Continuum: Recenze 1. série
11:00 | 19.09.2012 |
Odvážné sci-fi Continuum startovalo koncem května na stanici Showcase v přítomnosti rekordního počtu diváků. Ne nadarmo se tak ihned po premiéře hovořilo o největším úspěchu novodobé kanadské televize a tvůrce Simon Barry byl brzy poté pověřen pokračováním. Během desetidílné série ratingy projektu nepravidelně kolísaly. Neobyčejnému úspěchu úvodní epizody se nedokázaly další díly ani přiblížit, ovšem druhá polovina série měla sympaticky rostoucí tendenci. Jakkoliv tedy budeme v dalších odstavcích recenze kritičtí, je rozhodně férové přiznat kanadskému hitu vítězství nad dějově příbuzným Alcatrazem J. J. Abramse. První série Continuum je na rozdíl od něj délkou přiměřená a pro nastolené otázky skutečně hledá odpovědi.
Zatímco Alcatraz se zabýval portem vězňů z šedesátých let do budoucnosti, v Continuum se časem cestuje opačně. V roce 2077 bojuje agentka Kiera Cameron proti teroristickému hnutí Liber8. V úvodní epizodě se jejímu týmu podaří dopadnout vůdce Edouarda Kagameho a s ním i jeho nejvěrnější přívržence. Z cely smrti ovšem tato skupinka uteče pomocí jakéhosi stroje času a nedopatřením s sebou přibere právě i Kieru. Původně plánovaný časový skok o pár let dozadu se ovšem zcela nevydaří. Teroristé a policistka se objeví v dnešní současnosti – uprostřed Vancouveru roku 2012.
Dějové pozadí v budoucnosti je přitom klíčové pro chápání děje. Svět roku 2077 je totiž ovládán autokratickými společnostmi a svoboda, jakou známe nyní, je v něm nenávratně pryč. Teroristická buňka vedená Kagamem tedy bojuje za návrat svobodného světa a Kiera Cameron jim v tomto ohledu šlape na paty. V recenzi pilotu jsme byli kapku zaraženi, že hlavní hrdinka tak nějak bojuje proti někdejší svobodě a že by snad zdejší teroristé měli být bráni jako kladné postavy. Bohužel s touto myšlenkou se v sérii nadále nepracuje. Kiera se přidává k místnímu policejnímu týmu se schopnou kamufláží tajné agentky a je na stopě teroristické jednotce. Žádné další spekulování, zda by náhodou svobodná budoucnost nebyla doopravdy lepší – devět dalších dílů je spíše kriminálkou se sci-fi přesahem a do roku 2077 se tvůrci vrací jen v rámci dílčích flashbacků. Škoda.
Na jedné straně tedy stojí policistka Kiera s parťákem Carlosem a na té druhé teroristická jednotka Liber8, páchající rozličné zločiny. Simon Barry rozhodně není žádným detailistou a sem tam obchází vědu i logiku velkým obloukem. Continuum tedy není sci-fi plné exaktních vysvětlování principů a realističnosti. Musíte se zkrátka smířit s tím, že Kieře promlouvá do mozku mladý geek Alec, který ve svém kamrlíku ovládá více technologií než FBI, a že Kieru přijmou do týmu ve Vancouveru bez jakýchkoliv skrupulí. Co se ale autorovi vskutku podařilo je udržovat slušné tempo a rozvíjet notnou řadu vedlejších linií. Například postava Kelloga, který byl s teroristy odsouzen neprávem, je úžasně tajemná a sympaticky velký prostor dostávají i zdejší záporáci. Různé kontakty s mladými prarodiči ústředních hrdinů tedy často popírají zákony univerza, ale při akceptaci zdejší odlehčené atmosféry fungují dobře. Samotný závěr sezóny, odehrávající se v porodnici, je pak zdařilou tečkou desetidílného projektu.
Dílčí příběhy epizod, převážně kriminální případy zabývající se terorismem, mají vzestupný kvalitativní trend. Gradují poté v nejspíše nejlepší epizodě série nazvané Family Time, v níž dojde k napínavému přepadení farmy Alecových rodičů. Bohužel mdlý projev Rachel Nichols, hrající agentku Cameron, se během deseti dílů nikterak nezlepšil a je tedy dost možná nejhorším článkem seriálu. Nichols sice disponuje půvabnou tváří i skvělou siluetou ve futuristickém kostýmu, ovšem naprosto nezvládá prodat tu snůšku emocí, které na ústřední postavu ve svízelných situacích právoplatně dopadají. Zápor je to doopravdy palčivý, jelikož samotná postava Kiery Cameron rozhodně není nezajímavá a mnohokrát se jí daří uloupit divákovu sympatii.
První sezóna Continuum pobaví všechny, kteří si stěžují na nedostatečné pokrytí sci-fi žánru v televizním průmyslu. Je akorát tak mysteriózní, aby vás řadou záhad nezačalo štvát (opakované pozdravy Abramsovi) a otevřený konec dostatečně naláká k chystané druhé sérii. Kriminálních seriálů a vztahových dramat, tedy žánrů, jichž se Continuum dotýká také, je ovšem v současné době k dispozici mnoho kvalitnějších a kvůli nim tomuto seriálu šanci nedávejte. Doporučujeme především těm, kteří od sci-fi očekávají odlehčenou zábavu, sem tam okořeněnou veselou narážkou, s napětím coby přidanou hodnotou. Autorům pak jistě odpustíte i řadu zjednodušení a rádi tím přistoupíte na jejich pravidla.
Verdikt
Krasa
Vaše hodnocení
Continuum: První dojmy
09:03 | 30.05.2012 |
Kanadská televize Showcase se nás rozhodla vzhledem k rašícímu létu osvěžit závanem desetidílného sci-fi Continuum. Už jen za tu odvahu, pustit se do relativně náročného a na tvorbu dosti nákladného žánru, zasluhuje tato pro nás nepříliš známá zámořská stanice písemnou pochvalu. Přeci jen s několikanásobně menším rozpočtem, než kterým by pro podobný projekt disponovala některá z amerických stanic, tvořit sci-fi drama je vskutku za vlasy přitažený nápad. Po zhlédnutí pilotního dílu se však autorům rozhodně nevysmíváme, ačkoliv se cítíme kapku ošizeni. Proč?
Inu protože úvodních deset minut seriálu až neskutečně klame tělem. První část epizody nás totiž zavede do Vancouveru roku 2077. Světu v té době vládne jakási korporátní diktatura a policie se právě chystá popravit bandu teroristů, prahnoucí po obnovení svobody slova. Hrdinkou kupodivu není některá z teroristek, ale policistka Kiera Cameronová, která přihlíží popravě skupinky zadržených. Ti se ovšem ze spárů smrti dostanou použitím jakéhosi stroje času a Kiera se nechtěně vrátí s nimi. A příhodně se jedná o rok 2012. Ačkoliv tedy začátek, ve kterém uvidíte třeba neskutečně efektní scénu exploze nějakého moderního mrakodrapu, futuristickou obdobu metra a jiné relativně propracované lokace, je pěkné sci-fi, zbytek seriálu se nese lehce v duchu Life on Mars.
Rachel Nicols v hlavní roli sice nemá tolik charismatu, za to má ale dostatečně velká prsa.Příběh je vůbec zatím velmi rozpačitý a vzbuzuje pochybnosti, zda na některé otázky vůbec bude odpovězeno. Jak třeba mladý geek vynalezl přístroj, kterým Kieře mluví do hlavy či proč se teroristé chovají jako blbci, když bojují za relativně správnou věc. Dalších devět dílů se ale nejspíše bude nést v duchu vyšetřování Kiery a jejího nového policejního parťáka ze současnosti. Hádal bych, že se pokaždé bude tento zvláštní pár zaobírat chycením jednotlivce z uprchlé partičky, což pro změnu zavání nedávno zrušeným Alcatrazem.
Namísto řízného sci-fi tak očekáváme spíše kriminálku s poněkud netradičními okolnostmi. Zda autoři naplní rozhovory mezi policejními partnery vtipem a narážkami ala Castle, což by k takto zvláštní dvojici neskutečně sedělo, se budeme muset nechat překvapit. Rachel Nicols v hlavní roli sice nemá tolik charismatu, za to má ale dostatečně velká prsa, aby alespoň u mužského obecenstva budila sympatie. Zkrátka a dobře, plakáty a videa slibující razantní sci-fi podívanou lehce lhala, avšak potenciál Continuum stále ještě má. Zda se po lehce nadprůměrném pilotu nakopne či spíše podkope, pro vás budeme zjišťovat v rámci Seriálové nálože.
PS: Pilotní díl sledovalo téměř dva miliony Kanaďanů, což je dosavadní rekord kanadské seriálové produkce. Gratulace do Showcase.
Verdikt
Krasa
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry