Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Městečko záhad | Gravity Falls | 2012-2016
csfd  imdb
tvůrce: Alex Hirsch
hrají: Jason Ritter, Alex Hirsch, Kristen Schaal, Justin Roiland

Městečko záhad: 1. a 2. série


ikona
Diego.Dorlan
Gravity Falls ukončilo své televizní pusobení před dvěma roky. Jak se nám tento animák líbil? 

Pokud jste někdy na internetu zahlédli obrázek, nebo video z tohoto seriálu, tak si asi říkáte, proč publikujeme recenzi na takový dětský seriál. Konec konců tvůrcem je Disney a animace je opravdu nakloněná spíše mladšímu publiku, ale nenechte se zmást. Gravity Falls je seriál, který možná pobaví děti, ale opravdu jej docení až trochu starší publikum. Nebál bych se Gravity Falls v určitých ohledech přirovnat k Rickovi a Mortymu. Než se ovšem rozhodnete mě lynčovat, tak si prosím přečtěte zbytek článku.

Do malého městečka jménem Gravity Falls přijíždí na prázdniny dvojčata Dipper a Mabel. Zůstávají u svého strýčka Stana, který provozuje takzvanou „past na turisty“, kde lže lidem o fiktivních monstrech, mimozemšťanech a legendách z tamějších krajů, jež se údajně mají v okolí vyskytovat. V této práci mu pomáhá Soos, jenž se snaží udržet budovu pohromadě, aby Stan mohl vydělávat své milované peníze. Druhým zaměstnancem Stana je Wendy, dcera místního dřevorubce, jež disponuje menším zápalem pro práci, než mokrá krabička od sirek šancí na rozdělání ohně. Krátce po příjezdu nachází Dipper v lese mysteriózní deník a začíná zjišťovat, že místní legendy možná nebudou pouze výplodem fantasie jejich strýčka.

Gravity Falls běželo v zámoří na televizních obrazovkách téměř 4 roky, ale za tu dobu se stihlo odvysílat pouze čtyřicet dílů rozdělených do dvou řad. Celkově se tak jedná o relativně krátký seriál, který byl od začátku zamýšlený s jasným koncem. Dle slov tvůrce seriálu to od začátku měl být příběh o jednom neuvěřitelném létě, končícím návratem dvojčat domů. Po shlédnutí seriálu si sice divák může říct, že by se dalo v klidu pokračovat dále, ale musím ocenit Alexe Hirsche, že i přes velký úspěch seriálu dodržel svoji původní vizi a nezačal pracovat na pokračování, jak tomu často bývá u úspěšných seriálů.

Na tomto seriálu si již od prvních okamžiků divák zamiluje všechny hlavní postavy. Každý z hlavních protagonistů je totiž výborně zpracovaný a přináší do interakcí mezi postavami svůj vlastní způsob humoru, jenž funguje skvěle v kombinaci s téměř kteroukoliv jinou postavou. Díky tomu se tak seriálem prolínají dobrodružství téměř všech postav a divák se nikdy nenudí. To vše je zasazené do úžasně budovaného světa, který se řídí vlastními pravidly, jež naši hrdinové objevují společně s diváky.

Jak jsem již zmínil, animace seriálu možná na první pohled nepřitáhne diváky ze starší věkové skupiny, ale samotný seriál míchá tuto animaci skvěle s vtipy a značná část humoru staví na dokonalém časování, jenž se v seriálu opravdu daří na výbornou. Nicméně poslední epizoda „Weirdmageddon“ je záležitostí, kterou opravdu nepovažuji za zábavu pro děti. Gravity Falls si zde sice zachovává stále svůj humor, který funguje i v opravdu podivném zasazení, do něhož uvrhne městečko hlavní záporák, ale animace zde vyobrazuje výjevy, jenž si člověk bude ještě dlouho pamatovat.

Teď, když o seriálu již něco víte, se dovolím vrátit k mému přirovnání Gravity Falls k Rickovi a Mortymu. Oba seriály pracují s motivy, kde postavy žijí ve světě, jehož události jsou pro diváky cizí, ale pro postavy se v mnoha případech nejedná o nic moc zvláštního. Oba seriály jsou chytré, ale nestaví jen na tom a užívají svého vlastního smyslu pro humor k budování nejen příběhu, ale i vztahu diváka k postavám. A pokud si i tak říkáte, že jsem musel spadnout ze stromu, tak vás zanechám s informací, že tvůrci obou seriálů jsou přátelé a v obou seriálech najdete upomínky na seriál druhý. To vše doplněno malou rolí, kterou v Gravity Falls ztvárnil Justin Roiland (tvůrce a dabér Ricka a Mortyho).

Celkově tak Gravity Falls považuji za zábavnou podívanou s motivy a vtipy, které jsou v mnoha situacích cílené spíše pro starší publikum. Díky této kombinaci, jež je u animovaných filmů již normální praxí, tak dosahuje seriál pomyslné laťky, kdy se ani dospělá část publika nemusí stydět za to, že kouká na takový seriál. A protože Gravity Falls je ten typ seriálu, který si člověk pustí spíše na doporučení, tak doufám, že tato recenze někoho přesvědčí o tom, že výlet do malého městečka v lesích Oregonu je dobrý nápad.

Verdikt

avatar10/10

Diego.Dorlan


Hodnocení redakce

  • avatar10/10

    Diego.Dorlan

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace