Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
A Young Doctor´s Notebook | 2012
imdb
tvůrce: Alan Connor, Shaun Pye
režie: Alex Hardcastle
hrají: Daniel Radcliffe, Jon Hamm

A Young Doctor´s Notebook: Recenze


ikona
Spooner
Jak nakonec dopadla zajímavá minisérie s Danielem Radcliffem a Jonem Hammem? 

Zajímavě vyhlížející minisérii na motivy povídek Michaila Bulgakova, Zápisky mladého lékaře, jsme si po úvodním díle představili již před pár měsíci. Postarší a poněkud cyničtější doktor v podání Jona Hamma si pomocí svého deníčku zavzpomínal na minulost a pokecal se svým mladším a naivnějším já, začínajícím doktorem v podání Daniela Radcliffa. Jejich první vzájemné interakce nás ovšem zas tolik neoslovily a ani humorné pasáže nás nedokázaly shodit ze židle. Jak tedy vlastně celá čtyřdílná série nakonec dopadla? Bohužel skoro úplně stejně, jako začala.

Tvůrci slibného projektu totiž vsadili na dost riskantní kartu a ta jim bohužel příliš nevyšla. Rozhodli se smíchat dohromady celkem hutné osobní drama s malinko drsnějším britským humorem. Vedle vážné proměny mladého doktůrka s ideály v cynickou trosku se závažným problémem na krku zde máme také hodně velkou porci humoru, jenž ale nefunguje tak, jak bychom si přáli a v kontrastu s onou dramatickou linií navíc vyznívá poněkud křečovitě. Ano, některé vtípky okolo zmateného Radcliffa rozhodně vtipné jsou a jeho starší já také nejde pro suchou hlášku daleko. Jenže další vtipné scénky zase balancují dosti na hraně. Když třeba mladý doktor chodí většinu epizody s napůl oholeným plnovousem a celou dobu to má jakože působit vtipně, tak si divák připadá jak v hodně laciné komedii. Snaha o komediální prvky je navíc tím víc křečovitější, čím více se seriál blíží ke konci a lékařovo osobní drama se stupňuje. Zde už ony vtipné odbočky nefungují prakticky vůbec a jsou vlastně úplně zbytečné.

A je to docela škoda, protože právě osobní rovina funguje skvěle, doktorova proměna je znázorněna na jedničku a mohou za to právě výborné interakce mezi ex-Harry Potterem a Donem Draperem. Chemie mezi nimi, pokud se dá tímto ošklivým slovem nazvat povídání dvou herců, co hrají jednoho člověka, opravdu funguje. Dialogy odsýpají, mnoho jejich společných scén nešetří emocemi a oba předvádějí ve svých rolích maximum. Ani Davidu Radcliffovi sice ona komická výplň nesedla na sto procent, ovšem změnu svého naivky zvládá bez menších problémů a do budoucna s ním tak rozhodně musíme počítat. O výtečném výkonu herecké jistoty Jona Hamma se snad ani rozepisovat nemusím. Je proto celkem nefér, že dostal o poznání méně prostoru, než jeho mladší kolega a v některých epizodách se tvůrci skoro více věnují i nezajímavému lékařskému personálu. Scény mezi ním a Radcliffem ale bez debat patří k vrcholům seriálu a mohlo jich být ještě o poznání více.

Britský projekt tedy zanechal spíše velmi rozpačité dojmy a ona žánrová roztříštěnost bohužel tvůrcům podkopla nohy. Zamrzí to hlavně díky výborně zvládnuté dramatické lince, která by se vlastně uživila i sama o sobě. Scénář ani režie si však neví s humorem příliš rady a zbyla nám tak bohužel minisérie, která sice hezky uteče, a herci ze sebe vytřískají to nejlepší, ovšem jinak se dá perfektně shrnout do sousloví promarněná šance. Na britských ostrovech se bohužel najde armáda o hodně kvalitnějších kousků.

Verdikt

avatar6/10

Spooner

A Young Doctor´s Notebook: První dojmy


ikona
Spooner
Jak dopadl výlet Daniela Radcliffa na malé obrazovky? 

Už je to rok a půl, co kouzelnický spratek Harry Potter naposledy mávnul hůlkou a porazil svou beznosou nemesis. Kde kdo se obával, že s koncem megapopulární ságy se bude pomalu schylovat také ke konci kariéry představitele mladého kouzelníka, Daniela Radcliffa. Mladý herec se však překvapivě stále drží v hledáčku filmařů a zatím si pro svou post-kouzelnickou kariéru vybírá i velice zajímavé projekty. Po vydařeném hororu Žena v černém tak přichází televizní minisérie na motivy povídek Michaila Bulgakova Zápisky mladého lékaře. Dokázal již v prvním díle bývalý čáryfuk vedle neméně kvalitního Jona Hamma obstát a potvrdil, že se v něm skrývá i nějaký ten komediální talent?

Samotný příběh seriálu vypadá na první přečtení možná obtížněji, než jakým ve skutečnosti je. Hned na začátek se podíváme do Moskvy roku 1934, kde postarší doktor Vladimir Bomgard nezažívá zrovna nejšťastnější období. V kanceláři se mu totiž zabydleli oficíři a prohledávají, zatím z neznámých důvodů, všechny jeho osobní věci. Doktor s tváří Jona Hamma si tak vezme do ruky svůj deník z doby, kdy jako mladý zrovna vyučený lékař zažíval své první doktorské zkušenosti v jedné hooodně daleké vesnici. S hlavní postavou se tak ve vzpomínkách dostáváme o sedmnáct let zpátky do doby, kdy se svým mladším naivnějším a roztržitějším já vede více či méně vtipné dialogy. Jestli jste si tedy při prvních zmínkách o této minisérii mysleli, že by se snad svým způsobem mohlo jednat o projekt se sci-fi prvky, tak jděte rovnou o dům dál. Zde se totiž ono setkávání staršího a mladšího já odehrává opravdu jen v hlavě hlavního hrdiny a to je jenom dobře. Celý projekt pak jednoznačně spoléhá na dva hlavní představitele a vtipné situace či dialogy.

Z hereckého hlediska se tato sázka zatím vyplácí víc než dobře. Dialogy mezi oběma herci jsou totiž nejlepšími momenty celého prvního dílu a je jen škoda, že jich zatím vlastně moc nebylo. To se ovšem do budoucna určitě změní. Oba si zkrátka hodně sedli. U Daniela Radcliffa sice člověku chvíli trvá, než si zvykne na jeho vtipně roztržitou polohu, která se většinou skládá z drmolení a bouchání do hlavy. Ke konci už ale exkouzelníkovi tato postava více sedla a snaha se mu rozhodně odepřít nedá. Jon Hamm už je samo sebou sázka na jistotu a již životem zkušené starší já si zahrál s velikou chutí.

Co se vtipné stránky týče, tam už to bohužel tak veselé není. Tvůrcům se sice daří slušně dávkovat jemný a odlehčený humor. Zatím se ovšem nedostavila žádná scéna, u které bychom smíchy budili domovnici, a většinou se divák jen mile pousměje. Některé vtipy pak vyznívají velmi křečovitě a dopadají spíše na rozpačitou půdu. To se týká většiny scén okolo nemocničního (nebo co to bylo) osazenstva, které je složeno ze tří naprosto stereotypních figurek, které prozatím nemají divákovi moc co nabídnout. Jedinou zajímavou postavou, jejíž vývoj nás opravdu zajímá, je tak jenom titulní doktor. Ještě štěstí, že je tam rovnou dvakrát.

Z úvodních doktorových zápisků tak převládají malinko rozpačité dojmy. Humorné scénky se zatím nedaří tvůrcům prodávat tak, jak si nejspíš představovali, samotný scénář má několik much a některé dialogy drhnou více, než by se čekalo. Hlavní herecké duo si naštěstí výborně rozumí a sérii tak tlačí do mírného nadprůměru. Postava Vladimira Bomgarda je navíc zajímavá v obou případech a určitě jí do budoucna čeká velmi interesantní vývoj. Doufejme ale, že veselejšího vývoje se nakonec dočká i projekt samotný.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Spooner

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace