Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Eric | 2024
csfd  imdb
tvůrce: Abi Morgan
režie: Lucy Forbes
hrají: Benedict Cumberbatch, Gaby Hoffmann, Ivan Morris Howe, Jeff Hephner

Eric: Minisérie


ikona
Rendy97
benedict CumberbatchEric
Očekávaná novinka Netflixu Eric lákala na Benedicta Cumberbatche v hlavní roli i New York osmdesátých let minulého století. Jak se ale povedl ambiciózní thriller s prvky fantasy?  
Vincent Anderson se na papíře zdá být ideální postavou pro šestidílné rodinné drama. Tvůrce úspěšného televizního pořadu. Syn vlivných a bohatých rodičů, se kterými má – mírně řečeno - toxický vztah. Podivín se zálibou v alkoholu. A v neposlední řadě špatný otec, který u večeře se svým devítiletým synem cituje Lva Nikolajeviče Tolstého: „Každý přemýšlí o změně světa, ale nikoho nenapadne změnit sám sebe.“
 
 

Pro jeho ztvárnění navíc jen těžko hledat vhodnějšího herce než častého představitele podobně rozporuplných „hrdinů“ – Benedicta Cumberbatche.  Zdálo se tedy, že očekávaná novinka Netflixu má nabito na to, aby se stala diváckým hitem. Jenže se jí to povedlo tak napůl.

Eric začíná jako hutný psychologický thriller o pátrání po pohřešovaném dítěti, a právě v této poloze je nejsilnější. Jenže napětí vyplývající z nejasného osudu Edgara rychle mizí a ambiciózní minisérie se začne zabývat spíše jinými tématy, ať jsou jimi rozpad manželství, rasové předsudky, policejní korupce či závislost na alkoholu. Počet dějových linek je místy až ubíjející, seriál tak po silném startu postupně ztrácí dech.
 

Tento dojem přitom ještě umocňuje rozpor mezi jednotlivými žánry – kombinace thrilleru s prvky fantasy zkrátka až příliš často nefunguje tak, jak si tvůrci pravděpodobně představovali.

Nekonzistentně napsanou show zachraňují herci, které lze považovat za jednu z nejsilnějších stránek Erica. Ačkoli Benedict Cumberbatch podává při ztvárnění postupného pádu do šílenství přesvědčivý výkon, limitem mu je tentokrát sama postava Vincenta. Ten totiž pro většinu diváků nemůže být hrdinou, kterému lze držet palce.
 
 

Za své výkony se nemusí stydět ani Gabby Hoffmannová (Cassie Andersonová) a McKinley Belcher III (detektiv Michael Ledroit). V případě prvně jmenované ovšem platí, že nejvýraznější ženské postavě Erica by prospělo komplexnější prokreslení.  

Za druhý výrazný klad seriálu lze pak bezesporu považovat působivé zobrazení New Yorku osmdesátých let minulého století. Ten je totiž v podání tvůrkyň (režisérkou novinky je Lucy Forbesová, scenáristkou pak Abi Morganová) drsný, špinavý i temný a představuje zkažený svět. I díky dobové atmosféře tak Eric není jen další rodinnou ságou o špatném otci.
 
 
Hodnotit ambiciózní projekt Netflixu však není snadné – a lehce se ani nesleduje. Za to, že se nejedná o příjemnou podívanou, přitom nemůže jen poměrně přesvědčivé vyobrazení homofobie, sociálních i rasových problémů či policejní korupce. Eric se toho zkrátka snaží sdělit příliš. A právě mísení žánrů i velké množství dějových linek a vedlejších postav očekávanou novinku navzdory jejím dílčím kvalitám srážejí do šedých vod průměru.

 ---

Autor: Tereza Polaczyková

Foto: Netflix
 
 
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Rendy97

Eric začíná jako napínavý psychologický thriller o pátrání po pohřešovaném dítěti, ale postupně se rozpadá do příliš mnoha dějových linek a žánrů. Ačkoli Benedict Cumberbatch i další herci podávají přesvědčivý výkon, seriál potápí nekonzistentní scénář a přetížení tématy jako jsou rozpad manželství, rasové předsudky či policejní korupce.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace