Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Girls | 2012 - ???
csfd  imdb
tvůrce: Lena Dunham
režie: Lena Dunham
hrají: Lena Dunham, Allison Williams, Jemima Kirke, Zosia Mamet

Girls: První dojmy


ikona
KarelR
Nakročení do života v osobitém podání, kterému neuniknul ani McDonald. 

Co se týče mladých tvůrčích objevů, málokterý letos překoná Lenu Dunham. Pětadvacetiletá režisérka a scenáristka před dvěma lety debutovala celovečerákem Tiny Furniture. Poté se ještě trochu herecky rozkoukávala, aby si následně vydobyla vlastní seriál na HBO. Za produkční podpory Judda Apatowa se tak vydává ovládnout malou obrazovku, což vedle Hry o trůny nebude vůbec žádná legrace. Lena se ale určitě jen tak nevzdá, stejně jako její postava z Girls.

Hannah je mladá dívka po vysoké, která se snaží prorazit jako spisovatelka v New Yorku. Ve chvíli, kdy má úspěch a pořádnou práci na dosah, se ale její rodiče rozhodnou, že se jim nechce dcerušku dál sponzorovat. Hannah je tak hned na začátku půlhodinového pilotu připravena o veškerou finanční podporu a musí vymyslet, co dál. Pomáhat jí v tom bude nejlepší kamarádka Marnie (která se momentálně snaží zbavit až příliš milého přítele) a duo sestřenic Shoshanna a Jessa. Že to celé zní jako pokus o Sex ve městě pro současnou generaci? No, ano. Twist je ale v tom, že právě od téhle seriálové klasiky se Girls velmi rychle distancují. A nasazují totálně odlišný feeling.

Tam, kde Sex ve městě vztahy spíš romantizoval a předváděl přitom tuny nádherného product placementu, se novinka od HBO naopak schválně drží při zemi. Hrdinky seriálu totiž nespadají do škatulek maximálně klišovitých televizních postav. Místo toho vykazují tolik realističnosti, že ve svém okolí pravděpodobně máte obdobu každé z nich. Nejen tím pak seriál dalece překračuje mantinely mainstreamové komediální řachandy, jakou byste kvůli Apatowovu jménu mohli čekat. Pojetím postav, a také vším ostatním od jemného humoru až po nepříjemně uvěřitelné situace, se snaží být spíš sondou do života dnešních mladých slečen. A tím opravdu nemyslím dámičky z Gossip Girl, ale ty, které místo popíjení drahých koktejlů pořádají domácí večírky s příležitostným zkoušením lehkých drog.

Ne že by to byly nějaké převratné objevy. Lena Dunham je ale v pilotu servíruje s velkou dávkou osobitosti a dokonce i špetkou přesahu. Což je na tak nenápadnou novinku velice dobrá vizitka. Celý díl pochopitelně zabírá hlavně představování postav a naznačení jejich vztahů. I tak ale dojde na několik vynikajících scén (sex na gauči, obhajování McDonaldu) a všechno naznačuje, že bychom v nadcházejících týdnech mohly dostat podobně zábavný a inteligentní nášup.

Girls se dost vymykají veškerým sitcomovo-dramatickým škatulkám a spoustě lidí tak dozajista nesednou. Pokud se ale dokážete naladit na jejich nezávisláckou vlnu, budete mít před sebou hodně zajímavou protiváhu Sexu ve městě. Doufejme, že po pár dílech nezklouzne do nezajímavého tlachání o útrapách života ve Velkém jablku, ale naopak uzraje v další trvalku naší oblíbené „televize“.

Verdikt

avatar8/10

KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Snipsley

 • avatar6/10

  mcb

 • avatar3/10

  xxendxx

 • avatar7/10

  Marc

 • avatar8/10

  phou.raelly

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace