Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Daredevil | 2015
csfd  imdb
tvůrce: Steven S. DeKnight
hrají: Charlie Cox, Rosario Dawson, Vincent D'Onofrio, Scott Glenn, Deborah Ann Woll

Daredevil: 3. řada


ikona
Diego.Dorlan
Jak se povedla 3. řada možná nejočekávanějšího komiksového seriálu? 

Na třetí sérii Daredevila jsme čekali opravdu dlouho. Mezi druhou a třetí řadou jsme mohli vidět celého Iron Fista, Luka Cage, druhou sérii Jessicy Jones, první sérii Punishera a týmovku Defenders. V té sice Daradevil figuroval, ale samotný seriál by se sotva dal považovat jako kompenzace za chybějící pokračování Ďábla z Hell’s Kitchen. Celkem tak museli fanoušci čekat více než dva a půl roku na toto vymodlené pokračování. A hned ze začátku vám můžu potvrdit, že se to čekání opravdu vyplatilo.

Matt Murdock se po událostech z Defenders léčí nejen s polámaným tělem, ale také prochází krizí víry, což je jeden z důležitých aspektů třetí série. Mimo to se také řeší jeho minulost a vztah s důležitými osobami jeho života před i po tom, co se stal Daredevilem. Letos se také dozvíme konečně o minulosti Karen, která se spoulu s Foggym snaží také postavit Fiskovi, jenž znovu usiluje o moc a jeho životní lásku Vanessu.

Po technické stránce je opět vidět, že Dardevil hraje úplně jinou ligu než jeho kolegové na Netflixu, natož kdokoliv ze seriálového DC universa. Choreografie soubojů je opravdu výborná a velmi si cením toho, jak seriál používá Mattovu brutalitu a odhodlanost k vyobrazování jeho vnitřního boje s celoživotní vírou v boha a aktuálním rozpoložením. Když také mluvíme o technické zdatnosti, tak minulé řady nám nabídli vždy dlouhé bojové sekvence natočené na jeden záběr. V první sérii jsme měli legendární sekvenci v chodbě. Druhá série zvedla laťku a dala nám skvělou sekvenci skrz několik pater proti gangu motorkářů. A tentokrát si tvůrci řekli, že toho pořád ještě nebylo dost a připravili pro nás 11 minut dlouhou scénu, která tentokrát neobsahovala pouze úžasné bojové scény, ale i mnoho dialogů a skvělých hereckých výkonů.

Na seriálu velmi oceňuji to, že i přesto, že je Daredevil hlavní postava, tak se seriál nesoustředí pouze na něj, ale dává vcelku hodně prostoru i ostatním postavám. Ať už se jedná o geniálně vyobrazeného Wilsona Fiska, který je jedním z naprosto nejlepších padouchů, kterého můžete vidět nejen v seriálech, ale troufám si to tvrdit i v rámci filmových komiksových vesmírů. Vedlejší postavy jako Karen a Foggy mají stále velmi důležité role a zároveň také dostáváme nové důležité vedlejší postavy v podobě speciálního agenta Raye Nadeema a sestry Maggie, kteří jsou skvělými přírůstky pro seriál.

Fisk ovšem není jediným protivníkem s nímž se Matt potýká. Na scénu se tak ve třetí řadě konečně dostává jeden z nejoblíbenějších Daredevilových záporáků: Bullseye. Ten sice zaujímá spíše sekundární roli vedle Fiska, ale rozhodně bych považoval jeho debut za vydařený. Podobně jako v komiksech je i zde velmi nebezpečným padouchem a pokud jste viděli trailery, tak víte, jak velký dopad bude jeho role na Matta mít. Pokud jste se chtěli vyhnout spoilerům a žádný trailer jste neviděli, tak vás čeká opravdu zajímavé překvapení, které mohu pouze závidět.

Vyvrcholení třetí řady je jedním z nejoriginálnějších a nejzábavnějších finále, jaké jsme mohli doposud vidět. Uzavřelo tak velmi důstojně tuto sérii, která byla pravděpodobně jedním z nejlepších počinů, které kdy Netflix stvořil. Nyní nám nezbývá nic jiného než se modlit, aby Daredevila nepotkal stejný osud jako Iron Fista a Luka Cage, protože Matt Murdock a jeho kolegové stále ukazují, že na to rozhodně mají.

Na Daredevilovi ležela velká očekávání již od konce druhé série a po spíše méně zdařilých výstupech ostatních superhrdinů tak diváci čekali na třetí řadu se zatajeným dechem. Nicméně i přes takto vysoká očekávání se seriálu povedlo předvést téměř bezchybný výkon a v mnoha ohledech tak ještě překonal představy fanoušků. Za sebe musím říct, že Daredevil opravdu nemá konkurenci a pokud jste jej ještě neviděli a čekali jste na recenzi, tak Vám doporučuji vyhradit si čas co nejdříve a pustit se do tohoto skvělého díla co nejdříve to půjde.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar10/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    max452

  • avatar9/10

    Dathomir.

Daredevil: Úvod 3. řady


ikona
Sam.Vimes
Rudý ďábel z Hells Kitchen je v plné síle zpátky! 

Druhá řada Iron Fista sice částečně napravila dojmy z té první, ale u Netflixu stejně nebyli spokojení s odezvou a pravděpodobně i kvůli tomu oznámili dlouho očekávaný Daredevilův návrat na polovinu října, tedy pouhý měsíc po jejich předchozí komiksovce. Mezitím už stihli Iron Fista rovnou zrušit a o pár dní později ho následoval i slibnější Luke Cage, takže to s Defenders nevypadá vůbec dobře. Což naštěstí neplatí pro kvality rozjezdu třetí štace slepého právníka.


Svou zdánlivou smrt z konce Defenders Matt Murdock sice přežil, ale jen tak tak a v důsledku svých zranění dokonce na čas přišel o své zbystřené smysly a tak je metaforicky i doslovně ztracen ve tmavém světě neostrých šumů, což první epizody impresionisticky zprostředkovávají i divákovi. Zatímco se dává dohromady v klášteře, kde po smrti otce vyrůstal, pro své přátele zůstává mrtvý. A jen co se dostane do trochu provozuschopného stavu, dozvídá se o Kingpinově propuštění do domácího vězení. Karen pokračuje v novinářské kariéře a odmítá věřit Mattově skonu a u Foggyho nastupuje menší vyhoření z práce v právnickém korporátu a rozehrává se vedlejší linka s rodinným podnikem jeho otce a bratra.


Matt po všech událostech s Elektrou nastupuje na mnohem temnější cestu, opouští své vztahy s přáteli, svou víru, právníka Murdocka i Daredevilův rudý kostým. Jediné, co si nechává je starý černý kostým a drsné pojetí spravedlnosti (byť ještě ne na úrovni Punishera, jak Matt sám říká). Seriál tentokrát ještě výrazněji pracuje s Daredevilovým křesťanským založením, s tématy víry, odpuštění a odplaty.

Třetí Daredevil přichází nedlouho po nových řadách Luka Cage a vyloženě čerstvého Iron Fista a tím znatelnější je ten rozdíl. Charlie Cox a jeho přesné ztvárnění slepé postavy je herecky o třídu výš než Colter a Jones, stejně tak D’Onofriovi stačí pár vět, aby bylo jasné, že jeden z nejlepších marvelovských záporáků na to pořád má. Bullseye si tady během prvních dílů teprve pomalu prochází svým originem, ale už teď slibuje velmi zajímavé věci. Výrazně lepší než u kolegů jsou opět i akční scény, a to kontaktní boj i přestřelky. A když už dojde na nějaké drobné zaváhání, je to u někoho z komparzistů, ne u hlavní postavy.


První a nejlepší seriál ze spolupráce Marvelu a Netflixu se zkrátka bez ohledu na větší či menší zaváhání u ostatních seriálů vrací v plné síle. Snad ne naposled. V diskuzi dejte vědět, jak daleko už jste s třetí sérií vy a jaké jsou vaše dojmy.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar8/10

Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    max452

Daredevil: 2. sezóna


ikona
do_Od
„Wow.“ 

„Obávám se, že cesta kterou sis zvolil, nebude nijak snadná.“

Jasně, v originálním podání Madame Gao ta věta zní podstatně líp. Co nadělám. Důležité však je, že je maximálně pravdivá. Už dávno před premiérou bylo jasné, že Daredevila během jeho druhé série skutečně nebude čekat nic snadného. Krom předem avizovaných antihrdinů Punishera s Elektrou na nevidomého hrdinu zároveň také čekala hora obřích očekávání, které se samozřejmě vázaly k vysoce pozitivním dojmům ze skvělé první série. Přidejte relativní úspěch Jessicy Jones a raketový vzestup populárního Netflixu a bylo jasné, že poprat se s tímhle vším, během pouhých třinácti epizod, když aktuální komiksová nabídka láká jedním hlasitým střetnutím za druhým, opravdu mohlo hrozně snadno dopadnout fatálně.

Naštěstí ale nedopadlo. Naštěstí pro nás totiž u kormidla zaparkovali ostřílení seriáloví scenáristé a ti něco takového nedopustil. Ne. Místo toho se jim podařilo udělat pro Daredevila během jeho druhé řady tu samou věc, jakou Christopher Nolan udělal pro Batmana během Temného rytíře. Povýšili ho na zcela novou úroveň. Rád bych vám teď řekl, že přeháním. Že píšu srdíčkem, místo chladnou hlavou a s odměřeným přístupem. A z části to je nejspíš i pravda, na tom faktu to ale pořád nic nemění. Druhá řada Daredevila je po všech stránkách lepší, než ta předchozí a vy byste se měli pomalu připravit na to, že váš první binge-watch téhle komiksové lahůdky zdaleka nebude ten poslední. Ne, teď vážné. Jste připraveni? „The rising is coming.“

Nakonec jsem se rozhodl pro rozdělení recenze do tří částí přičemž každá bude patřit jedné z hlavních postav, dějově se tak budu místy vracet na začátek a občas zase něco přeskočím, jenom abych se k tomu vrátil o pár řádků později. Ve finále by to do sebe nicméně všechno mělo hezky zapadnout a pokud ne, vřele v poště uvítám veškeré vaše stížnosti. Do té doby, bez dalšího zdržování, pojďme na to.

Punisher
„One batch. Two batch. Penny and dime.“ Pokud tohle někdy zaslechnete až se příště budete poklidně procházet ulicemi Hell’s Kitchen, radím vám, skrčte se. V následujících vteřinách totiž pravděpodobně vzduchem začnou létat kulky a své o tom ví i gangy v New York City. Do města dorazila nová hrozba, podle všeho jediný muž, který si za své cíle vybírá exkluzivně jenom samé šmejdy. Říká si Punisher a problém je, že za sebou zároveň nechává hodně krvavou spoušť a to z něj dělá veřejného nepřítele č.1. Policie ale nebude jediná, kdo s Punisherem povede menší válku. Jakmile Punisher označí za svůj příští cíl Grotta, nového klienta právnické firmy Nelson & Murdock a k tomu ještě navíc ohrozí život sladké Karen Page, dostane se do hledáčku Rudého ďábla a ten, jako správný katolík, má na podobné vyřizování účtů velice odlišný názor. První kolo? Murdock – Castle, 0:1.

Nicméně žádné strachy. Odvety se divák dočká hned vzápětí. Tihle dva „civilní ochránci práva a pořádku“ (v angličtině hojně využívaný termín vigilante se do českého jazyka poměrně špatně překládá, něco mi ale říká, že vy už to nějak přežvejkáte) se do sebe budou v úvodu pouštět poměrně hojně. Rozdílné filozofie, zrcadlově opačné prostředky a spousta nevinných přihlížejících způsobí, že Matt Murdock zasvětí většinu své nově nabité energie tomu, aby Punishera, nebo Franka Castla chcete-li, zastavil. A to za každou cenu. Ne všichni ale od začátku uvěří, že je všechno tak přímočaré, jak se na první pohled může zdát. Karen v Punisherovi vytuší něco víc a její vyšetřování po čas celé série dodává seriálu tolik kýžený civilní feeling. Auru blízké reality, ve které se někdo, v tomhle případě neohrožená sekretářka, snaží prostě jen dopátrat pravdy. A pravda rozhodně stojí za to.

K radosti snad všech komiksových fanboyů na světě dostal Punisher ve druhé sérii poměrně zásadní prostor. Seriál už se zdaleka nesoustředí jenom na jednu postavu, maximálně dvě. Každý dostal rovným dílem. Netrvá to tedy dlouho a vám je jasné, že lepší péči Punisher ještě nikdy neměl. Jon Bernthal se pro podobné role snad narodil a jeho výkon v roli Franka Castla je v takhle minimalistickém podání naprosto přesný. Není to však akce, ani způsob jakým je jeho postava respektuhodně snímána, je to ten moment, ve kterém Frank začne vzpomínat na svou malou dceru, pustí uzdu své lidskosti a vy víte, že jste v průšvihu. Na cibuli se nevymlouvejte. Tohle prostě dostane sebedrsnějšího chlapa. Dokonce ani Wilson Fisk, který se mimochodem krátce zastaví i ve druhé sérii, neměl takhle silné motivace. To je ale Fiskův nejmenší problém. Kingpin totiž během své krátké zastávky ve druhé řadě působí až příliš vynuceným dojmem. Tatam je respekt, který jsme si k němu jako diváci v první sérii vybudovali. Zde je pouhým prostředkem, uřvaným, amorálním, ale ultimátně vlastně celkem neškodným. Nic podobného ale díkybohu ani zdaleka neplatí o další z hlavní trojice postav.

Elektra
Porno. Chci říct… sledovat Elodie Yung při bojových scénách je asi nejblíž ke sledování porna s Elodie Yung, k čemu se kdy dostanete. Nepřeháním. Mlácení Daredevila nebo případně i dalších lidí ale není tou jedinou předností, kterou tahle pekelně přitažlivá slečna disponuje. Mimo jiné je taky dost chytrá, soběstačná a zcela nemilosrdná. Ostatně i proto hodnotím její vztah s ústředním hrdinou jakou jednu z nejlepších věcí, které druhá série nabízí. Alespoň co se scénáře týče. Od flashbacků až po současnost. Tahle Elektra je tou nejlepší Catwoman, kterou Batman nikdy nepotkal. Tím nejlepším Harvey Dentem, kterého Joker nikdy nepřetáhl na svou stranu. Po dlouhé době můžu za sebe říct, že Marvel nakopal DC zadek. Jo, až tak.

Abyste chápali, Elektra nejspíš leckoho překvapí. Její role je mnohem důležitější, než jak se původně předpokládalo. Vlastně se teď nebojím říct, že tahle ne-tak-úplně vyrovnaná antihrdinka je víceméně alfou a omegou celé druhé série. Pokud už jste to nepocítili, tak vás to ještě čeká a máte se rozhodně na co těšit, protože její akt byl po emocionální stránce jednou z nejuspokojivějších věcí, jaké jsem v seriálu za poslední dobu zažil. Krom perfektní herecké chemie s Charlie Coxem a výborně napsaných dialogů mezi těmi dvěma, je zároveň také velmi důležitou figurkou ve starodávné válce, kterou Mattův mentor The Stick naťuknul už během první řady. Ta tentokrát slouží jako primární dějová linka a aniž bych příliš prozrazoval, řeknu jen, že zahrnuje velké množství ninjů, co dokážou skrývat srdeční tep. Netřeba dodávat, že něco podobného dokáže Daredevilovi způsobit nejedeno nemilé překvapení. Ale zpátky k Elektře.

 

Elektra Natchios, stejně jako Punisher, dostala během třinácti epizod slušný dostatek prostoru, aby na diváka stihla udělat dojem. Že to bude dojem řádně nadšený, na to už si přijďte sami. Pokud jste na filmovou verzi ještě nezapomněli, slibuji, že po prvním setkání s touhle "Ellie" tak učiníte velmi rychle. Co naopak nečekejte je dvourozměrná, černobílá postava, se kterou se hlavní hrdina v závěru chytne za ruku a společně odjedou do západu Slunce. Nope. Tohle je hodně odlišný příběh a hodně odlišná love story. Štěstí, pokud tady vůbec nějaké existuje, nikdy nikomu nevydrží. Rozhodně ne nijak dlouho. Tahle kapitola se zkrátka stejně jako ta Punisherova velice povedla a příběh díky ní nabral nečekaně kvalitní hloubku. Kdo by to byl čekal od ukopané holky v legínách, kterou ještě navíc hraje poměrně neznámá herečka. Jinými slovy další trefa do černého. A když už jsme ale u té černé, pojďme se na chvíli bavit o někom červeném, co vy na to? 

Daredevil
Ďáblem to začalo, Ďáblem to skončí.Matthew Murdock si na konci první série nasadil nový oblek a musím říct, že mi to černé pyžamo vůbec nechybí. Tahle militární výzbroj má hodně blízko k Batmanovskému pojetí, působí komiksověji a celkově je prostě cool. Zarostlá bradka navíc nikdy není na škodu. Tím však moje ne-tak-úplně heterosexuální poznámky ke vzhledu hlavního hrdiny končí, nebojte. Koneckonců, nás vždycky spíš zajímalo, co bylo uvnitř. Ještě než se k tomu ale dostaneme, rád bych zdůraznil, jak moc dobře druhá řada po formální stránce vypadá. Rámování a kompozice nikdy nebyly vypiplanější. Akční sekvence na jeden záběr? Je tu! Samozřejmě. A k tomu mnohem, mnohem víc.

Minule si kolega Davies stěžoval na nedostatek originálních kulis. Tvůrci ho pro druhou sérii vyslyšeli a tak se tentokrát už všechno neodehrává na stejné chodbě. Místo toho tu máme sklady, nemocnici, přístav, vězení, bistra, ulice, prostorné byty a spoustu dalších prostorů, kde si lidé můžou vylít srdíčko nebo do sebe vyprázdnit zásobník. V případě klanu The Hand toulec šípů. Ouch. Tak či tak, Hell’s Kitchen ožilo. A to nejen díky místům, ale především postavám, které ho zaplnily. Zmínil jsem Punishera, Elektru, Fiska, Karen, tím ten list ale ani zdaleka nekončí. Druhá série je bohatší na vedlejší postavy, navíc s nimi ale zvládá i lépe pracovat a díky tomu ten seriál doslova utíká kupředu. Zcela organicky, sám o sobě. Přísahám. Ačkoliv, automatické přehrávání u Netflixu taky není na škodu.

Třináct epizod tentokrát vůbec nebyl problém. Tempo je vysoké, výborně graduje a snad až na jedenáctou epizodu, která byla hodně vysvětlovací a o něco pomalejší, než ty zbylé, ani jednou nespadne. Což je sakra důležitá věc při takovém binge-watchingu, nemyslete si. Ale i když budete sledovat pomaleji, jednu nebo dvě epizody denně, příběh se košatí takovým způsobem, že nějaká nuda jednoduše nehrozí. Jasně, občas se vyskytly momenty, ve kterých byste raději dál sledovali škádlení Daredevila s Elektrou, ale místo toho se děj přesunul jinam. Těch linek bylo tentokrát víc, ve finále to ale nijak neublížilo. Naopak. Přidalo to na komplexitě. Což byl oproti první sérii rozhodně důležitý pokrok a třeba taková Jessica Jones se má stále ještě hodně co učit. A když už jsme u Jessicy Jones, ano - něco málo tu zazní. Na nějaké spojování ale ještě nečekejte. Vše ve správný čas.

Tohle je pořád v jádru Daredevilova show. Jeho druhé rodeo, abych byl přesný. Možná, nejspíš i proto to všechno působí o level jistěji, než posledně. Proto nejspíš seriálu vyšel i kousek jménem People v. Frank Castle, aneb soudní případ století. Že to zní povědomě? Že do nás televize poslední dobou láduje jednu legální baštu za druhou? Něco na tom bude. A přesto tady zbylo místo i na řezání se s Elektrou, válku proti klanu The Hand, Mattovo balancování osobního života s tou druhou „prací,“ atd. Vše v takové míře, aby si to nepřekáželo, ale zároveň dost na to, aby to postavy obohatilo. Aby se příběh neustále posouval. A někde uprostřed toho všeho, hrdina - jeden z mála, kteří mohou krvácet. Kterým hrozí reálné nebezpečí. O jejichž přátele se můžete (a taky budete a měli byste) se obávat. Jejichž problémy vás zajímají. Zkrátka a dobře, plnokrevné komiksové vyprávění, ušité jako na míru pro dnešní dobu. Že to je málo? Schválně si poté, co se dodíváte na Daredevila, pusťte ještě jednou ten trailer na Civil War a řekněte mi, kdo tady opravdu hraje druhé housle. Ne, už to vůbec není tak jednoznačné. A přesně to je důvod, proč je třeba poděkovat Goddardovi jakožto původnímu tvůrci a stejně tak i celému zbytku týmu. Jejich práce je totiž zatraceně znát, obzvlášť letos a ať se propadnu, jestli tohle neznamená nárok na maximální hodnocení.

Je druhá řada bezchybná? Určitě ne. Přes všechnu tu radost, kterou mi těch třináct víceméně filmových hodin nadělilo, se pořád našly momenty, jako například Fisk, během kterých jsem cítil určité zklamání. Ale příliš jich nebylo. Rozhodně méně, než během první už tak vysoko hodnocené řady a rozhodně méně, než v drtivé většině ostatních seriálů. Co se letošního roku týče, už jsme pár desítek rozdali. A věřím, že jestli to takhle půjde dál, určitě jich ještě pár rozdáme. Z části proto, že stále umíme býti nepokrytými fanoušky, z části to je ale taky proto, že televizní tvorba opravdu stoupá čím dál tím výš. Že tak úplně nestíháme zvyšovat vlastní nároky? Možná. Určitě ale nejsme sami. Pokud vám to jinak nedá, klidně to číselné hodnocení berte s rezervou. Čert to vem. Jestli něco, tak tuhle recenzi berte jako výrazné doporučení jít do druhé série co nejdřív, případně s Daredevilem ihned začít. Nikdy nebyl lepší čas, než teď. Koneckonců, Temný rytíř právě dostal tu nejlepší možnou kompetici. Že to nebylo za příliš férových podmínek? Jistě. To už ale není náš problém. A teď… pokud mě omluvíte, si to běžím pustit celé ještě jednou. Proč? Protože můžu. Ale především, protože chci!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (20)

Verdikt

avatar10/10

do_Od


Hodnocení redakce

  • avatar10/10

    do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    max452

  • avatar9/10

    hroubek

  • avatar10/10

    Elhonzo

  • avatar10/10

    IZFNP

  • avatar10/10

    Sweat55

  • avatar9/10

    Dathomir.

Daredevil: 1. sezóna


ikona
Davies182
Netflix všem comicsům ukázal, proč by se měly marvelovky odehrávat výhradně v Hell's Kitchen!  

Brzy po Spideyho premiéře se všichni chtěli nechat pokousat radioaktivním pavoukem, po zhlédnutí Iron Mana jsme měli o další důvod navíc, proč se stát nechutně bohatým playboyem, "díky" Thorovi začly holky letět výhradně na blonďaté máničky s permicí do fitka, no a když se kiny prohnal Captain America, chtěl každý buďto naverbovat do armády anebo se rovnou vydal do afrických lomů hledat vibranium. Teď si Marvel pro změnu podal ruce s televizním Netflixem, kde udělali seriálového geroje ze slepého právníka, který ovládá bojová umění. Správňácký Daredevil se však od všech výše vypsaných hrdinů neliší pouze tím, že nikdo netouží být nevidomý – je to totiž také zdaleka nejkrvavější comicsovka široko daleko. Znamená to ale, že musí nutně být i nejlepší?

Sympatické postavy, silné comicsové zázemí, oku lahodící vizuál a střídmě dávkovaná brutalita nakonec k naprosté spokojenosti nestačily. Daredevil měl rozhodně na to, aby se v bedně ve třinácti částech proměnil ve výjimečného superhrdinu, jehož právnická odysea přepíše dějiny hraných adaptací obrazových románů. Místo toho sice seriál příjemně šokoval prvními několika krvavými epizodami, zhruba v polovině 1. řady se scénáristicky našel a dokonce divákům představil i jednoho z nejvypiplanějších marveláckých záporáků vůbec. Nečekalo se už ale, že samotné finále (čti poslední tři, čtyři epizody) jakýmsi záhadným způsobem vyšumí do ztracena. Způsobem, který se nyní pokusím zanalyzovat.

Superhrdinou dnes může být každý. Klidně i slepý advokát.Matt Murdock byl frajerem vlastně odjakživa. A kdo by také nebyl, kdyby měl za tátu drsňáckého fotříka s talentem pro posílání profesionálních boxerů do špitálu? Pak ale přišla ona zdánlivě tragická nehoda s radioaktivním sajrajtem v dětském obličejíku, a Mattovi se změnil život. Ne k horšímu – k lepšímu. Člověka nic tak neposílí, jako když přijde o část sebe sama, a potom se snaží s nastálou ztrátou osobnostního rysu vyrovnat. Někteří přerod pochopitelně nezvládnou a raději utečou do jakési sebezničující alternativní reality, takhle to ale funguje spíše ve fiktivním (hollywoodském) světě. V tom reálném se člověk většinou odhodlaně pere za to, aby měl pro co žít. Murdock možná nevidí, jeho ostatní smysly jsou ale po letech tréninku naboostované na maximum.

A teď si sami položte onu fikanou otázku: existuje snad lepší kamufláž pro to, stát se maskovaným mstitelem, než když vaše okolí ví, že jste nevidomí? Tohle netrumfne ani nešikovný Clark Kent s tlustýma brejličkama a rudou pelerínou v šatníku. Murdock se se zatnutými zuby a slepeckou holí v ruce protlouká životem, študuje právničinu a dělá si přátele na celý život. Pak se ale Velkým Jablkem prožene mimozemská invaze v čele se zeleným monstrem a Pánem hromu, kteří nadělají z Mattovy čtvrti kůlničku na dříví, a hned je zaděláno na pořádné trable. Konečně je tedy ten správný čas, otevřít si s kámošem advokátní kancelář. A po nocích mlátit padouchy. Revitalizace Hell's Kitchen (mimochodem reálné části NY, jak mě poučil Spooner) je na spadnutí, ve hře je však kromě vymítání kriminálních potížistů i boj o moc a hlavně tučnou částku v bance. Na účtě Wilsona Fiska.

Netflix si u Marvelu dupnul a zatvrdil se, že Daredevil nebude epizodní záležitost. Proto nám oblíbená stanice naservírovala víceméně konzistentní dějovou linii, ve které jde stále o to samé: světlejší budoucnost jedné zdemolované čtvrti. Matt a jeho sidekick Foggy spolu pomáhají stařenkám, jež chtějí prachatí magnáti připravit o střechu nad hlavou, a starají se o opuštěné modelky ze stavební společnosti, které vehementně zbrojí proti vlastnímu chlebodárci. Proč ne, to (zatím) není výtka. O trochu jinak koncipované dobro Hell's Kitchen jde ale zároveň i zamindrákovanému pološílenci Fiskovi. Zvítězí v tomhle boji dobra proti zlu dušínovská povaha, nebo razatní a nesmlouvaný přístup k nahnuté věci?

Daredevil je zatraceně brutální, temný a drsný. Občas ale i ukecaný a rozvláčný.Je hodně fajn, že je seriálový Daredevil celkem nekompromisně brutální, a taky že razí novátorský přístup k ohraným comicsovkám díky zase o něco temnějšímu podtónu. Uznání si zaslouží i skvěle napsaný záporák se zkratkovitým chováním a zejména herec Vincent D'Onofrio, který mu vdechl život. Příběh šlape, Murdock se učí dostávat pracovní i fyzické rány, a dvě třetiny sezóny utečou i díky epickým bitkám s výborným (nebo dokonce žádným!) střihem jedna báseň. Potud pecka. Potom se ale zločinecká situace ve čtvrti možná až příliš vyhrotí, efektní cliffhangery nešetří kýbly krve, a začne se buďto moc zdlouhavě kecat nebo rovnou zmateně přešlapovat na místě.

Ničemu paradoxně vůbec nepomáhají ani repetitivní kulisy, kdy se to všechno hlava nehlava mlátí na stále stejné střeše baráku, ve stejné ulici plné odpadkových košů nebo v tom samém bytě/garáži/opuštěné továrně. Je to snad metafora? Murdock je slepý, a tak seriál tone ve tmě, přičemž si ani jako diváci neužijeme prozkoumávání neotřelých lokalit? Jedna čtvrť, ryze noční hrdina – chápu. Tvůrci si nicméně přísně vyhraničeným prostředím tak trochu svázali ruce. V takové desáté epizodě již známe Hell's Kitchen téměř nazpamět, a i když se tu stále najde místo pro skvělé scény (S.W.A.T., Fiskovo dětství, Mattovo pronásledování auta, Foggyho rozervaná duše), Daredevil chtě nechtě nudí. Naštěstí ale opravdu jen malinko.

Bezprostředně po skončení závěrečné části se prostě nelze zbavit dojmu lehkého zklamání. Tragická scénáristická berlička před finišem byla vyloženě na pěst, Fisk a Rosario Dawson aka Claire měli dostat mnohem více prostoru, a celkově by tomuhle ďáblovi slušel spíš bansheeovský kabátek než okázalé machrování s dramatickými dialogy po vzoru The Wire či politického Bosse. Na druhou stranu má ale celá první sezóna Daredevila tu úžasnou vlastnost, že se na ni s odstupem času díváte jako na čiré televizní zjevení. Zjevení, které se nebálo vytasit s originalitou v podobě krve, uvěřitelné temnoty a seriózní osudové zápletky. A o tom to celé je. Mohl být tenhle seriálový restart ještě o kousek lepší? Nejspíše ano. Také ale mohl dopadnout mnohem, mnohem hůře. Uvidíme se zase za rok. A kdy se s vlastní comicsárnou konečně vytasí HBO?

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (14)

Verdikt

avatar8/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    Sweat55

  • avatar9/10

    Dathomir.

Daredevil: První dojmy


ikona
Spooner
Servíruje nám Netflix v prvních epizodách konečně pořádně drsnou marvelovku? 

Čekání je u konce! A že bylo sakra dlouhé. Už od ohlášení ambiciózní spolupráce dvou gigantů, internetového Netflixu a comicsového Marvelu, jež nám má na obrazovky přinést čtyři o něco drsnější hrdiny, kteří by se měli stát výtečnou alternativou k odlehčenějším marvelovským blockbusterům, bylo jasné, že zde by si comicsoví fandové mohli přijít na své. Již první příchozí, slepý Daredevil, měl pak hodně vysoké cíle. Jednak se zbavit obrovské pachuti po celovečerním průseru s Bene Affleckem, což není zas tak těžké, a hlavně podle slibů tvůrců naservírovat první pořádně potemnělou a drsnou marvelovku, jež se vymyká ze zajetého celovečerního stylu. A po prvních třech epizodách již můžeme s klidem říci, že Netflix své sliby rozhodně plní.

Od nahláškováného miliardáře či boha s kladivem se tak přesouváme do dosud nejtemnějšího koutu oblíbeného univerza, do špinavé Hell´s Kitchen. Právě tato newyorkská čtvrť byla nejvíce zasažena pošťuchováním Avengers s Lokiho emzáckou armádou a kriminalita, které už se zde i tak velmi dařilo, je na vzestupu. Stávající situace totiž nejvíce nahrává místním gangsterům, jež se rozhodnou pod velením samotného Wilson Fiska provést své velkolepé plány. Jenže to nepočítali, že se jim postaví do cesty Matt Murdoch, slepý začínající právník, jenž ovšem ví, že spravedlnosti se zde člověk v soudní síni jen tak nedočká, a za pomoci svých mimořádných schopností a domácího šeredného kostýmu se rozhodne vzít ji do svých rukou.

Už od prvních minut je jasné, že Daredevilovy patálie se budou ze zajetých standardů studia vymykat opravdu velmi razantně. Zapomeňte na pestrobarevnou akční jízdu a místy dětinské hlášky. Zde vládne temnota a na marvelovské poměry také hodně slušná brutalita. Atmosféra je správně ponurá a špinavá, mafiáni ani hlavní hrdina si neberou žádné servítky a k lámání kostí či rostoucímu bodycountu zde není daleko. I přes svoji naprostou odlišnost od zavedeného směru ovšem Murdochovy trable zatím skvěle zapadají do zavedeného světa a vůbec nemám problém uvěřit, že se mimo dosah klasických superhrdinů hraje o něco drsnější a osobnější partie. Tvůrcům se navíc onu temnou a bezútěšnou atmosféru daří budovat tak obstojně, že už teď si Daredevil začíná vytírat zadek s veškerou konkurencí. Zatímco Arrow je svou rádoby temnotou, i přes veškerou zábavnost, spíše roztomilý a Gotham tuto snahu téměř zabalil kvůli zbytečnému představování dalších a dalších postav, u Daredevila vám i přes občasné Foggyho hlášky do smíchu opravdu nebude.

Atmosféru potom umocňují také výtečně natočené a především nečekaně syrové bitky. Zapomeňte na hrdinovy neuvěřitelné akrobatické kousky, při nichž bez problémů seřeže všechny bídáky. Slepý bojovník za spravedlnost sice umí správně kopnout, kvůli chybějícím zkušenostem ale rozhodně není neporazitelný a ze střetů s mafiány tak odejde přinejmenším s monoklem, v horším případě i se životem na krajíčku. Akční scény tak díky nápadité choreografii působí dosti realisticky, každá rána zde sakra bolí a krví se v ní nešetří. Při bitce na chodbě jsem se pak už téměř tetelil blahem.

Tvůrcům se drsné ulice Hell´s Kitchen podařilo zaplnit zajímavými charaktery. Matt Murdoch je zase trošku jiným hrdinou, jenž skrývá smutnou minulost, velký vztek a nebojí se pořádně zašpinit ruce. Charlie Cox navíc hned na úvod všem pochybovačům dokázal zavřít ústa a pro rudého bojovníka se ukázal být tou správnou volbou. Ostatní charaktery jsou však neméně zajímavé a nejvíce na sebe upozorní moje velká oblíbenkyně Deborah Ann Woll i nečekaný sympaťák Elden Henson. Jen ta Rosaria Dawson zde zatím působí malinko navíc a na velkolepé představení Kingpina si musí fanoušci pár dílů počkat.

I přes veškeré klady ale scenáristé nedokážou v prvních třech epizodách zastřít fakt, že se jedná o pouhý rozjezd a seznamování s postavami a netradičním prostředím. Tempo je potom na můj vkus místy až příliš pomalé a epizodní právnické případy, jimiž se ze začátku zkrátka musí zaplnit stopáž, nejsou po scenáristické stránce zrovna dvakrát zajímavé a poutavé. Také s flashbacky do dětství by se mohlo pracovat o něco lépe a možná by ani nevadilo, kdyby jich tu bylo o něco méně. Obzvláště, když se v nich stane přesně to, co každý očekává.

Ani tyto menší zápory ale nedokážou zkazit naší radost z toho, že Daredevil prozatím plně využívá svého potenciálu a má výtečně našlápnuto k tomu stát se dosud nejtemnější a nejvýraznější televizní comicsovkou, kterou Marvel upřímně potřeboval jako sůl. Na své si pak přijdou i čtenáři papírových předloh, jejichž oblíbený strážce spravedlnosti se konečně dočkal té správné péče. Netflix zkrátka drží své trumfy pevně v rukou a tenhle seriálový maratón nejspíše smlsneme hodně rychle. Tak neváhejte, a naskočte do tohoto drsného vlaku co nejdřív.

P. S.: Úvodní znělka je boží. Neskutečně boží.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (40)

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Axis

  • avatar9/10

    jiri.vit

  • avatar9/10

    Elhonzo

© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace