Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
El Camino: A Breaking Bad Movie | 2019
csfd  imdb
tvůrce: Vince Gilligan
režie: Vince Gilligan
hrají: Aaron Paul, Charles Baker, Matt Jones, Robert Forster

El Camino: A Breaking Bad Movie: Film


ikona
Spooner
Jak se nakonec povedlo filmové pokračování Breaking Bad o osudu Jesseho Pinkmana? 

Kriminální cesta Waltera Whitea v Breaking Bad bude už asi navždy patřit mezi nejlépe hodnocené seriály historie. I když jsme se s Heisenbergem před několika lety rozloučili, tvůrce Vince Gilligan svou nejúspěšnější značku díky taktéž chválenému Better Call Saul drží při životě dál. A nyní svoje seriálové universum rozšířil o další kousek, tentokrát filmový. Že se něco chystá, jsme díky respektovanému autorovi tušili už přes rok. Herci kolem projektu schválně mlžili, Netflix také mlčel a až před několika týdny se obrysy novinky začaly rýsovat naplno. O snímku El Camino jsme ale v podstatě věděli jen to, že půjde o pokračování seriálu, jež bude sledovat osud oblíbeného Jesseho Pinkmana v podání Aarona Paula. Skvělá tajnosnubná kampaň pak natěšení fandů ještě stupňovala a pro mnohé patřilo El Camino mezi nejočekávanější filmy podzimu. Podařilo se Gilliganovi naplnit očekávání a alespoň se přiblížit vysoké laťce seriálu?

 

Snímek od Netflixu začíná přesně tam, kde seriálový fenomén před lety skončil. Walter zemřel a Jesse utíká ze svého zajetí. Klídek ho ovšem rozhodně nečeká. Nejen, že na tom po psychické stránce není logicky nejlépe, ale zároveň se stal jedním z nejhledanějších mužů v zemi. Jesse proto musí co nejrychleji utéct a konečně začít nový život. To však rozhodně nebude jednoduché a náš hrdina musí překonat řadu překážek.

Hned ze začátku pak asi můžeme říct, že fanoušci budou zajisté mlaskat blahem. Zde se totiž, kromě malinko filmovějšího looku, po řemeslné stránce vůbec nic nezměnilo a diváci dostávají přesně to, na co byli zvyklí v seriálu. Atmosféra zůstává po letech nezměněná, tempo je pořád pomalé a nikam se zde rozhodně nespěchá. Gilligan za kamerou pak potvrzuje, že se pro něj rozhodně nejedná o žádné ždímání značky, ale srdeční záležitost, které věnuje stále stejnou péči jako za starých časů. Scenárista a režisér v jedné osobě si umí skvěle hrát s detaily, napětím i gradací jednotlivých scén a k osudu slavné postavy přistupuje s tou největší možnou úctou. Skvělý Aaron Paul, jenž skoro ani nesleze ze záběru, pak dokazuje, že lepší roli než Jesseho už asi nikdy mít nebude.

 

Gilligan si tak udržuje svůj řemeslný nadstandard a dal fanouškům po letech hezký dáreček. Jedná se ovšem o zásadní příspěvek v BB universu, jenž příběh Jesseho výrazně rozšiřuje a seriál by bez něj nebyl kompletní? Bohužel ne. Po příběhové stránce se tu stane vlastně jen tolik, co ve slabších epizodách seriálu, a žádná dějová překvapení či nečekaná odhalení zde nečekejte. Vlastně se vám nejspíš o osudu Jesseho potvrdí jen to, co jste po konci Breaking Bad čekali nebo tušili. Řídký děj se pak vyplňuje možná až příliš velkou porcí flashbacků, v nichž se sice plní mnohá fanouškovská přání, některá z nich jsou tu však přeci jen trochu navíc. Ve výsledku se pak film i přes řemeslné kvality stává spíše fan servisem, v němž si diváci seriálu vyškrtávají jednotlivé kolonky věcí, které chtěli vidět. A Gilligan jim v některém vyškrtávání možná jde až moc naproti. 

 

El Camino rozhodně není zklamáním, po řemeslné i atmosférické stránce se tu pokračuje v duchu seriálu a je velmi důstojnou a nostalgickou tečkou v osudu oblíbeného charakteru. Jenže kdyby mi někdo řekl, že se jedná o vlastně zbytečný přídavek, hádat se bohužel nebudu. Po scenáristické stránce se zkrátka jedná o slabší „epizodu“ Breaking Bad a v kombinaci s příliš pomalým tempem, které mně osobně často nesedělo ani v seriálu, je proto dvouhodinová stopáž snímku až příliš dlouhá. I přesto však jde o velmi hezký epilog, u něhož si mohou skalní fandové seriálu připočíst k hodnocení minimálně bodík navíc.

Verdikt

avatar7/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    slord

  • avatar6/10

    Ravenous

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace