Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dobrá znamení | Good Omens | 2019
csfd  imdb
tvůrce: Neil Gaiman
režie: Douglas Mackinnon
hrají: David Tennant, Michael Sheen, Nick Offerman, Jon Hamm, Benedict Cumberbatch

Dobrá znamení: 1. řada


ikona
Sam.Vimes
Proč jsou Good Omens jednou z nejlepších novinek roku? 

Adaptace kultovního románu Dobrá znamení vzešlého ze spolupráce dvou legend fantasy žánru, Terryho Pratchetta a Neila Gaimana, se v různých podobách neúspěšně chystala už roky, svého času ji plánoval i Terry Gilliam. U příprav aktuálního projektu (minisérie pro BBC) ještě byli oba autoři, ovšem Terry již trpěl postupující Alzheimerovou chorobou a když prosil Neila, aby na adaptaci případně dohlédnul, nakonec z toho bohužel bylo jeho poslední přání. A tak Gaiman, místo aby zaujal pouze obvyklou producentskou pozici, napsal scénáře všech epizod, osobně obsadil několik hlavních rolí a řídil každý krok celé produkce jako showrunner.


Svět se zdánlivě neodvratně blíží ke svému konci, armády nebes i pekel se šikují k poslední bitvě a uprostřed tohoto víru událostí je chyceno jedno nepravděpodobné přátelství anděla a démona. Azirafal (Michael Sheen) i Crowley (David Tennant) na Zemi až příliš zpohodlněli a apokalypsa se jim jaksi nehodí do krámu, protože ať už by vyhrála kterákoliv strana, znamenalo by to konec malých antikvariátů, palačinkáren i svébytných hospůdek. Kromě této dvojice potkáváme ještě spoustu dalších rozkošně napsaných postav včetně malého antikrista a jeho kamarádů, řádu satanistických sester, ženy s knihou pravdivých předpovědí budoucnosti nebo lovce čarodějnic.


Pratchettův styl (a částečně i Gaimanův) je na první pohled pevně ukotven v literární formě a je obtížně převeditelný do jiného média, aniž by výsledek šustil papírem. Ve větší či menší míře je to vidět na starších filmech i adaptacích pro divadlo. Jenže Dobrá znamení skončila v těch nejlepších možných rukou – v rukou jednoho ze spoluautorů, který dobře ví co a proč funguje v knížce a jak by to mohlo fungovat v její adaptaci. Zároveň Neil celou dobu pracoval s Terryho stínem nahlížejícím přes rameno a když už by málem udělal zbytečný kompromis a nechal vyškrtnout nějakou hezkou scénu (flashback s čarodějkou Agnes k tomu měl blízko), napadlo ho co by na to tak řekl Terry, který v jednání s kravaťáky nikdy neměl moc trpělivosti, a kompromis se nekonal. Nejhůře převeditelné části knihy byly pasáže psané čistě z vypravěčského nadhledu, přitom se v nich ale skrývá tolik vynikajících momentů a vtipů. Seriálu se to podařilo vyřešit voice-overem Boha s hlasem Frances McDormand a funguje to perfektně.

Minisérie je věrnou adaptací, ale ne doslovnou. Něco se samozřejmě nevešlo, něco bylo redukováno jen na malé odkazy jako třeba Elvis nebo cédéčka Queen v autě. Čtenáři knihy si tohle všechno samozřejmě užijí víc, ale celkově jsou Dobrá znamení přístupná všem, ztrácet v nich nebude ani divák neznalý původního románu. Z devadesátých let předlohy se seriál posouvá do současnosti, čili se stejně jako kniha odehrává v době svého vydání. Retro zasazení by tady bylo zbytečné a motivy Dobrých znamení jsou ostatně stejně aktuální teď jako tehdy.

Někde se zkracovalo, jinde se ale zase přidávalo, mimo jiné i proto, že příběh v šesti epizodách je zkrátka potřeba gradovat trochu jinak než román. A proto, že není žádoucí aby na delší dobu zmizely ze scény dvě hlavní postavy. A tak jsou v seriálu navíc například další andělé v čele s Gabrielem (Hamm), které si Gaiman vypůjčil z nápadů pro případné pokračování původní knihy, o němž se o několik let dříve s Pratchettem začali bavit. A ve třetí epizodě přibyl vynikající průřez Azirafalovým a Crowleyho vztahem v průběhu dějin a zásadních biblických událostí.

Asi nejočividnější změnou je posunutí anděla a démona více do popředí, oproti Adamovi s kamarády, Anatémě nebo čtyřem jezdcům. Dává to smysl, Azirafal s Crowleym jsou nejatraktivnější postavy příběhu a i díky svým představitelům snadno zastiňují všechny ostatní. Oba herce obsadil přímo Gaiman, bez castingu, a oba jsou se svými lahůdkovými hereckými projevy trefami do černého. Jak Sheen a jeho uhlazený, mírně upjatý a zdánlivě bázlivý anděl skrývající pořádný kus odvahy, tak Tennant a jeho stylový padlý anděl s cynickou slupkou. A právě tohle přátelství je tlukoucím srdcem seriálu. Tím spíš v době, kdy se silné citové vztahy ve fikci omezují převážně jen na ty romantické.

Značná část tvůrčího týmu se rekrutuje z Gaimanových přátel anebo fanoušků, kromě již zmiňovaných třeba ještě Tori Amos, která nazpívala závěrečnou písničku A Nightingale Sang in Berkeley Square, Jon Hamm, jehož casting vypadal tak, že na Gaimanovu nabídku, jestli nechce hrát v Dobrých znameních, obratem poslal jednoslovnou odpověď: "Ano", nebo Nina Sosanya (sestra Mary), která byla velkou fanynkou předlohy. Takže spoustě zúčastněných ani nebylo příliš potřeba vysvětlovat o jaký tón se mají snažit, ale už dopředu měli docela přesnou představu. A bezchybně trefují onu zdánlivě naprosto seriózní hereckou polohu, která jen umocňuje komediální efekt dialogů.

Minisérie drží velmi hezky pohromadě, až má opravdu blízko k šestihodinovému filmu, za což si rozhodně zaslouží pochvalu i Douglas Mackinnon (Doctor Who, Sherlock), který režíroval všech šest epizod. Díky spolu-produkujícímu Amazonu měl projekt štědrý rozpočet a může se chlubit velice slušnými triky a výpravou. Obzvlášť vyčnívají fantastické kostýmy, v. současnosti i v rozličných historických etapách. A celý seriál doprovází vynikající soundtrack, kde nechybí ani poctivá dávka obligátních Queen. Pokud bych měl něco vytknout, tak snad jen linka mladého Adama Younga a jeho kamarádů byla v druhé polovině přeci jen příliš rychlá a zasloužila by si pár scén navíc.


Dobrá znamení zpracovávají a komentují spoustu témat, velkých i malých, od náboženství a mýtů až po dopravu v Londýně a péči o květiny. Především je to ale příběh o přátelství a o lidskosti v kulisách konce světa. Vyprávěný s typickým pratchettovským humorem a „kousavým humanismem“ a s obrovskou kadencí citovatelných hlášek. Tahle dlouho očekávaná adaptace se zkrátka povedla prakticky nejlépe, jak mohla.

Verdikt

avatar9/10

Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    speedy.mail

Dobrá znamení: Pilot


ikona
Diego.Dorlan
Jak se povedl úvod adaptace knihy Terryho Pratchetta a Neila Gaimana? 
Dobrá znamení z produkce Amazonu byla pro nás v redakci jedním z nejočekávanějších seriálů tohoto roku. Nejen že knižní předlohu vytvořili Terry Pratchett a Neil Gaiman spolu, ale na samotné adaptaci se podílelo tolik známých jmen, že bylo od začátku téměř jisté, že tento počin bude velkou událostí.
 

Seriál začíná ve stejném duchu jako kniha: jsou nám představeni Eva s Adamem a jejich první hřích. Vzápětí se na scéně objevují démon Crowley a anděl Azirafal. Tohle duo spolu funguje v určité symbióze již od počátku věku (rozumějte Edenu) a tak, když na svět má přijít Antikrist, se rozhodne tomu zabránit, protože co si budeme, jaký by to byl život, kdybyste si nemohli užít ty drobné věci jako sushi, nebo pozdravy od obsluhy ve vašem oblíbeném podniku. Nic ovšem nejde podle plánu, jak tomu už bývá. Díky souhře několika nedopatření a pochybení se začínají odehrávat události, které nikdo nebyl schopný předpovědět.


Hlavní předností seriálu byl v prvním díle vztah Crowleyho a Azirafala. David Tennant jako užvaněný démon a Michael Sheen jako bázlivý anděl stojí ve středu dění a jejich interakce jsou opravdu výborné. U obou herců máte pocit, že jim role padla jako ulitá. Jedním z nejzábavnějších aspektů jsou vsuvky vypravěče, jež by téměř nikde jinde nefungovaly, ale v tomto případě je to nepostradatelná část příběhu a poskytuje velmi štědré dávky humoru.
 
Produkce Dobrých znamení rozhodně nic nepodcenila: kostýmy vypadají skvěle, širší obsazení hraje velmi dobře a celkový tón seriálu mi připadá, že velmi dobře vystihuje předlohu. Samozřejmě žádná adaptace se neobejde bez určitých změn, ale Neil Gaiman při tvorbě seriálu spolupracoval a mnoho odchylek, které může divák znalý předloh vidět mají být přímo z jeho hlavy.


Dobrá znamení tak v úvodu nasazují slušnou laťku. Děj utíká velmi rychle a člověk se nemá ani v nejmenším šanci nudit. Interakce hlavních postav a jejich velmi neortodoxní vztah je zábavné sledovat. Samotná atmosféra seriálu je velmi uvolněná a navazuje pocit, jaký by měl čtenář předlohy, což je možná jedna z největších pochval, kterou mohu seriálu složit.

Verdikt

avatar8/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    speedy.mail

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace