Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Fall | 2013
csfd  imdb
tvůrce: Allan Cubitt
režie: Jakob Verbruggen
hrají: Gillian Anderson, Laura Donnelly, Jamie Dornan, John Lynch, Archie Panjabi, Ian McElhinney

The Fall: 2. sezóna


ikona
Davies182
Nenechala nás dvojka Dornan & Anderson vydechnout ani ve druhé sezóně syrové kriminálky?  

Alan Cubitt to nakonec dokázal. Po vlažně přijatém úvodu se zbytek druhé řady jeho kriminálky The Fall naštěstí vyšvihnul zpět na kvalitativní výslunní. Tvůrce, scénárista a režisér v jedné osobě překvapivě zvládnul vykročit ze svého stínu otrkávajícího se debutanta, nejen fanoušci Scullyové si tak od druhé epizody letošní sezóny opět spokojeně mlaskali. A co navíc: Jamie Dornan zasluhuje posbírat všechny britské myslitelné ceny za seriálové řemeslo, herectví v takovéto krystalické podobě by se mělo prodávat na pozlacených blu-ray discích.

Stella a Paul upgradeovali jejich nebezpečnou hru na kočku a na myš. Oba dva byli tím druhým donuceni k podniknutí nových loveckých kroků a zároveň k ještě většímu vyprovokování se navzájem než doposud, o čerstvé krvavé kaluže tudíž rozhodně nebude nouze. Už to ale celé není jen o studených mrtvolách plavých brunetek, tentokrát je totiž v sázce křehký život jedné z unesených obětí. Spectorovo drzé vysmívání se policejním postupům je tak znovu na pořadu dne, zadýchaní belfaští strážci pořádku musí držet sprint se sériovým vrahem, který nedělá chyby...

Ďábelský Dornan si za svůj výkon zaslouží vynést do nebeJenomže kde není místo pro lidský error, tam si svou skulinku k proklouznutí do mistrovských plánů psychopata najde náhoda (a občas i scénáristická berlička). BBC Two však na nás v tomto případě upletlo zatraceně dlouhý recenzentský bič, kdy toho článek nemůže zrovna moc vyzradit – a už vůbec ne podrobnější vývoj posledních dvou částí seriálu. Vězte tedy alespoň, že se předposlední epizoda zove stejně jako show samotná, a že v té poslední si spolu Gibsonová se Spectorem dosytosti pokecají. Mezi čtyřma očima v napjatém dvacetiminutovém dialogu (finále má hodinu a půl!), po jehož skončení vám bude objasněn význam slovního spojení "herecký koncert".

O výborné Gillian snad dnes již nemusím nic psát, také Dornanův vrozený talent je ovšem nezpochybnitelný. Člověk se po uvážlivě artovém The Fall začne snadno těšit na únorovou romanci jménem Padesát odstínů šedi, vážně. Existuje totiž čím dál reálnější šance, že právě tento herec povýší jinak šedivou (ehm) filmovou love story na něco, co bude minimálně po dramatické stránce brát v kině dech. Že jsem sprostě odbočil k tématu, o kterém jste na tomto místě nechtěli nic vědět? Byla to nevyhnutelná poznámka na dluh všem, kteří se v internetových dálavách rádi zaslepeně ohánějí Jamieho neopodstatněnou prkenností.

Angláni mají často ve zvyku, zveřejňovat plány pro případné další série jejich veleděl se značným odstupem od momentálně ukončeného vysílání. The Fall se nové řady klidně dočkat může, i nemusí. V poměrně akčním finále se dosti sází na divákovu fantazii a jeho schopnost, domyslet si individuálně načrtnuté eventuality, adekvátní vyvrcholení tu nicméně stále je – stejně jako kritikova radost z faktu, že neztratil šest hodin života u obyčejné kriminálky. Syrovost, pečlivě vyšponované psychologické drama a perfektní práce s napětím. To jsou synonyma, na která byste měli bez zaváhání slyšet.

Verdikt

avatar8/10

Davies182

The Fall: Úvod 2. řady


ikona
Davies182
Jeden z nejoceňovanějších britských thrillerů roku 2013 hlásí návrat do televizí. Povedl se?  

Těšili jste se? Já docela také. Napadají mě ovšem nyní takto zkraje recenze čtyři slova, která by novou epizodu z očekávané 2. řady britského The Fall trefně vystihla, a sice "mírně přitažené za vlasy". To se má tak... Vyšetřovatelka Stella Gibson i vraždící psychouš Paul Spector jsou po více než roce konečně zpátky v bedně, hon na narušeného vraha pokračuje. A je stále fajn. Výměna pána na režisérské sesli nicméně bije do očí už během úvodních pěti minut, pochmurnou 2X01 – Walk the Line si premiérově natočil úřadující scénárista seriálu Allan Cubitt. A to možná neměl dělat.

Těžko říci, jak moc je Cubitt na svůj opečovávaný projekt hrdý (na první řadu klidně být může), komplet bych mu ale jeho dítko – být producenty – pod dozor nedával. Mohlo by totiž snadno vyrůst v namyšleného teenagera, který si z diváků jen dělá dobrý den a nerespektuje jejich nevyřčené tužby. Pátrání po belfastském zabijákovi takto trne na mrtvém bodě. Doslova. Paul Jamieho Dornana se nudí a po vzoru např. Dextera potřebuje akutně vlít čerstvou krev do žil, Stella Gillian Andersonové potom celou seriálovou hodinu vyslýchá svědky a šokované přeživší.

Obávaná anglická zrůda se vrací až příliš rozvážněŽádné pohlcující terno to tudíž zatím opravdu není, nebudu-li tedy brát v potaz onu opět parádní atmosféru. The Fall dává divákům na srozuměnou, že se momentálně nachází v té konkrétní fázi vyprávění, ve které po útěkové katarzi z minula přichází nutné, na okázalou pohodu hrající intermezzo. Spector svazuje panenky, vaří si kafe a čte noviny, Gibsonová si dává jedna plus jedna dohromady na stanici chlupatých, no a my ostatní čekáme. Čekáme na mrazivé finále, které samotné se už naštěstí vydařilo, a v němž se po roztahaném úvodu na scénu pomalinku vrací obávaná anglická nemesis.

Budeme tedy za týden od v pořadí sedmé epizody opět svědky "stresující kriminalistické práce vs. pragmatický zločin z vášně"? Karty jsou po uzívané předehře rozdány zajímavě, herci hrají jako o život, a i ta smutná, temná Anglie z obrazovky přímo dýchá. Protože tohle je to místo, kde řádil Jack Rozparovač, tak se, prosím, tvůrci snažte! Jestli Cubitt a spol. neusnou na vavřínech, pochlapí se a naservírují nám zase jednou více krve a zdeptané Scullyové, bude to pecka. Přejme Allanovi pevnou ruku a méně poloprofesionálních výplňových částí ve scénáři na úkor posunu v ději, a za několik týdnů se tu v recenzi ta desítka klidně znovu blýskne. Kéž by!

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Jorja

The Fall: 1. sezóna


ikona
Davies182
Po agentu Mulderovi nyní v nové zásadní seriálové roli umírá také Scullyová. Proč čučet na The Fall?  

A máme tu další rádoby rozšafnou seriálovou pitvu. O nejlépe hodnoceném anglickém televizním thrilleru za poslední léta, The Fall, totiž nepřipadá v úvahu sepsání jen tak ledajaké "recenze", kdepak. Tohle se musí pořádně rozebrat. Rozřezat, rozsekat, stáhnout z kůže, rozčtvrtit, naporcovat, naaranžovat... prostě nahlédnout každému kousku malého zázraku z dílen BBC Two až do morku kostí. Scullyová na sál!

Známou zrzavou agentku zde však paradoxně odkrouhneme hned jako první. Respektive udělali to za mne už na začátku samotní tvůrci seriálu, když vědátorsky založené Daně z Akt X přejeli nabroušeným belfastským skalpelem po obnaženém krku. Již šest let tu s námi není Fox Mulder: pro mnohé naposledy vydechl před první klapkou s donekonečna prcajícím Hankem Moodym. A právě Moody teď fasuje čerstvě znovuzrozenou parťačku. Seznamte se se Stellou Gibson, jednou z nejcharismatičtějších, nejtajemnějších žen na televizních obrazovkách.

Gillian Anderson má na výtečné role čuch - pro fanoušky žádná novinka. Ovšem na to, co jako neuvěřitelně přitažlivá vyšetřovatelka Stella předvádí nejen na místech činu brutálních vražd zákeřného anglického vrahouna, na to nebyla připravena ani má maličkost po devíti kompletních sezónách X-Files. Je to totiž krystalické, téměř až povznášející divadelní herectví, které na diváka z monitoru či domácí plazmy dýchne tak rázně, že se nadrženým geekům v mžiku zapaří brýle. A to teprve začínáme.

V tomto review se bohužel nedočtete o jediném záporu. Ani o jednom. To, že jsem se u finále mírně nudil, připisuji spíše momentální celkové únavě, nežli tvůrčímu nedostatku bavit přihlížejícího až do samotného finiše. Co totiž u The Fall zcela jistě nehrozí, je dramaturgický stereotyp. Díky celistvé režii (se kterou se popral neznámý Jakob Verbruggen), scénáři, a dále také nepopsatelně živoucímu střihu, se zde prostě s ničím jako odddychovým časem během pětihodinového honu na belfastského Dextera nesetkáte. Ano, napsal jsem Dextera. Otevřte oči a nemyslete si, že nemá nově zářící pětidílná anglická TV hvězda v postranním plánu nahradit nejoblíbenějšího seriálového vraha! Za rok tu už Morgan nebude, Paul Spector v další řadě ale ano.

Škoda superlativů. Shánějte, koukejte, jásejte!Troufám si tvrdit, že to mám v hlavě v pořádku. Nefandím záporákům, nikdy. Pokud se dopouštějí nepravostí v reálném světě tak vůbec, z kulturního hlediska pak jen v případě, že jsou neobyčejně parádně napsáni a vyprofilováni jejich představiteli. Což je přesně zdejší případ. Spector má na čele vytetováno "jsem městský badaas no. 1", stejně mu ale nelze nefandit. Vousatý podivín vraždí nevinné ženy, je to magor a v duši nemá kouska citu, potom je tu ale i druhá strana mince: je to člověk. Má milující rodinu, výčitky, neměl vůbec lehké dětství, je to hroznej sympaťák. A klidně rozbije držku namyšlenému skinheadovi, co mlátí svou manželku. Real human being ♫? Pořád se ale nedostáváme k jádru seriálu. The Fall je Stella Gibson, Paul Spector a také výjimečně natočené krimidrámo, je to ale i přehlídka neselhávajícího herectví všech ostatních herců, dále neotřele podaný příběh ze zapadlé policejní stanice, a jedním slovem jednoduše zážitek. Že dokážete z filmového traileru dopředu přečíst celý děj a zásadní zvraty snímku? BBC Two s vámi v šoku několikrát vytře krví zbrocenou podlahu obýváku, milí zlatí.

Není co dodat - už se mi nechce nic moc psát, jen abych Allanu Cubbitovi zdlouhavě přihrával nové diváky: prostě si to sežeňte, zamkněte se na nedělní odpoledne v pokoji, a jeďte. Sjeďte to od začátku až do závěrečných titulí 1x05ky. Na konci si společně povzdychneme, že severské televizní thrillery konečně fasují odpovídající syrovou konkurenci.

P.S. Místopřísežně prohlašuji, že poslech OST k Man of Steel během psaní recenze neměl sebemenší vliv na výsledné hodnocení :)!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar10/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  mickeysekk

 • avatar10/10

  Sarger

The Fall: Pilot


ikona
Davies182
Scullyová se ve velkém stylu vrací do bedny! Jaký je nový britský thriller s hvězdnou Gillian Anderson?  

Fanoušci kultovních Akt X nemají co se týče sledování jejich oblíbených herců v televizi (natož v kině) zrovna na růžích ustláno. Nepočítáme-li kvalitativně stagnující přisprostlé Duchovnyho Californication a občasný výlet sličné Anderson do luhů a hájů britských historických minisérií, jsou na tom x-philes celkem prachbídně. Blýská se však na lepší časy! Scullyová se totiž - zdá se - v Anglii začíná znovu rozehrávat, a kromě přítmí ztichlého sálu na ni lze konečně narazit i v nových seriálech. Před týdnem Hannibal, teď už ale přichází sólovka. Seznamte se s The Fall.

Hned úvodní záběry v minulosti pomalu donekonečna odkládaného (pilovaného!) ambiciózního thrilleru potěší všechny milovníky nejslavnější zrzky na světě. V rámci zaběhlého autentického nahlížení do soukromí postav seriálu v nich sledujeme agentku Stellu Gibson, kterak ve značně přiléhavých teplácích a upnutém tričku leští bez spodního prádla... koupelnu. Proč ta sexistická odbočka? Inu, Gillian to jednoduše sluší i po letech. Vyzývavé křivky Andersonové v divákovi probouzí lascivní tužby, skrytou erotikou nabitý start však zároveň bravurním stylem poukazuje a připravuje i na cosi dalšího...

Úvod nového projektu ze stáje BBC Two se prostě povedl. Ono koupelnové představení pak vážně nebude jen tak: Stella je hned zkraje profilována jako přitažlivá žena v kontextu s vrahovým modus operandi. Ten si své oběti nevybírá náhodně, nýbrž dle jasných charakterních a fyzických proporcí. Vůbec ale nevadí, že Gibson není bruneta. A o jakého vraha že to vlastně jde? Krutý bellfaský kriminálník již celý měsíc terorizuje město, policejní složky si ním neví rady. K celému případu je tak neochotně přizvána odbornice ze složky MPS, neboli Metropolitan Police Service. Borci z téhle jednotky jsou nekompromisní, chladně uvažující, a většinou také statisticky neomylní. Hon může začít. Kdo bude kočka, a kdo myš?

Je nadmíru odvážným scénáristickým krokem, že více prostoru dostává v pilotu The Fall na úkor samotné Stelly spíše zmíněný vrah se jménem Paul Spector. A už po úvodních šedesáti minutách je jasné, že se nám tu rýsuje jakási zvrácená variace na Dextera Morgana. Vymazlený scénář tomu tak chtěl, že si Paulova hrdinu téměř okamžitě oblíbíte. Od úvodního šmírování další z jeho obětí, přes sledování tichého kriminálníka v domácnosti se ženou a dvěma milujícími dětmi, až po šokující nudnou práci psychologa (Lectere, jste tam?) se postupně se Spectorem seznamujeme. Tady má někdo očividně problém a pěkně s ním mává i stereotyp - podaří se otci, který denně zápasí se svými krvavými démony, zabezpečit souběžně s jeho úchylným koníčkem také rodinu?

Hon začíná. Ale kdo je kočka, a kdo myš?Pokud Britům vychází propašovávat do seriálů něco, co naopak naprosté většině zámořské produkce chybí, pak je to bezesporu tíživá atmosféra. V případě The Fall k tomu stačí jedno šedivé město (pilot však divák stejně stráví v kulisách různých bytů, policejních stanic či hotelů), dva epesní herci a mrazivý scénář, a je vymalováno. Hutný úvod téhle neortodoxní kriminálky zatím stojí a padá se Specterovým představitelem Jamie Dornanem (šerif Graham z Once Upon a Time) a téměř hmatatelnou, znepokojivou psychologií, kterou své postavě dokázal vtisknout. Časem se poté jistě citelněji vybarví i Stellin charakter, kdy se boj na život a na smrt mezi agentkou a vrahem doufejme přenese do zatím netušených rovin. Legraci stranou, dámy a pánové.

Téhle atmosférické pecce se tak rozhodně vyplatí dát šanci. Hledáte-li novátorské přístupy k možná již příliš okoukanému thrillerovému žánru, je pro vás televizní The Fall jako dělaný. Nikam nespěchající vyšetřování ostříleného hereckého esa z oblíbených Akt X divákovi okamžitě uhrane, hodinka uteče jako voda. A za to držení palců hlavnímu záporákovi se fakt nemusíte stydět.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Davies182

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace