Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mayor of Kingstown | 2021
csfd  imdb
tvůrce: Taylor Sheridan
hrají: Jeremy Renner, Kyle Chandler,, Taylor Handley, Dianne Wiest, Aidan Gillen, Derek Webster

Mayor of Kingstown: První dojmy


ikona
Jokolo
jeremy rennerkyle chandlermayor of kingstownparamount+taylor sheridan
Sheridan znovu sází na drsňáky. 

Paramount+ jako jedna z mála streamovacích služeb láká zejména na vlastní originální tvorbu, která nevychází z žádné předlohy ani známé značky. Jejím hlavním tažným koněm je v tomto ohledu Taylor Sheridan, který pro ně tvoří chválený Yellowstone, jehož čtvrtá série právě nahání pěkné miliony diváků. Papaláši mu proto přihráli další projekt, v němž mu poskytli potřebnou dávku tvůrčí svobody, což s povděkem kvitujeme. Sheridan totiž jako hlavní ksicht svého dílka zvolil Jeremyho Rennera, s nímž si evidentně notoval už při natáčení skvělého Wind River. Na režijní sesli se společně se Sheridanem střídá matador Antoine Fuqua. Do toho navíc zvolili zajímavé téma mocné rodiny, která fušuje do místních věznic, policejních složek a vlastně řídí celé město. Na papíře to tak zní jako laskomina a vás teď určitě neskutečně zajímá, jestli alespoň první dva díly splňují napěchovaná očekávání. Ještě před verdiktem ale prozradím, že poslední odstavec recenze obsahuje spoilery, můžete si ji ale přečíst jen do posledního odděleného odstavce a o moc nepřijdete. Vraťme se zpátky - napěchovaná očekávání jsou splněna!

Sheridan se po nepříliš lichotivě přijatém Kdo mi jde po krku vrací k tomu, co dělalo jeho Wind River a Sicario tak skvělými filmy - rozvoj drsných charakterů hozených do nějaké extrémní situace ve velmi specifickém a jedinečném prostředí, v němž můžou být jejich osobnostní vlastnosti i morální zásady řádně prozkoušeny tak, aby tyto postavy držkou drhly dno svých možností. Je to přesně to, co od něj máme rádi a v čem vyniká. V Mayor of Kingstown si to naštěstí uvědomil a my tak sledujeme osudy tří bratrů, z nichž každý přistupuje k problémům po svém. Jeremy Renner jako největší horlivec nejde pro ránu daleko, Kyle Chandler konflikty řeší o něco racionálněji a diplomatičtěji a Taylor Handley by jako třetí bratr nejradši měl od zbylých dvou pokoj. Tyto tři odlišné přístupy se setkávají v městečku Kingstown, které je proslulé velkým počtem věznic, gangsterů, strip klubů a vůbec všech takových příjemností na nedělní rodinné odpoledne. 

 

Ve filmech i seriálech si hodně cením toho, když tvůrci dovedou pracovat s prostředím. Proto potěší, že už prvním dílům se velmi zdařile povedlo nastolit poutavou a tísnivou atmosféru města. Tvůrci nezasazují postavy do náhodných lokací a anonymního davu, ale utváří mizanscénu tak, aby působila živě, kompaktně a hlavně pasovala na příběh linoucí se kolem hlavních hrdinů. Plně dotváří atmosféru, pohnutky a emoce hlavních hrdinů, ať už jde o tíseň nebo samotu. Prostředí seriálu se tak stává další entitou a postavou, která seriál obohacuje a vyvíjí se společně s ním. Vzpomeňme například na ostrov v Lost, Louisianu v první sérii True Detective a vlastně i ten náš Most! od Prušinovského, který celkově práci s prostředím ovládá mistrně. Totéž by se dalo říct o Sheridanovi. Strip bary, ghetta místních gangů, vězeňské plácky s nabušenejma borcema i typické americké dinery s litrovýma hrnkama na kafe už jsme všichni viděli. V Mayor of Kingstown jsou ale vždy živé, zkombinované se zajímavými nejednoznačnými postavami, čímž nás seriál snáz baví a tahá do děje. 

Všichni máme rádi postavy, které nejsou černobílé. Je radost sledovat, že právě takové hrdiny v seriálu máme. Každý z nich má své zasády, které většinou nekorespondují s tím, co bychom našli v trestním zákoníku. Přesto své jednání mnohdy považují za vysoce morální, což vede k zajímavým, až westernovým dilematům. Rozdílné přístupy hlavních postav díky tomu mezi nimi utváří skvělou chemii, která je vždy podepřena jistými hereckými výkony všech zúčastněných. Renner i Chandler si sice hrají to své a ničím nevybočují ze svých zavedených šablon, v tomto díle jejich tvrďácké proklamace ale působí mnohem uvěřitelněji než kdy jindy, a hlavně tu sedí jak prdel na hrnec. 

 

Jednou ze dvou skvrnek na jinak skvělém obrazu zůstává tempo, které často kolísá a najdou se chvíle, kdy člověk přemýšlí nad tím, proč tohle vlastně musel vidět. Takových scén ale příliš není a vždy jsou bohatě vykoupeny událostmi či dialogy, po kterých nám nezbývá než tleskat nad tím, jak zdařile nám dávají nahlédnout do nitra našich postav. Druhou skvrnku vám odhalím až po následujících obrázcích, neboť ji nelze zmínit bez toho, abych vám řekl spoilery už z první epizody. Kdo zde přestává číst - seriál určitě stojí za shlédnutí, neboť Sheridan v něm předvádí přesně to, co na něm máme rádi. Komu nevadí spoilery a chce číst dál - račte.

 

 

 

 NÁSLEDUJÍCÍ ODSTAVEC OBSAHUJE SPOILERY Z PRVNÍ EPIZODY!

Prostě proč. V poslední době se nám tu objevuje takový nešvar, a sice takový, že tvůrci nalákají diváky na seriál pomocí nějaké hvězdy, aby ji pak v prvních epizodách zabili a ušetřili chechtáky. Což se samozřejmě stane i zde, neboť Kyle Chandler zařve už v prvním díle. A je to zatracená škoda, protože to, co mě v první epizodě bavilo nejvíc a co mě lákalo na další díly, byla skvělá chemie mezi charismatickým Rennerem a ještě charismatičtějším Kylem Chandlerem, pro kterého mám slabost už od King Konga. Jejich povahové rysy se skvěle doplňovaly. První desítky minut nám proto slibovaly pestré postavy a rodinné konflikty na pozadí souboje o město. Po první epizodě ale víme, že hlavním protagonistou bude pouze Jeremy Renner a ústředním tématem bude jeho vzestup v mocenské hierarchii, což mě osobně dost mrzí, štve, rmoutí a prostě jsem se tu o to musel podělit. I tak ale věřím, že seriál si svou kvalitu udrží a čeká nás skvělá série. Nebýt této ztráty, šel bych ale s hodnocením ještě o něco výš. 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Jokolo

Město Kingstown shrnující všechny problémy dnešní Ameriky v sobě spojuje několik nejednoznačných a dobře napsaných postav, které jsou právě tak akorát zkažené, abychom jim mohli fandit. Mezi nimi zároveň načrtává zajímavé vztahy, to vše ve skvělé atmosféře ponurého městečka, kde chce každý zůstat u svého korýtka.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace