Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dycky Sunderland | Sunderland 'Til I Die | 2018-?
csfd  imdb
režie: David Soutar, Richard Cooke
hrají: hráči, trenéři, manažeři a fanoušci týmu Sunderland AFC

Dycky Sunderland: 1. a 2. řada


ikona
Spooner
Dokumentární série, která rozhodně není povinností jen pro fotbalové fanoušky. 

V redakci TVZone se dokumentárním sériím, natož sportovním, zrovna dvakrát nevěnujeme. Holt u nás nejsme moc cílovka. V tomto případě však udělám velice rád výjimku. Sunderland 'Til I Die je totiž žánrovou peckou, u níž nemusíte být hardcore fotbalovým fanouškem a vědět, kdo aktuálně hraje za Spartu či Slavii. Ostatně, já sám si s fotbalem potykám max. ve chvíli, když si ve volné chvíli zahraji Fifu. Jenže sonda do klubu Sunderland AFC rozhodně není určena jen pro fandy kulatého nesmyslu. Naopak, svou dramatičností, zpracováním či zvraty, které ovšem v tomto případě napsal sám život, strhne tento kousek snad každého. A já vám nyní nabídnu snad jasné důvody, proč byste tento malinko přehlížený kousek, jehož druhá řada dorazila na Netflix před pár dny, měli také zkusit.

Kouzlo minimálně první série pak tkví v tom, že nejspíš ani tvůrci dokumentu nečekali, jakým nevídaným směrem se situace ve městě na severu Anglie vyvrbí. Možná opravdu jen chtěli natočit seriál o jednom z nejklasičtějších klubů s nejskalnějšími fandy v celé Británii, který se po sestupu z prestižní Premiere League v roce 2017 vydrápe zpátky na vrchol. Jenže osud tomu chtěl jinak a místo toho sledujeme fotbalovou cestu zmaru plnou deprese, bizarních situací a rozkladu slavného klubu v praxi. Ano, možná v tento moment malinko spoileruji a je vlastně lepší vědět o dokumentu předem kvůli řadě nečekaných překvápek co nejméně. Jenže při hodnocení tohoto kousku se bohužel menším náznakům nevyhnu, jelikož s hodnocením dosti souvisí. I když totiž divák po každé další ráně a nezdaru doufá, že se hlavouni klubu konečně vymaní z onoho pomyslného bahna, tady je vlastně jenom hůř. A autorům se tak rodí před očima čím dál hutnější materiál a dokumentární klenot.

Osud klubu je tu pak natočen velice komplexně ze všech možných úhlů pohledu. Nemáme tu jen hráče, trenéra či ředitele mužstva, ale také se seriál zaměřuje na ostatní zaměstnance klubu a zejména na fanoušky. Pro obyvatele dělnického města Sunderland s vysokou nezaměstnaností je totiž fotbal opravdu vším, za skvělé výsledky se zde modlí i v kostele a úspěchy či nezdary týmu se tu nebývalým způsobem podepisují na náladě celého města. Právě to je pak jeden z aspektů, který dokumentaristé dokázali vykreslit opravdu silným způsobem. Dohromady pak propojení všech těchto sfér okolo klubu dává dohromady opravdu vtahující obrázek, jenž vás ani na chvíli nepustí a někteří jeho aktéři vám možná i přirostou k srdci.

Nemůže za to jen samotný materiál, jejž napsal sám život, ale také samozřejmě režie, která uměla všechny tyto linie pospojovat do silného, emotivního a svižného celku. Každé přestupové okno, v němž vedení bojuje o nové hráče, je o nervy. A každý zápas je tu díky dravému střihu a zpomalovačkám nečekaně napínavou podívanou. I když to pak není na první pohled příliš patrné, liší se i styly jednotlivých sérií. Zatímco v té první se více podíváme na hřiště a do života trenéra, v té druhé hraje prim samotné vedení klubu a řada se ještě detailněji soustředí na management a zákulisní problémy. I když už nová sezóna na první pohled není tak divácky vděčná a depresivní jako v případě prvního ročníku, je to minimálně stejně vtahující a emotivní podívaná. Nové postavičky okolo klubu, další naděje pro fandy, ale pořád stejná jízda nahoru a dolů plná zklamání a nejistoty. A v tom nejjistěji natočeném stylu.

Sunderland 'Til I Die je dokumentární lahůdkou, jež rozhodně není určena jen příznivcům kulatého nesmyslu. Osud tradičního fotbalového týmu totiž dokáže kvůli nečekaným zvratům a stále vyhrocenějším událostem strhnout více jak většina sportovních dramat a užije si ho zkrátka i „běžný“ divák. V řemeslně precizní režii pak budete klubu vlastně i sami tak trochu fandit a budete prožívat každý jejich úspěch, prohru či další frustraci ve tváři zklamaných fanoušků. A nejlepší na tom je, že tahle story bude nabízet hutná životní dramata ještě několik sezón. A já budu zase velice rád u toho.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar9/10

Spooner

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace