Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
FUBAR | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Nick Santora
režie: Phil Abraham, Holly Dale, Steven A. Adelson, Stephen Surjik
hrají: Arnold Schwarzenegger, Monica Barbaro, Milan Carter, Gabriel Luna, Fortune Feimster, Travis Van Winkle, Fabiana Udenio, Jay Baruchel

FUBAR: 1. řada


ikona
Diego.Dorlan
Arnold Schwarzeneggercianetflix
Arnold se podíval na malé obrazovky ve špionážním seriálu. Jak se mu tato premiéra povedla? 

Netflix během krátké doby přišel hned se dvěma špionážními seriály. Prvním byla kvalitní žánrová podívaná s názvem Noční agent a minulý měsíc se představil v seriálu FUBAR legendární Arnold Schwarzenegger jako agent CIA před důchodem. V případě FUBARu ovšem nejde jednoduše říct, zda se jedná či nejedná o kvalitní podívanou, protože klíčový aspekt pro to, jak si seriál užijete, je zejména váš vztah k Arnoldovi. Pojďme se tedy podívat, co přesně tím myslím.

 

Luke Brenner je pětašedesátiletý agent CIA, který právě odchází do důchodu. Léta služby vlasti a špionážní práce po celém světě se podepsaly na jeho vztahu k rodině a on se tak netěší na nic jiného, než na odchod do penze, který stráví na své lodi a pokusí se získat zpět přízeň své rodiny. Tyto plány ovšem musí přesunout na druhou kolej, když je povolán na misi, kterou on jako jediný může zvládnout. Luke tak odlétá do jižní Ameriky, kde má zachránit agenta, kterému hrozí vyzrazení jeho pravé totožnosti. Celý svět se pak Lukovi obrátí vzhůru nohama, když zjistí, že agent, kterého přišel zachránit, je jeho vlastní dcera.

FUBAR stavěl už ve své kampani hodně na postavě Luka s tváří Arnolda a to naštěstí nebyla pouze marketingová berlička, protože Arnold zde hraje jednu z hlavní postav a v seriálu si ho můžeme užívat plnými doušky. Respektive, můžeme to zkoušet. Já osobně mám Arnolda poměrně rád, vyrůstal jsem hodně na jeho filmech a jeho životní cesta dokáže být zdrojem obrovské inspirace. Ve FUBAR je ovšem už poměrně často vidět jeho věk a ta akční rovina rozhodně nevypadá tak drsně ani věrohodně, jako tomu bývalo před několika dekádami.

 

V tomto ohledu ovšem Arnie není jedinou “vykopávkou”, kterou v seriálu můžeme sledovat. Celá konstrukce seriálu a příběhu, který se zde odehrává, působí o několik dekád starším dojmem. Pozlátko na seriálu je a rozhodně po technické stránce nevypadá, jako kdyby tvůrci dostali rozpočet a vybavení z let osmdesátých, ale mluvím zejména o tom, jak se seriál snaží komunikovat své myšlenky směrem k divákům. Velmi často je totiž v této rovinně až bolestně prvoplánový, a i když to v některých momentech funguje a pro sentimentálnější diváky (mezi něž se počítám) vytvoří slušné množství hezkých situací, tak si nemohu odpustit pocit, že i když to na mě funguje, tak si seriál tyhle emocionální momenty příliš nezaslouží, protože s postavami prostě nepracuje zdaleka tak dobře nebo do hloubky, aby tyto osobní momenty měly takovou váhu, jakou se jim tvůrci snaží dávat.

Humoru je v seriálu poměrně hodně, ale jak už tomu tak bývá, velká část vtipů nevyzní zdaleka tak humorně, jak si pravděpodobně scénáristi mysleli. Celkově seriál působí na jednu stranu moderně po vizuální stránce, ale velmi zastarale po stránce samotného příběhu. Postavy jsou po celouu dobu příběhu velmi ploché a definované stereotypy, které spatříte na první pohled. Určité snahy o jejich rozvinutí se sice dočkáme, ale i ta je tak mělká, že to téměř působí, jako kdybychom se dostali pouze malinko pod povrch, a nikam dál. Zápletka je pro samotný děj dostačující, ale opět v divákovi nezanechá téměř žádnou stopu, a chvilku po zhlédnutí budete rádi, že si vzpomenete na nějaké momenty, ale jen těžko budete hledat detaily o tom, proč ty věci vlastně byly tak, jak jsme je viděli.

 

Pokud jste vyrůstali na filmech s Arnoldem Schwarzeneggerem a máte pro něho ve svém srdci stále místo, tak pro vás bude FUBAR pravděpodobně zábavnou jednohubkou, která vás sice nenadchne, ale ten čas před televizí či monitorem si s touto ztřeštěnou partou ze CIA a rodinou hlavních postav užijete. Dlouhodobý dojem to na vás ovšem rozhodně neudělá, protože většina zajímavějších myšlenek je příliš prvoplánová na to, aby ve vás zanechala silný zážitek, a ten zbytek je spíše rutinní špionážní akce či snůška sem tam vtipných hlášek či situací. Pokud ovšem k období, kdy se Arnold držel na výsluní, nemáte příliš silný vztah, nebo přímo nemáte rádi tvůrci, tak se seriálu spíše vyhněte. Nestává se to příliš často, ale hodnocení mezi třemi až sedmi z deseti pokryje většinu diváků a bude opravdu nejvíce záležet na tom, s kolika nostalgickými dioptriemi se na seriál budete koukat.

---
Autor: Jakub Kratochvíl
Foto: Netflix
Zdroj: Netflix 

Verdikt

avatar5/10

Diego.Dorlan

Nepříliš originální ani hluboký seriál, kde hlavním tahounem je zejména Arnold. Ten bohužel ve svém věku už nezvládá tento typ rolí tak, jak bychom všichni rádi viděli, ale i přes všechny ty nedostatky je možné si seriál užít, pokud jste na filmech s Arnoldem z 80. a 90. let vyrůstali.


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Palo111

 • avatar7/10

  pytlak15

 • avatar5/10

  DarkSith

 • avatar5/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace