Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic | Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts | 2022
csfd  imdb
režie: Eran Creevy, Joe Pearlman, Giorgio Testi
hrají: Emma Watson, Daniel Radcliffe, Ralph Fiennes, Bonnie Wright, Helena Bonham Carter, Gary Oldman, Chric Columbus

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic: Recenze


ikona
tomasmy
Daniel RadcliffeHarry PotterHBO Max
Lze považovat očekávaný sraz bradavických absolventů za úspěšný? 

S Harrym Potterem jsem vyrostl. Provázel mě celým dětstvím a provází mě dodnes. Proto se předem omlouvám, protože tato recenze nejspíš nebude zcela objektivní. Vlastně nejspíš bude zcela neobjektivní. O vysokou úroveň výsledného textu se ale samozřejmě budu snažit. Inu, začněme – zpráva o chystaném reunionu bradavických absolventů mi udělala velikou radost. A ještě větší radost mi udělalo, když se výsledný produkt objevil na HBO GO hned po půlnoci. Inu, pustil jsem se tedy do sledování a do toho nejlepšího posilvestrovského ponocování vůbec.

Rupert Grint, představitel Rona Weasleyho, mi mluví z duše, když se ve filmu zmíní o tom, že jejich herecký trojlístek ještě není natolik starý, aby musel vzpomínat na natáčení ságy, která mladé herce proslavila. Právě tato filmová sága ovšem před pár týdny – konkrétně v listopadu – oslavila dvacáté výročí prvního filmu (což byl ostatně také důvod celé té slávy). Já sám jsem ještě o nějaký ten rok mladší, než představitelé bradavických studentů, což mi vlilo jistý optimismus do žil, ačkoliv vždycky, když si všechna ta čísla uvědomím, přijde mi na mysl právě to, že už starý jsem. Ale ukončeme mé směšné nářky a pojďme tuto významnou událost rozebrat podrobněji.

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (jak zní její celý název) je víc, než cokoliv jiného, hlavně dokument. Chronologicky se ohlíží za vznikem všech osmi filmů a většina účinkujících je tady v podstatě jen za mluvící hlavy, které ale tím, co říkají, ani náhodou nenudí. Celé je to proložené bohatým mnozštvím archivních záběrů ze zákulisí. Správný fanoušek už některé z nich jistě někdy viděl – třeba první společné kamerovky Daniela Radcliffa, Emmy Watson a Ruperta Grinta, nebo ten, který ukazuje, jak se dětští představitelé bavili na place Kamene mudrců, když se zrovna nenatáčelo.

Nejpodstatnější složkou HBO Max speciálu ale je, jak asi tušíte, setkávání. Během stominutové stopáže se zde stihnou potkat mimo hlavního trojlístku třeba Tom Felton (představitel Draca Malfoye) se svými nebelvírskými spolužáky, Emma Watson s Robbiem Coltranem (Hagrid), Daniel Radcliffe s režisérem prvních dvou filmů Christopherem Columbusem a s Helenou Bonham Carter a představitelka Bellatrix Lestrange pokecá i se svým filmovým bratránkem Gary Oldmanem. Rozhovorů se ale uskuteční víc a všechny jsou krásné a dojemné. Kromě dávno propálených věcí (vzájemná zamilovanost Toma Feltona a Emmy Watson), se naštěstí i zde dozvíme nějaké nové informace. Nebo někdo z vás snad věděl, do koho byl zamilovaný Daniel Radcliffe?

Podobných setkání ale úplně klidně mohlo být mnohem víc. Kdyby se nakonec potkal každý s každým, vůbec by mi to nevadilo (právě naopak), ale chápu, že jedním z možných problémů by v tomto případě byla také nesnesitelná stopáž. Radost (a slzy) mi udělala také in memoriam sekce, o níž jsem už od oznámení reunionu doufal, že se objeví. Bez ní by to totiž nebylo kompletní a všichni zesnulí si tuto nádhernou zmínku plně zasloužili. Je zde tak krátce vzpomenuto třeba na Alana Rickmana, nedávnou zemřelou Helen McCrory, či původního představitele Brumbála Richarda Harrise.

Ti z vás, kteří viděli stejně laděný jarní speciál Přátelé: Zase spolu, se možná ptají, jak moc jsou si mudlovský a kouzelnický sraz podobné. Harry Potter z toho rozhodně vychází lépe. Schází zde moderátor, otravné hyperkorektní řeči nadšených fanoušků a smysluplněji se zde pracuje s prakticky totožnou stopáží, takže sem se rozhodně vešlo více podstatných informací. Jako celek na mě Návrat do Bradavic působí velmi konzistentně, je krásně sestříhaný, rozdělený do několika kapitol, které citacemi z knih uvozuje svým hlasem Stephen Fry, všechny výše zmíněné složky se v něm pravidelně střídají a výsledný produkt na vás dýchne krásnou nostalgií. A já osobně jsem si říkal, že kdyby takhle vypadaly všechny budoucí potenciální filmové reuniony, vůbec bych se nezlobil, protože jsem v zásadě dostal přesně to, co jsem očekával, kdežto u Přátel jsem byl vlastně trochu zklamán. Ve výsledku největší zklamání, které jsem si z toho odnesl, je to, že nedošlo k setkání Pottera a Voldemorta. Myslím, že toto zklamání je ale zcela pochopitelné.

J.K. Rowling je zde přítomná pouze v několika krátkých archivních ukázkách rozhovoru z roku 2019, ale je zmiňována často a jen v dobrém. Pokud jí opravdu byla nabídnuta účast, kterou odmítla, nevidím v tomto řešení sebemenší problém. Neobjektivně a z radosti dávám 10/10. Objektivně a navíc ve srovnání se slabším reunionem mých neméně milovaných Přátel 8,5/10. Ale protože tady půlbody nevedeme, jsem nucen zaokrouhlit. Jasný kompromis je tedy 9/10. Ale nechť si to každý divák ohodnotí, jak chce. 

Verdikt

avatar9/10

tomasmy

Na mě krásně zapůsobila nostalgie z návratu do známých kulis i radost z toho, že se takhle skoro všichni sešli. Výsledný produkt pak i sám o sobě vypadá velice sympaticky a není v něm nic zbytečného. A to je ve výsledku asi nejdůležitější. Skvělý produkt pro fanoušky (nikdo jiný na to asi koukat nebude) a nové lákadlo na kompletní filmový maraton.


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar7/10

  ZeroCZK

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace