Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Echo | 2024
csfd  imdb
tvůrce: Emily Cohen, Etan Cohen
hrají: Alaqua Cox, Vincent D´Onofrio, Chaske Spencer, Devery Jacobs, Zahn McClarnon

Echo: 1. řada


ikona
Diego.Dorlan
DaredevilDisney+EchoKingpinMarvel
Povedlo se Marvelu udržet vzestupnou tendenci posledních seriálů, nebo jej Echo vrací do doby temna? 

Marvel to v posledních letech nemá úplně lehké. Na poli seriálů i filmů je znát divácká únava a rostoucí počet projektů tomu vůbec nepomáhá. Toho si jsou u Marvelu a Disney moc dobře vědomi a počty plánovaných titulů již před nějakou dobou výrazně omezili. Druhá část problémů je ovšem kvalita a s tou je to mnohem těžší. Povedlo se Echo navázat na vzestupnou tendenci, kterou do MCU přinesla pokračování Lokiho a Co kdyby…? nebo udělali tvůrci opět krok zpět a představili nedodělanou sérii, která se jim rozpadla pod rukama? Na to se podíváme v dalších odstavcích.

Mayu (Echo) jsme naposledy viděli jako zápornou vedlejší postavu v povedeném Hawkeyeovi, kde si ovšem uvědomila, že král newyorského podsvětí není tím bodrým strýčkem, za kterého ho měla, a rozhodla se proto tento “rodinný” problém velmi radikálně vyřešit. Na začátku jejího sólového seriálu od této osudové konfrontace uplynulo pět měsíců a my vidíme Mayu, jak se vrací do svého rodného města v Oklahomě, kde má v plánu pokračovat se svou křížovou výpravou proti Kingpinově organizaci. Také pomalu a neochotně navazuje na vztahy, které zde zanechala před dvaceti lety, když se s otcem odstěhovala do New Yorku. Maya je pokrevní členkou kmene Choctaw, původních obyvatel Ameriky a při návratu mezi její lidi k ní začne promlouvat dávná minulost.

Echo začala velmi slibně, v prvních několika epizodách vidíme Mayu, jak je konfrontována se svou minulostí, ať už tou osobní nebo tou kriminální. Jak jsou dílky rozestaveny v úvodních epizodách, tak slibují velmi kvalitní podívanou, kde se bude řešit Mayina kriminální minulost, odtržení od komunity, historie původních obyvatel a další slibná témata. To se ovšem tvůrcům ani v nejmenším nepodařilo realizovat ve druhé části série. V důsledku toho tak Echo působí, jako kdyby tvůrci měli mnoho nápadů a problémů, do nichž by Mayu mohli hodit a nechat ji poprat se s nimi, ale téměř žádný z těchto aspektů není rozvedený. Nejhorší je to v ohledu na fakt, že Maya byla velmi důležitou a prominentní postavou v Kingpinově organizaci a na rukou má opravdu hodně krve, takže by bylo logické očekávat, že seriál nabídne určité vyrovnávání s hříchy minulosti a snahu o vykoupení a přetransformování postavy do hrdinky, kterou by měla být. To ovšem nikoho z tvůrčího týmu evidentně nenapadlo.

V seriálu má významnou roli Kingpin, který (nepřekvapivě) přežil Mayin pokus o jeho eliminaci a protože svým zvráceným způsobem mu na ní stále záleží, tak se vydává ji přesvědčit, aby se k němu vrátila. Vincent D’Onofrio je zde opět naprosto skvělý. Je zřejmé, že i po letech mu role Kingpina sedne a těšilo mě jej vidět na mnohem větším prostoru. Zároveň ovšem velmi trpí na to, že scénář s Kingpinem moc dobře nepracuje a co je nejhorší, v samotném závěru je právě on mnohem více konfrontován s hříchy minulosti než Maya. Ostatní vedlejší postavy, které by mohly nabídnout zajímavý pohled na osud Mayi také nejsou využité a spíše slouží jen jako checkpointy, kterými Maya probíhá, než jako stanoviště, kde musí řešit různé problémy. Zajímavých postav s velkým potenciálem je zde poměrně hodně, zejména v tom ohledu, jak osobní vztahy by s Mayou mohly mít, ale nikdy to není dovedené do akceptovatelné míry, natož aby se jim povedlo dostat se pod kůži nejen divákovi, ale postavám samotným.

Trochu seriálu odlehčím a vyzdvihnu po technické stránce povedené vyobrazení toho, jak hluchá Maya vnímá svět kolem sebe. Toho je docíleno v různých scénách blokováním zvuku a za to si tvůrci určitě zaslouží pochvalu. Seriál má také velmi povedené intro, které jsem ani jednou nechtěl přeskočit. Největším pozitivem je ovšem zapojení a rozvedení příběhu v etnické rovině původních obyvatel, konkrétně kmene Choctaw. Původní obyvatelé jsou jednou z nejvíce přehlížených skupin v Americe a i díla, která se na ně soustředí, jim často nedají zdaleka takový prostor, jako jim byl poskytnut zde. Ať už se jedná o flashbacky (které tedy neměly velký přínos k samotnému ději) nebo vizuální a kulturní prezentaci tohoto etnika, tak Echo má objektivně velký kulturní přínos. Můžeme zde vidět určité tradice či kostýmy, ale také to, jak vnímají původní obyvatelé svět kolem sebe a jak důležitá je pro ně minulost. Takto opatrná a pečlivá práce s etnickou identitou je velmi vzácná a byl to pro mě nejvíce pozitivní aspekt celého seriálu.

Jako celek seriál příliš neurazí, ale rozhodně ani nenadchne. Je zde totiž až příliš mnoho nevyužitého potenciálu a samotné finále je velmi hořkou tečkou. Bohužel jsme tak dostali seriál, na němž se určitá pozitiva najít dají a ty si zaslouží chválu, ale celkově se jedná o ten v úvodu avizovaný krok zpět. Největším problémem je, že tvůrci si opravdu snažili v prvních několika epizodách připravit půdu pro zajímavý seriál, ale ze všech těch rozehraných linek neukončili žádnou dostatečně uspokojivým způsobem a naprostou většinu neukončili prakticky vůbec a nechali je vyšumět, ať už se jednalo o ty superhrdinské aspekty nebo o ty osobní.

---

Autor: Jakub Kratochvíl
Foto: Disney+

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar5/10

Diego.Dorlan

Seriál s Echo v čele začal velmi slibně, ale v průběhu si nezvládl udržet laťku, kterou si v úvodu nastavil, a s přibývajícími epizodami tak kvalita seriálu značně padala. Největším problémem jsou nedokončené a nevyužité dějové linky a ani návrat Kingpina na výsluní se nepodařilo efektivně využít. Na druhou stranu seriál představil velmi hezkým a detailním způsobem kulturu kmene Chocktawů.


Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  hroubek

 • avatar5/10

  Palo111

 • avatar4/10

  ZAJDA.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace