Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Fargo | 2014
csfd  imdb
tvůrce: Noah Hawley
hrají: Martin Freeman, Billy Bob Thornton, Allison Tolman, Colin Hanks, Oliver Platt

Fargo: S02E02


ikona
do_Od
fargorecap
Jak se daří obyvatelům Farga? Dýchá ještě někdo? It's recap time! 

To se má tak. Jsme na to v redakci tři, seriálů máme plnou skříň a stejně se najdou chvíle, kdy se o nějaký ten recap, či recenzi, musíme trošku poprat. Třeba tenhle týden se mi podařilo nechtěně Daviesovi vyfouknout třetí díl Pozůstalých, přičemž jsem toho pak i mírně litoval, protože kolega byl narozdíl ode mě tenhle týden ve formě a já ani napodruhé nedokázal v šesti stech znacích shrnout byť jen malinkatou část z děje. Což uznejte sami, u recapu trošku zamrzí. No ale aby toho nebylo málo, podařilo se mi si zároveň drze zabrat rovnou i druhou epizodu brilantního Farga. Hrozně nefér svět. Tentokrát však, místo abych nadšením sedl ke stroji a pustil se do ťukání, jsem druhý den ráno kolegům se smolíkem přiznal, že k té epizodě vlastně ani nemám co říct. Důvod? Vždyť se tam nic nestalo. To bych to ale nebyl já, abych nad vším poté ještě desetkrát znovu nepřemýšlel, celou situaci ještě jednou nezvážil a o dva dny později, se nakonec nedal potupně do ťukání. Důvod? Vždyť se tam toho stalo tolik!

Zatímco minulý rok působilo budování zápletky ve Fargu mírně chaoticky a člověk tak nějak netušil, odkud přiletí další rána, letos mám pocit, že na to jdou tvůrci mnohem strukturovaněji. Sebejistěji. První epizoda končila tajemnou schůzí jisté kriminální organizace z Kansas City, na které se probíralo převzetí (hádám drogové) operace rodiny Gerhardtů. Ti jsou oslabeni náhlou ztrátou hlavy rodiny a jakmile se v zátoce objeví krev, můžete se vsadit, že připlavou i žraloci. Už v úvodu druhé epizody se tak dočkáme lehce kmotrovské návštěvy, po které paní Gergardtové nezbývá, než chopit se pevně otěží rodinného businessu a začít se chystat na válku. Problém je, že její pozice není tak silná, jak by asi potřebovala a její nejstarší syn se trůnu nehodlá vzdát bez boje. Největší šanci na vítězství pak bude mít ten, kdo první najde ztraceného člena rodiny, nejmladšího ze tří bratrů, Rye. To by se ale mohlo ukázat už brzy jako pěkná fuška.

Sejmula ho totiž Peggy. Rozmázla ho o přední kapotu a potom si ho dovezla domů, jako nějakou trofej, potvrzujíc snad i ty nejbizarnější vtípky o ženách a jejich schopnostech řídit auta. Jejímu manželi Edovi tak zadělala na slušné morální i praktické dilema. Mezitím po mrtvém mladíkovi začne pátrat i parta drsoňů z Kansas City, v čele s hodně ukecaným Mikem Milliganem, letošní verzí Billyho B. Thortona. Jeho střet se stárnoucím šerifem Teda Dansona uprostřed prázdné silnice u mě napnul i nervy, které jinak roky už nikdo ani nepolechtal. Nepřeháním. Ono celkově byla však tahle epizoda zatraceně napínavá. A taky pekelně bohatá na budování rámcové zápletky a věcí příštích. Jakmile ten masakr totiž začne, a věřte mi, že on začne, budeme na tyhle pomalejší rozjezdové díly ještě s láskou vzpomínat.

Yeah, but… co máme dělat do té doby? Vyplatí se to hltat týden, co týden, nebo bude lepší to pak dát celé najednou? Tak tady vám asi neporadím. Jak jsem už psal v prvním odstavci, mně se druhý díl na první pohled taky zdál jakoby prázdný a o ničem. A vidíte, nakonec byl opak pravdou. Fargo není nijak hravé, ani zábavné. Je drsné a temné. Jo, absurdní, ale to jenom tak, mimochodem. Pod povrchem je to krvelačná bestie, která jenom čeká na svou šanci a až ji dostane, nacpe vás do drtičky hlavou napřed. Seriál je vlastně takový Peter Stormare z původního filmu, na který se mimochodem ve druhé řadě už také odkazuje. Prozatím nám nedává nic zadarmo a to je sakra dobře. Není totiž nic horšího, než líný divák, kterému se vše musí nosit až pod nos. Jinými slovy, kdo nebude dávat pozor, může dost dobře skončit u Coenů v garáži. Tak bacha na to.

Vytáhni v hospodě: Jesse Plemons musel nabrat váhu pro jiný projekt. Nakonec se s tvůrci dohodl, že si ji ponechá i pro natáčení Farga. Fakt dík. 

Fargo: S01E04


ikona
mcb
Fargo pokračuje v seriálové krasojízdě. K čemu se schyluje? 
Už po pouhých čtyřech epizodách je jasné, že Fargo bude figurovat ve většině našich rekapitulujících seriálových žebříčků uplynulého roku. Ještě ani nestihl doznít Temný případ a konkurenční stanice FX nám nečekaně naservírovala další televizní událost letošního roku – co mohlo znít jako zbytečně prodloužení a přiživování se na kultovním filmu bratří Coenů, se rázem změnilo ve výživné drama, které účinně dokáže balancovat na hranici temného thrilleru, kriminálky, černého humoru a nadsázky. To vše s biblickým podobenstvím jako bonusem.
 
 

Nejen apokalyptické kobylky totiž zachvátí aktuální epizodu s názvem „Eating the Blame“ – v ní se v podstatě stále řeší nedozírné následky šokujícího pilotu. Policie pátrá po Malvovi, který mezitím vydírá zbohatlického Stavrose. Důvod je skrytý v brilantní úvodní scéně, která je flashbackem do dob, kdy chudý král supermarketů ke štěstí přišel. Tajemný kufřík s penězi je typicky coenovským katalyzátorem událostí, jehož důsledky si člověka vždycky najdou (vzpomeňte na Tahle země není pro starý). S oscarovým majstrštykem se televizní Fargo podobá také v postavě Billyho Boba Thortona, který si v lecčem zadá s démoničností Antona Chigurha ztvárněného Javierem Bardemem. Oba jsou svým způsobem nadreálné postavy, které se objevují v pravé chvíle na pravých místech a vytvářejí problémy, jenž musí řešit ostatní. Vzpomínáte si vlastně na Malvovo nevysvětlitelné zmizení ve sklepě v prvním díle?
 
 

Pokračuje také tragikomická linie s Lesterem, který je konfrontován se dvěma zabijáky. Tyhle scény patří zaručeně k těm nejpovedenějším z celého dílu – ať už jde o tarantinovskou debatu ve znakové řeči o mormonech, únos Lestera nebo závěr ve vězeňské cele, Fargo dokazuje, že umí dokonale mrazivé momenty proložit osobitým černým humorem. A my se nemůžeme dočkat, jak to celé bude dále pokračovat.

P.S. Taky vám vždycky naskočí husí kůže u úvodních titulků?
Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (13)

Fargo: S01E03


ikona
Krasa
Klenot jara se nám klaní třetí epizodou a my nestačíme zírat. Co nového v zasněžené Minnesotě? 
Oh my Fargo! Ještě před měsícem bych si nedokázal představit, že právě Fargo, zdánlivě pouhý parazit na slávě dokonalého filmu, bude jarní perlou. Třetí díl „A Muddy Road“ navíc zřetelně potvrzuje trend. Pilotní díl sice byl poněkud nabitější zásadními událostmi, než dva následující, ale atmosféra, dialogy, a břitký humor na scéně zůstávají nadále. Ani ne za tři hodiny čistého času se totiž povedl vytvořit hrdina, co bude zírat na fanoušky z plakátů v pokojích a stane se do jisté míry legendou v seriálech. Lorne Malvo (Billy Bob Thornton) je totiž ďábel. A to v třetí epizodě seriálu televize FX hraje druhé, až třetí housle. Stačí však jen zabrousit kolem Milose Stavrose a na závěr mu opepřit sprchovou relaxaci prasečí krví a už mu zase zobeme z ruky. 
  

Výraznější roli si v třetí epizodě užívá policistka Molly. Ta neustále čuje, že Lester Nygaard není jen nevinnou obětí jakéhosi domácího přepadení a svědectví Guse Grimleyho, který k ní i s dcerou přijede vykonat malé profesní pokání, jí v tom ještě utvrdí. Dojde také na vyšetřování záležitosti „umrzlého v lese“, tedy té postavy, která v úvodu pilotu prchla Malvovi z nabouraného vozu. „A Muddy Road“ je konverzační epizoda se třemi vynikajícími vtipy a hned několika obtížně zapomenutelnými scénami (ta debata Guse s policejním náčelníkem na záchodě je úžasná!). Ve Fargu se hodně mluví, ale málo kecá. Dialogy jsou svižné, věty v nich krátké a každé slovo má své právoplatné místo. A to je v televizní tvorbě na pokračování přeci jen spíše sporadickým jevem.
  

A jak se třetí epizoda líbila vám? Souhlasíte s námi, že je Fargo televizním klenotem jara?  

Fargo: S01E02


ikona
mcb
Černohumorná seriálová jízda pokračuje. Jak se povedl druhý díl Farga? 
Krasojízda pokračuje. Fargo už svým pilotem naznačilo, že půjde po True Detective o další seriálovou pecku, která by neměla být diváky opomenuta. Na pomezí černohumorné komedie a existenciálního dramatu rozehrál „remake“ oblíbeného filmu bratří Coenů pozoruhodnou partii v zasněženém zapadákově, kde se nejen každý zná, ale i vše je zde propojeno. Toto heslo ostatně hlásá i v pořadí druhá epizoda, která napovídá,  kam se desetidílný příběhový oblouk posune.
 
 

Ke konci minulého dílu to ještě mohlo vypadat, že jakýmsi stálým pojítkem mezi jednotlivými událostmi bude pouze postava tajemného zabijáka/démona Billyho Boba Thortona, který bude jezdit po různých městech a zasahovat do osudů lidí. Opak je naštěstí pravdou, Fargo totiž nezapadne do ohrané epizodické struktury, ale přikloní se k mnohem rozsáhlejšímu vyprávění napříč několika dějovými liniemi. Ne zas tolika, aby méně shovívaví diváci ztratili orientaci a zájem jako v případě čím dál nahuštěnější Hry o trůny – po šokujících událostech prvního dílu se tedy pomalu, ale jistě začínají řešit jejich následky, navrch se však přidávají i úplně nové dějové linie, které jen přidávají na rozmanitosti celku. Uťápnutý Bilbo Pytlík zde už rozhodně není tím hodným hobitem, jeho postava totiž prochází zásadním vývojem, jako když naprosto důvěryhodně a chladně maskuje vraždu své ženy před policií, aby si poté doma uvědomil, co skutečně páchal. Pomalé propadávání do temnoty si s lehkou nadsázkou nezadá i s takovým Perníkovým tátou, i když tady bude proměna postavy zásadně rychlejší a ne až tak podstatná, protože jde jen o jednu z mnoha.
 
 

Zároveň se odvíjejí další linie, u nichž zatím nemůžeme určit jejich přesnou úlohu či směřování – jako příklad uveďme starostlivého policajta a otce Colina Hankse, který nenápadně pokukuje po sousedce, zabijáka Malva vyšetřujícího nový případ vydírání supermarketového krále (Oliver Platt) či pátrání po pravdě policistky Molly, která po smrti svého kolegy tuší, že s Lesterem (Martin Freeman) není něco v pořádku. A to ani nemluvím o (ne)sehrané a komické dvojici nájemných vrahů Mr. Numbers a Mr. Wrench, kteří v mnohém připomínají zábavnou absurditu coenovských charakterů Petera Stormarea a Stevea Buscemiho z originálu. Jelikož se ale doba posunula, nezabíjejí své oběti v drtičce na dříví, ale vrtačkou na led.
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace