Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mistr amatér | Master of None | 2015
csfd  imdb
tvůrce: Aziz Ansari, Alan Yang
režie: James Ponsoldt
hrají: Aziz Ansari, H. Jon Benjamin, Ravi Patel, Eric Wareheim, Noël Wells, Kelvin Yu, Brett Azar, Danielle Brooks, Samantha Cope, Lane Kwederis

Mistr amatér: 2. řada


ikona
do_Od
aziz ansariitáliemaster of nonenetflixrecenze
Aziz Ansari se vrací se druhou řadou své one man show na Netflixu a my opět pláčeme nadšením. Jak moc? 

Znáte ten pocit, když se vracíte z prvního rande s novou slečnou (drobnější, blond, hrozně roztomilá, sexy úsměv, chytrá, ale taky vtipná, už si v životě něčím prošla, takže je samostatná a má rozhled, můžete se s ní bavit o všem, ale taky o ničem, máte společné zájmy a dokonce, dokonce i společný oblíbený film - Star Wars to sice nejsou, ale vám to stačí - mimochodem ano, musel jsem vám ji popsat) a myšlenkami jste kompletně mimo realitu. Vracíte se neustále k ní, vracíte se k tomu prvnímu polibku, možná si představujete, co všechno byste spolu mohli jednou podniknout, cestou domů vás málem srazí auto, vám je to ale tak nějak jedno, protože jste zamilovaní, právě jste si to uvědomili a nemůžete se dočkat, až tenhle pocit sdělíte někomu dalšímu. Nic z toho se samozřejmě nikdy nestalo, akorát jsem vám chtěl přiblížit, jak se cítím po finále druhé řady senzačního Master of None. Už mám vaši pozornost? Good.

Aziz Ansari. Alessandra Mastronardi. Itálie. Černobílý film. Staromódní romance. To jen ve zkratce výběr toho nejzásadnějšího a nejlepšího, co vám druhá řada tohohle feel good kousku od Netflixu může nabídnout. V zásadě se vracíme do života hlavní postavy, milého Deva, herce, který je původem z Indie, od mala ale vyrůstal v New Yorku a nyní tenhle 30-něco-letý chlápek bojuje s nástrahami každodenní reality. Mezi ně patří třeba kariérní pády, ale i vzestupy, potkávání nových zajímavých lidí, cestování, nebo taky sledování své nejlepší kámošky, která je gay, jak bojuje s tím, aby ji rodina dokázala přijmout takovou, jaká je.

Já vás slyším, 21. století, tohle už jsme přece viděli mnohokrát. Trhněte si. Jenom tady to bylo natočeno jako krátká, vtipná a citlivá povídka s překvapivě uspokojivým koncem. Proč překvapivě? Protože nesmíte zapomínat, že každá epizoda tohoto nenápadného seriálu má v průměru jen něco okolo pětadvaceti minut. A to je obyčejně fakt málo na to odvyprávět něco souvislého, seriózního a přitom zábavného. Nicméně právě v tom je to kouzlo.

Všichni už jsme nejspíš někdy viděli libovolnou speciální epizodu nějakého seriálu. Však víte, když se zpívá, točí na jeden záběr, odehrává z prvního pohledu, je němá, černobílá, nebo třeba celá zachycuje jeden večer v několika různých verzích. Druhá série Master of None je v podstatě složená jenom ze speciálních epizod. Jsou jednoduché a v jednoduchostí tkví krása. Teď se mimochodem hodí, abych zmínil tu poslední, největší nástrahu, s jakou se Dev potýká. Je to samozřejmě láska. A zmiňuji se o ní až teď, protože když se zrovna tyhle krátké a vypointované historky netočí okolo samostantých témat (jako například to první rande, nebo gay kámoška) soustředí se právě na Deva a jeho nový italský objev. No a věřte tomu nebo ne, tvůrci v čele s Azizem nám pomocí ní servírují jednu z nejpovedenějších romancí, co se za poslední roky v tom žánru feel good dramat objevila.

Jako všechno v životě, ani tohle není dokonalé. Nejlepší kámoš Arnold je furt otravný blbeček, jehož iritující hlas vám věčně poleze na mozek, nebo 1-2 epizody, bez kterých by se druhá série jako taková klidně obešla. Jenže pak už je to čistá krasojízda, kterou nepřijmou jenom dva druhy lidí. Ten první nebyl nikdy zamilovaný a ten druhý nikdy neviděl Parks and Recreation. Obou je mi líto, v obou případech za to ale seriál nemůže.

Druhá série je dospělejší, nápaditější (checkujte záběr na obrázku výše a ujíždějte nad tou precizností spolu se mnou) a celkově po všech stránkách lepší než ta první. Je to zatraceně stylový kousek, který v jednu chvíli odkazuje na Zloděje kol (na kterého se teď všichni nejspíš brzy podíváme) a v tu druhou už zběsile pádí za vlastní duchaplnou výpovědí mladého muže, kterému láska neustále uniká. Jestli si za to může on sám, to už nechám na vás. Koneckonců, i tohle uvažování patří k diváckému zážitku. Pokud však seriál doteď tak nějak plul pod vaším radarem, musím vás urgovat, abyste s tím něco koukali udělat. Mám totiž pocit, že nebudu letos jediný, kdo se do něj na konci zamiloval.

P. S. Alessandra podruhé. A potřetí. A... Víte co? Máte Google.

Verdikt

avatar9/10

do_Od

Mistr amatér: 1. řada


ikona
do_Od
Jak dopadla první řada nenápadného projektu bývalé hvězdy Parks and Recreations? 

Když se takhle zpětně ohlédnu, vůbec kolegovi Daviesovi tu recenzi pilotního dílu nezávidím. Za prvé nebylo příliš co recenzovat a za druhé vlastně ani tak nešlo o pilotní díl, jako spíš o první část většího celku, která sama o sobě příliš nefunguje a rozhodně ani náhodou nenapovídá o čem všechny ty následující části ve skutečnosti budou. Ano, seznámili jsme se s hl. postavou, jeho přáteli a poté jsme se hned vrhli do polemizování nad životem s dětmi a bez nich, co je lepší, co je horší a jak nakonec nejlépe tuto otázku odložit, dokud na ní člověk nemá opravdu chuť. Bylo to místy vtipné, místy vážné, pořád to však byla jenom pouhá desetina celé show a po jedné desetině se zkrátka nikdy nekončí. Ne, vážení, tohle je Netflix a tady se hraje podle jiných pravidel. Binge-watch or die!

Fajn, nebudeme přehánět, je to spíš něco ve stylu: „buď pojď dál a bav se, nebo vypadni a nezapomeň za sebou zavřít dveře, ty šmejde jeden nevděčnej.“ Což není vždycky ta správná taktika a rozhodně netvrdím, že ji v každém případě schvaluji, nicméně zrovna tady na tom něco bude. Master of None určitě není žádné komplexní drama, které by nutně vyžadovalo neustálou pozornost vašeho mozku a s každým pečlivě promyšleným twistem vás to nutilo pouštět si další a další epizody dokud ten závislák uvnitř vás nemá dost, nebo dokud vám z očí nezačne vytékat krev a vy nemáte jinou možnost, než to prostě pauznout (zdravím Breakin Bad). Master of None je jiný. Především se u něj docela dobře odpočívá. Celou dobu se poklidně usmíváte, bavíte se nad jednotlivými pointami, užíváte si milé postavy a přitom kolem sebe cítíte tak pohodovou atmosféru, až máte naopak pocit, že je potřeba si tenhle seriál šetřit. Jenže! Při průměrné stopáži dvacet pět minut na epizodu to je zatraceně těžké. Jediná správná cesta je tedy rychle kupředu. Otázka zní, čím to ale vlastně cestujete.

V pravdě se jedná o minisérii mixující hned několika žánrů najednou. Sitcom, stand-up, sketch-show, nezávislé romance, feel-good drama atd., přičemž Ansari, který se na tvorbě z velké části podílel, často vychází ze své předchozí tvorby, která je tentokrát akorát o něco více provázaná a díky zkušeným televizním i filmovým režisérům podstatně líp vypadá. Hlavní postava Dev (Ansari) zde doslova prochází napříč několika různými tématy jako jsou například: rodiče, první rande, indové v televizi apod., přičemž ústřední dějovou linku tvoří on a sympatická Rachel (Noël Wells), do které se nečekaně a zcela náhodou zamiluje(te). Přitom si procházíte vtipnými a vypointovanými scénkami rozlišující muže a ženy, každodenní rána s vašimi přítelkyněmi, poznáte jaké to je býti svobodným mužem v New Yorku, zblízka zažijete noční život v Nashville nebo se konečně přesvědčíte, jak moc cool je mít sex s Claire Danes. Vlastně to uslyšíte z úst hlavní postavy asi patnáctkrát během třiceti neskutečně zábavných vteřin. Už mám opět vaši pozornost? Výborně!

Master of None se každopádně těžko definuje. Důležité je, že je to opravdu zábavná, místy nesmírně vtipná a po většinou pravdivá parodie na život. Je to upřímné autorské dílo pojednávající o nás všech. Můžete mu vytknout, že v prvních dvou dílech má kolísavé tempo a někteří z herců mírně přehrávají, můžete se zlobit nad tím, že v zásadě tu nikdo nepřichází s ničím novým a vše už jste minimálně jednou někde viděli, vlastně si můžete vymyslet hned několik důvodů, proč seriál zavrhnout. Anebo to neuděláte. Místo toho si ty dvě necelé hoďky užijete jako slepenec originálně podaných historek, u kterých vám bude fajn, odreagujete se, zasmějete se s přáteli nebo klidně i s vaší milovanou polovičkou, protože tahle záležitost je jak pro holky, tak i pro kluky. Tak či tak nakonec odejdete spokojení, protože v žádném případě nepůjde o ztrátu času. Tohle je zlatá éra televize a tahle miniatura budiž toho důkazem. Enjoy.

Verdikt

avatar8/10

do_Od

Mistr amatér: Pilot


ikona
Davies182
Na Netlixu odstartoval nový komediální počin s oblíbeným Azizem Ansarim. Jak se povedl úvod?  

Pokud snad z nějakého důvodu ještě pořád nevíte o tom, že je Netflix zdatným televizním hráčem nejen na poli dramat, nýbrž i komedií, přichází vás o tom momentálně přesvědčit Aziz Ansari. Vzrůstem docela malý herec s eurasijskými kořeny se nejen díky jeho vrozenému vtipu snadno probojoval skrze desítky stand-upových soutěží v Americe, aby se nakonec uchytil v oslavovaném komediálním Parks and Recreation. Diváky ale rozesmíval i v několika celovečerních hollywoodských taškařicích, a tak mu teď na Netflixu připíchli vlastní hranou show na pokračování. Jaký je Master of None?

Tak především je nový Ansariho seriál po většinu stopáže opravdu srandovní (i když zároveň i trochu utahaný), a víc vás jako fanoušky kvalitní zábavy asi ani nemusí zajímat. Je to přeci jen Netflix a minutáž jedné epizody je sympatických 30 čísel, tudíž – pokud vám to vlastní časové možnosti dovolují – lze kompletní 1. sezónu klidně sjet za jediný večer. Jenže ubohý Davies má trošku jiné bastard-executionerovské, heroes-rebornovské, the-knickovské atd. povinnosti a celkově prostě také o něco dramatičtější ambice, a tak se holt jako čtenáři musíte spokojit s recenzí pilotu. Pilotu, který už sám o sobě nakopává Azizovo buddyovské charisma do netušených komediálních výšin.

Ve třiceti už to dávno není jen o blbnutí s kamarádySvěží Master of None, u něhož Ansari působí i jako spolutvůrce, může na první pohled působit striktně epizodickým dojmem. Celá první část se točí v podstatě jen okolo legračního polemizování nad tím, zdali se v rozpuku staromládenecké a na počátku krize středního života už konečně vyplatí, pořídit si vlastní potomky. Jak nám ale na internetu slibují popisy dalších jednotlivých částí, bude Devova desetidílná newyorská odysea zejména o vztazích. Nejen těch s opačným pohlavím, ale hlavně se sebou samým. Herec neherec, třicítka na krku právě zaklepala na dveře a nesmlouvavě vyžaduje, aby si někdo ve svém životě bezodkladně utřídil prioroty. Už to nebude jen o každodenním chlastání s přáteli!

Sarkasmus, ironie, suché hlášky a nezávazné blbnutí říznuté odlehčeným dramatem. Rozhodně nezaručuji, že tenhle nastolený feeling vydrží až do úplného konce první řady seriálu. Zatím to ale vypadá, že by se v případě Master of None mohlo jednat o nepřiznaný dospělejší mix You're the Worst a Man Seeking Woman, a na tohle už většina čtenářů jistě moc dobře uslyší. Zaleťte se proto do Velkýho Jablka s jednou z nejkamarádštějších televizních postav poslední doby odreagovat i vy, neměli byste toho nijak zvlášť litovat. Nejlepší komedie jsou ty, u kterých se během vtipných scén sami sebe ptáte, do jaké míry je to stále o vás samých...

Verdikt

avatar7/10

Davies182

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace