Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lajna | 2017-?
csfd  
tvůrce: Petr Kolečko
režie: Vladimír Skórka
hrají: Jiří Langmajer, Zdeněk Piškula, Norbert Lichý, Hana Vagnerová, Petra Špindlerová, Marek Taclík

Lajna: 2. řada


ikona
Redakce
Jak se povedla nová řada českého hokejového seriálu s Jiřím Langmajerem? 

* * * Recenzi pro vás sepsal uživatel hroubek * * * 

Před pár lety se objevila na české internetové scéně streamovací služba OBBOD. A hned její první kousek byl hit. Mluvím samozřejmě o Vyšehradu, který se za ty roky stal už menším kultem, a když se řekne jméno Lavi, většina lidí hned ví, o koho jde. A stejný úspěch zde slavili i s druhým projektem, hokejovou Lajnou. Té se navíc, na rozdíl od Vyšehradu, podařilo celkem rychle vybojovat druhou řadu. Nová série má už však jiný domov, tentokrát na televizní stanici Seznamu. A hned na první pohled je vidět, že nový majitel je ambicióznější, šikovnější a taky se nebojí do seriálu investovat peníze.

 

Druhá sezóna samozřejmě navazuje na tu první a hned v úvodu si pro nás připraví několik změn. Trenér Hrouzek v Havířově zažil velmi dobrou sezónu, a odvedl s týmem skvělou práci. Týmu se dařilo a má šanci si zahrát o Extraligu, a díky tomuto úspěchu dostal Patrik nabídku v KHL. Bohužel osud má někdy jiné plány. Hrouzek starší, též hokejová a trenérská legenda, je na tom zdravotně špatně a jeho poslední přání je, aby se Luboš vrátil k trénování Slavie. A Lubošovi se moc nechce, jelikož si v Havířově zvykl a má ty kluky prostě rád. Jenže rodina je rodina a otec se musí poslouchat. A tak Luboš s Denisou vyráží zpět do Prahy a cestou vyzvednou zázračně vyléčeného Hrouzka staršího. Protože je přece ostuda, aby Slavia hrála nějakou Chance ligu, a je potřeba s tím něco udělat. To je ve zkratce základní premisa. Naštěstí je toho tady mnohem více, včetně nových zajímavých postav, které pořádně zamíchají s dějem.

 

Osobně jsem byl po prvním díle docela zklamaný a měl jsem z něj pocit takového plácání na suchu. Jakoby se tvůrci neuměli dostat do svého stylu, byli zbytečně nervózní a jeli na půl plynu. Prostě to bylo takové nijaké. Jenže pak přišly další epizody a kvalitativní rozdíl byl výrazný. Najednou začalo vše velmi dobře šlapat a počáteční nervozita byla pryč. Celé si to sedlo, a to jak od tvůrců, tak herců. Druhá řada navíc nabízí ještě mnohem zajímavější příběh a také po vizuální stránce se jednalo o třídu lepší zážitek než posledně. Scenárista Petr Kolečko pochopil, proč si diváci tuhle jednohubku zamilovali a snaží se jim to dát ve vrchovaté porci. Nesnaží se vytvořit nějaké veledílo, ale slušnou zábavu pro fanoušky hokeje. Velkou radost mně udělal režisér Vladimír Skórka, jenž je za kamerou sebevědomější a lepší. Prostě, ve všech ohledech se na druhou Lajnu po vizuální i technické stránce kouká mnohem lépe.

 

Už první sezóna stála na parádních hereckých výkonech, jež místy zachraňovaly slabší scénář. A ve druhé sérii se jde ještě dál. Jiří Langmajer si svou postavu užívá, co to jde, a je na něm vidět, že ho baví přehrávat a pronášet všechny ty přepálené dialogy. Také Hana Vagnerová si se svou postavou pořádně pohrála a je radost na ni koukat. Příjemným překvapením je pak nepříliš známá Tereza Vilišová a nejvíce mě pobavil Václav Neužil ml., protože má zdaleka nejzábavnější a taky nejhloupější postavu. A zahrál ji prostě parádně. Neužil výborně přehrává, a tak krásně komolí angličtinu s češtinou, až na něj dokonce platí klasická hláška „co slovo, to perla“. A pak je tady ještě srdce druhé řady v podání Stanislava Šárského. Šárský je jako Karel Hrouzek výborný, krade si pro sebe desítky scén a s Neužilem patří k tomu nejlepšímu, co druhá Lajna nabízí.

 

Druhá série Lajny se povedla, což jste asi z mého textu pochopili. Jenže byl bych nerad, kdybyste nabyli dojmu, že je to nějaké seriálové veledílo. Mně osobně druhá řada sedla více, než první. Své mouchy však rozhodně má a kvalita jednotlivých epizod se dost různí. Najdeme tu třeba díl s názvem Stanley Cup a to je slušné peklíčko. Navíc je potřeba přistupovat k Lajně jako k seriálu, jenž má svou vnitřní logiku světa, a lidé se tam chovají trochu jinak. A jakmile se na tohle nepřistoupí, tak nemá cenu na Lajnu koukat. V rámci české tvorby je to komediální nadprůměr, ve srovnání se světem je to slušný a neurážející průměr.

Lajna ve své druhé hokejové sezóně předvádí mnohem lepší výkon. Tvůrčí styl si sednul a seriál má místy mnohem větší tah na bránu. Postavy jsou propracovanější a i po vizuální a řemeslné stránce to vypadá mnohem lépe. Některé neduhy z minula zůstaly, ale naštěstí nebijí tolik do očí. Zkrátka, pokud se vám tedy líbila první série, druhá vám z velké pravděpodobnosti sedne taky.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Dathomir.

Lajna: 1. sezóna


ikona
Redakce
Jak se povedl další sportovní a komediální seriál od tvůrců Vyšehradu? Je z Jiřího Langmajera nový Lavi? 

* * * recenzi pro vás sepsal uživatel Hroubek * * *   

Když před rokem a půl přišla česká internetová streamovací služba Obbod se seriálem Vyšehrad, nikdo nečekal, že se z hlavního hrdiny Laviho stane skoro kultovní postava a jeho hlášky se budou citovat. A v Obbod si řekli, že když to fungovalo s fotbalem, tak proč to nezkusit i s jiným národním sportem, hokejem. A proč to navíc nepojmout ve stylu Okresního přeboru, který je mezi lidmi stále populární. Vážně to ovšem funguje tak, jak by si tvůrci přáli?

Už při prvním díle jsem si říkal, že Lajna má mnohem větší potenciál než Vyšehrad a to hlavně po příběhové stránce. Prostě zde bylo vidět, že tvůrci dostali mnohem více prostředků a času, aby udělali svůj kousek kvalitně. Jenže tohle byly názory po prvním díle. A poté, co jsem dokoukal zbytek epizod, musím říci, že se samotným seriálem je to trochu složitější.

 

Lajna má sice obyčejnou zápletku, ale to v tomto případě nelze brát jako zápor. A o čem to vlastně je? Je to příběh trenéra Hrouzka, bývalého olympijského vítěze a hráče NHL, jenž odjíždí trénovat tým do Havířova. A s sebou si bere svého syna Patrika, nadějného hokejistu. Po příjezdu do Havířova zjišťuje, že to dá hodně práce dostat tým do formy a totéž platí i o lidech kolem týmu, jako je manažer Kyselý, rolbař Zbyňa a jeho dcera Klára, která dělá ošetřovatelku týmu. A ani doma to nebude mít snadné, jelikož budoucí ex-manželka nemá radost, že její syn bude bydlet v Havířově s otcovou milenkou Denisou, bývalou prostitutkou a dnes již jen “obyčejnou“ go-go tanečnicí.

 

Karty jsou ze začátku rozdány celkem solidně. Bohužel stejně jako u Vyšehradu se to začne po pár dílech pomalinku rozpadat. A je to velká škoda, protože já tam ten potenciál vidím a taky je vidět, kde se stala chyba. První větší kámen úrazu je ve scénáři. Scenárista Petr Kolečko má zkušeností dost. Pracoval na Okresním přeboru, anebo na filmu Masaryk. Jenže na všech těchto projektech spolupracoval s někým dalším, zatímco na Lajně dělal sám a je to vidět. Kolečko má dobré nápady, v některých pasážích je i velmi vtipný, i přestože jeho humor je vulgární a vlastně trochu buranský. Také několik postav je zde velmi zábavně a zajímavě napsaných. O to více pak zamrzí, že s nimi Kolečko neumí moc dobře pracovat v celkovém kontextu příběhu, anebo naopak vymyslí naprosto absurdní zápletku, kterou ukáže, že prostě neví kam v ději dál. 

 

Nejvíce zamrzí však to, že zde chybí to pověstné “srdíčko“, jež třeba do Okresního přeboru dal Jan Prušinovský. A právě bez onoho srdíčka to celé působí jako póza na hokejový seriál. Prostě to těm postavám nevěříte. A druhý kámen úrazu je režie Vladimíra Skórka. Ten se snaží a někdy jsem si říkal, že tahle scéna se mu povedla, ale mnohem častěji jsem se sám sebe ptal, proč točí tak nudně a sterilně. Bez jakékoliv osobitosti či nějakého kamerového nápadu atd. Ve výsledku to zamrzí dvojnásob, jelikož vizuálně má Lajna blíže k Ulici, než k Okresnímu přeboru, jenž si přitom vystačil s jedním hřištěm, klubovnou a hospodou.

Naštěstí po herecké stránce je to o dost lepší. Jiří Langmajer si svojí postavu trenéra Hrouzka užívá plnými doušky. Baví ho nadávat, hláškovat, dávat do svých projevů emoce a přehrávat takovým příjemným způsobem jako třeba Vetchý v Okresním přeboru. Další kdo velmi dobře přehrává je Hana Vagnerová, jež si svojí blbku Denisu naprosto vychutnává a je to místy opravdu zábavná. Příjemně překvapil Norbert Lichý, jenž má celkem solidní hlášky a zajímavější vývoj v ději. Zdeněk Piškula se snaží, u něj to však vychází padesát na padesát. Marek Taclík nedostane tolik prostoru a třeba taková Pavla Dostálová je trestuhodně nevyužitá, až to zamrzí a v druhé polovině sezóny nemá skoro žádný prostor. V seriálu se pak našel prostor i pro cameo Dominika či hvězdu filmů pro dospělé Lady Dee.

 

Ve výsledku Lajna není špatný seriál, ale na druhou stranu o žádné veledílo také nejde. Naštěstí to ani nebylo v plánu. Lajna dokáže pobavit, o tom žádná. Přesto je mi jasné, že tento humor nemusí sednout všem a náročnějším divákům bude vadit laxní přístup k režii a vyprávění. A znovu říkám, že je to velká škoda, protože kdyby seriál měl za kamerou šikovnější tvůrce, dostali bychom fajn podívanou z hokejového prostředí s vtipnými postavami. Takhle jsme bohužel zůstali někde v půli cesty.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Dathomir.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace