Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Šťastné údolí | Happy Valley | 2014-2023
csfd  imdb
tvůrce: Sally Wainwright
režie: Euros Lyn, Sally Wainwright, Tim Fywell
hrají: Sarah Lancashire, Steve Pemberton, Siobhan Finneran, George Costigan, Joe Armstrong, James Norton, Adam Long, Charlie Murphy

Šťastné údolí: 3. řada


ikona
tomasmy
BBCHappy Valley
... a žili šťastně...? 

Šťastné údolí bylo před pár lety jedním z těch vůbec nejlepších televizních dramat nejen se skvělou detektivní zápletkou, ale zejména s fantasticky napsanými a zahranými charaktery, luxusním scénářem a propracovanou psychologickou stránkou. Ne nadarmo byl oceněn řadou prestižních cen, včetně britské BAFTA. V roce 2016 seriál po dvou luxusních řadách a dvanácti dílech skončil. V tom nejlepším, nenatahován. Zdálo se, že už nemá o čem vyprávět. Psal se ovšem rok 2020, když bylo oznámeno, že se seriál po letech vrátí se třetí sérií. K její premiéře pak došlo až na Nový rok 2023 a my si teď povíme, jestli je výsledek fantastický nebo jenom výborný.  

Pokud seriál znáte (a já předpokládám, že ano, protože na novou řadu opravdu jinak nekoukejte), pak víte, že jeho název je skrznaskrz nasáklý ironií, protože obyvatelé malého města v Yorkshiru důvody k radosti opravdu nemají. Hlavní hrdinka, seržantka Catherine Cawoodová, před lety přišla o dceru. Ta spáchala sebevraždu poté, co byla znásilněna Tommym Lee Roycem, hlavním antagonistou celého seriálu. Ze znásilnění se navíc narodil Catherinin vnuk Ryan, kterého od narození vychovává. Tommy Lee Royce se ovšem teď vrací z vězení... To je jen pro připomenutí výchozí zápletka první řady, složitých vztahů a bolavých osudů je tu ale mnohem víc a jsou komplikované. Seriál vám naštěstí na začátku trojky všechny podstatné události připomene (takže rewatch není úplně nutný, přesto bych ho doporučil). Teď ale zatmívačka, pojďme se konečně věnovat nejnovější (a definitivně poslední) řadě, v níž se kromě všech důležitých herců vrátila samozřejmě také tvůrkyně a scenáristka celého seriálu, Sally Wainwright.  

 

Stejně jako v reálu, tak i mezi řadami uběhlo pár let. Ryan, kterému je už šestnáct, má ve škole docela velké problémy s trenérem fotbalu. Trenér fotbalu, jenž opravdu není žádný svatoušek, má pro změnu zaděláno na ještě větší problémy doma - o plánech jeho ženy a místního doktora vypráví nejvýznamnější z vedlejších zápletek. Ta hlavní začíná v okamžiku, kdy je na dně přehrady nalezeno tělo muže zalitého v betonu. Z vraždy, k níž došlo roku 2014, je obviněn Tommy Lee Royce, který je sice stále zavřen ve vězení, nicméně tentokrát v Sheffieldu, kam byl nedávnou přeložen - nachází se tedy mnohem blíž Catherine, svému synovi a dalším lidem, kterým v minulosti tolik ublížil. A protože je opět na scéně a znovu dostává výraznější prostor, je jasné, že divák se nudit opravdu nebude. 

 

Prim tady opět hraje Catherinina rodina a vzhledem k tomu, že je Ryan už v pubertě, se scénář mnohem více soustředí právě na něj. Jednotlivé epizody přinesou pár zatraceně sympatických dějových zvratů a hlavně opět naprosto luxusní dialogy a absolutně špičkové herecké výkony. Sarah Lancashire je samozřejmě výtečná, ale hlavní hvězdou je tady (opět) James Norton, jehož Tommy Lee Royce je prostě jednou z nejlépe napsaných postav psychopatického typu vůbec. Takže to máme špičkový scénář, excelentní herecké výkony, (ne)příjemnou atmosféru klasického anglického městečka a nic se nezměnilo samozřejmě ani na kvalitě režie. Britská detektivka je žánr naprosto zcela sám pro sebe a opravdu nikde je neumí lépe. A Šťastné údolí je už napotřetí vysoce kvalitní. Opět vám přinese sondu do opravdu nehezkých aspektů života a obdaruje vás solidní dávkou prvotřídní deprese. Jakékoliv pátrání po čemkoliv v něm i tentokrát hraje zcela vedlejší housle, přesto byste v současné době v tomhle žánru jen stěží našli něco lepšího.    

 

Opět jsem se nechal vtáhnout a absolutně pohltit. Sledování podobných seriálů je prostě požitek, tvůrči i herecký (i představitelů zcela vedlejších rolí) koncert vrcholí fantastickou závěrečnou dvacetiminutovkou, která byla nevyhnutelná a která ukončuje celý příběh v opravdu velkém a mimořádném stylu. Někdo by sice možná mohl namítnout, že vlastně není zase až tak originální, ale na síle a  výjimečnosti jí to vůbec neubírá. Tenhle očekávaný moment se prostě povedl naprosto na výbornou a budete si ho ještě dlouho pamatovat. Nebojím se napsat, že vás naprosto sejme - a nejenom hereckým koncertem Nortona a Lancashire. Strhující emocionální jízdu ale naštěstí zaručuje všech šest předešlých hodin. Vybroušený televizní klenot od BBC dostal po letech opět šanci zazářit a využil ji naprosto maximálně. Třetí řada možná není nejllepší, ale to je jenom tím, že si drží extrémně vysokou úroveň svých předchůdkyň, tedy se jim zcela vyrovná. Takže když to shrnu, je to k nevíře, ale během ledna jsme dostali hned dva seriály, které mohou aspirovat do žebříčku těch nejlepších - který je ten první, to všichni víte, jeho recapy koneckonců každý týden s napětím vyhlížite, druhý je tento. 

---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: BBC

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar9/10

tomasmy

Špičková dramatická záležitost té nejvyšší kvality. Fantastičtí herci a ještě lepší scénář jsou opět zárukou šestihodinové várky rozličných neveselých emocí. Jeden z nejlepších comebacků posledních let a finále, jak má být.

Šťastné údolí: 2. řada


ikona
do_Od
Pozdě, ale přece aneb proč byste si neměli nechat ujít ani druhou sérii skvělé britské detektivky Happy Valley. 

Znáte Happy Valley? Ne? Tak to děláte velkou chybu, tahle nenápadná krimi z ostrovů totiž poprvé oslnila diváky před nějakými čtyřmi lety a to nejen díky své sympatické všední hrdince, ale zároveň taky parádní režií (Euros Lyn je bůh), výbornou atmosférou zapadlé a zdánlivě bezproblémové krajiny (vzpomeňte Broadchurch), no a v neposlední řadě taky příběhem, který často připomínal to nejlepší od bratří Coenů. Jedinými zápory tak byl předčasně vyvrcholený děj a následně logicky slabší finále, ve kterém už se kromě psychologických dopadů a rodinného neštěstí nic moc neřešilo. Druhá řada tak nabízela ideální prostor tyhle nešvary napravit a vysloužit si konečně to skvělé hodnocení, které si tahle detektivní pecička potenciálně zasluhuje. Povedlo se?

V podstatě ano. Povedlo. Ze všeho nejdřív je potřeba zmínit, že byste do druhé řady neměli chodit, pakliže za sebou nemáte tu první. Děj druhé série okamžite navazuje na tu první a to bez nějakých zdlouhavých vysvětlovaček. Co se struktury týče, tam kde tvůrci Broadchurch sáhli po razantním překopání a přesunu do soudní síně, scenáristka Happy Valley volí mírnější postup.

Tommy Lee Royce, vrah a násilník z předchozí řady se tentokrát vrací pouze v roli manipulátora v pozadí, který z vězení přesvědčí svou psychicky labilní přítelkyni (skvělá Shirley Henderson z Deníku Bridget Jonesové), aby do malého Ryana bušila nejistotu a anti-babičkovskou (neplést si s anti-babišovskou...) rétoriku. Mezitím ve městě začal řadit nový sériový vrah, který si za oběti vybírá prostitutky a jako jednu z prvních zabil Tommyho matku. Její tělo pak ve svižném a taky překvapivě vtipném úvodu neobjeví nikdo jiný než všemi (haha - ne) oblíbená Catherine. Jenže tím furt nekončíme, zároveň totiž sledujeme novou postavu - postaršího detektiva z místního policejního sboru, který právě ukončuje svoji milostnou aféru s místní paničkou. Jak ale záhy zjišťuje, ta si to rozhodně nehodlá nechat jen tak líbit - v docela odvážném tahu se ho pokusí začít vydírat a taky se jí to málem povede. Vlastně nepočítala jen s jedinou věcí. A to prostým faktem, že každý člověk je za těch (ne)správných okolností schopný naprosto všeho.

Zkrátka opět coenovka hadr, tentokrát ale s několika drobnými rozdíly. Tak předně - sériový vrah, kolem kterého by se to na papíře mělo nejspíš celé točit, tady hraje druhé, možná až třetí housle. Stejně tak už se tolik neřeší Cathrinina rodina, resp. soustředíme se pouze na Ryana a jeho novou paní učitelku a pak taky krátce na sestru Cat, primárně ale jde o Catherine samotnou. Ta je vyšetřována kvůli vraždě Tommyho matky (měla motiv a žádné alibi, průser!) a zároveň zaučuje novou posilu do sboru, mladou Ann Gallagher (Charlie Murphy). Ann má za sebou traumatický zážitek z první řady, kdy se právě ona stala terčem nepovedeného únosu, který by nebýt Catherine s největší pravděpodobností nepřežila. Nicméně oklepala se z toho a teď čerstvě stojí na straně zákona, jako mladá, nezkušená, zato však nesmírně sexy odhodlaná strážnice. A já začínám přemýšlet čím to je, že mám vždycky takovou kliku a sáhnu po seriálu se slečnou přesně mého typu. Hm, to je skoro na téma. No nic, zpátky k práci.

Díky většímu počtu zápletek se tentokrát daří nastavené tempo udržet až do finále. Tvůrci si navíc pohlídali priority a tak vám dávkují jednotlivé závěry přesně podle toho, co vás jako diváka zajímá nejvíc. To nejlepší pak logicky přijde až nakonec, což udělá obzvlášť radost lidem, kteří první sérii vytýkali to samé, co v úvodu recenze já. Zatímco se však někde přidávalo, jinde se bohužel ubralo.

Druhá série zklame především na frontě zvratů. Žádné tady nejsou. V podstatě stačí mít něco málo nakoukáno a existuje dost dobrá šance, že nebudete ničím a nikým překvapeni. Což na jednu stranu zamrzí, na druhou to však lze chápat i jako tvůrčí záměr, kdy se raději vsadilo na gradující paranoiu a lidskou psychiku než šokující twisty. Podobně pak nepotěší ani absence výraznějších momentů, které by člověku utkvěly v hlavě. Jasně, dojde tam na jednu malou popravu, opět to ale není nic šokujícího, prostě jen pomalu se blížící moment, který když dorazil, potěšil, za rok už si na něj ale nikdo nevzpomene. Jenže v seriálu, který si drží šest epizod na sérii tohle vlastně ani ničemu pořádně nevadí. 

Nic z toho totiž neubere silně pozitivnímu dojmu, který druhá série v člověku zanechá. Důležitý je tady celek a jeho vyznění. Člověk je totiž opravdu schopen všeho a jakmile se tahle pointa vsákne, už jí nelze uniknout. Druhá série v tomhle směru zkrátka funguje na jedničku a vy díky tomu s radostí přehlédnete všechny drobné nedostatky. Atmosféra britských detektivek je jednoduše nedostizná a Happy Valley, byť nejde o žádné progresivní novátorské dílo, toho je dokonalým příkladem. Poctivá scenáristická práce, s osvědčeným hereckým ansámblem, výtečnou hudbou a neselhávající režií, co víc si přát? Já vlastně vím, třetí řadu, která bude letos a bude poslední. Za půl roku si pobrečíme.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

do_Od

Šťastné údolí: 1. sezóna


ikona
Krasa
Jak se nám líbila první řada detektivního seriálu, kterému se přezdívá "britské Fargo"? 
Britské seroše jsou namakaní borci. Útočí totiž silně, s emocemi a zvláštní opravdovostí. A my jim to obvykle baštíme i s celofánem. Happy Valley se od počátku zdálo být reakcí na loňský úspěch kriminální pecky Broadchurch. Silná ženská postava v hlavní roli, atmosféra zapadákova a zločin, nemající v daných končinách obdoby. Šestidílný výsledek je ale nakonec diametrálně odlišný od poměrně rutinní detektivky. Sally Wainwright napsala látku, co se mnohem více hrabe v hlavě hlavní hrdinky, a poutá pozornost inteligentním scénářem i rodinnými vztahy. Navíc klame tělem. A popletla i nás.
 
 

Happy Valley má šest epizod. A my jsme po čtvrté z nich byly poměrně echt přesvědčení, že se na vás vytasíme s devítkovým či desítkovým verdiktem a úsměvem navrch. Příběh je totiž rozehrán neobyčejně svižně a divák je v jeho rámci v jednom kuse překvapován. Catherine je policajtka na maloměstě. Padesátnice s lehkou nadváhou, žijící v domě se svojí sestrou – troskou a vnukem Ryanem. Syn s ní nemluví, dcera je po smrti, a Ryana tak musí vychovávat ona. Všechny tyhle rodinné vztahy jsou o dost komplikovanější a chvilku trvá, než se plně zorientujete. Jeden klátí tu, druhý má dítě s tamtou. Popravdě nás rodina Catherine příliš neoslovila, a do určité chvíle nám to bylo dost fuk. Čtyři epizody totiž hraje druhé housle, a ustupuje příběhu, z něhož jsme byli regulérně na větvi.
 
 

Podnikatel Nevison Gallagher nezvedne plat svému účetnímu Kevinovi. Ten se naštve a městskému podvodníčkovi Ashleymu sdělí plán, kterak unést Gallagherovu dceru a vyinkasovat za to slušné prachy. Jenomže Kevin není žádný Sorbo. Jeho postava silně připomíná Martina Freemana ve Fargu a naivní plán se mu brzy začne vymykat z rukou. Ashley se zato jeví jako zkušený zločinec a s pomocí dvou pohůnků skutečně unesou inkriminovanou dívku. A do toho všeho pochopitelně vstupuje Catherine a její nepříliš zkušený tým, který je na podobné situace zcela nepřipraven. Paralela s Fargem je každopádně na místě. Celé čtyři epizody je Happy Valley anglickou variací na Coeny. Zbabělci si hrají na hrdiny a propadají vině. A my jsme při třetí a čtvrté epizodě hledali své čelisti. Tyhle dvě hodinky jsou totiž neobyčejně mrazivé a chladnokrevné. 
 
 

Bohužel Happy Valley vyvrcholí předčasně. A to o celé dvě epizody dříve. Sally Wainwright v pětce v podstatě ukončí kriminální rovinu a vrhne se do té rodinné. A začne chrlit různé zkratky (Tommy s bodným zraněním je náhle velmi čilý) a velmi příhodné dějové zákruty (Catherine velmi příhodně vrátí odznak), aby příběh došel do očividného finále. To, co Fargo dotáhlo do uspokojivého konce, tak přesně to samé Happy Valley nedokázalo udržet v rukou. A to je pak jedno, že Sarah Lancastire hraje v hlavní roli jako o život, a že ten Trouble Town od Jakea Bugga zní ve znělce fakt slušně. Podkopané základy pak nespraví ani kamera či výprava. Happy Valley je z těch anglických věcí, z nichž čpí televizní produkce a o filmový feeling v nich nezakopnete.
 
 

A my po tak po prvotním nadšení váháme mezi šestkou a sedmičkou a na poslední chvíli si známkou nejsme jisti. Bohužel degresivní zážitky v ústech zanechají mnohem větší pachuť než ty progresivní. A tak zatímco je většina Happy Valley výjimečně dobrá, rozvláčná poslední třetina zabíjí prožitek. Nejsme žádní odborníci na Sally Wainwright a třeba její ceněné Last Tango in Halifax nikdo z nás neviděl. V Happy Valley nám však dokázala, že psát umí, a pokud máte chuť na depresivní britské drama, kombinující kriminálku a rodinné strašáky, dáváme vám naše požehnání. A kdo ví, třeba zrovna vy u té „devítky“ vydržíte až do konce!

PS: Jo, a sedmička!
 

Verdikt

avatar7/10

Krasa

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace