Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vládcové nebes | Masters of the Air | 2023
csfd  imdb
tvůrce: John Orloff
hrají: Austin Butler, Callum Turner, Barry Keoghan, Anthony Boyle, Nate Mann, Ncuti Gatwa

Vládcové nebes: První dojmy


ikona
Diego.Dorlan
Jak vypadá druhá světová válka z pohledu pilotů a posádky klíčových bombardérů? 

Vládcové nebes jsou novým válečným seriálem, který ukazuje hrozivé dění druhé světové války. Přidává se pak ke svým vzdáleným příbuzným Bratrstvu neohrožených a Pacifiku, které spojuje nejen téma největší války minulého století, ale také produkční duo Stevena Spielberga a Toma Hankse. Tentokrát se ovšem nebudeme pohybovat s pěšími jednotkami, ale podíváme se, jak název napovídá, vysoko nad mraky, kde budeme primárně sledovat britský boj s německými nacisty.

V úvodních epizodách vidíme, jak se členové americké jednotky 100. skupiny bombardérů přesouvají do Británie, kde mají podpořit Britské královské letectvo v jejich neutuchajícím boji proti nacistům. Letecké jednotky v Británii se snaží narušovat působení Němců napříč Evropou tím, že ničí pro ně důležité cíle, což by mělo spojencům dát šanci v boji s tímto zlem a co nejvíce narušit působení nacistů napříč starým kontinentem. Do Británie pak přilétají stovky členů leteckého personálu - pilotů, navigátorů, kulometčíků a techniků. Ti všichni se musí podílet na plnění misí, na které jsou bombardéry B-17 (přezdívané Létající pevnosti) povolány.

V prvních dvou dílech se nám postupně představují jednotlivé postavy, zejména americké posádky, které mají Britům pomáhat s jejich válečnými cíli. Epizody se odvíjí klasickým způsobem, ale jsou doplněny o vyprávění jednoho z navigátorů - Harryho Crosbyho, který napsal jednu z hlavních knih, na nichž je seriál založen, jako vlastní vzpomínky na válku. Tento aspekt mě ze začátku lehce zaskočil, zejména protože Crosby sám je více představen až po ústředních postavách seriálu, ale slouží jako zajímavý a separátní pohled na odehrávající se události.

Po produkční stránce se Apple opravdu předvedl a seriál působí velmi dobře, ať už se jedná o výpravu, herecké výkony či tíživou a hroznou atmosféru druhé světové války, tak je vždy vidět extrémní kvalita a péče. Seriál diváka vtáhne do děje a po celou epizodu jej nepustí. Nesledujeme zde ovšem pouze nervy drásající letecké operace a hrůzy války, ale také lidské vztahy mezi americkými a britskými jednotkami, kde seriál má prostor pro lidštější stránku konfliktu. Vidět spory mezi jednotlivými vojáky se svými strategiemi, kteří spolu musí spolupracovat a hledat cestu za společným cílem, je stejně zábavné jako jejich letecké mise.

Po prvních dvou dílech mají Vládcové nebes nakročeno velmi dobře. Seriál výborně vyvažuje intenzivní momenty samotného konfliktu s časem mezi misemi a představené postavy jsou velmi sympatické. V samotném úvodu trochu déle trvá, než se člověk rozkouká a zorientuje se ve veškerém dění a množství postav. To ovšem vytváří lehkou paralelu mezi divákem a samotnými postavami, které se poprvé dostávají do situací, kde jim jde o život a každý se s těmito hrůzami musí vyrovnat po svém.

---

Autor: Jakub Kratochvíl
Foto: Apple TV+

Verdikt

avatar8/10

Diego.Dorlan

Vládcové nebes jsou velmi kvalitním válečným dramatem, jež zvládá dobře vyvažovat válečný konflikt z pohledu pilotů a posádek bombardérů, ale také ukazuje lidskou stránku skrz interakce mezi vojáky, kteří se poprvé dostávají na mise a musí si hledat cestu nejen zde, ale také mezi jejich britskými spolubojovníky.


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    kaapaa

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace