Neporazitelný: 2. řada
10:00 | 23.04.2024 |
Fanoušky hýčkaný Robert Kirkman je poměrně všestranný tvůrce. Nebývá ani zdaleka označován výhradně za stvořitele jednoho z nejpopulárnějších zombie univerz vůbec, Živých mrtvých, vdechl totiž život například i jedné epické superhrdinské story naruby. Ta se jmenuje Invincible, v českém překladu Neporazitelný, a my se nyní vrhneme na bryskní zhodnocení její druhé řady. Přestávka skončila. Mark Grayson a všechny jeho rány na duši i těle se po další několikaměsíční pauze vracejí ve štědře koncipovaném pokračování, na jehož konci nebude nic jako dříve.
Pro všechny, kteří zrovna nedisponují sloní pamětí, a po dvou letech si ze seriálu zapamatovali jen to nejdůležitější, si Prime Video naštěstí připravilo sympatické shrnutí předešlého děje. A pak už se spatra skáče do rozjetého vlaku. Úvodní návštěva ponuré alternativní budoucnosti divákům představí Omnimana a jeho povedeného synka v ne úplně líbivé verzi pokořitelů Země, ze které už široko daleko zbývají vlastně jen doutnající trosky. Malé ohníčky odporu sice existují, se svými jepičími životy se nicméně duu nekompromisních anti-superhrdinů nemohou v ničem rovnat. Viděli jsme právě skličující příslib několika nadcházejících řad?
Instantní deprese z animovaného seriálu během začáteční čtvrthodinky? Ano, tvůrci jednoho z nejtemnějších kreslených pořadů hned na okraj vzkazují, že si ani v pokračování Neporazitelného nehodlají brát servítky. Pokud se někomu dělá nevolno při konstantním zobrazování zdánlivě bezpředmětného násilí, vykonávaného navíc na vcelku kladných charakterech, asi by si měl rovnou dát zpátečku. A zkouknout raději čtvrtou sezónu Teletubbies. To už se ale ve střižně stříhá ostošest, a my se konečně vracíme do současnosti. Do té relativně normální, chtělo by se napsat.
Vypadá to, že Markova krize středního věku u něj začala cirka o nějakých dvacet let dříve, než většinou bývá zvykem. Po zprvu zářném přesunu na kampus vysoké školy se mu nečekaně hroutí potenciální kariérní budoucnost a se vztahovými peripetiemi to taky nevypadá zrovna… no, růžově. Problémy, všude samé problémy. Rozběsněný tatík s hlasem J. K. Simmonse sice odletěl na nespecifikovanou dovolenou, na Zemi ovšem řádí další řadoví superpadouši. Třeba z ranku ještěřího zločineckého syndikátu anebo kaidžú, šermujících mezi sebou stopatrovými mrakodrapy. Neporazitelný si holt od masakrů všeho druhu jen tak neoddychne.
Zde se hlásí o slovo asi jedná větší výtka nové řady, a to sice jistá nevýhoda repetitivního konceptu rádoby ohromujících hrdinských fláků. Můžete si dekonstruovat žánr, jak chcete, jenže když je váš opus magnum založený na pravidle „vyrazíme divákům dech spoustou krve a nemilosrdným škrtáním vedlejších postav“, napodruhé už prostě nikoho tak kolosálně nepřekvapíte. Lidi tak nějak vědí, co nehezkého (na co se ale bude pěkně koukat!) od show očekávat. Kulervoucí twisty už tolik netáhnou. Zvlášť když můžete polovinu hrdinných nebožtíků v následující epizodě nevinně vzkřísit a ohánět se při tom např. vznešenými řečmi o multiversu. Stát se může cokoliv, tentokrát to již ale není tak cool.
Neporazitelný nám v televizi tudíž řekněme tak trochu popcornovatí. Ale vadí to vlastně někomu? Stále se jedná o scenáristicky úžasně pošetřenou věc, jejíž elegantní dějové zvraty a výlety do vesmíru či na vzdálené planety plní funkci nefalšovaného dobrodružství. Co nadto Kirkman umí nejlépe, je naroubovat svěží a uvěřitelné dialogy do na první pohled nereálného sci-fi světa. Ukázal to už v srdceryvných hovorech u sešitových Živých mrtvých, a předvádí to slušivě i nyní. Postavy si zamilujete a nebudou vám jedno. Samotné finále navíc celý seriál překlápí do nového, naprosto netušeného směru. Čekání na třetí rok Graysonovic patálií tak bude útrpnější než kdy předtím. Prime Video by do toho mělo sakra že šlápnout!
---
Autor: Jan Šíma
Foto: Amazon Prime
Verdikt
Davies182
Komiksový Neporazitelný se vrátil v parádní formě a je znovu správně temný, krvavý a nekompromisní a tvůrci se rozhodně nebojí vás opět pořádně překvapovat. Jenže když podruhé jedete podle toho samého mustru, právě onen moment překvapení se malinko ztrácí a už to zkrátka nešlape tak bezchybně jako napoprvé. Vyspělá a skvěle napsaná komiksová zábava se ale koná i tak.
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Palo111
- 9/10
slord
- 8/10
ZAJDA.
Neporazitelný: První dojmy
15:30 | 02.04.2021 |
Různých filmů a seriálů s kostýmovanými superhrdiny vznikla za poslední dvě dekády spousta, takže mezi tou většinou představovanou klasicky pojatými komiksovkami se objevila i díla výrazně stylizovaná, dospělá a drsná nebo podvratná. Nejvýraznější z nich jsou pravděpodobně The Boys, kteří na superhrdiny nahlížejí jako na morálně zkorumpované celebrity schovávající se pod pláštíkem profesionálního korporátního marketingu. Přesto je tady pro ony "jiné" komiksy místa dost, a tak došlo i na adaptaci Invincible od Roberta Kirkmana, autora Živých mrtvých.
Mark Grayson je vcelku normální středoškolák, až na to, že jeho otec je Omni-Man, nejmocnější hrdina planety a místní analog Supermana. Když se otcovy schopnosti konečně projeví i u Marka, začnou spolu trénovat. Ale Mark, jenž si bez ostychu zvolí superhrdinské jméno Invincible, se bude muset do ostré akce většího měřítka pustit už dříve, než by se mu zamlouvalo.
První díl se rozjíždí poměrně pozvolna, tím spíš, že epizody nemají typickou dvaceti- až třicetiminutovou stopáž animovaných seriálů, ale plnokrevných čtyřicet až padesát minut. Mark chodí do školy, kde není nikým výjimečným, pak si s otcovou pomocí pomalu osvojuje nové schopnosti a osahává si práci kostýmovaného hrdiny… Seriál se zpočátku tváří docela normálně, až dokud nepřijde závěr prvního dílu a velice působivá scéna, jež v tomto ohledu diváka vyvede z omylu.
Hlasové obsazení táhne především charismatický J.K. Simmons, který mluví Omni-Mana, dále pak Walton Goggins jako obdoba Nicka Furyho. Milé intertextuální pomrknutí představuje, že vedle Stevena Yeuna v hlavní roli jsou ještě i vedlejší role všech členů místních „Avengers“ obsazeny herci z Kirkmanovy další adaptace, Walking Dead.
Animace přibližně odpovídá současnému standardu, nijak nad něj nevyčnívá, ale rozhodně ani neurazí. Kresba a design postav nabízí příležitostné vizuální vtípky jako když zdejší „Aquaman“ je skutečně napůl ryba nebo když postava Robota z mladé generace superhrdinů má na hlavě součástky, jež připomínají hipsterský culík. V akčních scénách se Invincible vcelku sympaticky nebojí krve a u fatalit neuhýbá kamerou ani je necenzuruje do úhledné sterility. Vcelku realisticky znázorňuje také škody, jaké napáchají souboje bytostí se schopnostmi v městské zástavbě. Zároveň se seriál neomezuje jen na zobrazení těchto následků, ale přímo je i tematizuje. Takže třeba Mark musí řešit tvrdou srážku iluzí s realitou, když zjišťuje, že nemůže zachránit každého civilistu a že skutečný boj je špinavější než v jeho oblíbených komiksech.
Invincible zkrátka nabízí ještě málo okoukaný pohled na superhrdinský subžánr, pokládá zajímavé otázky, a i když možná každého nechytne hned v prvních minutách, nejpozději po konci prvního dílu už diváka spolehlivě zaháčkuje.
Verdikt
Sam.Vimes
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 10/10
Robur
- 9/10
slord
- 8/10
Tranda-lina
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Brutalita za mě není důvod se na to koukat a mohlo by jí za mě ubýt. Vidět rozšmelcovanou hlavu kusem pahýlu ,,superhrdinovy" ruky nikoho nikam moc neposouvá, nicméně celá ta bitka byla to lepší co bylo k vidění...tedy výsledek kazí některé rozhodnutí