Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Malý Sheldon | Young Sheldon | 2017-2024
csfd  imdb
tvůrce: Chuck Lorre, Steven Molaro
hrají: Iain Armitage, Zoe Perry, Raegan Revord, Montana Jordan, Annie Potts, Lance Barber, Emily Osment, Wallace Shawn

Malý Sheldon: Recenze


ikona
tomasmy
jim parsonssheldon coopertbbtthe big bag theoryYoung sheldon
Je to Sheldon, ale stejně bude chybět. Už zase. 
Sheldon Cooper nás svým dětstvím a dospíváním provázel sedm let, na jejichž konci je 141 epizod a další spin-off. Manželský život Sheldonova bratra Georgieho a jeho ženy Mandy začneme blíže poznávat až na podzim, teď ale nastal čas připomenout si snad jednu z posledních sitcomových jistot lineárního vysílání - Young Sheldon, neboli česky Malý Sheldon, totiž před pár týdny zakončil svou cestu televizními obrazovkami. A nutno říci, že finále, v němž už Sheldon rozhodně nebyl malý, ale mladý stále ano, bylo opravdu velmi povedené. Protože ale na tomhle webu zatrolleně nemáme ani první dojmy, pokusím se v této recenzi shrnout celou sedmiletou historii seriálu. Nebude to nijak dlouhé, neboť k plánovanému rewatchi se dostanu nejdřív za půl roku. A už teď se na něj těším, protože ten seriál je hrozně fajn. A na rozdíl od starší sestřičky Teorie, která vskutku pár řad přesluhovala, tady se skončilo přesně včas. A na absolutním vrcholu.
 

 
Malý Sheldon nikdy nebyl tak třeskutě vtipný jako Teorie, už od začátku šel trošičku jiným směrem. Ačkoliv vtipný nepochybně byl, nabízel spíše situace k pousmání - a že jich bylo! V pozdějších sériích se navíc začaly objevovat i vážnější témata (například tornádo). Přestože vtip samozřejmě stále převládal, tvůrcům se velmi dobře dařilo obě polohy kombinovat. Dobrým rozhodnutím také bylo točit seriál bez publika a vysílat ho bez jakkoliv přidaného smíchu, protože sem by se opravdu nehodil. Jistě nejen u mě to měl seriál na začátku těžké - zcela přirozeně se jeho existence jevila zbytečnou, tedy až na další těžení TBBT značky. Přestože u projektu byl od začátku Jim Parsons (jako producent a velký Sheldon - vypravěč) a obsazení všech Cooperových a jejich babči bylo a i nadále zůstává zcela fenomenální, první díly opravdu nebyly nic moc. Jenomže jak všichni víme, s prvními díly to tak bývá. A u komediálních seriálů zvlášť. Takže to netrvalo moc dlouho a z průměrného seriálu o malém Sheldonovi se stal výborný seriál o malém Sheldonovi. Ten se během jednotlivých sezón proměnil ve výborný sitcom o všech Cooperových (hlavně o Georgiem a Mandy, haha), těch ostatních a náhodou i o Sheldonovi. A vlastně proč ne? Plynul naprosto přirozeně a od začátku směřoval do jediného bodu - ke smrti George Coopera seniora. A já ho celé ty roky sledoval s nadšením.   
 
 
Malý Sheldon se nakonec stal hitem po právu. Ze zasazení seriálu do druhé poloviny 80. let (a první poloviny devadesátek), tvůrci příjemně vytěžili, co se dalo. Po celou dobu opravdu bylo co sledovat (epizodní příběhy, větší dějové oblouky), došlo tu k umrtím, neplánovanému těhotenství, svatbě, nezákonnému byznysu, manželské krizi, Missyině pubertě, prostě na co si vzpomenete. To vše tvůrci odvyprávěli s příjemným humorem a nejednou dokázali zahrát přitom i na city. A tak to má být.   
 
Tvůrci ostatně chytili jackpot už jenom obszaením - Iain Armitage byl jako Sheldon naprosto perfektní a Jim Parsons si prostě nemohl přát lepšího nástupce, respektive předchůdce. Teď na dvě věty odbočím, protože internet byl v posledních týdnech plný výkřiků typu, že by měl vzniknout seriál Starý Sheldon, v němž by našeho oblíbeného vědátora hrál Michael Keaton. S nápadem na seriál sice nesouhlasím, ale pravdou je, že Keaton by byl jako Sheldon perfektní. 
 
Skvělí ovšem byli naprosto všichni - Raegan Revord jako Missy je naprosto boží, Annie Potts jako Babča zrovna tak. Skvěle to vyšlo i se Zoe Perry, která roli Mary Cooperové podědila po své matce, Montana Jordan (Georgie) je obrovský komediální talent a i Lance Barber se pro svou roli otce rodiny snad narodil. Já osobně jsem si oblíbil i partu starců - tedy Wallace Shawna ve své nejlepší roli (dr. Sturgiss), Eda Begleyho jr. (dr. Linkletter) a Craiga T. Nelsona jako trenéra Ballarda. A čas od času se hlaosvě připomněli i staří známí z Teorie, což už je jen takový příjemný bonus. Missy a Babča ostatně seriálu naprosto vládly od samého začátku, teoreticky by tedy mohlo být špatně, že titulní postava není tím hlavním tahounem, ale když máte takové množství skvělých postav, tak to skutečně nevadí.Iain Armitage je ovšem výborný herec a pokud se bude herectví věnovat i v budoucnu, role Sheldona se mu dost možná bude těžko překonávat. 
 
 
Ve finále se pak objevili Sheldon a Amy přímo, dozvěděli jsme se pár nových informací z jejich života a byla to taková krásná tečka za tím naším případem. Půda na finále se připravovala celou sezónu, závěrečná situace přesto nakonec udeřila v plné síle. Poslední dva díly byly emočně opravdu velmi, velmi silné, konec byl působivý a přesně takový, jak jsem si ho představoval - trošku jsem si u něj zabrečel, samozřejmě, takže účel tím pádem splnil stroprocentně. Teorie velkého třesku nepochybně měla také velmi hezké finále, ale zrovna v téhle "maličkosti" ji Malý Sheldon naprosto pohodlně překonal. 
 
Už několik minulých sezón jsem si říkal, jak dlouho chtějí tvůrci se seriálem pokračovat a jestli se náhodou nestane, že dovedou Sheldona až do roku 2007. K natahování naštěstí nedošlo, skončilo se včas a všech sedm řad si drží stejnou (vysokou) úroveň, což už je dnes velká vzácnost. Nápady nedocházely, děj byl stále svěží a nevybavuji si, že bych ze sledování někdy nějak zklamán. Ano, seriál sice běžel dlouho, ale průměrných epizod obsahuje minimum, ještě horší vůbec, takže díky bohu za to.  
 
 
Malý Sheldon prvních pár let běžel souběžně s Teorií, ale její konec bez problémů ustál a dokázal, že si své místo v seriálovém světě naprosto zaslouží. Ano, je to vyloženě rodinný retro sitcom s geniálním dítětem, ale povedený od začátku do konce. Pokud jste ještě neviděli, zkuste mu dát šanci, věřím, že nebudete zklamáni. Bude chybět, pravděpodobně velmi. Těžko říct, jestli ho seriál o Georgiem a Mandy (kteří jsou vlastně teď v úplně stejné situaci jako před lety Sheldon), dokáže nahradit, nicméně já se velmi opatrně těším, ty postavy na to určitě mají, nicméně laťku mají teď nasazenou až nečekaně vysoko.
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: CBS 

Verdikt

avatar8/10

tomasmy

Vynikající sitcom s výtečně napsanými postavami, perfektním obsazením, neselhávající kvalitou a správně dojemným finále. A navíc je to opravdu sympatické retro. Malý Sheldon je prostě perfektní záležitost, která by fanouškům Teorie neměla uniknout.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace