Grimm: Úvod 3. řady
10:00 | 29.10.2013 |
Studnice letošních novinek je pomalu vyčerpána, pár jich nás ještě čeká, ale tu hlavní dávku máme už za sebou. Ještě tu však zbývá několik navrátivších seriálů, které jsme sledovali a hodláme s nimi pokračovat i nadále. Jedním z nich je i Grimm. Tenhle lovec všemožných potvor z knížek bratří Grimmů nepatří zrovna mezi ty nejkvalitnější seriály, ani mezi ty nejlépe hodnocené, ale určitě se jedná o zajímavý doplněk k různým záhadným, mysteriózním a mýtům a bájím věnujícím se seriálům. Minulá sezóna skončila napínavě a zrovna uprostřed útoku zombií ovládaných vúdú rybou plivající sliz. I s takovými šílenostmi se musí správný Grimm vypořádat.
Grimmové nikdy neměli v říši nadpřirozených bytostí příliš mnoho přátel. Ti rozumnější se jim vyhýbali, ti odvážnější (nebo hloupější – ta hranice je tenká) se je snažili zabít. Na páteční čaj o páté by si je rozhodně nikdo nepozval. Královská rodina, jak se zdá, má však s naším Grimmem nějaké speciální plány, protože se klidně odhodlali k přeměně několika desítek lidí na zombie. To že chodící mrtvolu udělali i z Nicka, se dozvídáme v úvodní epizodě třetí série. Jak to tak ale vypadá, Grimm zombie je trochu větší sousto, na které zřejmě nebyli připraveni. Nejen, že nerad lítá, ale také si dokáže zjednat pořádek v kdejakém pajzlu.
Abych pravdu řekl, úvodní díl toho opravdu mnoho nenabídl. Máme tu chudáka Nicka se zarudlýma očima, který se musí podřídit svým krvelačným instinktům, zatím co se Monroe, Rosalee, a Juliette utáboří v přístavu a honí se s tlupou zombíků. Kapitán Renard do toho bezcílně pobíhá a policie v čele s Hankem a Wuem všemu mlčky asistují. Ještě bychom neměli zapomínat na Adalind, té se totiž po sérii podivných rituálů podařilo získat její schopnosti zpět a mohla by tak do budoucna dělat další problémy. Takové by mohlo být shrnutí prvního dílu třetí řady Grimma. Jestli z toho cítíte, že nejsem zrovna dvakrát nadšený, tak máte pravdu. Nejsem sice žádný velký fanoušek tohoto seriálu a vždy si raději pustím Lovce duchů, ale jako oddychovou záležitost mám Grimma rád. Škoda, že na něj teď musím být tak ošklivý.
Úvodní díl byla neskutečná nuda. Půl hodinové pobíhání po skladišti, které jsme si mimochodem užili i na konci minulé řady, se táhlo a hlavně nikam nevedlo. Nebýt totiž neschopnosti přítomných postav, bylo by hotovo za pět minut a my mohli sledovat něco zajímavějšího. Tím rozhodně nemyslím nemastného a neslaného kapitána Renarda. Ten totiž buď věčně visí na telefonu, nebo někoho sleduje. Tahle postava toho ze začátku seriálu slibovala hodně, ale nakonec s ní tvůrci zabloudili do slepé uličky a ona zatím naráží hlavou do zdi jako ta hloupá zombie. A pokud jde o linku s Adalind, ta sice někam aspoň spěje (k návratu schopností), ale je tak moc natahovaná, plná nesmyslných rozhovorů a všemožných rituálů, že jsme si to mohli klidně odbýt v jednom nebo dvou dílech. Samotný Grimm z této epizody také nevyvázne bez poskvrny, protože jediné, co si pro něj scénáristé přichystali, je běh, hluboké dýchání, mručení, vrčení, bručení a vražedné pohledy.
Grimm začal svou třetí řadu hodně nešťastně. Přitom se během řady minulé rýsovala taková zajímavá zápletka, jenže tvůrci toho zřejmě příliš vymyšleno nemají, a tak se snaží zdržovat a nás se pokouší ošálit lacinými triky. Na nás to samozřejmě nefunguje a těmhle praktikám odoláme. Grimma sice budeme sledovat i nadále, ale bude se muset hodně snažit, aby si opět získal naši přízeň.
Verdikt
Dr.Z
Vaše hodnocení
Grimm: 1. sezóna
09:06 | 21.05.2012 |
Grimm to měl těžké od samotného počátku. První trailery se pyšnily nálepkou „od tvůrců Buffy, přemožitelky upírů“ a tématem na ni více než odkazovaly, čímž pouze zvyšovaly nesplnitelná očekávání. David Greenwalt sice byl jedním z důležitých členů Buffy-týmu a rozhodně za sebou má několik výborných projektů (zejména zrušené Miracles), přesto je tělem i duší zabíječky upírů především Joss Whedon, který s Grimmem nemá nic společného. A tento handicap je patrný hned od prvního dílu. Zatímco Buffy představuje především unikátní seriál o dospívání a veškeré nadpřirozené bytosti jsou jen senzačním MacGuffinem, u Grimma je tomu přesně naopak a téměř veškerá pozornost je zaměřena právě na jeho fiktivní svět. Současně postrádá veškeré vyšperkované dialogy, anagramy a (nejen) slovní humor, který je pro Whedonovu tvorbu typický. Jediné, co tak mají oba seriály společné, je mytologický hrdina předurčený k boji se zlem. O druhou, mnohem výraznější podpásovku se pak postarala televizní stanice ABC, která o několik týdnů dříve uvedla svoje Once Upon a Time, velkolepý seriál s pohádkovým tématem, jemuž je pro jeho vykalkulovanou líbivost těžko konkurovat. Přesto si Grimm šel svou vlastní cestou.
Detektiv Nick Burkhardt si pomalu začíná uvědomovat své zvláštní schopnosti. Dokáže prozřít tělesnou schránku a odhalit mytologické bytosti, které se v ní ukrývají. Jak se později dozvídá, je jedním z potomků strážců rovnováhy mezi světem lidí a světem monster. Je jedním z Grimmů. Za pomocí svého přítele, Wesen stvůry Monroa, se Nick snaží udržet tuto rovnováhu a dostát odkazu svých předků. Prvotní nevyrovnanost prozrazovala, že sami tvůrci nevěděli, jak se seriálem pracovat. Jestli se více soustředit na kriminální složku nebo na tu mytologickou. Formálně se seriál jevil jako průměrná, sterilní podívaná s epizodicky uceleným vyprávěním. Čím hlouběji nás ale tvůrci pouštěli do Wesen světa a napovrch se dostávala hlavní narativní linie, tím víc začal Grimm fungovat jako celek a jeho zábavnost více než rostla. Ze suchých hlášek se navíc stal funkční příznačný humor, těžící především z Nickovy dvojí autority a to zejména ve chvílích, kdy se střetávají oba seriálové světy.
David Giuntoli je pro roli Grimma-nováčka jako stvořený a Silas Weir Mitchell (Haywire z Útěku z vězení) coby neurotický Blutbad Monroe ho dokonce překonává. Svěží vítr do seriálu vnesl příchod Rosalee (Bree Turner), která se od druhé řady bude objevovat pravidelně, a větší prostor pro vtipkujícího seržanta Wua (Reggie Lee). Výborná camea si zde odbyli také Titus Welliver, David Zayas či Amy Acker. Ve druhé polovině se navíc tvůrci nebáli udeřit na řádně temnou strunu, čímž si mě nadobro získali a častokrát jsem si říkal, jaká je to škoda, že Grimm neběží na kabelové televizi, kde by si autoři mohli dovolit mnohem víc. S postupným odhalováním mytologie sahající hluboko do minulosti výrazně roste i seriálová gradace spojená s poměrně překvapivým vývojem některých postav, jež musela přesvědčit i ty největší skeptiky. Vždyť i ten Nickův věčně otravný parťák Hank (Russell Hornsby) si konečně najde své místo.
Závěr první série sice přináší spoustu nezodpovězených otázek a téměř žádné odpovědi, o to zajímavější ovšem bude ta druhá. Pevně věřím, že Grimm toho má ještě hodně co nabídnout. Nedošel mu dech jako většině novinek letošní seriálové sezóny. Právě naopak, teprve ho pořádně nabral. Možná nemá lyričnost Once Upon a Time a konceptuální vyšperkovanost Buffy, přemožitelky upírů, přesto mu jeho kouzlo a příjemnou atmosféru nelze upřít. Ve světle posledních událostí je člověk ochoten odpustit mu i jeho prvotní chyby (včetně prvoplánového závěrečného twistu). A vrátím-li se ještě naposledy k Buffy, její první série také nebyla zrovna dvakrát vydařená a hle, kam to nakonec seriál dotáhl.
Verdikt
JAn_G
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Radmila67
- 7/10
krumlajs
- 9/10
Stormrager
- 10/10
Rabbit
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry