billboardu), ale postavy už zdaleka tak hezké nejsou. Třetí rozměr jim sice neschází, ale nedalo mi to a musel jsem se zamyslet nad tím, jak by to vypadalo, kdyby byl seriál pouze 2D nebo naopak klasicky hraný, a dospěl k názoru, že pravděpodobně o dost lépe. Nejvýrazněji je to vidět zejména při akčních scénách (a obzvlášť při scénách odehrávajících se za alespoň malého světla). Pohyb všech je opravdu velmi nepřirozený, nízký rozpočet kouká prakticky z každého záběru a nejspíš by nevypadal hezky ani před deseti lety. Navíc animace je opravdu velmi japonská, což poznáte opět především na postavách. Ovšem i na této nepříliš úchvatné animaci lze nalézt klady – kromě prostředí jsou velmi pěkně zpracovány také různé detaily a když se tam nebojuje, vypadá seriál po vizuální stránce opravdu docela dobře. Na styl animace si tak asi celkem rychle zvyknete, ale do pár týdnů starého velehitu Arcane: League of Legends to má hodně, hodně daleko. Hodně.

A totéž se dá říct také o samotné zápletce, která už ovšem stačila nabrat celkem slušné obrátky. Hlavní hrdinkou je dívka Elle, která sice má tetování na rameni (titulní černý lotus) a jakýsi neznámý „parádní kus techniky,“ kvůli kterému po ní pasou chlapi se zbraněmi, ale zato nemá paměť. My s pomocí flashbacků velmi pomalu zjišťujeme, co se jí v minulosti stalo, a i ona sama se o sobě ve druhé epizodě dozví jednu zásadní informací. A nebo taky ne – nic totiž nemusí být tak, jak se zdá. Každopádně hrdinka je sympatická a také její spojenci a zejména nepřátelé se jeví jako poměrně zajímavé figury. 

Potenciál do dalších dílů tu rozhodně je, a i když se prozatím nejedná o žádnou pozoruhodnou seriálovou událost, podívaná je to díl od dílu lepší. Je ovšem nutné také podotknout, že kdyby se seriál nejmenoval Blade Runner a odehrával se v nějakém jiném vesmíru (nejvíce připomíná nejspíš Alitu), asi by se vůbec nic nezměnilo.

Seriál je dostupný v anglickém i japonském znění, takže záleží na vkusu každého diváka, jaké z nich při sledování zvolí. Zajímavá jsou obě, v tom anglickém jsou ovšem přítomna jména jako Jessica Henwick, Josh Duhamel, Peyton List či Brian Cox.

Replikanti tam možná jsou. A nebo možná někde sní o elektrických ovečkách.
 

Vytáhni v hospodě: Ridley Scott před pár dny oznámil, že se začíná pracovat na seriálech ze světa Blade Runnera a Vetřelce. A vy jste teď buď nadšení, nebo znechucení, podle toho, jak moc se vám (ne)líbili Prometheus a Covenant. Není zcela jisté, zda svět tyto seriály potřebuje, ale tak jako tak je dostane. Blade Runner má už dokonce napsaný pilot a nástin děje pro celou první séri, Vetřelec je teprve v přípravě.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

tomasmy

Nový seriál ze světa Blade Runner nejspíš nebude pro fanoušky originálu příliš atraktivní a nové diváky sám od sebe těžko naláká. Ani animace není příliš atraktivní, ale nijak neodradí. A samotný příběh se s každou epizodou zlepšuje, takže potenciál na zlepšení tu do budoucna rozhodně je.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace