Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Firefly | 2002
csfd  imdb
hrají: Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin

Firefly: 1. sezóna


ikona
st39.6
 

Asi těžko by se mi začínalo jinak, než osobními sympatiemi. Firefly je prostě bezva, nebudu pro to hledat žádný odborný termín, stejně jako nebudu zastírat fakt, že leč bezva, v jádru úplně primitivní. Přes to svým způsobem splňuje fanouškovské přání v něco nového, neotřepaného. Nese s sebou sice archetypální postavy, dokáže s nimi ale pracovat na oné cool úrovni, na kterou se tak pěkně kouká. V tom případě už mi ani nevadí, že Firefly nemá žádnou dějovou kostru, že se příběh seká vyloženě „po epizodách“a že se všech čtrnáct dílů nese tak trochu ve stejném duchu. Děsně chytlavě napsaný scénář o válečném veteránovi, který na své rozpadlé lodi Firefly pašuje po všech koutech univerza, má totiž neopakovatelné kouzlo. Jeho hlavním zaříkávadlem je osobitý mix space opery s notnou dávkou westernových prvků. Vesmírní kovbojové tu nosí opasky proklatě nízko, jen málokdy navštívíte planetu, na které by zlatavý písek nelétal do očí a Whedon se nebojí jít ani ke kořenům slova cowboy, když nechá hlavní postavu napříč galaxií pašovat nervózní skot. Je to prostě něco jiného, než na co jsme zvyklí.

To vám ostatně dokáže už znělka. Když se vesmírným vakuem rozezní country, zprvu vás to možná zaskočí trochu nemile, zvyk je ale železná košile a brzy vás obepne tak, že se jí poddáte. Stejně tak, jako se poddáte hereckým výkonům posádky zastaralé lodě. Hlavně šarmantní Nathan Fillion přenáší ze scény na scénu životadárnou jiskru, doprovázenou han-solovskou arogantností, tvrdohlavostí a neustálým laškováním jak s divákem, tak s postavami kolem sebe. A že mu asistují samí zkušení hráči. Možná ne velké hvězdy... o to více ale na tak malém prostoru dovedou předvést.


Firefly by si měla ukrást srdce každého, kdo s ní kdy začne. Její jednoduchost přirozeně kontrastuje s potenciálně kultovním vzezřením (nechápu, jak to mohli producenti nevidět už při premiéře;) - a ačkoliv kvalita epizod dosti kolísá, ještě rádi prominete celou hromadu chyb a raději si budete užívat, jak šikovně se tvůrci vypořádali s nízkým rozpočtem i omezenými tvůrčími možnostmi vůbec. Epiku, kterou byste možná od takového námětu očekávali, nahrazuje černý humor, sarkasmus, děsně pohodová atmosféra a vědomí, že Firefly vás ani další epizodou nezklame. Možná ani nepřekvapí, ale v rámci možností toho předvádí svou osobitostí víc, než lecjaký mainstreamový seriál, který se kvůli ždímání peněz dočká nekonečného natahování. Možná bychom měli být za ustrašenost producentů vděční, protože dali vzniknout modle, která je jasně vymezena svou „exkluzivitou“ i faktem, že ačkoliv zůstává univerzum Firefly otevřené, už do něho nikdy nikdo nevnikne.

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace