Golden Boy: Recenze
13:00 | 26.05.2013 |
Za sedm let se stane William Clark Jr. nejmladším vrchním policejním komisařem v historii. Toto je jeho příběh. Tak začíná každý díl kriminálky Golden Boy. Už teď víme, že tady tak dlouho rozhodně nevydrží. Nerad říkám „já to říkal“, ale tentokrát jsem to opravdu říkal. Zrušení seriálu Golden Boy však není žádným překvapením. Mizerná sledovanost a podprůměrná hodnocení v recenzích udělají své. Pojďme se tak naposledy trochu blíže podívat na jednu z dalších obětí letošního škrtání v televizních programech. Na následujících řádcích se pokusíme zjistit příčiny předčasného konce a zdali se jedná o konec zasloužený.
Zpočátku se zdálo, že Golden Boy bude hlavně o souboji Arroya a Clarka, dvou nenamachrovanějších detektivů v celém New Yorku. Po několika úvodních epizodách to tak i bylo. Oba na sebe vytáhli různou špínu, sem tam vypadl i nějaký ten kostlivec ze skříně, než se nakonec více méně shodli na tom, že jestli budou v tomhle stylu pokračovat, ani jednomu to neprospěje. V těchto momentech jsem seriál rovnou odepisoval. Byla to sice fajn poctivá kriminálka, ale to dneska už nestačí, ani pokud to vychází od zkušeného Nicholase Woottona. Něco tomu prostě chybělo, nějaký náznak originality, invence, něco, čím by se Golden Boy výrazněji odlišil od konkurence. Už i ta znělka dala vzpomenout na seriály 90. let, zvláště Pohotovost nejednou vyplavala na mysl.
Jakmile se však Clark trochu blíže seznámí s novinářkou, rozjedou se další příběhové linky. Shodou okolností se náš detektiv zaplete rovnou s manželkou zástupce starosty. Ta se sice už vidí jako bývalá paní Holbrook, ale znáte to, ne každý v tom má úplně jasno, takže nás čekalo hned několik výměn názorů plných mužných pohledů a testosteronu a k tomu i nějaká ta vražda a falešné obvinění. Prostě normálka, když se dostanete do světa politiky, nevěry, mrtvých prostitutek a nepřejících kolegů. Zrovna Arroyo je sice grázl prvního stupně, který vám provede cokoliv, jen aby byl ve světle reflektorů, ale přece jen má tu pomyslnou hranici, u které se zastaví a poslouchá své svědomí, že to, co se chystá udělat už je i na jeho vkus až moc velká sviňárna.
Další příběhovou linkou byla ta s Clarkovým otcem (Michael Madsen), pro něhož měl Wootton ještě velké plány, jak jsme se mohli dozvědět z těch krátkých pohledů do budoucnosti, kde už trochu prošedivělý a kulhající vrchní komisař Walter Clark Jr. vzpomínal na začátky své detektivní kariéry. Právě tohle mělo být tím ozvláštněním jinak průměrné kriminálky, ale co se provedení týče, to zůstalo tak na půl cesty. Ono by se totiž ani nic nestalo, kdyby tam vůbec nebyly, stejně slouží jen jako ukázka toho, že se Clark stane vrchním komisařem a se slzou v oku vypráví svůj příběh. Chybí mi tam nějaké hlubší propojení obou časových rovin. Rozhodně mi nestačí, když se dozvím, že půlka postav do sedmi let zemře a druhá je ve vězení nebo o nich není ani zmínka. Sice můžeme spekulovat, že by se časem něco takového objevilo, ale to je k ničemu, protože za celých třináct dílů nebyli tvůrci schopni vytřískat víc než pár povzdychů a zahleděných pohledů.
Uznávám, že poslední díl byl o třídu lepší než všechny ostatní. Kdyby Golden Boy nastolil takovou kvalitu už od prvních epizod, je možné, že by se té druhé řady i dočkal. Jenže tady se na žádné kdyby nehraje, co naplat, že nám zůstala halda nezodpovězených otázek, že mezi postavami byly nejvyhrocenějších vztahy za celých třináct dílů, co naplat, že jsme dostali příslib do budoucna v podobě odhalování zkorumpovaných fízlů. Televizní zábava je nekompromisní byznys a nikdo v něm nerad ztrácí peníze. Docela i věřím, že to měl Nicholas Wootton celé promyšlené a že bychom se ještě dočkali zajímavých momentů, on má ten policejní svět slušně nastudovaný. Bohužel se toho už nedočkáme a i když dávám relativně nízké hodnocení jsem celkem zklamaný, že to Golden Boy balí, začínal mi přirůstat k srdci, klučina zlatej.
Verdikt
Dr.Z
Vaše hodnocení
Golden Boy: Pilot
10:00 | 26.02.2013 |
Zajímalo vás někdy, jak by to vypadalo, kdyby se až nezdravě ambiciózní policajt stal ze dne na den detektivem a během několika let by z něj navíc byl vrchní komisař policie v New Yorku? Že ne? No, mě taky ne, ale Nicholas Wooton nad tím přemýšlel. A přemýšlel nad tím tak moc, až z toho napsal scénář k novému seriálu Golden Boy. Podle papírových předpokladů není Wootton žádné ořezávátko. Psal pro Chucka, Útěk z vězení nebo Zákon a pořádek. Nějaká praxe tam tedy je. Dokázal však všechny své nabité schopnosti a zkušenosti uplatnit i u vlastního projektu nebo by měl radši zůstat u psaní pro někoho jiného?
Jak už jsem napsal, vše se točí kolem jednoho uniformovaného policisty, který se dostal do přestřelky, zneškodnil dva ozbrojené lupiče a ještě u toho stihl zachránit postřeleného parťáka. Z Waltera Clarka je rázem hrdina, je povýšen a může si vybrat, kde by chtěl působit. Nečekaně si vybírá mordpartu v New Yorku. Tam na něj však moc přívětivých tváří nečeká a on tak bude muset ještě setsakra dokazovat, že na to má a že to všechno nebyla jen náhoda. Tenhle okleštěný nástin příběhu by ještě ušel, i ta úvodní přestřelka je hezky svižně natočená a v divákovi vzbudí naděje, že sleduje seriál s potenciálem. Brzy však přijde vystřízlivění a naděje se ukážou jako plané.
Za všechny problémy, které s tímto seriálem po úvodním dílu mám, je třeba jmenovat postavy. Nevýrazné a hlavně nezajímavé vedlejší postavy, které ničím nezaujmou, nic zvláštního seriálu nepřináší a jsou naprosto prázdné. Něco podobného bohužel platí i v případě hlavního hrdiny Waltera Clarka v podání Theo Jamese. Arogantní, sebestředný zelenáč, jemuž vůbec nedělá problém obcházet zákon, je těžce nesympatický hrdina. Nepomohla ani berlička v podobě jeho původu ze slabších sociálních vrstev a péče o problémovou mladší sestru, obojí selhává na plné čáře a na bankovní účet speciálně vytvořený po dojemné reportáži na TV Nova byste mu neposlali ani korunu. Jediný Chi McBride a jeho detektiv Don Owen jako ostřílený a důchod vyhlížející mazák vytahuje herecké výkony z žumpy podprůměrnosti.
Dalším problém je fakt, že jde o kriminálku, která je spíše o tom, jak těžké to má detektivní rychlokvaška na pracovišti a jak složité vztahy na okrsku panují, než o vyšetřování samotných případů. To se tak nenápadně odsouvá na vedlejší kolej a působí spíše jako nutnost – přece se tam nebudou celý den jen ládovat koblihama a srkat u toho kafe z kelímku, sem tam musí vyšetřit i nějakou tu vraždu. jediným zajímavým prvkem, jenž Golden Boy přináší, je rámcování příběhem odehrávajícím se o sedm let později, kdy je z Waltera Clarka velké policejní zvíře a vypráví svůj příběh. Scénáristé nám tam předhazují jednu nápovědu za druhou, jakým směrem se bude příběh ubírat a jak to dopadne s některými postavami. Otázka ovšem je, zdali je to v dnešní době plné flashbacků, flashforwardů a kdoví jakých dalších flashů dostatečně originální nebo spíš, zdali je to tak dostatečně originálně uchopeno a pojato, že si Golden Boy zaslouží naši pozornost.
To, jestli si větší pozornost nový seriál televizní stanice CBS zaslouží, ukážou až další díly. Z pilotu tomu však moc věcí nenasvědčuje a pokud nemáte zálibu ve sledování všech možných policejních dramat a detektivek bez ohledu na jejich kvalitu, Golden Boy vás asi moc bavit nebude a další díl si už nejspíš nepustíte. Všichni však víme, že o úspěchu seriálu – alespoň v jeho začátcích – nerozhoduje ani tak kvalita jako jeho sledovanost. Navíc už se několikrát u jiných seriálů stalo, že po pilotu dali tvůrci hlavy dohromady a provedli pár změn, které danému seriálu pomohly. Proto budeme Golden Boy i nadále sledovat a po několika dílech přineseme naše závěrečné doporučení.
Verdikt
Dr.Z
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry