Fresh Off the Boat: První dojmy
13:00 | 15.02.2015 |
Stanice ABC přesedlala v probíhající seriálové sezóně na hodně zajímavou taktiku. Rozhodla se totiž naservírovat rodinný sitcom téměř každé rasové skupině ve Spojených státech. Ostatně, není se co divit. Mezitím, co si typičtí Amíci užívají již x-té řady prověřené Takové moderní rodinky či Průměrňákových, na ostatní publikum se zrovna moc necílilo. Tedy až do teď. Z černošské taškařice Black-ish se tak stal solidní hit, Hispáncům určená Cristela naopak příliš úspěchů nesklízí. Nyní se k této sestavě přidává novinka Fresh Off the Boat cílící primárně na asijské osazenstvo. Má ovšem novinka co nabídnout i ostatním, obzvláště neamerickým, divákům?
Příběh nás zavede do devadesátých let, kde budeme sledovat trampoty původem taiwanské rodinky Huangových, která se stěhuje z čínské čtvrti z Washingtonu na předměstí plné bohatých bělochů na Floridě. Hlava rodiny, podnikavý Louis, zde totiž koupil ne zrovna profitující typický americký steakhouse a jako milovník všeho amerického má z přesunu velkou radost. Zbytek rodinky ovšem jeho nadšení nesdílí. Jeho poněkud svérázná a přísná manželka by se totiž i přes všechnu snahu o začlenění do místní komunity nejraději vrátila ke svým blízkým do Washingtonu. Stejné přání má pak také jeden ze tří synů a vypravěč celého příběhu, malý Eddie, jenž jako milovník raperské hudby nechce o životě na předměstí ani slyšet. I přes neshody je ale všem jasné, že zde musí táhnout za jeden provaz.
Hlavní synopse nesrší originalitou, ve správných rukou by se z ní však dala vyždímat solidní komedie plná rýpanců do americké i asijské kultury. Jenže takových momentů se zde divák dočká jen zřídka. Rozdílnost mezi oběma kulturami a obtížné začleňování se zde totiž vyskytuje méně, než bychom čekali. I v těch mála případech se pak tvůrci stále pohybují ve vlnách nekonfliktní rodinné zábavy a na nějaké rýpavé narážky tak můžeme zapomenout. Ze sžití s nudnými spoluobčany se zkrátka dalo vytěžit mnohem více a ani zbylé snahy o humor, skládající se většinou z konfliktů a chování různých rodinných příslušníků, vás nemají absolutně čím překvapit a maximálně se zde párkrát pousmějete.
Scénář navíc nabízí několik podivností, jež tu vlastně jsou tak trochu navíc. Zasazení do devadesátých let zde, kromě všudypřítomného a místy dosti otravného hip-hopu, není vlastně vůbec využito a voice-over dospělého Eddieho, jenž je ve skutečnosti autorem seriálu i knižní předlohy, je tu naprosto zbytečný. Ostatně, samotná postava malého rappera Eddieho možná zněla hezky na papíře, v podání ne příliš sympatického Hudsona Yanga ovšem místy působí dosti podivným a otravným dojmem. Upištěná maminka Constance Wu se pak také pohybuje na hraně snesitelnosti a největší pozornost si tak pro sebe krade snažící se tatínek Randall Park aka Kim Čong-un z nedávného The Interview. Roli pařícího diktátora se však přes všechnu snahu stejně nevyrovná.
Fresh Off the Boat zdaleka není žádným komediálním odpadem, u něhož kvůli bychom kvůli porci trapného humoru nedokázali sedět ani minutu. Je to prostě jen další rodinná limonáda, jež nemá náročnějšího diváka čím překvapit a bohužel vlastně ani čím zaujmout. Potenciál byl díky střetu dvou kultur opravdu daleko jinde. Obyvatelé čínských čtvrtí sice budou mít konečně důvod sednout si k bedně, my ostatní ale můžeme tento kousek v klidu přeskočit.
Verdikt
Spooner
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry