Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hra na oliheň: Výzva | Squid Game: The Challenge | 2023
csfd  imdb
režie: Liz Oakes

Hra na oliheň: Výzva: 1. řada


ikona
Spooner
hra na oliheňnetflixvýzva
Dokázal se populární seriál uplatnit i jako „obyčejná“ reality show? 

Už to jsou dva roky, co se na Netflixu objevilo jedno z největších seriálových překvapení posledních let – Hra na oliheň. Korejci nám tehdy dodali správně napínavou a vynalézavou podívanou, v níž se známé dětské hry proměnily na soutěže, z nichž většina účastníků neodešla živá. A jelikož se jednalo o fenomén, jenž zasáhl opravdu celý svět, netflixovská ždímačka začalo naplno a nyní se dostala do stádia, které bylo asi jen otázkou času. Ano, seriál, co si dělal z reality show a zvrácenosti společnosti trochu srandu, posloužil jako námět ke skutečné reality show. Co je na tom, že v originálu umíral jeden člověk za druhým, šikovně vymyšlené hry si zkrátka chtěl vyzkoušet kde kdo a streamovací platforma ráda využila očividný prostor pro ždímání značky, než přijde regulérní druhá sezóna. I když se pak může na první pohled zdát, že se bude jednat o prázdnou dojnou krávu, výsledek je mnohem zábavnější, než jsem čekal.

Opět tu tedy dostáváme 456 soutěžících, kteří budou bojovat ve zdánlivě dětských hrách o 4,56 milionů dolarů. Ty si odnese osoba, jež jako jediná zdárně překoná všechny soutěže a výzvy. Zkrátka jako v seriálu, jen s tím rozdílem, že tentokrát odejdou všichni domů živí. Dalo by se namítnout, že reality show Hra na oliheň: Výzva je jen obyčejnou kopií svého předchůdce, co „vykrádá“ jednotlivé disciplíny a prakticky všechny atributy. Zčásti je to pravda, ale vytýkat reality show zrovna to, že využívá ty nejvděčnější divácké trháky, co chtějí stejně všichni vidět, je vážně nesmysl. Obzvláště, když zrovna úvodní panenka či přechod přes skleněný most patří k vrcholům celé soutěže.

Tvůrci si naopak s konceptem sympaticky hrají a dokáží soutěžící i diváky několikrát překvapit novými hrami či naprostým vynecháním soutěže ze seriálu (výměnu tahání provazu za lodě považuji vzhledem k vytvoření siláckých skupinek za mistrovský tah), čímž celý koncept dělají atraktivnější a divácky napínavější. Zároveň se podařilo autorům hezky vytipovat a věnovat pozornost té správné skvadře soutěžících, kteří jsou charakterově zcela odlišní a je tu tak prostor k mnoha zajímavým konfrontacím. 

Máme tu sportovního machra, bývalého basketbalového hráče, mámu se synem a samozřejmě i vypočítavé jedince a lidi, co se nebojí jít přes mrtvoly. Všichni dohromady pak tvoří zajímavou směsici postaviček, u nichž navíc nikdy nevíte, kdy vypadne. Fakt, že něčí osud sledujete od samého začátku, tu rozhodně neznamená, že se dostane až do samotného finále či závěrečných částí soutěže. Naopak může vypadnout velmi záhy a zaměření tvůrců na danou osobu zde je v podstatě hlavně kvůli zajímavé dějové lince či konfliktu s ostatními hráči. A těch si člověk díky vynalézavosti tvůrců užije více než dost, jelikož jednotlivé výzvy jsou poměrně efektním testem osobnosti a nervů.

Netflix navíc nenechává nic náhodě a rozhodně k novince nepřistupuje jen jako k laciné náhražce své dojné krávy. Naopak je tu vidět, že streamovací gigant věnoval projektu velkou péči a po řemeslné stránce si není vůbec na co stěžovat. Výzva je zatraceně chytlavou a divácky atraktivní reality show, v níž dokáže režie skvěle pracovat s napětím i gradací jednotlivých her a namíchat publiku svižný a návykový koktejl, který je navíc vždy ukončen v nejlepším, takže si člověk bude chtít hned dát další epizodu. Kulisy jsou tu pak ze seriálu převedeny 1:1, nové hry také dokáží překvapit a celkově se tady nemá divák moc kde nudit. Tedy alespoň v první polovině řady.

V druhé polovině totiž začne reality show docházet dech a začíná doplácet na tvůrčí rozhodnutí natáhnout první sérii na 10 epizod. Což je vzhledem ke konceptu poměrně dost a na počinu je čím dál více znát natahování, během něhož se sice rádoby pletichaří, ale většinou jde dialogy, co vyšumí do ztracena a klidně bychom se bez nich obešli. Kdyby byl zkrátka projekt o 2-3 díly kratší, asi by to vůbec nikomu nevadilo. Obzvláště, když zajímaví hráči z většiny postupně vypadávají a i z tohoto úhlu pohledu pořad malinko ztrácí na atraktivnosti.

I přesto je však Hra na oliheň: Výzva svižnou a po většinu stopáže zábavnou reality show, která se hezky veze na popularitě slavné značky a zároveň dokáže několikrát příjemně překvapit. Druhá půlka ale už vykazuje problémy s tempem a pokud není tento televizní žánr vaším šálkem kávy, pravděpodobně nebude úplně jásat ani zde. Také zde totiž logicky naleznete jisté neduhy tohoto formátu včetně afektovaných hráčů, kteří se diví každé blbosti, či jisté šablonovitosti a mírné jednoduchosti. To ovšem v podstatě patří k pravidlům hry a pokud se s nimi dokážete smířit, může být pro vás reality bratříček Hry na oliheň solidní jednohubkou.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Netflix 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Hra na oliheň se vrací ve formě řemeslně profesionální a návykové reality show, která dokáže servírovat dostatečně zajímavé účinkující, dostatek zvratů a skvěle natočené hry. Bohužel ke konci spadne novince malinko řetěz a závěrečné epizody už nejsou tak napínavé a adrenalinové, jak bychom si přáli.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace