Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Chucky | 2021
csfd  imdb
tvůrce: Don Mancini
hrají: Zackary Arthur, Brad Dourif, Jennifer Tilly, Devon Sawa, Alyvia Alyn Lind

Chucky: 1. řada


ikona
tomasmy
Brad DourifChuckyDon Mancinisyfy
Dobrý kamarád Chucky se vrací, aby v období Halloweenu rozpoutal na malém městě pořádné peklo. 

Panenka Good Guy je skvělá hračka pro (nejen) malé holky i kluky. A je taky samozřejmě naprosto neškodná. Tedy většina z nich. V 80. letech se ovšem do jednoho modelu převtělil sériový vrah Charles Lee Ray, který tak objevil skvělý způsob, jak řádit dál. Film Dětská hra z roku 1988 stál na začátku sedmidílné filmové série, která vyvrcholila teprve v roce 2017 epizodou nazvanou Chuckyho kult. Samotný Chucky se pak mohl postavit po bok osvědčených a dodnes velmi populárních řezníků z tehdejší doby - Michaela Myerse, Freddyho Kruegera či Jasona Voorheese. A nyní nastal čas, aby se i on dočkal svého návratu. A ten je vskutku velkolepý, alespoň co se formátu týče – dostal totiž svůj vlastní seriál a naprosto s přehledem ho utáhne. Stojí ale těch osm dílů za vaši pozornost? Bez mučení hned prozradím, že stojí, byl bych totiž nerad, aby tuto formu zábavy ta roztomilá panenka aplikovala na mé osobě. 

Pravda, Chuckyho od roku 2017 nevidíme poprvé, dva roky starý film byl ovšem kompletní remake s novým modelem Chuckyho i jeho hlasem, jimž tehdy byl Mark Hamill. V tomhle seriálu se ovšem vrací nejen původní Chuckyho model, ale také Brad Dourif, který mu brilantně propůjčil hlas ve všech filmech. Tohoto herce nejspíš budete znát hlavně jako Grímu Červivce z Pána prstenů, ale prošel řadou dalších žánrových věcí a nikdo mi nevymluví, že jeho životní rolí je právě Chucky. Vždyť už s ním tráví více než třicet let života, ostatně stejně dlouho jako Don Mancini, tvůrce všech původních filmů a právě i osmidílného seriálu, jenž na amerických obrazovkách odstartoval těsně před letošním Halloweenem a  ještě před odvysíláním finále byl prodloužen pro druhou sérii. Všichni jsou tak na svých místech a vy se nyní určitě ptáte na dvě otázky: První - Navazuje seriál na všechny ty předešlé filmy? Ano, navazuje a místy dokonce víc, než byste si mysleli. Druhá - Je nutné je vidět, než se pustím do seriálu? Ne, není. Ale je to lepší. A když si filmy dáte až po seriálu, také to nebude ničemu vadit, jen budete více poučeni.

Seriál totiž ve flashbacích odhaluje celou minulost Charlese Lee Raye a to už od jeho dětství. Skvěle tak prohlubuje celou mytologii a je tak s filmovými předchůdci velmi zajímavě propojen, neboť nabízí odpovědi na mnohé události ve filmech viděné i neviděné. O Rayově minulosti se ve filmech samozřejmě mluvilo, ale až zde se o ní dovídáme podstatně víc. Ale pojďme začít tam, kde začíná seriál. Na sousedském jarmarku, na němž čtrnáctiletý Jake Wheeler objeví Chuckyho, koupí si ho a přinese domů. Jake po smrti své matky žije s otcem alkoholikem a příliš kamarádů taky nemá. Pak s ním ale Chucky začne kamarádit a snaží se ho nabádat ke špatným věcem – a to je start událostí, jež všechno změní. Jakeův stejně starý bratranec Junior, chodí se školní kráskou Lexy, sobeckou a namyšlenou dcerou starostky města, kterou Chucky počastuje několika barvitými výrazy, ostatně tak, jak to umí nejlépe. Poslední do party je Devon Evans, nejspíš jediná osoba, která si z Jakea nedělá srandu. A zatímco hlavní čtveřice musí řešit nejen vzájemné vztahy, ale také problémy ve vlastních rodinách, městem otřese několik úmrtí, které sice vypadají jako nehody, ale podezřívává policistka má podezření, že by s nimi mohl mít něco společného Jake, k čemuž ovšem má docela důvod. A jak je Chucky ve své nejoblíbenější činnosti stále aktivnější, musí se mládež spojit, aby ho zlikvidovala. Jenže to samozřejmě nebude vůbec jednoduché. Chucky se navíc dostává do jednotlivých domácností, nabádá děcka k vraždě jejich milovaných a doufá, že ho konečně některé z nich poslechne. Jinak by totiž nedostal to, co si přeje...

 

Chucky pokračuje ve stylu, kterým disponují jeho filmoví předchůdci. Nabízí hromadu zábavných momentů, sem tam nějakou tu brutálnější a napínavější scénu a oboje spojuje do funkčního celku. Navíc, jak je jeho dobrým zvykem, hláškuje o sto šest a čtveřice hrdinů, kterou herecky táhne hlavně Alyvia Alyn Lind, je taky sympatická. Díly utíkají jako voda a nudit se u nich většinou rozhodně nebudete.  

Celá série Dětská hra rozhodně není žádný bůhvíjaký filmařský zázrak. Já mám ovšem všechny filmy moc rád a jsem velkým fanouškem samotného Chuckyho. Od seriálu jsem ovšem navzdory návratu Manciniho a Dourifa neměl příliš velká očekávání. Obavy ovšem velmi rychle vzaly za své (už v průběhu prvního dílu), protože se ukázalo, že jak Chucky, tak Mancini celý seriál hravě utáhnou (u toho prvního to není žádné překvapení, u toho druhého už trochu ano). První čtyři epizody byly velmi nápadité a zábavné, v druhé polovině řady pak přibyly flashbacky a začalo to trochu drhnout.

Ne ovšem kvůli návratům do minulosti (ačkoliv z nich také bylo v posledních dílech cítit docela velkou únavu materiálu), ale proto, že v nich na scénu přichází herečka, o které bych skoro řekl, že v seriálu do té doby vůbec nikomu nechyběla, protože se řadím k velmi početnému zástupu diváků, kteří ji bytostně nesnášejí – Jennifer Tilly. Ta ve filmech propůjčila hlas Chuckyho nevěstě Tiffany (matce jejich transgender syna Glena/Glendy, v seriálu taktéž zmíněného), ovšem zahrála si v nich taky verzi sebe samé. A verzi sebe samé hraje bohužel i zde. Jako hlas panenky je skvělá, ale jako herečka je jinak naprosto příšerná a nesnesitelná. A tvůrci si toho nejspíš jsou vědomi, protože v realitě seriálu je nominovaná na Oscara. A aby těch návratů nebylo málo, znovu se vrací též Andy Barclay, dětský hdina prvních tří filmů z přelomu osdesátých a devadesátých let, který chce se svou starou panenkou také jednou provždy skoncovat a svou misi nevzdává ani po již zmíněném filmovém Chuckyho kultu.

  

Konec, ačkoliv velmi uspokojivě uzavřen, si pak nechává zajímavě pootevřená vrátka pro pokračování. Koneckonců, nemrtvé vrahy nikdy nic nezastavilo. Proč taky, že? Byla by to škoda. Seriál je skvělá zábava a Chucky je v pekelné formě, což dokazuje i statistika mrtvých, kterou se osobně pochlubil v závěrečné scéně: 21 – to je velmi slušný výsledek. A velmi slušný výsledek má i celý seriál, ovšem kdyby byla druhá polovina stejně tak našlapaná, jako první, šel bych ještě výš – dokonce možná tak, že už bych výš jít ani nemohl. Takhle se musí spokojit jen se slabší (i když pravda, sympatičtější) osmičkou.

Vytáhni v hospodě: Jméno Charlese Lee Raye je odvozeno od skutečných sériových vrahů - Charlese Mansona (jeho Rodina zavraždila například Sharon Tate), Lee Harveyho Oswalda (atentát na JFK) a Jamese Earla Raye (atentát na Martina Luthera Kinga). A pokud to po této informaci bude ještě někoho zajímat, můžete taky zmínit, že Alyvia Alyn Lind a Barbara Alyn Woods, kteří v seriálu ztvárňují matku a dceru, jsou ve stejném vztahu i ve skutečnosti.   


Verdikt

avatar8/10

tomasmy

Seriálový Chucky se stal i v rukou osvědčených původních tvůrců docela velkým a zatraceně sympatickým překvapením. Hlavní protagonista je ve formě, jeho tvůrce taky, hlavní čtveřice je sympatická a obsazení dospělých rolí je také šťastné. Děj skvělé odsýpá a občas přihodí nějaký ten odkaz na předešlé filmy, jen v druhé polovině mu trošku škodí příšerná Jennifer Tilly a těch flashbacků je nakonec taky trochu moc. Ale komu se líbilo předchozích sedm celovečeráků, bude spokojený i zde, protože seriál vsází na osvědčené jistoty. Nový divák, pokud mu tento žánr sedí, pak může být příjemně potěšen též.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace