Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Gen V | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Evan Goldberg, Eric Kripke, Craig Rosenberg
hrají: Jaz Sinclair, Lizze Broadway, Chance Perdomo, Maddie Phillips, London Thor, Derek Luh, Patrick Schwarzenegger, Clancy Brown

Gen V: 1. řada


ikona
Spooner
amazonbandagen vthe boys
Jde to i bez Homelandera a Butchera? 

Když se objevily první zprávy o spin-offu výtečných The Boys, přiznám se, že jsem měl docela velké obavy. Mé seriálové zkušenosti mě už naučily, že na bratříčky prověřených sériích není dobré se těšit, obzvláště když se zaměří na dospívající hrdiny a školní prostředí. Gen V mi zkrátka zprvu znělo jako laciná ždímačka peněz a ratingů, která toho příliš nového a svěžího nenabídne. Jsem však velmi rád, že mohu napsat, jak moc jsem se v tomto případě spletl. Z Gen V nejen, že se nevyklubal zbytečný přídavek, ale naopak se z něj stalo jedno z největších seriálových překvapení tohoto roku, jež svět původního seriálu svěžím způsobem rozšiřuje.

Hned první dobrou zprávou je, že Gen V neztratilo nic z původního nekompromisního a krvavého stylu. Ano, přesouváme se sice na Godolkinovu univerzitu pro lidi se zvláštními schopnostmi, kde místní omladina ve volných chvílích řeší i vztahy a řadu osobních problémů. Těch volných chvil ovšem k našemu štěstí příliš nemají. Již celkem záhy totiž parta kolem Marie, jež umí dělat s krví nevídané věci, začne zkoumat, co stálo za nedávnými tragickými událostmi na škole. Hlavní dějová linka má pak naštěstí hned od prvních epizod slušný spád, takže na větší vztahové peripetie a podobnou výplň, jichž jsou kousky ze školních prostředí plné, tu není moc času. Místo toho dostáváme příběh, který bez větších hluchých míst hezky postupuje vpřed a nabídne nám i nejeden sympatický zvrat či překvapivou práci s postavami.

Tvůrci se totiž opravdu nedrží zkrátka a vždy minimálně jednou za epizodu razantně šlápnou na plyn. Pravidelná porce nečekaných momentů, sprosťáren, šíleností a brutalit je tu tedy zaručena a v tomto ohledu Gen V za Bandou opravdu nijak nezaostává. Zejména v druhé polovině, kdy jsou pak hlavní motivy a otazníky již prozrazeny, se navíc šikovně pracuje s proprietami z The Boys a zajímavým směrem se rozšiřuje celý komiksový svět i motivy, co byly načrtnuty v seriálovém předchůdci. 

Hezky se zde pracuje s mnoha překvapivými cameo roličkami a samotný závěr nápaditě otvírá vrátka pro čtvrtou řadu The Boys. Neděje se to ovšem tak nešikovně jako např. ve Star Wars, kde musíte vidět sólovku Boby Fetta, abyste v něm dostali vyústění Mandaloriana. Naopak, zde se na to jde dramaturgicky vychytralejší cestou, v níž se v podstatě jen láká a šikovně se nastiňuje případná zápletka. Což už tak dlouhé čekání na čtvrtou sezónu u mnoha fanoušků ještě prodlouží.

Také dospívající skvadru si zde divák docela rychle oblíbí. Pravda, na první pohled zde chybí silný tahoun, jakým je u staršího bratříčka Butcher či Homelander a po herecké stránce žádný z nováčků podobně silně bohužel nevyčnívá. Scénář ovšem dokáže efektně pracovat s jejich schopnostmi i zranitelností a zvládne z nich vytvořit plnotučné a pěkně nečernobílé postavy, u nichž někdy nebudete vědět, co čekat. Díky tomu, jak skvěle se zde zachází s jejich motivy a psychikou, však budou dávat jejich rozhodnutí takřka vždy smysl. Noví hrdinové jsou navíc tak různorodí, že si zde snad každý najde svého favorita, ať už jde o hlavní hrdinku Marii či její mini parťačku Emmu.

Ano, najde se tu sice pár scén, v nichž si postavy až příliš vylévají srdíčko a malinko to šustí papírem. I přesto se zde však s teen a školními motivy pracuje často nápaditě a jsou do světa The Boys sympaticky zakomponovány. Z Gen V se tak vyklubal pro fanoušky hezký dáreček, jenž nejen, že zpříjemní čekání na další sérii hlavního seriálu, ale navíc umí naservírovat podobnou porci bizarností (akční scéna s maňásky, sexuální i krvavé využití schopností Emmy), hlášek, rozšíření prvků z The Boys a v neposlední řadě samozřejmě podobně brutální zábavy. Tato parta prostě ohromně překvapila a já jsem rád, že jsme ji rozhodně neviděli naposledy.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Amazon Prime 

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Seriál Gen V ve své první sérii ukázal, že je mnohem víc než jen lacinou výplní před další sezónou The Boys. Mladí hrdinové totiž dokázali přinést podobnou porci nekompromisní zábavy a šílených momentů jako její předchůdce. To vše za doprovodu chytlavého děje plného překvapení i překvapivých cameo roliček, které jsou ovšem v příběhu vždy efektně využity. I na univerzitní půdě vás tedy čeká velmi výživná podívaná.


Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Sub-Zero

 • avatar8/10

  slord

 • avatar7/10

  ZAJDA.

Gen V: První dojmy


ikona
Ravenous
Noví hrdinovia. Nové schopnosti. Rovnaká zábava.  

Po zaslúženom mega-úspechu seriálu The Boys sa diváci dočkali prvého spin-offu. Adaptácia nihilistického komixu proti sebe stavia svet neškrupulóznych, zvrátených, božským komplexom opantaných „superhrdinov“ a tím ostrieľaného, len o niečo menej neškrupulózneho, definitívne rovnako zvráteného Billyho Butchera. Sex, nahota, perverzita, brutalita, cynizmus, sarkazmus, nekompromisnosť, krv, zvratky (a všetky iné mysliteľné telesné tekutiny), či sociálna, kultúrna a kinematografická satira a kritika sú trademarkami naprieč celými troma doterajšími sezónami. Niečo mi vraví, že tvorcovia nezmenia štruktúru príbehu ani v sezóne číslo 4, ak však patríte k nedočkavcom, všetky vyššie uvedené atribúty obsahuje aj Gen V.

 

Protagonistom je Marie Moreau (Jaz Sinclair), tínedžerka a tzv. „supe“, teda človek so superschopnosťami. Nanešťastie, prvý kontakt Marie so schopnosťou ovládať (nie len svoju) krv skončí tragédiou, po ktorej sa dostáva do školy špecializujúcej sa na edukáciu výnimočne nadaných detí. Po nejakom čase sa na ňu usmeje šťastie. Marie bola prijatá do Godolkinovej Univerzity. Predstavte si ju ako Oxford pre ľudí so superschopnosťami. Veci čoskoro eskalujú a Marie sa dostáva čoraz bližšie k opone, za ktorou sa skrýva skutočná tvár Godolkinovej Univerzity, Vought a celého „supe“ aparátu. Mŕtvoly sa budú kopiť do nebies.

 

Hlavný tvorca The Boys, Eric Kripke, spolu so svojimi partnermi Craigom Rosenbergom a Evanom Goldbergom sa nepokúšajú znovu vymyslieť koleso. Našťastie. Bez väčších problémov aplikujú definičné vlastnosti materskej série. Robia tak opätovne formou najvyššej možnej kvality, divácke oko tak potešia akčné scény, ktorým nechýba poriadna kompozícia, stabilná kamera, tempo, ani patričná brutalita. Dostavia sa aj erotické sekvencie, no tie zatiaľ nedosahujú explicitnosti laskominiek Deepa, Homelandera a spol. Verím, že s pribúdajúcimi epizódami tvorcovia postupne posunú hranicu aj v tomto aspekte.

 

Z pohľadu deja taktiež dostávame povedomý hlavný charakter. Maria je outsider. Často neistá, samotárska, tichá – podobne ako Hughie. Dobrou správou je, že scenár vie, kedy prestať kopírovať originál a rozvinúť Gen V novým, vlastným smerom. Na rozdiel od The Boys, v spin-offe sme až po uši ponorení vo svete nadľudí. Zatiaľ, čo The Seven mala svoj protipól v Butcherovi a jeho parte vyvrheľov, v Gen V stoja proti Vought a jeho inštitúciám osoby, na ktorých celý Vought stojí. Navyše, nachádzame sa v prostredí vysokej školy. Jej študentami tu stále mávajú hormóny, stále nie sú povahovo plne vyhranení, ani psychologicky osobnostne uzavretí. Takáto obmena prináša svieži vietor na poli psychológie charakterov a vzťahov medzi postavami. Novej ornej pôdy je teda dostatok a nejedná sa iba o „už videné“. A kto sa teší na známe tváre zo sveta pôvodnej série, nebude sklamaný. V úvodnom triu dielov, ktorých sa táto recenzia týka, sa predstaví hneď niekoľko obľúbencov, resp. „obľúbencov“.

---

Autor: Róbert Humeník
Foto: Prime Video 

Verdikt

avatar9/10

Ravenous

Gen V navodzuje dojem, že popri nastolení vlastnej dejovej línie funguje v kompakte s jadrom tunajšieho univerza – nič sa tu nasilu neprepisuje, nič sa nikam netlačí. Všetko za sprievodu typickej nekompromisnosti. Gen V tak zatiaľ pôsobí ako ideálny spin-off.


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Palo111

 • avatar8/10

  slord

 • avatar9/10

  NevimJakejNick

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace